Płodozmian pod osłonami to sadzenie roślin w taki sposób, aby następujące po sobie gatunku tworzyły sprzyjające warunki glebowe. Dzięki temu rosną znacznie lepiej, przynoszą większy plon oraz zmniejsza się szansa na pojawienie chorób. Co ważne przy zmianowaniu szkodniki pojawiają się rzadziej. W tym artykule Krosagro, opowiemy o tym czym jest oraz jak stosować płodozmian w tunelu foliowym.
Spis treści
Płodozmian pod osłonami w tunelu foliowym
Praktyka nie jest czymś nowym. Od wieków jest stosowana w rolnictwie. Co ważne jest jedną z ekologicznych metod używanych przy pozyskiwaniu owoców i warzyw. Zmianowanie określa jakie przedplony i poplony pojawią się na danej grządce przez lata. Aby metoda zadziałała konieczne są 4 (lub wielokrotność czterech) zgony warzywne lub kwatery.
Jak zaplanować płodozmian?
Glebę w tunelu foliowym, przed wprowadzeniem płodozmianu trzeba podzielić na cztery równie części, oddzielone od siebie ścieżkami lub ścianami skrzyni ogrodniczej. Każde stanowisko należy dokładnie przekopać, dodać nawóz, wzbogacić obornikiem lub gnojówką, a następnie wyrównać. Po czym pora na sianie. Dobrze jest je podzielić na cztery kategorię, te o dużych wymaganiach pokarmowych, średnich, niskich oraz plon wieloletni. Stosuje się również podział na warzywa wrażliwe na mrozy, korzeniowe, kapustne i strączkowe.
Co jest ważne przy płodozmianie?
Podczas wprowadzania metody, należy zrozumieć że należy brać uwagę wpływ środowiska na roślinę i jej na otoczenie. Wiedza o potrzebach i stworzenie optymalnych warunków do rozwoju plonu jest bardzo istotna. Dlatego należy systematycznie monitorować co się dzieje z podłożem. Monokultura w dłuższej perspektywie czasu jest bardzo szkodliwa. Zmęczenie gleby niesie ze sobą konsekwencje, których zlikwidowanie jest bardzo kosztowne a zarazem długotrwałe. Można temu zapobiec ustalają kolejność następujących po sobie warzy i owoców. Jako pierwsze pojawiają się rośliny przedplonowe, określane również jako nowalijki. Cechują się wytrzymałością na niskie temperatury, krótkim czasem dojrzewania i niskimi wymaganiami. Do tej kategorii można zaliczyć rzodkiewkę, sałatę, koper, cebule, itp. Kiedy tylko dojrzeją na ich miejsce, sadzi się następne rośliny. O wyższych wymaganiach a na sam koniec sezonu, te o niskich.
Uprawa współrzędna w tunelu foliowym
Każdy ogrodnik powinien wiedzieć, że pewne połączenia roślin sprawiają że te rosną lepiej zaś niektóre z kompilacji utrudniają wegetację. Przykładem może być marchew i cebula, ta druga odstrasza zapachem szkodnika marchwi. Natomiast marchew robi to samo dla cebuli. Marchew dobrze łączyć z fasolą, szczypiorkiem lub rzodkiewką natomiast sąsiedztwo kapusty, ziemniaków lub burków jej nie sprzyja. To zaledwie jeden z przykładów, a potencjalnych możliwości jest bardzo dużo. Więcej w temacie rozpisywaliśmy się przy okazji artykułu “uprawa współrzędna roślin“