Nowoczesne tunele foliowe – ogrodowe i profesjonalne

Nowoczesne tunele foliowe - ogrodowe i profesjonalne

Wyobrażenie o uprawach pod osłonami systematycznie się zmienia. Jeszcze kilka lat temu ujrzenie tunelu foliowego było zjawiskiem rzadkim, teraz wystarczy się dobrze rozglądać, a na działkach, w ogródkach za domem, a także w szczerym polu często zobaczymy szklarnię foliową. Te nowoczesne konstrukcje znajdują zastosowanie nie tylko w hobbystycznym ogrodnictwie, ale i komercyjnej produkcji roślinnej. Zarówno szklarnia jak i tunel foliowy działają na podobnych zasadach, przynosząc te same efekty, lecz porównując cenę obu struktur, namiot foliowy jest kilka razy tańszy.

W przypadku upraw komercyjnych dla przedsiębiorcy oprócz samej efektywności istotna jest cena. Koszt struktury to nie wszystko. Do optymalnej uprawy pod osłonami potrzebne będzie dodatkowe wyposażenie, który usprawni cały proces wegetacji roślin. Nawet wtedy w dalszym ciągu profesjonalny tunel foliowy z wyposażeniem jest tańszy od szklarni w podobnych rozmiarach, a bez modułów wsparcia.

Tym razem w poradniku Krosagro opowiemy nieco więcej o profesjonalnych, a zarazem nowoczesnych tunelach foliowych.

Szklarnia foliowa, cieplarnia, tunel, blok, namiot foliowy

Te wszystkie nazwy to określenie jednego produktu. Rodzaj konstrukcji na tunel foliowy oraz materiałów, z których wykonano stelaż cieplarni, różni się w zależności od producenta. Funkcja jest niezmienna, czyli produkcja roślinna na rynki lokalne i krajowe. W czasach, kiedy logistyka i spedycja stale się rozwijają, czas transportu diametralnie się zmniejsza.  Powstają również nowe sposoby na import roślin z najdalszych części świata. Sporo warzyw i owoców w dużych hipermarketach to nie owoce krajowe, a z importu.

Aby móc konkurować z producentami roślin z innych krajów, w których klimat jest bardziej sprzyjający, konieczne jest dostosowanie produkcji w taki sposób, aby warunki dla plonu były bardziej korzystne, a sezon dłuższy.

Nowoczesne konstrukcje ogrodnicze i rolnicze

Coraz nowocześniejsze osłony, przemyślane stelaże, wietrzenia boczne i systemy wspomagające uprawy pomagają ulepszyć strukturę i zoptymalizować warunki, w których dojrzewać będzie plon. Efektem końcowym są dorodne warzywa i owoce, który osiągają wyższe ceny na skupie. Dłuższy sezon wegetacyjny sprawia, że korzystnie zaplanowany przedplon, plon i poplon będą po sobie następować płynnie. Nie będąc ograniczonym pogodą oraz znaczną częścią zjawisk atmosferycznych, zbiór roślin będzie odbywać się kilka razy do roku.

Rynek zbytu upraw pod osłonami

Sporo klientów wybiera lokalne produkty, krajowe nowalijki, warzywa i owoce eko, bio, organic. Rosnący popyt prowadzi do sytuacji, w której istotny staje się czas. W uprawie polowej uprawiający zależny jest od warunków pogodowych, których nijak nie można przewidzieć. Plon na otwartej przestrzeni narażony jest na patogeny i agrofagi, zjawiska pogodowe oraz czynniki losowe. Folia nie rozwiązuje każdego z problemów, jednak przy skutecznej pielęgnacji minimalizuje straty w plonie, pojawienie się chorób i szkodników, a co najważniejsze optymalizuje ich wegetację.

Inwestycja w uprawy pod osłonami

Marka Krosagro, jako producent tuneli foliowych, od lat wprowadza na rynek produkty, które mają łączyć obie ważne w polityce firmy cechy. Ekonomiczne rozwiązania i solidne wykonanie. Całkowite zrezygnowanie z półśrodków i gorszej jakości materiałów, krajowa produkcja, wytwarzanie każdego elementu zamiast zakupu prefabrykatów to 21 lat działalności firmy Stal Impex, z której powstała marka Krosagro.

Efektem końcowym są tunele foliowe, które są rozsądne cenowo i odpowiednio solidne. Nie obniżając na siłę kosztów produkcji, korzystając z wysokiej klasy materiałów, marka wprowadza na rynek zarówno drobne jak i duże konstrukcje stalowe. Jednym z produktów w stałej sprzedaży to hobbystyczne tunele, a oprócz nich jeszcze namioty garażowe, magazynowe, mini szklarnie. Skierowane zarówno do klienta detalicznego oraz hurtowego. Przez lata firma wypracowała klarowne zasady współpracy oraz sprzedaży B2B i B2C, dzięki czemu cały proces od zamówienia, wykonania, logistyki jest płynnym procesem. Jednym z obszarów jest produkcja profesjonalnych tuneli foliowych. Sporo z projektów to indywidualne szklarnie pod klucz, przygotowane tak, aby w pełni były dostosowane do potrzeb przedsiębiorcy.

