Warzywa psiankowate pod osłonami w tunelu foliowym to jedne z najczęściej pojawiających się w cieplarni gatunków. To rośliny ciepłolubne, które do prawidłowej wegetacji potrzebują ochrony przed zimnem, utrzymującego się wewnątrz foliaka ciepła, a także odpowiedniego mikroklimatu. Posiadając przestrzeń w ogrodzie, na balkonie lub na działce, dzięki uprawom pod osłonami można prowadzić niewielką plantację takich roślin.
Spis treści
Warzywa psiankowate pod osłonami
Co ciekawe omawiana w artykule grupa roślin ma mnóstwo odmian, które są bardzo niebezpieczne. Wiele z nich jest trujących, w tym psianka czarna, lulek czarny, wilcza jagoda itp. Obok nich istnieje spora grupa jadalnych roślin, które można spotkać na sklepowych półkach. Ekologiczne produkty są wielokrotnie droższe, aby jednak nie rezygnować ze zdrowego pożywienia, można je uprawiać samemu.
Uprawa pomidora pod osłonami
Częstym powodem inwestycji w hobbystyczny tunel foliowy jest chęć uprawy pomidorów. Foliaki często są kojarzone właśnie z tymi czerwonymi roślinami. To cenne warzywo doczekało się wielu odmian różniących się kolorem, kształtem, smakiem i aromatem. Zawierają wiele cennych minerałów i składników odżywczych, są niezastąpione jako składnik wielu diet. Niestety w chłodniejszych rejonach jest to produkt sezonowy. Choć są dostępne w sklepach, to z reguły sprowadzane są krajów o cieplejszym klimacie. Nie da się zaprzeczyć, że bardziej smakowite są te, które wyrosły we własnym ogródku. Sam proces uprawy nie należy do najłatwiejszych, jednak już jakiś czas temu na blogu Krosagro pojawił się poradnik o ich uprawie, do którego odsyłamy: Uprawa pomidorów w tunelu foliowym
Uprawa papryki w cieplarni
Papryka to kolejny przykład rośliny, która dominuje w foliakach. Podobnie jak pomidor, do optymalnego wzrostu potrzebuje sporo słońca, dużą ilość ciepła i ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Dlatego też umieszcza się je pod osłonami. Podczas całego procesu należy pamiętać o wentylowaniu plantacji. Jest ona możliwa poprzez otworzenie drzwi umieszczonych po obu stronach cieplarni lub skorzystanie z rozwiązania zastosowanego w tunelach foliowych z wietrzeniem bocznym. Do poprawnego rozwoju konieczne będzie dużo słońca, żyzna próchniczna ziemia, którą należy systematycznie podlewać, zachowując lekką wilgotność. O tym jak krok po kroku uprawiać tę roślinę pisaliśmy w: Uprawa papryki w tunelu foliowym.
Bakłażan w tunelu foliowym
Uprawa papryki i pomidorów wiąże się z wieloma trudnościami, jednak to dopiero bakłażan jest wyzwaniem. Ma wyższe wymagania od wymienionych powyżej roślin. Potrzebuje więcej ciepła, a prowadzenie go poza foliakiem w klimacie centralnej Europy kończy się fiaskiem. Aby zwiększyć szansę na plon, roślinę pielęgnuje się wpierw w inspekcie, a gotową rozsadę przenosi do mini tunelu foliowego, nad którym rozpościera się z kolei pełnowymiarowa cieplarnia. Tego rodzaju zabiegi zwiększają szansę na sukces. Aby nieco więcej dowiedzieć się o wymaganiach rośliny, kierujemy do poradnika: Uprawa bakłażanów w tunelu foliowym
Hobbystyczne ogrodnictwo w szklarni foliowej
Warzywa psiankowate pod osłonami w tunelu foliowym zdołają dojrzeć, jeśli będą mieć zagwarantowane odpowiednie warunki do rozwoju. Bez nich zbiór może nie dojść do skutku, a z całą pewnością nie osiągnie takich rozmiarów jak przy hodowli w namiocie ogrodowym. Szklarnie foliowe ze stali ocynkowanej ogniowo to konstrukcje na wiele lat. Modułowa struktura pozwala na ich modyfikacje. Dla kupującego oznacza to, że w dowolnym dla siebie momencie może powiększyć przestrzeń o dodatkowe segmenty.