Jak rozmnożyć ciemiernik z nasion? Uprawa i pielęgnacja ciemierników

Jak rozmnożyć ciemiernik z nasion? Uprawa i pielęgnacja ciemierników

Ciemiernik to mrozoodporna roślina z rodziny astrowatych, która ma pewną cechę, wyróżniającą ją na tle innych kwiatów. Tą niezwykłą właściwością jest termin jej kwitnienia, ciemierniki zdobią bowiem ogrody już od stycznia do końca maja. Widok dekoracyjnych zielonych liści i dzwonkowatych kwiatów. Rosnących pośród zimowego pejzażu potrafi dać wiele przyjemności miłośnikom zieleni. Którzy nie mogą wprost doczekać się wiosny. Ciemiernik to prawdziwy heros tam. Gdzie leży śnieg, a większość roślin nawet nie szykuje się do zawiązywania pąków. Kwitnie pośród śniegu, tchnąc w serce nadzieję i rozwiewając nudę zimowych miesięcy. Jeśli ta niezwykła bylina, nie zagościła jeszcze w Twoim ogrodzie. Koniecznie napraw to niedopatrzenie i zasadź ją najlepiej w półcienistym. osłoniętym od wiatru miejscu, jakie gwarantuje sąsiedztwo krzewów, drzew liściastych lub innych wyższych roślin. Ciemierniki wspaniale będą rosły w żyznej, dobrze przepuszczalnej wapiennej ziemi.

Jak rozmnożyć ciemiernik z nasion?

Przed posadzeniem roślin warto ją dobrze przekopać, ze względu na delikatny system korzeniowy. Ważne jest również ściółkowanie gleby, co pomoże dłużej utrzymać wilgoć i ochroni przed chwastami. W zakresie pielęgnacji, ciemierniki nie mają dużo wymagań. Raz do roku możesz zasilić je standardowym nawozem wieloskładnikowym lub jesienią stosując nawóz organiczny najlepiej obornik. Przed kwitnieniem zalecane jest usuwanie martwych liści, aby zwiększyć dostęp pąków do światła słonecznego. Ot i cała filozofia uprawy ciemierników, inną kwestią, której warto się lepiej przyjrzeć, jest rozmnażanie tej wyjątkowo odpornej rośliny. Istnieją na to dwa sposoby. Możesz podzielić dobrze rozrośnięte karpy, tak aby każda miała 2-3 pączków i 3-5 liści, umieścić w pojemnikach, a po roku przesadzić w miejsce docelowe. Najlepszą porą roku, by dokonać podziału jest okres po kwitnieniu, czyli kwiecień lub maj, ewentualnie możesz przeprowadzić go w sierpniu, kiedy zobaczysz, że roślina wykształciła duże, młode liście.

Uprawa i pielęgnacja ciemierników

Drugim sposobem na rozmnożenie ciemierników jest wysiew nasion. Jest to popularna metoda propagacji tej rośliny, choć wymaga sporo czasu, ponieważ na młode siewki będziesz musiał poczekać około 6-9 miesięcy, a na pierwsze kwitnienie aż trzy lata. Zazwyczaj nasiona wysiewa się wprost do gruntu lub zimnego inspektu, aby były poddane stratyfikacji, czyli działaniu niskich temperatur, możesz jednak zrobić inaczej. Wspaniałym pomysłem, może być umieszczenie nasion w tunelu foliowym lub szklarni, ponieważ tylko pod osłonami możemy zapewnić kontrolowane środowisko, w którym możliwe jest takie sterowanie klimatem, żeby proces kiełkowania przebiegał szybko i sprawnie, a młode siewki zdrowo rosły. Spośród około 20 odmian ciemierników, ciemiernik biały, zwany inaczej różą bożego narodzenia doskonale nadaje się do rozmnażania z nasion, możesz więc zdecydować się właśnie na ten gatunek. Posiadanie większej ilości tych pięknych roślin stanowi pokusę nie do odparcia, przyjrzyjmy się więc dokładniej, jak uprawiać ciemierniki pod osłonami!

