Komercyjny tunel foliowy dla plantatorów

Komercyjny tunel foliowy dla plantatorów

Komercyjny tunel foliowy dla plantatorów to tańsze od szklarni rozwiązanie na całoroczną uprawę pod osłonami. Do niedawno istniało przekonanie, że cieplarnia z foliową osłoną to tańszy zamiennik dla szklanych struktur, który kupuje się przez brak pieniędzy na szklarnię. Nic bardziej mylnego! Na całe szczęście ta opinia zmieniła się w ostatnich dwóch dekadach. Gałąź tego rynku urosła do ogromnych rozmiarów, a branża oferują dużą liczbę akcesoriów, modułów i konstrukcji, które sprawiają, że sam tunel foliowy wypada znacznie korzystniej.

Stworzono jeszcze lepsze powłoki, które mają wysoką przepuszczalność światła. Dzięki nim dochodzi do dyfuzji promieni słonecznych, niwelują także szkodliwe promieniowanie UV. Parametry termoizolujące są porównywalne ze szklaną osłoną, a mikroklimat, który powstaje w tunelach, niczym nie różni się od warunków szklarniowych. Tunele ogrodowe wytrzymują nawet skrajne warunki atmosferyczne, a wydajnością przewyższają szklarnie. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców decyduje się na nowoczesne tunele foliowe. Ich cena to zaledwie ułamek konstrukcji szklanej. Kiedy wyposażymy foliak w wietrzenia boczne, dachowe, instalację elektryczną, system nawadniania i ogrzewania, inwestor zaczyna zbliżać się do kosztów, które musi ponieść na zakup samej szklarni. Istnieje jednak jeszcze kilka innych powodów, skłaniających producentów roślin do inwestycji w tunele profesjonalne.

Modułowa konstrukcja stalowa

Tym mianem określa się struktury, których stelaż można modyfikować. Co to oznacza? Obiekty do upraw pod osłonami mają ograniczoną przestrzeń. W pewnym momencie nie da się już zmieścić następnej sadzonki. To ograniczenie można łatwo rozwiązać. Obiekty Krosagro można rozbudowywać bez potrzeby ponoszenia za jednym razem wysokiego kosztu. Podobne rozwiązanie, możliwe również w przypadku szklarni, jest bardzo drogie, a także skomplikowane. Komercyjny tunel foliowy dla plantatorów nie wymaga zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy montażowej, cały proces można przeprowadzić samemu. Stale w kontakcie z inwestorem pozostaje biuro projektowe, które służy pomocą, choć ta rzadko się przydaje. Dostarczony rysunek wyjaśnia i prezentuje proces powstawania tunelu foliowego krok po kroku. Osoba bez wykształcenia technicznego będzie w stanie go odczytać. Szklarnia natomiast w tym aspekcie generuje wydatek, który jest nie do przeskoczenia. Bez drogiej i przeszkolonej grupy montażowej trudno złożyć szklarnię. Ważny jest również fakt, że elementy szklane są podatne na uszkodzenia, a składanie wymaga dużej wprawy. Bywa, że producenci szklarni bez zatrudnienia ich ekipy nie chcą autoryzować gwarancji, choć w tym względzie nie ma co się dziwić.

Mobilny tunel foliowy

Szklarnia to stacjonarna struktura, którą trudno przenieść. Raz zmontowana już na zawsze będzie związana z daną lokalizacja. Nowoczesny tunel foliowy ma natomiast tę zaletę, że jest w pełni mobilny. Możliwość przenoszenia struktury może odbywać się na kilka sposobów: ekspresowy montaż i jeszcze szybszy demontaż lub przenośny tunel foliowy na szynach. Tunel na szynach u podstawy jest osadzony na specjalnej ramie, wzdłuż której może być przesuwany. Umieszczanie go na konkretnym odcinku okrywa rośliny, tworząc sprzyjający mikroklimat. To daje szanse na prawidłową wegetację plonu, który został zasadzony w innym terminie. W ten sposób przedsiębiorca zachowuje ciągłość produkcji, dostarczając na rynek świeży towar.

Osłony na cieplarnie

Między produktami są tak diametralne różnice, że zawarcie ich w jednym tekście stworzyłoby wielostronicowe opracowanie. Rodzaje folii oznacza się symbolem UV, po którym pojawia się cyfra, np. UV-8. W tym przypadku oznacza to, że powłoka powinna funkcjonować 8 sezonów. Sezon oznacza pół roku, co w przedstawionej osłonie gwarantuje 4 lata użytkowania. Planując uprawę całoroczną, oprócz określenia liczby sezonów, ważne będą technikalia, które szacują, jakie obciążenia śniegowe wytrzyma dana osłona. Warto również brać pod uwagę podobne parametry odnoszące się do wytrzymałości stelażu. Jeśli folia i konstrukcja wzajemnie się uzupełniają, mamy pewność, że sprostają nawet skrajnym warunkom pogodowym. Powłoki mogą również posiadać wiele cech specjalnych: pompowane, cieniujące, perforowane, antykondensacyjne, itp. Liczba możliwych opcji jest ogromna. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto zastanowić się, czy dane pokrycie spełnia nasze wymagania.  

Cykl poradników o uprawie pod osłonami

Znając już zalety konstrukcyjne oraz profity z uprawy pod osłonami, wiele osób decyduje się na tunel foliowy. Do osiągnięcia optymalnych efektów konieczna jest wiedza, którą dzielimy się na blogu Krosagro. Zachęcamy do śledzenia fanpage`u marki, zasubskrybowanie kanału na Youtube, a także do dodania do zakładek niniejszej witryny. Niemal codziennie pojawiają się tutaj wpisy, w  których poruszamy istotne dla plantatorów i hobbystycznych ogrodników spraw. Wśród artykułów można znaleźć poradniki, opinie, a także wskazówki dotyczące upraw pod osłonami. Natomiast szukając gotowego produktu, zapraszamy do firmowego sklepu online Krostrade.

Komercyjny tunel foliowy dla plantatorów

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak długo można przechowywać cebulki tulipanów?

Może któremuś z Was zdarzyło się zapomnieć w porę zasadzić cebulki tulipanów i teraz zastanawia się, czy jeszcze może je…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chryzantemy w tunelu foliowym?

Chryzantemy to popularne kwiaty cenione za to, że kwitną od jesieni do pierwszych mrozów. Oprócz długiego okresu kwitnienia charakteryzują się…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa jako salon samochodowy

Hala namiotowe jako salon samochodowy to kolejne zastosowanie dla modułowych konstrukcji. W czasach, kiedy przypada więcej niż jeden samochód na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sprawić, by anturium dobrze się rozwijało i obficie kwitło?

Anturium to egzotyczna roślina, pochodząca z terenów Ameryki Południowej i Środkowej, spotkać ją można w Kolumbii, Kostaryce, Meksyku, Brazylii, Argentynie,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać grzyby w tunelu foliowym – pieczarki

Uprawiać grzyby w tunelu foliowym to rozwiązanie dla smakoszy oraz pomysł na intratną hodowlę komercyjną. Zbiory z lasu nie zawsze…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja storczyków: jak uratować obumierające storczyki

Storczyki to kwiaty o wyjątkowej urodzie, które szturmem podbiły serca Polaków. Efektowne, łatwe w pielęgnacji i niedrogie, zdobią parapety wielu…

Więcej