Mikroklimat w uprawach pod osłonami

Profesjonalny tunel foliowy to zamknięta strefa, w której to rolnik decyduje o tym, jaki mikroklimat będzie panować pod osłoną. To pozwala na prowadzenie upraw, które normalnie w warunkach polowych nie zdążyłby się rozwinąć. Rośliny ciepłolubne i długo dojrzewające będą miały wystarczającą ilość czasu na to, aby wykształcić masę zieloną oraz płynnie przejść do rozwijania kwiatów, a na etapie owocowanie odpowiednio wybarwić owoce.

Zamknięta przestrzeń w tunelu foliowym sprawia, że pod osłoną utrzymuje się wyższa temperatura niż poza obiektem. Dzięki temu w roślinach zachodzą procesy wegetacyjne, które zostałyby wstrzymane przy dużej amplitudzie temperatur. Takie wahania występują na przestrzeni dnia i nocy, wraz ze zmianą pór roku oraz zjawiskami pogodowymi. Dzięki temu, że gleba pod osłonami jest cieplejsza i szybciej się nagrzewa, można sadzić rośliny szybciej i uprawiać dłużej. Jeśli zima była łagodna, a wiosna przychodzi wcześnie, rośliny można sadzić już w marcu. Przymrozki oraz krótkie wahania temperatur nie uszkodzą plonu, a w razie przedłużających się zimnych dni grządki oraz kilkuletnie rośliny można przykryć mini tunelem foliowym. Sposobów na ogrzewanie tunelu foliowego jest całkiem sporo: od konwencjonalnych metod po bardzo futurystyczne rozwiązania. Otóż dzięki dodatniej temperaturze utrzymującej się przez cały rok pod osłoną możliwa jest hodowla całoroczna.

Odporność na czynniki atmosferyczne

Stalowa konstrukcja, choćby najsolidniejsza, bez powłoki antykorozyjnej po sezonie zacznie korodować. Jej stan z miesiąca na miesiąc byłby coraz gorszy, a z czasem stelaż nie nadawałby się do użycia. Podwyższona wilgotność pod osłoną to normalny stan rzeczy. Podczas uprawy, wahań temperatur oraz podlewania wilgotność w tunelu jest wyższa. Para wodna skrapla się na folii i stelażu. Do korodowania nie dochodzi, jeśli klient zdecydował się kupić konstrukcję ocynkowaną lub ocynkowaną ogniowo. Obie powłoki chronią stal przed korozją, wydłużając kilkakrotnie czas eksploatacji stelażu. Co kilka lat wymagają konserwacji, dzięki czemu ich żywotność jest jeszcze dłuższa.

Ocynkowany tunel foliowy o solidnych parametrach to nie wszystko, równie ważnym czynnikiem wpływającym na wytrzymałość cieplarni jako całości jest folia. Na rynku jest dostępnych wiele dobrych specjalistycznych osłon na cieplarnie. Ważne, aby podczas decydowania się na którąś z nich, sprawdzić referencje producenta, porównać cenę oraz parametry.

Interes na bloku foliowym

Tunel foliowy jako pomysł na biznes to rozwiązanie uniwersalne pod każdy typ produkcji roślinnej. Jako narzędzie do upraw usprawni wiele procesów na plantacji, zabezpieczy plon przed zjawiskami pogodowymi oraz doprowadzi do zwielokrotnienia plonu. Tradycyjna forma rolnictwa to echo przeszłości, aby dostosować się do potrzeb rynku i potrzeb konsumentów konieczne jest usprawnienie produkcji. Konstrukcje łukowe Krosagro są uniwersalne a więc ich funkcja z czasem może ulec zmianie. Ich przeznaczenie związane jest z wieloma branżami, nie tylko z ogrodnictwem i rolnictwem. Znajdują także użytek jako tunele hodowlane, hale magazynowe, a także namioty garażowe.

Mnogość zalet i niska cena za solidną konstrukcję zachęca do wykorzystania profesjonalnego tunelu foliowego we własnym biznesie. Na efekty nie będzie trzeba długo czekać.

Nowoczesne tunele foliowe - ogrodowe i profesjonalne

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda…

Więcej
Uprawa pod osłonami

7 błędów popełnianych w tunelu foliowym

Jak mówi stare porzekadło “Błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi”. Otóż przed wieloma błędami można się wystrzec za…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Serwis hal namiotowych

Serwis hal namiotowych warto co jakiś czas powtarzać. Jak każda budowla, konstrukcja modułowa wymaga cyklicznej konserwacji aby zachować jej dobry…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie korzyści przynosi dobrze dobrana mikoryza?

Określone gatunki niepatogenicznych grzybów, mogą poprzez symbiozę z roślinami pomagać w ich wzroście, wzmacniać ich kwitnienie i owocowanie, a także…

Więcej
Bez kategorii

Mikroelementy w uprawie pod osłonami

Mikroelementy w uprawie pod osłonami są konieczne, aby każdy etap wegetacji przebiegał optymalnie. Obok niezbędnych do prawidłowych procesów wzrostu makroelementów…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz. 2

Zakażenie podłoża dotyczy również roślin rosnących w tunelach ogrodniczych. Jest to zagrożenie powodujące poważne straty w uprawach pod osłonami. Patogeny roślin zasiedlające…

Więcej