Przygotowanie podłoża

Uprawa ciemiernika z nasion wymaga od ogrodników zdecydowanie więcej uwagi i dokładności, w celu zapewnienia idealnych warunków do kiełkowania. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz zapoznać się z wszystkimi arkanami tego procesu i stosować się do sprawdzonych porad.

Nasiona ciemiernika należy zbierać od czerwca do sierpnia, kiedy zauważysz, że roślina zaczyna przekwitać. Nie najlepiej nadają się one do przechowywania, należy więc od razu zasiać je do doniczek. Te zimozielone byliny będą rosły najlepiej, jeśli posieje się je pod koniec lata, zamiast typowego wiosennego siewu, ponieważ do kiełkowania potrzebują być poddane działaniu niskich temperatur. Możliwe jest jednak wysiewanie nasion późną wiosną lub wczesnym latem, tak, aby naśladować przebieganie tego procesu w naturze, niestety musisz się liczyć z tym, że wiele z przechowywanych nasion utraciło zdolność do kiełkowania. Jak wspominaliśmy, najlepiej użyć nasion zaraz po ich zebraniu. Jednak jeśli porwiesz się na przechowanie nasion, musisz przeprowadzić proces stratyfikacji, aby wspomóc ich kiełkowanie. Ta technika jest po prostu naśladowaniem matki natury, w której nasiona są poddawane działaniu niskich temperatur, przebywając zimą  bezpośrednio w gruncie. W domowych warunkach możesz włożyć nasiona do pojemnika próżniowego i umieścić w lodówce.

Wahania temperatury, mogą znacząco wpływać na czas kiełkowania nasion. Dobra wiadomość jest taka, że ​​uprawiając ciemierniki w tunelu, jesteś w stanie kontrolować temperaturę, aby była stabilna i nie zaburzała naturalnych procesów. Oprócz zapewnienia bezpiecznych warunków nasiona potrzebują odpowiedniego podłoża, najlepiej próchniczego, lekkiego i dobrze przepuszczalnego. Ciemierniki mają delikatny, ale głęboki system korzeniowy, siej więc nasiona do dość dużych, głębokich doniczek, tak aby umożliwić korzeniom swobodny wzrost.

Podłoże dla nasion powinno być odpowiednio przygotowane, rozpulchnione, luźne i dobrze napowietrzone. Umożliwia to prawidłowy i szybki wzrost bryły korzeniowej oraz lepszy dostęp do substancji odżywczych w podłożu. Dodatkową korzyścią jest to, że poluzowanie gleby sprawia, że nie musisz tak bardzo uważać przy podlewaniu, ponieważ ryzyko przelania jest dużo mniejsze.

Wysiewanie nasion

Następnym krokiem jest wysiewanie nasion ciemiernika. Proces ten jest prosty i nie różni się niczym od wysiewania wielu innych roślin. Umieść nasiona w doniczce, kładąc je na powierzchni podłoża i przykryj cienką warstwą ziemi doniczkowej z dodatkiem piasku, aby zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni.

Nie zapominaj, że regularne i prawidłowe podlewanie jest gwarantem pomyślnego kiełkowania. Jest to praktyka szczególnie ważna latem, kiedy musisz stale doglądać czy podłoże nie przeschło.

Jeśli dopuścisz do przesuszenia podłoża lub nadmiernie zalejesz je wodą, to doprowadzisz do uszkodzenia nasion. Gdy nasiona wykiełkują, zaczekaj, aż  sadzonki wykształcą dwa zestawy liści prawdziwych, zahartuj je i przesadź w docelowe miejsce.

Pielęgnacja nasion i sadzonek

Ciemiernik to roślina niezwykle łatwa w pielęgnacji i posiadająca niewielkie wymagania. Inaczej jest jednak podczas procesu kiełkowania, ponieważ jest wiele czynników, które mogą wpływać na przebieganie tego procesu. Pierwszym z nich jest oczywiście pozostawienie gleby zbyt suchej lub zbyt mokrej, co nieuchronnie uniemożliwi lub wstrzyma kiełkowanie i wzrost sadzonek.

