Hibiskus, czyli inaczej ketmia syryjska, to przepiękna roślina o wyjątkowych właściwościach, której grzech nie mieć w swoim ogrodzie. Pochodzi ona z terytorium Chin i Azji, jej pąki przypominają formą kwiaty malwy i występują w wielu pięknych kolorach. W naszym klimacie krzewy hibiskusa dorastają do wysokości trzech metrów, kwitnąc nieprzerwanie przez wiele miesięcy. Hibiskusy doskonale ozdabiają przestrzeń ogrodu, wspaniale prezentując się zarówno pojedynczo, jak i w grupach, tworząc wielobarwne kompozycje dodające egzotyki każdemu krajobrazowi, w jakim się znajdą. Walory estetyczne to nie jedyna zaleta hibiskusa, warto wykorzystać prozdrowotne właściwości rośliny i pić napar z jego kwiatów. Poprawia on nie tylko stan zdrowia, ale także wpływa na dobre samopoczucie.
Spis treści
Jak rozmnażać hibiskusa?
Skoro wymieniliśmy tak wiele korzyści płynących z posiadania tych wspaniałych roślin, cóż stoi na przeszkodzie, aby pokusić się o jej rozmnożenie. Szkoda byłoby nie wykorzystać w pełni potencjału rośliny i nie spróbować uzyskać z niej kilku sadzonek. Wokół rozmnażania hibiskusa narosło wiele mitów. Zdania co do najlepszej metody rozmnażania są podzielone, jedni uważają, że najlepsze jest pobieranie wiosną zdrewniałych sadzonek pędowych lub też korzeniowych, inni optują za metodą szczepienia.
Wysiew nasion hibiskusa
My natomiast przybliżymy mniej popularny, ale skuteczny sposób na propagację rośliny przez zbieranie i wysiew nasion. Jest to dobry sposób na rozmnożenie roślin botanicznych a otrzymane rośliny, różnić się będą od roślin matecznych. Niektóre osoby, które rozmnażają w ten sposób hibiskusy, piszą często na forach, że uzyskane w ten sposób rośliny, mają nieraz bardzo ciekawą i rzadko spotykaną kolorystykę. Jednym słowem, dowiedzmy się więcej, o zbieraniu i wysiewie nasion hibiskusa, choćby dlatego, że samodzielnie wyhodowane rośliny dają przecież największą satysfakcję i radość!
Cały proces rozmnażania ketmii syryjskiej z nasion nie jest trudny, z pewnością jednak kiełkowanie i ukorzenianie jest wygodniejsze w kontrolowanych warunkach, więc jeśli masz szklarnię, lub tunel foliowy, mogą się one okazać nieocenioną pomocą.
Zbieranie nasion hibiskusa
Krok # 1. Oczekiwanie na nasiona
Zbieranie nasion hibiskusa jest łatwe, ale wymaga nieco cierpliwości. Hibiskus kwitnie naprawdę długo i jest to jego wielka zaleta, na nasiona musisz jednak poczekać do końca sierpnia. Jak w większości przypadków, pośpiech jest największym wrogiem i ze zbieraniem nasion nie należy się śpieszyć.
W naszym klimacie hibiskus nie wytwarza nasion z taką łatwością jak na ojczystych terenach, należy więc samodzielnie go zapylać. Kiedy kwiaty odpowiednio dojrzeją potrząsamy rośliną, tak, aby żółty pyłek dostał się na słupki kwiatów. Dowodem na udane zapylenie będą zielone, okrągłe nasiennik, które ukażą się Twoim oczom, kiedy płatki kwiatów opadną.
Ze zbieraniem nasion należy poczekać, ponieważ pąki kwiatowe muszą samoistnie opaść pod koniec sezonu. Nie wolno zrywać torebek nasiennych, gdy nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Przekwitanie rośliny, to moment kiedy, możemy zacząć być czujni, ponieważ to w tym momencie dojrzewają nasiona. Nasienniki zobaczysz u podstawy kwiatów, ale poczekaj, aż staną się zbrązowiałe, oznacza to bowiem, że nasiona lada chwila mogą się wysypać. Jeśli nie masz pewności, czy uda ci się je zebrać na czas, możesz uniknąć ich zmarnowania, umieszczając pod kwiatostanami woreczki, do których wpadną nasiona.
Krok # 2. Zbieranie nasion
Nasienniki hibiskusa można zbierać tak samo, jak w przypadku innych roślin. Umieść woreczki pod każdym z kwiatów, aby złapać do nich nasiona i potrząśnij rośliną, by przyśpieszyć zbiory. Często zdarza się jednak, że torebki nasienne nie chcą się otworzyć, w tym wypadku musisz wspomóc je, otwierając palcami lub lekko nacinając torebki.
Ile nasion można się spodziewać, przy każdym kwitnieniu? Otóż ich liczba może wahać się od 10 do 100, w zależności od sukcesu zapylenia. Należy zebrać jak najwięcej nasion, ponieważ nie wszystkie będą się nadawały do wysiewu. Zdrowe nasiona rozpoznasz po tym, że są okrągłe, dorodne i ciemnobrązowe.
