Jak rozmnażać serduszkę okazałą? Uprawa i pielęgnacja serduszki

Jak rozmnażać serduszkę okazałą? Uprawa i pielęgnacja serduszki

Jeśli w Twoim ogrodzie nie brakuje półcienistych, osłoniętych przed wiatrem zakątków, oraz zależy ci na efektownej i dekoracyjnej ozdobie rabat kwiatowych, serduszka okazała jest doskonałym wyborem. Nazwa rośliny wzięła się od kształtu jej kwiatów, składających się z dwóch płatków zewnętrznych oraz dwóch wewnętrznych, uformowanych na podobieństwo serca. Poza oryginalnymi najczęściej różowymi pąkami, zebranymi w łukowate grona, roślinę zdobią efektowne pierzaste liście. Roślina osiąga około 80 cm i należy uważać na jej delikatne i kruche łodygi, ponieważ są bardzo podatne na uszkodzenia. Serduszka przywędrowały do Europy z terenów Chin i Japonii, i dzięki odporności przyjęły się w naszym klimacie. Zdobią ogrody swoimi uroczymi kwiatami kwitnącymi w maju lub czerwcu.

Jak utrzymywać zwierzęta z dala od roślin?

Po trzech tygodniach wegetacji roślina przekwita i należy poczekać, aż naprawdę dobrze przeschnie, zanim będzie można ją przyciąć, ponieważ po przekwitnieniu magazynuje w części nadziemnej chlorofil, przekazywany później korzeniom. Ważne jest także, aby zabezpieczyć część podziemną rośliny przed sezonem zimowym, ściółkując glebę kompostem. Taki zabieg uchroni serduszkę przed przemarznięciem i przesuszeniem, ponieważ woda będzie wolniej odparowywała z podłoża.

Wielką zaletą serduszek jest fakt, że ta wieloletnia bylina, może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat! Jeśli chcesz, aby roślina długo i obficie kwitła, musisz koniecznie się dowiedzieć, w jaki sposób o nią dbać. Pielęgnacja serduszek to przede wszystkim nawożenie, od wczesnej wiosny, kiedy zauważysz pierwsze listki, zasilaj glebę wokoło rośliny nawozami o wydłużonym uwalnianiu, a także odżywkami obfitującymi w potas i fosfor. Doskonałym pomysłem jest także nawożenie gleby nawozami organicznymi, zwłaszcza kompostem.

Uprawa i pielęgnacja serduszki

Drugą najważniejsza praktyka pielęgnacyjna dotyczącą serduszki okazałej, to podział bryły korzeniowej rośliny. Jest to zabieg, który pobudza roślinę do wzrostu i kwitnienia, a także świetna metoda jej rozmnażania. Nie ma chyba osoby, której serce nie zostałoby podbite widokiem kwitnących serduszek;), każdy miłośnik piękna, zapewne zechce posiadać ich więcej w swojej kolekcji. Rozmnażanie serduszki jest proste, możemy wysiewać ją z nasion, dokonać podziału bryły korzeniowej lub też sadzonkować pędy boczne. Dowiedz się więcej, jak i kiedy rozmnażać tę niezwykłą ,,zakochaną” roślinę!

Podstawy rozmnażania serduszki okazałej

Czas, w którym przeprowadza się rozmnażanie serduszki, uzależniony jest od tego, na jaka metodę rozmnażania rośliny się zdecydujesz. Wysiewanie nasion przeprowadzamy późną jesienią, najlepszym czasem na podział jest z kolei wczesna wiosna, lub okres zaraz po zakończeniu kwitnienia. Pobierania sadzonek pędowych serduszki, dokonujmy wczesną wiosną, przesadzając ją późnym latem na miejsce docelowe.

Różne sposoby rozmnażania serduszki okazałej

Rozmnażanie serduszki z nasion

Rozmnażanie serduszki z nasion jest dużo bardziej czasochłonne od pozostałych metod. Po przekwitnięciu rośliny należy zebrać jej nasiona i przez około 7-9 tygodni przechowywać je w chłodnych warunkach, od -4 do 0 stopni C, aby się przechłodziły. Następnie sadzimy je w mieszance ziemi ogrodowej, torfu i piasku. Najlepszym miejscem na umieszczenie pojemników z nasionami będzie tunel foliowy lub szklarnia, w którym utrzymamy stabilną temperaturę na poziomie 12-16 stopni C. Dbajmy o utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża i powietrza we wnętrzu konstrukcji. Gdy wiosną zobaczymy, że korzenie sadzonek zaczęły przerastać doniczki, możemy przesadzić je do ogrodu.

Jak sadzić młode siewki?

Sadzonki przykrywamy 4-5 cm warstwą gleby i obficie podlewamy. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich odległości między sadzonkami, ponieważ serduszka dość mocno się rozrasta. Najlepsze więc będzie sadzenie serduszki w około 50- centymetrowych odstępach.

Rozmnażanie serduszki przez podział

Podział bryły korzeniowej serduszki jest najbardziej popularną metodą jej rozmnażania, sprzyja ponadto jej zdrowiu i lepszemu kwitnieniu. Roślinę dzielimy wczesną wiosną albo po zakończeniu kwitnienia. Roślinę należy wykopać z ziemi i z dużą ostrożnością podzielić jej bryłę korzeniową. Uzyskane w ten sposób podziały sadzimy na docelowe stanowisko.