Przelanie podłoża może być także przyczyną infekcji grzybiczych i rozwoju pleśni. Dlatego tak ważne jest, aby gleba, w której umieścisz nasiona nie była ciężka i gliniasta, ponieważ ma ona tę właściwość, że zbyt długo zatrzymuje w sobie wilgoć. Do ciemierników najlepiej nadaje się lekkie, dobrze przepuszczalne podłoże, do którego warto dodać trochę piasku, aby zapobiec przemoczeniu. Dobrym zabiegiem, który pomoże w utrzymaniu właściwego poziomu wilgotności, jest ściółkowanie gleby wokół młodych sadzonek, kiedy rozwiną one pierwsze prawdziwe liście.

Możesz zadać pytanie, o to, jaki wpływ na kiełkowanie nasion ciemiernika, mają warunki środowiskowe panujące w tunelu. Otóż możesz pobudzić kiełkowanie i wspierać wzrost sadzonek, dostosowując wewnętrzne warunki szklarni do wymagań rośliny. Konieczne może być sterowanie temperaturą dla kiełkujących nasion, zwłaszcza jeśli poddane były one procesowi stratyfikacji.

Pamiętaj także, aby zachować odpowiednie odległości między roślinami, zapewniając między nimi około 30-40 cm odstępu. Jest to niezwykle ważne, aby sadzonki miały przestrzeń, w której będą mogły swobodnie rozwijać swoje liście. Stłoczenie przyczynia się także do słabszej cyrkulacji powietrza, a to szybka droga do powstawania infekcji grzybiczych i innych groźnych patogenów.

Wniosek

Ciemiernik biały, zwany jest także różą bożego narodzenia, ponieważ kwitnie właśnie w tym okresie. Według legendy ciemierniki wyrosły na drodze ubogiego pasterza, który wybrał się do Betlejem złożyć pokłon bożemu dzieciątku. Mężczyzna zapłakał, że nie ma dla dziecka żadnego daru, to wtedy ujrzał piękne przypominające małe różyczki kwiaty, które do dziś w zupełnie wyjątkowy sposób pojawiają się wśród zimowego pejzażu. Koniecznie zasadź ciemierniki w swoim ogrodzie i uzbrój się w cierpliwość, kiedy zdecydujesz się rozmnożyć je z nasion. Jest to gra naprawdę warta zachodu, ponieważ widok ślicznych dzwonkowatych pąków, pośród zamarłego zimowego pejzażu zrekompensuje wszystkie Twoje wysiłki!

Jak rozmnożyć ciemiernik z nasion? Uprawa i pielęgnacja ciemierników

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Wietrzenia w tunelu foliowym

Odpowiednia stężenie wilgotności jest korzystne dla plonu, jednak samo zjawisko ma też swoje negatywne działanie. Jako że tunel to otoczona…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać pelargonie? 3 najlepsze metody

Pelargonia to rodzaj rośliny z rodziny bodziszkowatych, licząca sobie około 250 odmian. Różnią się formą, kształtem liści oraz wielkością kwiatów,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych w 6 łatwych krokach

Wielu nowych entuzjastów ogrodnictwa i rolników chciałoby dowiedzieć się  jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych. Chmiel jest jedną z najbardziej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

W jaki sposób zwalczyć zmęczenie gleby?

Samo rozpoznanie nie należy do najłatwiejszych, bardzo łatwo dopasować objawy do jednorazowego epizodu lub bagatelizować pierwsze sygnały ostrzegawcze. Sama natura…

Więcej
Tunele foliowe

Szklarnia foliowa do upraw

Ogrodnictwo pod osłonami daje szansę na szybsze zbiory, przy odpowiednich zabiegach pierwsze można mieć już na wiosnę. Wystarczy posadzić rośliny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czym jest biały osad na powierzchni ziemi w tunelu foliowym?

Czym jest biały nalot utrzymujący się na ziemi ogrodniczej w mojej szklarni? W szklarni lub też tunelu może czekać Cię…

Więcej