Co roku nadchodzi dzień, w którym sezon sportów wodnych zbliża się ku końcowi. Zanim nadejdzie pierwszy mróz, mamy czas, aby pomyśleć o garażowaniu łodzi. Aby uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń, należy zadbać przy tym o kilka ważnych spraw.
Uszkodzenia, które są skutkami mrozu, zdarzają się prawie każdego roku. Można tego jednak uniknąć, przetrzymując łódź pod osłoną. Osoby, które trzymają jachty w ogrzewanych halach, ze spokojem mogą wyczekiwać nadejścia wiosny, bez obaw o garażowanie w zimie. Istnieje również alternatywa, która znacznie ograniczy koszt i wydatki oraz solidnie przechowa statek, chroniąc go przed mrozem, śniegiem i niskimi temperaturami.
Jachtu nie powinno się zostawiać na zimę w wodzie. Oczywiście dotyczy to stref klimatycznych, w których temperatura spada poniżej zera i utrzymuje się przez kilka miesięcy. Im większe wahania i nagłe spadki temperatury, tym większe uszkodzenia mogą wywołać podczas przetrzymywania łodzi w wodzie. Jeśli właściciel jednostki pływającej odpowiednio się ubezpieczył, polisa pokryje koszt naprawy, jednak należy wcześniej zapoznać się z jej treścią, zrewidować czy czynniki pogodowe, a konkretnie uszkodzenia powstałe pod wpływem mrozu są zawarte w umowie.
Spis treści
Przechowywać jacht wewnątrz czy na zewnątrz?
W sytuacji, kiedy łódź przetrzymywana jest na zewnątrz, właściciel sprzętu naraża się na większą liczbę prac naprawczych. Dodatkowy koszt konserwacji oraz koszt napraw jest znacznie wyższy niż w przypadku garażowania statku w tunelu. Zimowy postój pod dachem, jeśli dysponuje się własną halą, jest bardziej ekonomiczny. Oczywiście można wynająć miejsce na przezimowanie statku, jednak posiadanie własnej hali umożliwia zaoszczędzenie sporych sum pieniędzy na przestrzeni wielu sezonów. Dodatkowo mając statek blisko siebie, można poświęcić mu więcej czasu, przygotowując go do następnego sezonu.
Im bardziej sucha łódź, tym wolniej się starzeje. W tym celu po przetransportowaniu jej do namiotu garażowego, należy odpowiednio wentylować pomieszczenie. Oczywiście taką strukturę można doposażyć o urządzenia grzewcze, co znacznie przyśpieszy osuszanie jachtu w przypadku późnego przechowywania. Jeśli cyrkulacja powietrza wewnątrz obiektu jest odpowiednia, wystarczy otwierać bramy lub wywietrzniki, a naturalny obieg obniży zawilgocenie łodzi. W przypadku zimowego dokowania na zewnątrz należy systematycznie usuwać śnieg z pokładu, oczyszczać przewody odpływowe, usuwać oblodzenie, wietrzyć jacht oraz nałożyć plandeką. Szczelne zamknięcie jachtu na kilka miesięcy sprawi, że powietrze wewnątrz stanie się stęchłe. Zapach będzie trudny do usunięcia, a ilość czasu, liczba detergentów oraz praca, którą trzeba będzie wykonać, to dodatkowe argumenty na korzyść przechowywania łodzi w namiocie garażowym.
Ochrona silnika jachtu w zimie
Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na przechowywanie jachtu w tunelu garażowym jest ochrona silnika. O ile w przypadku prostych silników powinno wystarczyć ich opróżnienie, to o wiele bardziej skomplikowaną turbinę trzeba starannie zabezpieczyć przed niskimi temperaturami. Podczas wprowadzania roztworu chroniącego przed zamarzaniem należy odmierzyć odpowiednie proporcje, aby płyn był skuteczny nawet przy skrajnie niskiej temperaturze. W czasie tej czynności silnik musi pracować, aby rozprowadzić płyn w całym obiegu. Poziom płynu należy uzupełniać wraz z nadejściem końca sezonu.
