Jak przycinać pelargonie? 3 najlepsze metody

Jak przycinać pelargonie? 3 najlepsze metody

Pelargonia to rodzaj rośliny z rodziny bodziszkowatych, licząca sobie około 250 odmian. Różnią się formą, kształtem liści oraz wielkością kwiatów, niektóre świetnie nadają się na rabaty, inne cudownie prezentują się, zwisając ze skrzynek umieszczonych na balkonach i tarasach. Tym, co je łączy jest wyjątkowa odporność, łatwa i bezproblemowa uprawa oraz długi czas kwitnienia. Pelargonie kwitną bowiem od kwietnia do pierwszych przymrozków, przyciągając wzrok, najczęściej różowymi, czerwonymi lub białymi kwiatami. Inną nazwą tej wspaniałej rośliny jest geranium, pochodzi z terenów Afryki południowej, kocha więc ciepłe temperatury i intensywne światło słoneczne. Niestety często traktowana jest, jak roślina jednoroczna i wraz z końcem sezonu, trafia na kompost. Jest to wielki błąd, ponieważ, jej przezimowanie jest naprawdę łatwe, a z roku na rok, pelargonie zyskują na urodzie, rozgałęziając się, przypominając swoją formą krzew. Żeby rośliny miały zgrabny pokrój i całe mnóstwo pięknych kwiatów, potrzebne jest jej umiejętne przycinanie oraz uszczykiwanie martwych kwiatostanów. Wprawdzie odmiany zwisające są w tym zakresie samooczyszczające, czyli uschnięte kwiatostany same odpadają z pędów, jednak odmianom o innym pokroju należy uszczykiwać lub obcinać więdnące kwiatostany. Pamiętaj, że chociaż pielęgnacja pelargonii jest naprawdę prosta, to poznanie, tak ważnej praktyki ogrodniczej, jaką jest przycinanie, zapewnia roślinom właściwy rozwój i atrakcyjny wygląd. Zdrowie, bujny wzrost i kwitnienie, gwarantuje Ci także umieszczenie roślin w tunelu lub szklarni. Ekstremalnie niskie lub wysokie temperatury, mogą spowodować uszkodzenie pelargonii, jeżeli więc w rejonie, w którym mieszkasz panuje niekorzystny klimat, to uprawa pod osłonami, jest najlepszym rozwiązaniem. Także przezimowanie pelargonii jest najłatwiejsze i najkorzystniejsze w stabilnych dostosowanych do jej wymagań warunkach, jakie oferuje wnętrze zamkniętej konstrukcji.

Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji pelargonii, niekwestionowanej królowej i najjaśniejszej gwiazdy letnich balkonów i tarasów!

Obszerny przewodnik dotyczący przycinania pelargonii

Metoda nr 1. Jesienne cięcie

Pelargonia to roślina wieloletnia, jednak jeżeli nie będzie właściwie pielęgnowana i przycinana, straci zgrabny pokrój i będzie słabiej kwitła. Odpowiednio wykonane cięcie, pomoże roślinie ładnie się rozgałęzić oraz zawiązać większą ilość pąków. Wielu doświadczonych ogrodników zaleca przycięcie rośliny jesienią, niektórzy jednak uważają, że lepiej zrobić to wiosną, aby roślina miała lepsze warunki do regeneracji. Jeżeli jednak zapewnisz pelargonii odpowiednie warunki zimowania, umieszczając ją w tunelu lub szklarni, dbając o to, aby miała temperaturę w zakresie 5-10 stopni C, możesz spokojnie skrócić ją późną jesienią. Przytnij wszystkie pędy do długości 15-20 cm, pamiętaj również, aby usunąć uszkodzone liście i uschnięte kwiaty. Nie obawiaj się, tak radykalnego zabiegu, ponieważ na wiosnę roślina bez problemu odrodzi się na nowo.

Metoda nr 2. Usuwanie martwych kwiatostanów

Inną ważną techniką, którą musisz poznać, chcąc skutecznie pielęgnować pelargonię, jest usuwanie martwych kwiatostanów. Jest to niezwykle ważna praktyka pielęgnacyjna, ponieważ roślina nie zużywa energii na zawiązywanie nasion, a koncentruje siłę na wytwarzanie nowych pąków. Taki zabieg pobudza więc roślinę do bujniejszego i dłuższego kwitnienia. Jak wspominaliśmy odmiany zwisające, są łatwiejsze w pielęgnacji, ponieważ uschnięte kwiaty same z nich odpadają (pomimo to warto im pomóc), natomiast odmianom rabatowym należy się więcej uwagi, dlatego że obumierające pąki należy szczypać palcami lub odcinać nożyczkami. Pamiętaj jednak, aby do przycinania rośliny zawsze używać czystych sterylnych narzędzi, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji.

Jeśli zauważyłeś, że jedna z kęp kwiatowych wyrastających z głównego pędu obumarła, musisz koniecznie ja usunąć. Nie odłamuj jej jednak, ponieważ ryzykujesz w ten sposób uszkodzenie rośliny. Najlepiej odetnij ją na wysokości około pół centymetra powyżej głównego pędu, używając sterylnego, ostrego noża.

