Jak dużo CO2 dostarczać do upraw w tunelu foliowy?

Jak dużo CO2 dostarczać do upraw w tunelu foliowy?

Jak dużo CO2 dostarczać do upraw w tunelu foliowy? Jeśli zadaliśmy sobie to pytanie kilka razy, to znaczy że planujemy przyspieszyć wzrost i rozwój swoich roślin szklarniowych.

CO2 lub dwutlenek węgla jest niezbędnym składnikiem fotosyntezy. Fotosynteza odnosi się do procesu chemicznego, który przekształca energię świetlną w cukry, które będą służyć jako pokarm dla roślin.

Ważne jest, aby pamiętać, że za każdym razem, gdy zbierasz swoje plony, dwutlenek węgla jest usuwany z twoim tunelu foliowym. Z tego powodu, najlepiej jest stale uzupełniać poziom dwutlenku węgla, aby utrzymać pozostałe rośliny w tunelu foliowym w zdrowiu.

Wykorzystanie CO2 w tunelu foliowym

Zazwyczaj stężenie CO2 w nocy jest wyższe niż w dzień, ponieważ rośliny zwykle wykorzystują CO2 w ciągu dnia poprzez fotosyntezę. Tempo zużycia zależy jednak od odmiany rośliny, intensywności światła, temperatury i stadium rozwoju rośliny. Jednak ogólnie rzecz biorąc, zużycie CO2 przez rośliny może wynosić od 0,12-0,24 kg/godzinę/100 m2.

Zasadniczo tunele foliowe powinny mieć poziom dwutlenku węgla pomiędzy 800 ppm a 1200 ppm. Inni rolnicy używają do 1500 ppm w tunelu foliowym, ale zazwyczaj po przekroczeniu tego punktu wegetacja może przebiegać gorzej. Z tego powodu, wielu rolników decyduje się nie przekraczać 1200 ppm.

Wystarczająca ilość CO2 jest niezbędna dla wzrostu roślin.

Hodowcy muszą utrzymywać wystarczający poziom dwutlenku węgla w tunelu foliowym, aby zapewnić, że wzrost ich upraw nie zostanie zakłócony. Ogólnie rzecz biorąc, rośliny nie będą rosły w środowisku, w którym poziom dwutlenku węgla jest mniejszy niż 250 ppm.

Sposoby na uzupełnienie dwutlenku węgla w szklarni

Dzięki dużej powierzchni środowiska poza tunelem foliowym, rośliny mogą przetrwać nawet bez suplementacji CO2. Jednak jest to zupełnie inna historia, jeśli uprawiacie rośliny w szklarni hobbystycznej. Ograniczona przestrzeń spowoduje, że będą one wykorzystywać dwutlenek węgla dostępny w zamkniętej przestrzeni, aż poziom CO2 znacznie się obniży.

Suplementacja dwutlenkiem węgla (CO2) jest terminem stosowanym w odniesieniu do procesu dodawania dodatkowego dwutlenku węgla tunelu foliowym w celu zwiększenia stężenia CO2 i poprawy zdolności fotosyntezy roślin. Badania pokazują, że wzrost poziomu CO2 w szklarni o 800 ppm do 1000 ppm prowadzi do 40% do 100% wzrostu plonów.

Jeśli twoje czujniki wykryją spadek poniżej zalecanego stężenia CO2 (150 ppm do gdziekolwiek poniżej 800 ppm).

Sposoby na uzupełnienie dwutlenku węgla w tunelu foliowym

Metoda #1: Spalanie paliw (tj. propanu i gazu ziemnego)

Jedną z najczęstszych metod uzupełniania CO2 jest spalanie naturalnych gazów i propanu. Gazy te nie zawierają żadnych szkodliwych lub niebezpiecznych ilości składników, dlatego jest to zalecany sposób uzupełniania dwutlenku węgla w tunelu foliowym. Spalanie 1 m3 gazu ziemnego wytwarza co najmniej 1,8 kg dwutlenku węgla, który może być wykorzystany przez rośliny.

Metoda nr 2. Sprężone zbiorniki CO2

Inną popularną metodą uzupełniania CO2 jest użycie sprężonych zbiorników CO2. Zbiorniki te są uwalniane przez parownik, a CO2 jest rozprowadzane po całym tunelu foliowym przez otwory w rurach PCV. W mniejszych cieplarniach CO2 może być jednak uwalniane bezpośrednio ze zbiornika.