Wśród innych zabiegów, które należy przeprowadzić, jest opróżnienie zbiornika z paliwem i wypełnienie go olejem napędowym przeznaczonym do niskich temperatur. Niedostosowanie oleju do pory roku sprawia, że parafina przy mrozach zaczyna krzepnąc, zatykając węże ssące i tłoki, a to zaś później przyczynia się do pojawienia się usterek lub całkowitego uszkodzenia silnika.
Instalację wodną należy dokładnie opróżnić, aby ochronić rury i zawory przed zamarzaniem. Pozostawienie nadmiaru wody przyczynia się do ich pękania. Są to najczęstsze uszkodzenia wynikające z braku uwagi właściciel jachtu. W niektórych newralgicznych miejscach, gdzie taka instalacja przebiega, uszkodzenie może okazać się nieodwracalne.
Konserwacja kadłuba łodzi przed sezonem zimowym
Po wyciągnięciu łodzi z wody należy zlecić staranne umycie dna. Kiedy już środki czyszczące przegryzą się przez osad kadłuba, pora na sprawdzenie jego stanu. W chwili zauważenie jakichkolwiek rys, ubytków lub pęcherzy pod żelkotem, warto je zaznaczyć. Każdy bąbel należy wycisnąć twardym narzędziem. Pojawienie się pęcherzy oznacza początek osmozy kadłuba. To odpowiednia chwila na konsultację ze szkutnikiem, który powinien naprawić laminat. Ważne, aby to zadanie podjął specjalista, gdyż nie jest to łatwy zabieg. Wymaga sporo doświadczenia i precyzji, jeśli rzeczywiście ma przynieść skutek.
Wszelkie prace szkutnicze należy przeprowadzić przed ponownym zwodowaniem. Czynności związane z naprawą żelkotowych ubytków lub osmozy najlepiej przeprowadzać, kiedy temperatura powietrza oraz samego kadłuba wynosi minimum 15 st. C. Otwarte pęcherze, z których wyciekła woda, powinny być osuszane w dobrze wentylowanej hali w temperaturze zbliżonej do 15 st. C przez co najmniej dwa tygodnie. Wtedy, przy sprzyjających warunkach, stałym cieple i ciągłej rotacji powietrza, wszelka wilgoć zniknie z kadłuba.
Po wykonaniu całej inspekcji i sprawdzeniu każdego urządzenia pora na konserwację podzespołów i układów wodnych. Osoby, które wezmą pod uwagę wszystkie wymienione czynności, mogą bezpiecznie wyczekiwać następnego sezonu i cieszyć się dobrym stanem jachtu.
Hale garażowe na jacht
Wśród oferty Krosagro obok namiotów magazynowych, hal warsztatowych i tuneli ogrodniczych dostępne są tunele garażowe dla jachtów. Solidna stal ocynkowana ogniwo tworzy wytrzymałą konstrukcję, której nie uszkadzają intensywne opady (deszczu, gradu, śniegu), silne wichury oraz inne zjawiska pogodowe. Modułowa technologia znacznie upraszcza montaż struktury oraz jest bardziej ekonomiczna niż stały budynek. Innym argumentem przemawiającym za tunelem garażowym jest prostota demontażu i możliwość dogodnego przetransportowania w inną lokalizacje. Dzięki uniwersalności namiotów w dowolnej chwili można zmienić funkcję obiektu z garażu na magazyn, salę warsztatową, naprawczą itp. itd. Jeśli zaistnieje potrzeba, łatwo można wyposażyć obiekt o dodatkowe systemy, takie jak ogrzewanie, automatyczne drzwi, wywietrzniki dachowe lub boczne.
Projekt garażu na jacht wykonywany jest na zamówienie ze względu na to, że każda jednostka potrzebuje dostosowania odpowiedniej przestrzeni. Projektanci Krosagro zadbają o to, że na garażowanie łodzi oraz prace nad jej konserwacją będzie przeznaczona odpowiednia i dobrze zorganizowana powierzchnia.