Jak uprawiać cucamelona w tunelu foliowym?

Jak uprawiać cucamelona w tunelu foliowym?

To ciekawe warzywo pochodzi z Meksyku. Już samym wyglądem przyciąga wzrok, a nazwą zachęca do spróbowania. Mysi melon, mini arbuz lub cucamelon to zaledwie kilka z określeń, które nadano tej przesympatycznej roślinie. Pomimo tego, że sporo nazw nawiązuje do melona, to smakiem jest bardzo podobny do rodzimego ogórka. Pomimo egzotycznego pochodzenia, idealnie radzi sobie w polskim klimacie. Do tego używając tunelu foliowego do jego uprawy, ogrodnik ma pewność otrzyma dorodny i smaczny plon. 

Uprawiać cucamelona w tunelu nie jest trudno, aczkolwiek długie dojrzewanie sprawia, że trzeba go sadzić dość wcześnie. Należy wtedy uważać na przymrozki oraz niskie temperatury, gdyż ze względu na swój ciepłolubny charakter jest na nie bardzo podatny.

W tym poradniku Krosagro, wyjaśnimy jak krok po kroku sadzić, pielęgnować i zbierać ogórek meksykański w tunelu foliowym.

Co to jest cucamelon ?

Cucamelon to smukła roślina z pnączami, na których powstają dziesiątki owoców, wielkością zbliżonych do winogron (od 2 do 3 cm). Mysi ogórek osiąga od 10 do 15 cm szerokości i do 1,5 m wysokości, dlatego też wspiera się go na podporach, aby mógł się po nich piąć. Już sama nazwa łacińska Melothria scabra wskazuje na to, że nasza roślina to zupełnie inny gatunek niż rodzimy ogórek Cucumis sativus, mają jednak ze sobą wiele wspólnego.

Zaletą rośliny jest to, że jest odporna na szkodniki i choroby, nawet susze nie są dla niej kłopotliwe, a wszystko to sprawia, że cały proces uprawy, będzie bardzo łatwy. Można ją prowadzić jako roślinę jednoroczną lub kilkuletnią, w tym drugim przypadku trzeba zadbać o to aby miała dodatnią temperaturę przez zimę.

Wymagania uprawowe ogórka meksykańskiego

  • Stanowisko

Jako że jest to roślina ciepłolubna, powinna mieć jak najdłużej dostęp do światła oraz dodatniej temperatury. Dzięki osłonom nagrzana powłoka zatrzyma ciepło w glebie i powietrzu, a to korzystnie przełoży się na rozwój mini melona. Całkiem prawdopodobne jest, że mysi melon będzie owocować w lipcu, aż do pierwszych przymrozków. Przez cały ten etap na każdej gałęzi będzie pojawiać się mrowie owoców.

  • Gleba

Optymalnym pH gleby dla cucamelona to 6,0 do 7,5. Jest to jednak roślina odporna, dlatego da sobie też radę na innym podłożu. Istotne jest, aby ziemia była średnio żyzna oraz przepuszczalna. 

W porównaniu do ogórków, cucamelon, potrzebuje znacznie mniej wody, nadmiar natomiast mu szkodzi, więc należy unikać zalania korzenia.

  • Siew

Choć możliwe jest prowadzenie upraw na otwartej przestrzeni, to jednak trzeba liczyć się z tym, że może zakończyć się niepowodzeniem lub mniejszymi zbiorami, dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest pielęgnowanie mini arbuzów pod osłoną, gdzie ogrodnik jest w stanie kontrolować i dopasować warunki do roślin i stadium wegetacji.


Roślinę sieje się od końca lutego do połowy kwietnia. Należy czekać, aż wewnątrz namiotu ogrodowego, będzie utrzymywać się dodatnia temperatura. Siewki rozwijają się długo, jednak wraz z każdym dniem cała wegetacja nabiera tępa. Kluczowe jest aby na uprawy padało jak najwięcej słońca, a tunelu foliowego nie należy wietrzyć, jeśli nie ma takiej potrzeby. 

Dobrym rozwiązaniem jest sianie cucamelona najpierw do wielodniczek, po czym jak tylko dojrzeją, przesadzić na stanowisko wewnątrz szklarni foliowej.

Rozsada

Rozsadę z reguły przygotowuje się w propagatorze tak, aby wewnątrz, aż do wschodów utrzymywała się temperatura 24 ° C. Nie należy się martwić jeśli po tygodniu nie pojawią się siewki, sama roślina potrzebuje czasami aż 4 tygodni aby dojrzeć do etapu, kiedy można ją wprowadzić na miejsce stałe. Gdy rozwinie od dwóch do czterech liści, należy zbić temperaturę do 18 ° C. Po kilku dniach rozsada jest gotowa.

  • Rozstaw

To wszystko zależy od tego jaką metodę uprawy wybierze ogrodnik. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest prowadzenie jej tak jak uprawę ogórków. W tym przypadku roślinę umieszcza się co 40 cm w rzędzie, a między nimi zachowuje się odległość od 90 do 120 cm. Po czym prowadzi na siatce lub stelażu na pnącza.

  • Zbiór owoców

Zbiory z reguły trwają od lipca do września. Gdy tylko osiągną wielkość 2,5 cm oraz nabiorą kształtu winogron są już w pełni dojrzałe. Do sałatek najlepsze są miękkie i delikatne, natomiast twarde dobrze się marynują. W chwili kiedy owoc już jest zbyt dojrzały, spada na ziemię. Takie mini arbuzy można zasuszyć i wykorzystać w następnym roku jako materiał siewny.

Jak uprawiać cucamelona w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Co ile sadzić ogórki w gruncie, tunelu i szklarni? | Rozstaw ogórków pod osłonami

Ważne jest, aby wiedzieć, ile roślin ogórka przypada na stopę kwadratową, czyli dwa. Właściwe rozmieszczenie, niezależnie od uprawy, ma kluczowe…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami to ciekawe wyzwanie dla doświadczonych ogrodników. Określany jest również jako kolczasty lub rogaty ogórek, pod tą…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa ogórków w tunelu foliowym

Uprawa ogórka w tunelach foliowych jest banalnie prosta, o ile zapamiętamy kilka ważnych informacji. Roślina sadzona w cieplarniach przydomowych, jest atrakcyjna dla…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo kiełkują nasiona ogórka?

Odpowiedź na pytanie, jak długo trwa kiełkowanie nasion ogórka, brzmi: od 3 do 10 dni. Dlatego właśnie rośliny te są…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Ogrodnictwo stóp kwadratowych – jak gęsto sadzić ogórki?

Ogrodnictwo stóp kwadratowych jest metoda opracowaną przez Mela Bartholomewa polegającą na takim podzieleniu powierzchni uprawy, aby wydzielić niewielkie kwadratowe sekcje,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ogórki na podporach

Ucząc się, jak uprawiać ogórki, należy poznać różnice między metodami i specyfiką uprawy szklarniowej i polowej. Uprawa ogórków w szklarni…

Więcej