Cantedeskia zwana częściej kalia doniczkową, kallą lub kalijką, to niezwykła roślina z rodziny obrazkowatych. Dotychczas znana głównie, jako wyjątkowo trwały kwiat cięty, często wykorzystywany do tworzenia eleganckich bukietów, w ostatnim czasie popularność zyskuje dzięki nowym odmianom, doskonale zdającym egzamin w roli kwiatów doniczkowych. Długie, mięsiste, lancetowate liście oraz barwne kwiatostany są niezwykle eleganckie, wielu osobom kojarzą się ze stylem retro, tak chętnie wykorzystywanym we współczesnym designie. Największą popularnością cieszy się cantedeskia etiopska, której żółte kolby kwiatowe, okalają białe pochwy w kształcie kielichów. W ostatnim czasie pojawiły się nowe barwne odmiany, szturmem zdobywające miejsca w domowym zaciszu, jak również, kiedy nadejdzie sezon, goszczące w ogrodach, na balkonach i tarasach. Ich liście pokryte są jasnymi plamkami, a pochwy mają oryginalne odcienie ciemnego fioletu, brązu, pomarańczu, żółci lub różu.
Spis treści
Jak i kiedy przesadzać kalie?
Roślina doskonale sprawdza się, rosnąc na domowych parapetach. Kwitnie od marca do kwietnia, możemy jednak kiedy minie ryzyko przymrozków przesadzić ją do ogrodu i z powrotem wykopać, gdy nadejdzie jesień. Kalla uprawiana na zewnątrz będzie kwitła późnym latem, będzie również bardziej okazała niż w doniczce. W poznaniu potrzeb kalli, najlepiej pomoże nam zrozumienie, z jakiego klimatu pochodzi. Otóż ta egzotyczna roślina występuje na bagnistych terytoriach Afryki południowej, uwielbia więc wilgotną ziemię, bliskość cieków i oczek wodnych. Także temperatura, ma wielkie znaczenie w uprawie cantedeskii, roślina lubi ciepłe i jasne stanowiska, osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi.
Uprawa i pielęgnacja cantedeskii
Planując przesadzenie kalli na zewnątrz, musimy mieć pewność, że minęło już ryzyko przymrozków. Pamiętaj, że sukces przyjęcia się rośliny, bezpośrednio w gruncie, zależy również od jej kondycji. Zdrowa i silna kalia, powinna się łatwiej zaadaptować i lepiej znieść aklimatyzację. Wielu ogrodników rozpoczyna więc uprawę kalii w tunelu lub szklarni, ponieważ w tym modelu uprawy roślina ma zapewnione najlepsze, dostosowane do jej wymagań warunki środowiskowe, sprawiające, że jest odporna i dobrze znosi przesadzanie.
Kalie to wyjątkowo efektowne i pełne wysublimowanej elegancji rośliny. Sprawdzą się nie tylko w wersji doniczkowej, ale również jako wspaniała ozdoba ogrodu, doskonale wzrastająca w okolicach zbiorników z wodą. Warto dowiedzieć się więcej o przesadzaniu kalii na zewnątrz, ponieważ w warunkach polowych osiąga dużo większe rozmiary, imponując smukłym pokrojem i wspaniałymi oraz niezwykle trwałymi, kielichami kwiatowymi.
Dowiedz się, kiedy przeszczepić kalię oraz zdobądź na ten temat kilka ważnych wskazówek
Jak wspominaliśmy wcześniej, najlepszy czas na przeszczepienie kalii na zewnątrz to wiosna, zaraz po tym, jak minie ryzyko przymrozków. Ważne jest, aby wychwycić moment, kiedy ziemia będzie już dostatecznie nagrzana. Roślina powinna kwitnąć późnym latem, a kiedy nadejdzie wrzesień lub październik i jej liście zaczną obumierać, oznacza to, że należy wykopać kłącze z ziemi. Po tym, jak odpowiednio je wysuszysz, zabezpiecz je mchem torfowym lub umieść w ziemi torfowej z dodatkiem piasku i przenieś do suchego, chłodnego i jasnego miejsca, w którym przechowasz je do wiosny.
Większość odmian lilii kalla jest wrażliwa na mróz, więc pamiętaj, aby koniecznie wykopać kłącza przed datą pierwszych przymrozków. Pomimo braku mrozoodporności, kłącza kalii, mają tę imponującą cechę, że są dużo mniej podatne na gnicie, w warunkach, w których inne kłącza mogą ulec uszkodzeniu. Jeśli jednak chcesz zwiększyć szansę przyjęcia się rośliny na zewnątrz, rozpocznij jej uprawę w tunelu foliowym lub szklarni.
