Tunel foliowy czy szklarnia?

Tunel foliowy czy szklarnia?

Na rynku istnieje pełna gama tuneli foliowych i szklarni o różnym poziomie trwałości. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto zastanowić się, jakie warunki zamierzamy stworzyć roślinom. Docelowo zarówno szklarnie jak i tunele foliowe mają to samo zadanie – chronią uprawy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. A także zapewniają sprzyjające warunki do rozwoju warzyw, owoców, kwiatów czy ziół. Dzięki zastosowaniu tych ogrodowych osłon możliwe jest uzyskanie plonów wcześniej niż podczas tradycyjnych upraw polowych oraz zebranie plonów nawet kilka razy, dzięki czemu przez cały rok możemy się cieszyć zdrowym i tanim jedzeniem bezpośrednio ze swojego ogródka. Więc tunel foliowy czy szklarnia?

Szklarnia dla zaawansowanych

Szklarnia to dobry wybór dla bardziej zaawansowanych, doświadczonych ogrodników. Budowa szklarni wymaga więcej pracy i wysiłku niż postawienie foliowego namiotu, którego montaż przypomina rozbijanie namiotu. Na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych wzorów szklarni, które mogą stanowić prawdziwą ozdobę ogrodu. Nie muszą być usytuowane w niewidocznym miejscu, a wręcz bliżej domu, co może stanowić zaletę podczas użytkowania. By zachować swoją wyjątkową prezencję, szklarnie wymagają okresowego czyszczenia. Jednak o ile nie uszkodzi się szyb, nie wymagają wymiany pokrycia. Szklarnie wykonane z lepszych komponentów zachowują swój wygląd dłużej. Dobrze wykonane i zadbane szklarnie stanowią ozdobę ogrodu, podczas gdy tunele foliowe nie są aż tak atrakcyjne wizualnie, więc część osób stara się trzymać je poza zasięgiem wzroku, w mniej eksponowanych miejscach ogrodu. Trend ten zmienia się jednak na lepsze, gdyż nowoczesne tunele foliowe są coraz ładniejsze i mogą stanowić dodatkowy element aranżacji ogrodu.

Akcesoria do upraw pod osłonami

Szklarnie posiadają szeroki zakres systemów wentylacyjnych oraz mnóstwo półek i innych przydatnych akcesoriów do wyboru. Nowoczesne tunele foliowe również posiadają rozmaite sposoby wentylacji. To już nie są foliaki starego typu, w których jedyną możliwością było otwieranie drzwi na obu końcach tunelu: teraz można wybrać tunel z wietrzeniem bocznych, a w przypadku profesjonalnych, komercyjnych tuneli można zastosować wywietrzniki dachowe czy wyekwipować w elektroniczne systemy wentylacyjne. Tunel foliowy lepiej radzi sobie na pochyłościach, podczas gdy szklarnia wymaga jak najbardziej płaskiego podłoża. Jak wygląda posiadanie tunelu foliowego i szklarni w zakresie kosztów konserwacji i wymiany? Posiadając szklarnię, trzeba się liczyć z tym, że od czasu do czasu tafla szkła zostanie uszkodzona i niezbędne będzie wymienienie jej na nową.

Tanie tunele foliowe do Twojego ogrodu

Tunele foliowe regularnie stają się coraz częściej kupowaną osłoną dla roślin. Jednym z wyznaczników, dzięki któremu są wybierane, jest oczywiście cena. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli porównamy jedynie ceny zbliżonych rozmiarowo osłon – tunel foliowy będzie zawsze zdecydowanie tańszą opcją, podczas gdy szklarnie są droższe zarówno w budowie, jak i utrzymaniu. Uprawa warzyw często wymaga sporej przestrzeni, dlatego też namioty foliowe skutecznie ochronią większy obszar za znacznie mniejsze pieniądze. Ich największą zaletą jest łatwość montażu oraz niewielki wysiłek, który trzeba włożyć w konserwację.

Ekonomiczne rozwiązanie

Niskie koszty generuje również utrzymanie tunelu foliowego. Tunel zbudowany z metalowych rurek odpowiednio zabezpieczonych przed korozją (najlepiej ocynkiem ogniowym) gwarantuje stabilność i sporą żywotność produktu. Rzecz jasna tanie tunele wykonane z plastiku w niesprzyjających warunkach mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu. Jedynym elementem tunelu, który wymaga regularniej wymiany, jest folia, która z biegiem czasu może tracić swoje właściwości. Częstotliwość wymiany folii określa parametr jej sezonowości, a sama wymiana nie generuje zbyt dużych kosztów.

Uniwersalne konstrukcje rolnicze

Tunele foliowe łatwiej niż szklarnie można dostosować do swoich potrzeb – możliwa jest zmiana długości przez dodanie dodatkowych łuków, określenie sposobu otwierania drzwi czy wybór systemów wentylacyjnych. Uważa się, że namioty foliowe zachowują więcej ciepła niż nieogrzewane szklarnie, zdecydowanie wydłużając okres wegetacji roślin. Oczywiście zarówno szklarnie jak i tunele foliowe można dodatkowo ogrzewać za pomocą łatwo dostępnych na rynku narzędzi, ale w tym wypadku trzeba się liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Tunel czy szklarnia?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy lepsze jest posiadanie tunelu foliowego czy szklarni. Zarówno tunele foliowe, jak i szklarnie mają wady i zalety, a ostateczny wybór zależy tylko i wyłącznie od potrzeb kupującego. Tunele foliowe i szklarnie to fantastyczne narzędzia, które ochronią rośliny przed deszczem, wiatrem i gradem, zapewniając tym samym doskonałe warunki do rozwoju roślin. Nowoczesne tunele foliowe gwarantują efekty podobne do szklarniowych, jednak przy poniesieniu niższych kosztów. Natomiast dobrze wykonane szklarnie pozytywnie wpłyną nie tylko na rozwój roślin, ale staną się prawdziwą ozdobą ogrodu.

Tunel foliowy czy szklarnia?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać cucamelona w tunelu foliowym?

To ciekawe warzywo pochodzi z Meksyku. Już samym wyglądem przyciąga wzrok, a nazwą zachęca do spróbowania. Mysi melon, mini arbuz…

Więcej
Tunele foliowe

Czy warto kupić tunel z poliwęglanu?

Tunel z poliwęglanu to konstrukcja, która niegdyś była wyłącznie ciekawostką dla hobbystycznych ogrodników. Takie pokrycie było stosowane w specjalistycznych szklarniach,…

Więcej
Bez kategorii

Mobilny namiot warsztatowy

Mobilny namiot warsztatowy to uniwersalna struktura, która umożliwia niewielkim kosztem pozyskanie dodatkowej przestrzeni do pracy i magazynowania. To niekonwencjonalne rozwiązanie…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa na plac budowy

Hala namiotowa na plac budowy to jedno z zastosowań struktur z rur i profili stalowych. Spore obszary terenu, na których…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać lwie paszcze? 3 najlepsze metody

Lwie paszcze to potoczna nazwa wyżlinów większych, jednorocznych roślin z rodziny babkowatych, których krajem pochodzenia są prawdopodobnie Włochy i Hiszpania….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa tulipanów w doniczkach

Tulipany, to najpopularniejsze rośliny cebulowe i prawdziwy symbol wiosny. Większość z nas widok tych pięknych kwiatów nastraja radością i optymizmem….

Więcej