Kiedy sadzić rośliny w tunelu foliowym?

Kiedy sadzić rośliny w tunelu foliowym?

To kiedy sadzić rośliny w tunelu foliowym będzie zależeć głownie o pór roku, temperatury, występowania przymrozków a także jakości gleby. Im bardziej świadomie będziemy używać atutów szklarni, tym obfitsze zbiory. Warto więc zapoznać się potrzebami plonu jaki będzie hodowany pod osłonami.

Jednakże, jeśli planujesz uprawiać rośliny z nasion, chcesz rozpocząć umieszczanie nasion w 6 do 8 tygodni w szklarni przed ostatnim oczekiwanym terminem mrozu dla Twojej konkretnej lokalizacji. W ten sposób rośliny będą mogły uniknąć trudnych warunków sezonowych.

W tym artykule, będziemy mówić dalej o tym, kiedy rozpocząć przenośne sadzenie w tunelu foliowym Więc czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Sadzenie roślin pod osłonami w tunelu foliowym

Przenośne uprawy w tunelu foliowym zyskują na popularności, a kiedy rozpocząć, dowiesz się o technice, która przyniosła najlepsze rośliny i plony wielu rolnikom i ogrodnikom na całym świecie.

Niektóre najlepsze rośliny i uprawy, które można uprawiać w szklarni, to marchew, zielona cebula, szparagi, szpinak, bakłażany, rzepa, jarmuż, cukinia, microgreens, okra, zielenina sałatkowa i wiele innych.

Wilgotność i temperatura to dwa podstawowe czynniki, które powinny być kontrolowane w w tunelu foliowym Są one kluczowe nie tylko dla rozmnażania nasion, ale także dla ich wzrostu. Tak więc, jeśli jesteś ogrodnikiem, powinieneś rozpocząć uprawę, gdy tylko będzie to wygodne.

Aby odnieść sukces w przenośnych uprawach w tunelu foliowym, większość nasion należy kiełkować w szklarni w temperaturze około 70-80 F. (21-27 C.), w nocy nie spadającej do 50-55 F. (10-13 C.).

Kiedy zacząć sadzenie roślin w tunelu foliowym

Kiedy więc rozpocząć sadzenie roślin w przenośnym tunelu foliowym? Zgodnie z profesjonalnymi poradami większości ekspertów, najlepszym czasem na rozpoczęcie sadzenia roślin w przenośnej szklarni jest marzec i kwiecień.

Najlepszymi uprawami na te miesiące są wczesnowiosenne warzywa, takie jak sałata, groszek i szpinak.

Dlaczego warto rozpocząć sadzenie roślin w przenośnym tunelu foliowym?

W tym przedziale czasowym najlepiej sprawdzą się uprawy o ciepłej porze roku, a także warzywa, które często potrzebują więcej słońca i ciepłych dni.

Możesz także wybrać inne rośliny do posadzenia w przenośnym tunelu foliowym, pod warunkiem, że posadzisz je w ciepłych i jasnych porach roku z wystarczającą ilością światła słonecznego.

Tak, wiele nasion może być wysiewanych w ogrodzie jesienią lub wiosną. Rosną one również naturalnie pomimo zmian w warunkach pogodowych. Niestety, inne nasiona są dość wrażliwe i wymagają więcej Twojej uwagi.

Oznacza to, że potrzebują one stabilnych temperatur. Aby mogły wykiełkować, muszą mieć kontrolowane środowisko. To tylko pokazuje, że jeśli sadzisz nasiona w tunelu foliowym musisz utrzymywać stabilną atmosferę, aby zapewnić kiełkowanie i wzrost nasion.

Możesz natychmiast rozpocząć sadzenie roślin w przenośnym tunelu foliowym, dzięki kontrolowanej i regulowanej temperaturze i warunkom zamkniętym w strukturze lub przestrzeni dla roślin.

Jednak dla uzyskania najlepszych wyników większość profesjonalistów i ekspertów zaleca rozpoczęcie sadzenia roślin w przenośnym tunelu foliowym wiosną lub nawet latem ze względu na obfitość światła słonecznego i ciepłe temperatury.