Przygotowanie stanowiska
Doświadczeni hodowcy polecają rozpoczęcie uprawy kalii w tunelu foliowym lub szklarni, ponieważ pod osłonami wygodniej będzie kontrolować temperaturę i inne czynniki wpływające na wzrost i zdrowie roślin. Jeśli mieszkasz w rejonie, w którym nagrzanie się gleby wymaga czasu, a przymrozki potrafią zaskoczyć, tunel lub szklarnia również okażą się doskonałym rozwiązaniem.
Kalie dobrze rosną w dobrze przepuszczalnej, próchniczej ziemi, która w czasie kwitnienia powinna być stale wilgotna. Biała cantedeskia etiopska preferuje ziemię o pH obojętnym lub zasadowym, natomiast kolorowe odmiany, gleby o lekko kwaśnym odczynie. Przygotowując podłoże pod uprawę kalii, zadbaj o wzbogacenie go w kompost i odpowiednio rozluźnij, pamiętaj o obfitym nawadnianiu. Kłącza kalii mogą mieć około 10 cm długości, możesz wykopać dołek w ziemi o zbliżonej wielkości do rozmiaru doniczki.
Pamiętaj, aby zachować odpowiednie odstępy między roślinami, najlepiej sadzić je w 30-centymetrowych odległościach.
Sadzenie
Sadząc kalię, przede wszystkim zwrócić musisz uwagę na to, aby roślina nie utraciła wilgoci. Kłącze, jak najszybciej umieść w wilgotnym otworze w ziemi, ponieważ wyschnięcie korzeni będzie miało fatalne skutki. Jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią i nie masz możliwości posadzenia kalii w ogrodzie, możesz również umieścić kłącze w doniczce i rozpocząć domową uprawę rośliny. W warunkach domowych powinna kwitnąć od marca do kwietnia, nie zapominaj jednak o regularnym podlewaniu i zwróć uwagę, aby doniczka nie była zbyt ciasna.
Ogólnie rzecz biorąc, przesadzanie kalii jest proste, zachowaj jednak ostrożność, kiedy będziesz wyjmował kłącze z ziemi torfowej. Po posadzeniu zacznij zasilać roślinę płynnym nawozem dla roślin. Dobrym zabiegiem będzie również ściółkowanie gleby wokół rośliny, ponieważ pomoże to w dłuższym utrzymaniu wody w glebie oraz zabezpieczy przed rozrostem chwastów.
Fakty, które powinieneś znać, zanim zaczniesz uprawiać kalię
Korzystanie z tunelu foliowego lub szklarni sprawi, że uprawa kalii będzie wyjątkowo łatwa, zwłaszcza z uwagi na egzotyczne pochodzenie rośliny. Stworzenie ciepłego, wilgotnego klimatu, nie jest pod osłonami problemem, a efekty mogą być naprawdę spektakularne. Nie traktuj kalii, jako rośliny jednorocznej i skorzystaj z możliwości, jakie daje jej wieloletnia uprawa. Jest to bowiem niezwykle produktywna roślina, której kłącza można dzielić co kilka lat, uzyskując jeszcze więcej egzemplarzy tej niesamowitej, egzotycznej piękności.
Kalia to przybyszka z odległych zakątków ziemi i z uwagi na tropikalne pochodzenie, lepiej sprawdza się w cieplejszym klimacie. Niech jednak nie zwiedzie cię chęć zapewnienia roślinie ,, afrykańskiego”, ostrego i bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ mocne promienie mogą ją uszkodzić. Najlepiej wybierz ciepłe stanowisko z dużą ilością światła rozproszonego, sadząc roślinę w żyznej, dobrze przepuszczalnej, lecz długo utrzymującej wilgoć glebie.
Z uwagi na to, że kalie uwielbiają wilgoć i wysoką temperaturę, doskonale będą się rozwijały podczas ciepłego i deszczowego lata. Jeśli chcesz dodatkowo zmotywować kalię do bujnego kwitnienia i wzrostu, możesz użyć nawozu o spowolnionym uwalnianiu oraz usuwać obumierające kwiaty.
Wniosek
Kalie to oszałamiające rośliny, których egzotyczny wygląd zachwyci każdego amatora egzotycznej flory. Jedynym minusem uprawy tej afrykańskiej piękności, jest konieczność wykopania kłącza, przed nastaniem jesiennych przymrozków i przechowanie w bezpiecznych warunkach do kolejnej wiosny. Nie zrażaj się jednak, ponieważ cała operacja jest prosta, a kłącza kalii należą do odpornych. Wspaniałym pomysłem, jest uprawa rośliny w tunelu foliowym lub szklarni, gdzie możesz bez problemu wyczarować mikroklimat rodem z tropikalnej dżungli. Taka enklawa, gdzie możliwe jest uprawianie ciepłolubnych, egzotycznych roślin, pomoże Ci odpocząć od szarej rzeczywistości i sprawi, że poczujesz się jak na wymarzonych wakacjach!