Uprawa winorośli pod osłonami

Uprawa winorośli w tunelu foliowym pozwala na otrzymania owoców słodszych oraz bardziej dorodnych, a osłona chroni uprawy przed przymrozkami i szkodliwymi czynnikami pogodowymi. Roślina ma wiele właściwości leczniczych, szerokie zastosowanie kulinarne i przetwórcze, co sprawia, że jest cenionym surowcem używanym do wyrobu wielu produktów. Plantatorzy w winnicach prześcigają się w tworzeniu receptur na smakowite soki, wina oraz nalewki, które są o wiele bardziej cenione niż marketowe substytuty.

Stanowisko na uprawę winorośli w tunelu

Winorośl optymalnie wegetuje i owocuje w klimacie śródziemnomorskim, więc aby otrzymać zadowalające efekty z uprawy, należy zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Ciepłe i nasłonecznione stanowiska powinny zostać osłonięte przed chłodnym porannym wiatrem, a sama roślina otoczona opieką oraz pielęgnowana zakwitnie oraz zaowocuje później wieloma cennymi winogronami. Tunel do uprawy winorośli powinien zostać umiejscowiony na lekkim spadku, który jak najszybciej zostaje rozświetlony i nagrzewany przez promienie słoneczne.

Ze względu na to, że w polskim klimacie w wrześniu oraz w czerwcu występuje niższa emisja cieplna (mniej słońca) owoce są drobniejsze i zawierają mniej fruktozy. Aby uzyskać pełnię potencjału uprawowego, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest hodowla pod osłonami, gdyż najsłodsze polskie winogrona pochodzą z tuneli lub szklarni. Plon w namiotach ogrodniczych w zależności od odmiany może pojawić się już w lipcu, co jest mocny atutem dla uprawiającego winorośl.

Odmiany winorośli w uprawie pod osłonami

Wybierając konkretną odmianę, należy zdecydować, na co zostaną przeznaczone oraz na jakich walorach smakowych nam zależy.

  • Odmiany deserowe – nadają się wyłącznie do spożycia na surowo lub jako składnik kulinarny. Nie robi się z nich wina ze względu na niską zawartość kwasów i cukru. Miąższ zawiera zbyt mało moszczu (soku), więc przetworzenie ich na sok jest mało wydajne.
  • Odmiany uniwersalne – oprócz spożywania na surowo używa się ich produkcji soków. Wina stołowego i deserowego. Duże, soczyste grona z zawartym w nich cukrem oraz kawasem w moszczu sprawiają, że często są hodowane jako pierwsze winorośle, w celu dalszego szkolenia umiejętności winiarskich.
  • Odmiany przerobowe (winne) – używane są głownie do produkcji wina lub soków, gdyż posiadają najwięcej cukrów i moszczu. Średnie grona i owoce z grubą skórką i pestkami są zdatne do jedzenia i mają najszersze zastosowanie przetwórcze.

Sadzenie winorośli w bloku foliowym

Istotną informacją dla każdego hodowcy jest to, że krzewy winorośli wytrzymują temperaturę do -12 °C. A więc po zakończonym sezonie należy zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami. Korzenie, które sięgają do głębokości 28 do 35 cm. Chronione są przed przymrozkami, a roślina w trakcie procesów wegetacyjnych obficie owocuje. Te, które zostały zasadzone zbyt płytko. Przemarzają, a te zasadzone zbyt głęboko o wiele wolniej rosną.

Gleby dla winorośli do cieplarni ogrodniczej

Podłoże powinno być głęboko przepuszczalne, gliniasto-piaszczyste. Z dużą zawartością próchnicy, odczyn pH mieszczący się w przedziałach 6,5 do 7,2 to ziemia. Która sprzyja rozwojowi krzewów. Do pierwszego nawożenia należy zastosować obornik (do 9 kg/m2) lub kompost (do 12 kg/m2), zaś analiza gleby umożliwi dostosowanie ich proporcji do potrzeb rośliny.

Rowki, do których nasadzamy krzewy, wykopujemy na szerokość 60 cm i głębokość 70 cm. Następnie na dno rozsypujemy 20 cm warstwę obornika, a potem przysypujemy glebą z duża zawartością próchnicy. Skutecznym rozwiązaniem wspierającym uprawę pod osłonami jest stosowanie obornika dwuletniego, który w porównaniu do świeżego posiada znacznie mniej azotu i zakończyły się w nim intensywne procesy rozkładu, które doprowadzają do przemieszczania się ziemi. Unikniemy w ten sposób uszkodzenia systemu korzeniowego młodych krzewów.