Rozmnażanie serduszki przez sadzonkowanie pędów bocznych

Rozmnażanie serduszki z młodych pędów odziomkowych przeprowadzamy wiosną. Odcinamy wtedy tegoroczne pędy z tzw. piętką, każdy z nich powinien mieć co najmniej dwa węzły. Umieszczamy sadzonki w mieszance torfu i kompostu, obficie podlewając. Doniczki najlepiej postawić w tunelu foliowym lub inspekcie, dbając, aby temperatura oscylowała w okolicach 17 stopni. Pod koniec lata rośliny powinny być już gotowe do przesadzenia w wybrane miejsce.

Największe korzyści z uprawy roślin w tunelu foliowym

Jeśli rozważasz zakup tunelu foliowego, nie wahaj się, ponieważ to najlepsza decyzja, jaką możesz podjąć, chcąc łatwo i efektywnie uprawiać rośliny. Ogrodnictwo pod osłonami oferuje wiele wspaniałych korzyści, takich jak:

Ochrona przed inwazją szkodników

Umieszczenie roślin w wyizolowanej przestrzeni minimalizuje możliwość ataku szkodników, a także rozprzestrzeniania się wielu chorób mogących przenosić się od sąsiadujących upraw. Nie musisz się martwić, że owady, ptaki lub inne zwierzęta zniszczą w przeciągu chwili efekty Twojej żmudnej pracy. Jedną z największych korzyści z uprawy tunelowej jest możliwość minimalizacji chemicznych oprysków środkami do ochrony roślin lub nawet całkowita ich eliminacja.

Zabezpieczenie Twoich roślin przed niekorzystną pogodą

Każdy zaangażowany ogrodnik chciałby mieć pewność, że jego rośliny są dobrze zabezpieczone przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Nieprzewidywalne zjawiska atmosferyczne, takie jak ulewne deszcze, porywiste wiatry, opady śniegu i gradu, potrafią w ekspresowym tempie zniszczyć miesiące Twojej pracy. Temperatura również często płata nam figla, będąc zbyt wysoką lub ekstremalnie niską, mając własny tunel, nie musisz być zdany na kaprysy pogody. Tunel foliowy pokryty solidną membraną działa jak tarcza, która zapewnia Twoim roślinom bezpieczeństwo niezależnie od aury i klimatu, dając Ci poczucie niezależności wobec czynników środowiska  zewnętrznego.

Kontrola środowiska wzrostu Twoich roślin

Uprawa w tunelu foliowym daje ci możliwość sterowania warunkami środowiskowymi, w których wzrastają Twoje rośliny. Kontrola klimatu w zamkniętej przestrzeni tunelu daje Ci możliwość dostosowania temperatury, wilgotności i oświetlenia do preferowanych przez dany gatunek warunków.

Przedłużenie sezonu wegetacyjnego

Kolejną zaletą umieszczenia roślin w zamkniętej przestrzeni jest możliwość wcześniejszego rozpoczęcia uprawy, wydłużając tym samym sezon ich wzrostu i kwitnienia. Możliwość kontrolowania klimatu stwarza możliwości podwójnych zbiorów w ciągu sezonu lub też wydłuża wegetację nawet o 6 tygodni! Kontrolowane środowisko pozwala utrzymać dowolny poziom temperatury i wilgotności, co ułatwia uprawę tropikalnych i egzotycznych roślin, które nie miałyby szansę przyjąć się w wielu chłodniejszych lokalizacjach.

Na zakończenie

Rozmnażanie serduszki okazałej jest niezwykle proste. Każda z metod, jeżeli zostanie przeprowadzona zgodnie z naszymi wskazówkami, powinna przynieść efekty w postaci większej ilości efektownych pędów pokrytych wspaniałymi sercowatymi kwiatami. Nie muszą one zdobić jedynie półcienistych rabatek, są one także doskonałą dekoracją tarasów i balkonów, zawsze wprawiając w zachwyt niezwykłą formą swych pąków!

 

Jak rozmnażać serduszkę okazałą? Uprawa i pielęgnacja serduszki

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak założyć ogród kuchenny?

Ogród kuchenny to trend ogrodniczy, który powoli przekształca się w modę. Na wielu przydomowych działkach, niedaleko tylnego wyjścia, stoi tunel…

Więcej
Tunele foliowe

Hortiterapia w tunelu foliowym

Hortiterapia w tunelu foliowym to sposób na redukcję stresu i poprawę nastroju. Jest to rodzaj terapii ogrodniczej, zajmującej się korelacją…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić rudbekię, przewodnik w trzech krokach

Rudbekia jest astrowcem pochodzącym z Ameryki Północnej stąd jej nazwa czarnooką Susan. Jeśli jesteś zainteresowany, aby dowiedzieć się, jak można…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie rośliny sadzić obok papryki?

Papryka to wyjątkowo pyszne i zdrowe warzywo. Jest nieocenionym składnikiem zup, sosów i gulaszy, bez niej cudownie wyrazista kuchnia węgierska…

Więcej
Tunele foliowe

Wietrzenia w tunelu foliowym

Odpowiednia stężenie wilgotności jest korzystne dla plonu, jednak samo zjawisko ma też swoje negatywne działanie. Jako że tunel to otoczona…

Więcej
Tunele foliowe

Skrzynie ogrodnicze w tunelu foliowym

Skrzynie ogrodnicze to wysokie grządki, dzięki którym o wiele łatwiej możemy pielęgnować rośliny pod osłoną. Dzięki takim konstrukcjom możemy urozmaicić…

Więcej