Metoda #3. Metoda rozkładu

Jest kolejną skuteczną metodą, która pomaga zwiększyć poziom CO2 w tunelu foliowym. W tej metodzie wystarczy umieścić odpady organiczne, takie jak resztki jedzenia, w plastikowych pojemnikach, a w czasie działania mikroorganizmów, które będą miały miejsce w podłożu, wytworzy się CO2, z którego rośliny będą mogły skorzystać. Minusem tej metody jest to, że hodowcy mogą mieć do czynienia z zapachu i wymaga dużej ilości substratu do dostarczenia odpowiedniej ilości dwutlenku węgla rośliny potrzebują.

Zalety uprawy roślin w szklarni dla hobbystów

Hobbystyczne tunele foliowe są jednymi z najbardziej idealnych miejsc do uprawy roślin. Dzięki niej można lepiej kontrolować warunki środowiskowe i mieć pewność, że rośliny są uprawiane w odpowiednich warunkach. To, z kolei, obiecuje większą wydajność roślin, zwiększone zbiory, i więcej.

Możesz uprawiać każdy rodzaj roślin

Jedną z największych zalet posiadania hobbystycznego tunelu foliowego jest to, że możesz uprawiać prawie każdą roślinę, jaką chcesz. Dzieje się tak dlatego, że będziesz w stanie kontrolować temperaturę wewnątrz tunelu foliowego, co pozwoli twoim roślinom przetrwać i rozwijać się pomimo zimnej lub ciepłej pory roku.

Optymalne warunki klimatyczne.

Dzięki hobbystycznej cieplarni można zapewnić roślinom optymalne warunki klimatyczne. Możesz nawet zastosować suplementację dwutlenkiem węgla, co znacznie zwiększy plony Twoich upraw.

Ochrona przed trudnymi warunkami pogodowymi i szkodnikami

Foliaki hobbystyczne chronią rośliny przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Czy to silny wiatr, czy ulewne deszcze, możesz spać spokojnie wiedząc, że w tunelu foliowym uprawy będą bezpieczne i wolne od uszkodzeń. Poza tym, hobbystyczne cieplarnie oferują również ochronę przed ptakami, jeleniami, wiewiórkami i innymi zwierzętami, które mogą żywić się Twoimi roślinami.

Wnioski: Jak dużo CO2 dostarczać do upraw w tunelu foliowy?

Rośliny potrzebują wystarczającej ilości dwutlenku węgla, aby dobrze się rozwijać i rosnąć. Aby zapewnić, że roślinom nie zabraknie CO2 do wykorzystania, należy upewnić się, że poziom dwutlenku węgla w tunelu foliowym wynosi co najmniej 800 ppm do 1200 ppm.

W razie potrzeby uzupełnijcie CO2 poprzez spalanie paliw lub zastosowanie w tunelu foliowym zbiorników ze sprężonym CO2. Wykazano, że wyższy poziom dwutlenku węgla w środowisku zwiększa plony roślin o 40% do 100%.

“Jak dużo CO2 dostarczać do upraw w tunelu foliowy?” Następnym razem, gdy ktoś zada Ci to pytanie, daj mu znać, że nie możesz określić dokładnej ilości, ponieważ liczba ta może się różnić w zależności od kilku czynników, w tym rodzaju uprawy, intensywności światła i stadium rozwoju rośliny.

Jak dużo CO2 dostarczać do upraw w tunelu foliowy?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać portulaka z sadzonek. Przewodnik 2-etapowy

Wystarczy wykonać dwa kroki, aby nauczyć się jak wyhodować portulaka z sadzonek. Portulaka to roślina jednoroczna, dlatego co roku wiosną…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym?

Pytanie “jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym” często stawiane jest przez osoby, które zaczynają uprawy pod osłonami. Oprócz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać goździki w doniczkach? | Sadzenie goździków pod osłonami

Goździki to niezwykle popularne i pełne uroku rośliny. Do ich licznej rodziny należy około 300 odmian, różniących się między sobą…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać bukszpan z sadzonek. 9 prostych kroków

Niezliczeni entuzjaści ogrodnictwa próbują dowiedzieć się, jak rozmnażać bukszpan z sadzonek i nie bez powodu! Jeśli jesteś jednym z nich,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Chwasty w tunelu foliowym

Chwasty to prawdziwe utrapienie dla ogrodników. Potrafią zagłuszyć główny plon, przysłaniając mu dostęp do światła oraz pobierając składniki odżywcze z…

Więcej
Tunele foliowe

Czy warto kupić tunel z poliwęglanu?

Tunel z poliwęglanu to konstrukcja, która niegdyś była wyłącznie ciekawostką dla hobbystycznych ogrodników. Takie pokrycie było stosowane w specjalistycznych szklarniach,…

Więcej