Krok # 3. Suszenie nasion
Po zebraniu nasion możesz przechowywać je w papierowej torebce, w suchym miejscu z odpowiednią wentylacją. Możesz użyć tunelu lub szklarni, aby przechować tam nasiona do momentu rozpoczęcia sadzenia i pomóc im całkowicie przeschnąć. Po upływie około tygodnia czasu można wysypać nasiona na tacę, aby usunąć resztki roślinne z nasion.
Krok # 4. Przechowanie nasion
Po wysuszeniu nasion i usunięciu z nich wszystkich resztek roślinnych można je wsypać do papierowej koperty. Nie zapomnij oznaczyć jej nazwą i datą zbioru i umieść w chłodnym, suchym miejscu, w którym mają bezpiecznie zaczekać do wiosny.
Skaryfikacja nasion
Pamiętaj, że nasiona hibiskusa mają twardą zewnętrzną łupinkę, którą będziesz musiał zetrzeć, aby zachęcić je do kiełkowania. Jest to tak zwana skaryfikacja. Zabieg ten ma na celu ułatwienie wnikania wody do nasiona i tym samym przyspieszenie kiełkowania. Po starciu łupinki możemy też przekonać się naocznie, czy nasionko nadaje się do wysiewu. Jeżeli jest zdrowe i białe, jest to dobry znak. Musimy jednak być świadomi, że stosując skaryfikacje pozbawiany nasiona warstwy ochronnej, broniącej je przed patogenami, należy wiec starannie wysterylizować podłoże przygotowane do wysiewu.
Jak uprawiać hibiskus
Możesz zasiać nasiona hibiskusa w swojej ulubionej mieszance startowej. Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie żyzne, przepuszczalne podłoże złożone z włókna kokosowego i perlitu. Niektórzy ogrodnicy używają specjalnych tac wielokomorowych tac do wysiewu nasion, ale możesz także użyć dowolnego pojemnika, jeśli nie sadzisz wielu nasion. Należy także pamiętać, aby przed sadzeniem podlać podłoże, aby było odpowiednio wilgotne.
Nasiona sadzimy na głębokości około jednego centymetra pod ziemią. Pojemnik można umieścić na macie grzewczej, aby przyspieszyć kiełkowanie. Wygodną opcją może być także umieszczenie nasion w szklarni, ponieważ mamy wtedy pełną kontrolę temperatury i wilgoci. Do wykiełkowania nasiona potrzebują temperatury około 25 stopni C i stale wilgotnej, ale nie zalanej gleby.
Nasiona powinny wykiełkować po 2-4 tygodni, możesz wtedy zdjąć pokrywę i umieścić pojemnik z sadzonkami pod lampami, co przyczyni się do wzmocnienia i szybkiego wzrostu siewek. Kiedy siewki wykształcą 5-6 liści prawdziwych, należy przepikować je, usuwając słabsze egzemplarze. Można także zasilić sadzonki mocno rozrzedzonym w wodzie nawozem. Sadzonki uprawiaj w domu, szklarni lub tunelu czekając z przeszczepieniem rośliny na zewnątrz, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.
Pielęgnacja hibiskusa
Rośliny hibiskusa powinny dobrze rosnąć na żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie, możesz także przetestować glebę i upewnić się, że ma lekko kwaśny odczyn. Pełne słońce i stale wilgotne podłoże sprzyja zdrowiu i obfitemu kwitnieniu hibiskusa, jeżeli jednak w Twoim regionie występują silne wiatry i ostra zima, nie ryzykuj i zdecyduj się na uprawę szklarniową.
Do nawożenia hibiskusa możesz używać płynnego nawozu do roślin kwitnących, który może przyspieszyć wzrost i kwitnienie. Możesz również jeden raz zastosować nawóz o wydłużonym uwalnianiu, zasilanie hibiskusa nie jest jednak konieczne. Znacznie ważniejszy jest wybór dobrze nasłonecznionego stanowiska i utrzymanie stałego poziomu wilgoci.
Praktyką pielęgnacyjną, która doskonale sprawdza się w przypadku krzewów hibiskusa, jest przycinanie. Możesz to zrobić wiosną, aby pędy zdążyły się zregenerować.
Wniosek
Rozmnażanie hibiskusa jest możliwe nie tylko przez pobieranie sadzonek, możesz równie łatwo uzyskać nowe rośliny poprzez wysiew nasion. Pamiętaj jednak, że musisz zaczekać do końca lata, aż kwiaty hibiskusa zaczną przekwitać, a Twoim oczom ukażą się zbrązowiałe torebki nasienne. Pomocne w zbieraniu nasion mogą okazać się woreczki umieszczane pod kwiatostanami rośliny. Być może torebki nasienne nie będą się chciały otworzyć i będziesz musiał samodzielnie otworzyć strąk, aby zebrać nasiona. Wysusz starannie nasiona i przechowuj w bezpiecznych warunkach aż do wiosny, kiedy to rozpoczniesz fascynujący proces wysiewania nasion i obserwowania wschodów zupełnie nowych roślin!