Dlaczego nie w innych porach roku?

Większość ogrodników i rolników często zakłada w przenośnym tunelu foliowym jesienią, co również ma zastosowanie.

Jeśli jednak zdecydujesz się na rozpoczęcie sadzenia roślin w sezonie jesiennym, pamiętaj, aby zacząć wcześniej niż się spodziewasz, aby nie dopuścić do pierwszych przymrozków lub zimnej pory roku, które uniemożliwią wzrost roślin w przenośnej szklarni.

Rodzaje tuneli foliowych?

Tunel foliowy sezonowy

Wielką zaletą szklarni tunelu foliowych sezonowych to, że nie trzeba zabudować wszystkich czterech ścian.

Te konstrukcje modułowe są tańsze niż inne modele, będąc przyłączone zwykle do domu pełnią rolę warzywnika. To najlepsze  rozwiązanie do uprawy ziół, niektórych warzyw, a co najważniejsze, sadzonek.

Jednak jedyną wadą jest ograniczone światło słoneczne tylko do trzech stron, więc upewnij się, aby rozpocząć sadzenie podczas gorących słonecznych dni lub ciepły i jasny sezon.

Wolnostojące

Wolnostojący tunel foliowy, stoją samodzielnie, zwykle stawia się je w pewnej odległości od innych budynków. Taka samowystarczalność pozwala na  umieszczenie ich w każdym miejscu w ogrodzie (tak długo, jak miejsce jest równe i otrzymuje dużo światła).

W większości miejsc, wolnostojące tunele foliowe pozwalają zacząć hodowlę roślin znacznie wcześniej w sezonie wegetacyjnym (w stoczeniu lub lutym).

Podczas zimnych miesięcy niektóre z roślin można przynieść do środka, aby przedłużyć sezon wegetacyjny do października lub listopada. Te bardziej wytrzymałe jak brukselka, szpinak, jarmuż da się hodować przez cały rok.

Wnioski

Przenośne tunele foliowe są kontrolowanym środowiskiem, w którym można rozpocząć uprawę roślin w dowolnym, dogodnym dla siebie momencie.

Idealnaopieka i regularne monitorowanie temperatury w Przenośne tunele foliowe pozwolają w krótkim czasie uzyskać zdrowo wyglądające rośliny.

Istnieją szklarnie znane z uprawy jagód, ziół i warzyw. W skład tych upraw wchodzą również dzikie jagody, truskawki, ziemniaki, zioła, kalafiory, buraki, rzodkiewka, kapusta, cebula i wiele innych.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na pytanie kiedy sadzić rośliny w tunelu foliowym?

Kiedy sadzić rośliny w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Dodaj komentarz

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym

Czy chcesz wiedzieć, jak uprawiać jarmuż w szklarni lub tunelu hobbystycznym? Jarmuż to roślina, najlepiej rozwijająca się w chłodne dni,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać serduszkę okazałą? Uprawa i pielęgnacja serduszki

Jeśli w Twoim ogrodzie nie brakuje półcienistych, osłoniętych przed wiatrem zakątków, oraz zależy ci na efektownej i dekoracyjnej ozdobie rabat…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać skorzonery w tunelu foliowym?

Skorzonera na nowo odzyskuje swoją popularność. Niegdyś często pojawiała się na domowych talerzach, niestety przez to, że czasy się zmieniły,…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Folia na tunel foliowy

Większość osób zdecydowanych na zakup tunelu foliowego zastanawia się głównie nad materiałem, z którego wykonana jest jego konstrukcja. Najczęściej jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć oleander? | Uprawa i pielęgnacja oleandrów

Oleandry to wspaniałe rośliny pochodzące z południa Europy, ich ozdobą są średniej wielkości pachnące kwiaty oraz wąskie, skórzaste liście charakterystyczne…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać i pielęgnować Kaktusa wielkanocnego?

Ripsalidopsis powszechnie znany jako kaktus wielkanocny, to efektowna roślina, pochodząca z brazylijskich dżungli, która swa nazwę zawdzięcza porze, w jakiej…

Więcej