Metoda nr 3. Obcinanie wierzchołków wzrostu pelargonii

Jeśli chcesz, aby pelargonia pięknie się rozkrzewiła i bujnie kwitła, musisz koniecznie dowiedzieć się jak uszczykiwać lub przycinać wierzchołki wzrostu rośliny. Najlepszą porą na to jest wiosna, jednak pelargonii nie zaszkodzi taki zabieg, nawet jak będzie w pełni rozkwitu. Uszczykuj około 1 cm czubków pędów znajdujących się nad pierwszą parą liści, co spowoduje, że z tego miejsca wybiją dwa nowe pędy. Kiedy zobaczysz, że z tych nowych pędów wyrasta kolejna para liści, znowu usuń czubek nad nimi. Jeżeli kupiłeś nowe sadzonki, możesz przyciąć lub szczypać wszystkie  wierzchołki wzrostu, pod którymi znajdują się liście, osiągniesz w ten sposób gęsty i krzaczasty pokrój pelargonii.

Jak wpłynąć na wzrost i mocniejsze rozgałęzianie się pelargonii

Uprawiając pelargonie zwłaszcza w celach komercyjnych, można zastosować odpowiednie regulatory wzrostu, wpływające na gospodarkę hormonalną roślin. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku pelargonii rosnących w pojemnikach. Atrakcyjny pokrój, uzyskuje się, stosując jedną dawkę flurprimidolu, który wpływa na rozwój krótszych międzywęźli i mniejszych liści, przed zastosowaniem preparatu koniecznie zapoznaj się z dawkowaniem produktu. Jeżeli chcesz otrzymać mniejszą, zminiaturyzowaną roślinę zastosuj daminozyd. Etefon to również jeden z regulatorów wzrostu, stosowany przez hodowców, celem uzyskania zgrabniejszej, bardziej krzewiastej rośliny. Niezwykle ważne jest jednak, aby nie stosować preparatów, kiedy roślina jest w pełni rozkwitu, ponieważ niektóre z nich, np. etofen uszkadza rozwinięte kwiaty. Dużo bezpieczniejsze jest stosowanie tych preparatów, kiedy rośliny nie zaczęły zawiązywać pąków lub mają pąki, ale są one młode i pozbawione liści.

Znajomość hormonalnych metod stymulowania wzrostu i pokroju  pelargonii jest niezwykle ważna w przypadku uprawy komercyjnej. Wiedza zdobyta na temat możliwości, jakie daje stosowanie preparatów wpływających na wzrost i pokrój roślin, może bowiem przyczynić się do wyhodowania atrakcyjnych roślin, które przyniosą lepszy zysk.

Wniosek

Uprawa pelargonii jest prosta i nawet mało doświadczonemu ogrodnikowi nie powinna sprawiać wiele trudności. Powinieneś jednak wiedzieć, że istnieją techniki, które musisz poznać, aby cieszyć się zdrowymi, zgrabnymi i lepiej kwitnącymi roślinami. Pamiętaj o trzech zasadach w pielęgnacji pelargonii. Przycinaj je do długości 15-20 cm, kiedy zakończą sezon wegetacyjny, a wraz z nadejściem wiosny, niezależnie od tego, czy masz nowe sadzonki, czy też dojrzałą roślinę, konieczne jest uszczykiwanie wierzchołków pędów, które pobudzi pelargonię do rozgałęziania się. Na koniec pamiętaj o usuwaniu obumierających kwiatostanów, które wpłynie na bujne kwitnienie i znacznie wydłuży jego czas. Jeżeli zastosujesz się do wszystkich trzech wskazówek i zapewnisz roślinie odpowiednie warunki i pielęgnację, to z pewnością przez długi czas, będzie oszałamiać swoją wspaniałą kondycją i efektownym wyglądem!

Jak przycinać pelargonie? 3 najlepsze metody

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Inspekt w mini tunelu foliowym

Inspekt w mini tunelu foliowym przyspiesza zbiór warzyw i ziół o kilka tygodni. Można w nim rozwijać sadzonki, a także…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić stokrotki typu shasta daisy? 3 szybkie kroki!

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak podzielić stokrotki odmiany Shasta daisy? Kwiaty takie jak stokrotki są cudownymi roślinami, które nadają uroku…

Więcej
Tunele foliowe

Wentylacja w tunelu foliowym

Lato tego roku to połączenie ciepłych i deszczowych dni, które mają również wpływ na warunki panujące pod osłoną. W cieplarni…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zrobić kompostownik?

Roślina podczas dojrzewania pobiera z ziemi składniki odżywcze, dlatego tak ważne jest regularnie wzbogacanie gleby o nawozy. Dostarczone do podłoża…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zimować rośliny jednoroczne? Dwa sprawdzone sposoby

Mianem roślin jednorocznych, inaczej zwanych terofitami, określamy gatunki, które odbywają cykl życiowy w trakcie jednego sezonu, najczęściej od wiosny do…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Która hala dla rolnictwa – cena, projekt, sprzedaż?

Marka Krosagro od wielu lat tworzy struktury do upraw pod osłonami, dlatego w pełni rozumiemy, jak ważna jest przestrzeń. Nie zawsze chodzi…

Więcej