Gleba w Polsce jest przeważnie lekko zakwaszona. Sama winorośl nie lubi ziemi kwaśnej, która wstrzymuje jej rozwój. Aby procesy wegetacyjne przebiegały korzystnie, należy ziemię odkwasić.

Wprowadzenie sadzonek winorośli do tunelu

W rowkach, które powstały na etapie przygotowanie gleby, sadzimy sadzonkę z doniczki. Należy zachować ostrożność przy wyciąganiu jej z naczynia, aby nie rozbić zbitej bryły z ziemi i korzeni. Przysypujemy je ziemią, przy każdej z nich wbijamy palik, po czym podlewamy.

Pielęgnacja winorośli w namiocie foliowym

  • Użynanie gleby dla winorośli

Częste spulchnianie gleby korzystnie wpływa na winorośl. Przy okazji takich zabiegów można zasilać uprawy nawozami organicznymi i mineralnymi. Po pierwszym sezonie, a później co dwa lata, obornik stosujemy wczesną wiosną – do 7 kg/m2. W drugim roku zasila się krzewy płynną gnojówką albo azotową posypką. Przy czym uważamy, aby do gleby nie trafiło go zbyt dużo, bo można w ten sposób uszkodzić uprawy. Przenawożone winorośle są podatne na choroby grzybowe i zawiązują gorsze grona. W chwili gdy jagody osiągną dojrzałość, wspiera się ich rozwój potasem, powodując, że rozwijające się owoce będą znacznie większe.

  • Nawadnianie winorośli w cieplarni

Od temperatury, intensywności wietrzenia, jakości i struktury gleby oraz fazy rozwoju krzewów zależy częstotliwość nawadniania. Najwięcej wilgoci krzewy potrzebują w fazie intensywnego wzrostu latorośli oraz pękania kwiatów. Gdy zaś osiągną fazę dojrzewania owoców, podlewanie należy stopniowo ograniczać. Gdy gleba jest lekka, nawadnianie przeprowadza się dwa razy w tygodniu, w przypadku cięższej – raz w tygodniu. Podręcznikowo zalecane jest nawadnianie od 35 do 60 l/m2, w zależności od wspominanych wyżej czynników. Po samym podlewaniu wietrzymy dokładnie tunel foliowy przez kilka godzin – w ten sposób uniknie się porażeń patogenami.

  • Zabezpieczenie winorośli na zimę w tunelu sezonowym

Po przymrozkach oczyszczamy ziemię z wszelkich zanieczyszczeń pozostawianych przez rośliny w trakcie uprawy. Delikatnie odrywamy z sadzonek liście które pozostały na krzewach. Usypujemy kopiec w całości zasypując go żyzną glebą. Po czym przykrywamy słomą lub agrotkaniną.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Co zrobić, aby kaktusy zakwitły? Uprawa i pielęgnacja kaktusów

Kaktusy to mało wymagające rośliny doniczkowe pochodzące z terenów Ameryki południowej, Afryki, Australii i Azji. Dla wszystkich zabieganych i zapominalskich…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać jagody kamczackiej w tunelu foliowym?

Jagoda kamczacka z roku na rok staje się coraz większym rywalem borówki amerykańskiej. Smak leśnych jagód, działanie prozdrowotne, a zwłaszcza…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy montować tunel foliowy?

Zbliżający się sezon uprawowy sprawia, że coraz częściej przeglądamy ofertę sklepów internetowych z foliowymi cieplarniami. Choć do wiosny pozostało jeszcze…

Więcej
Tunele foliowe

Siew nasion w tunelu foliowym

Siew nasion w tunelu foliowym to podstawowy proces całej uprawy pod osłonami. Dla doświadczonych ogrodników temat nie będzie niczym odkrywczym,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym?

Pytanie “jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym” często stawiane jest przez osoby, które zaczynają uprawy pod osłonami. Oprócz…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym?

Jeśli masz wątpliwości, kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym, podpowiemy Ci, że możesz to zrobić jesienią lub wczesną wiosną….

Więcej