Jak nawozić bazylię? Trzy najlepsze rozwiązania.

Jak nawozić bazylię? Trzy najlepsze rozwiązania.

Możesz dowiedzieć się, jak nawozić bazylię, aby odnieść prawdziwy sukces w jej uprawie. Weź pod uwagę trzy czynniki, ten artykuł omówi je krótko. Wszyscy wiemy, że bazylia jest jedną z najlepszych roślin do uprawy, czy to tradycyjnie lub przez hydroponikę, ale jest jeden element, który ogrodnicy często pomijają, są to jej wymagania nawozowe.

Zaleca się wykonanie badań gleby, aby dowiedzieć, jakie nawozy należy zastosować. Pamiętaj, że posiadanie listy potrzebnych składników potrzebnych dla gleby jest podstawą sukcesu do udanej uprawy bazylii i pozwoli Ci na optymalne wykorzystanie właściwości nawozów. Najlepiej jest najpierw wykonać badanie gleby i zastosować poniższą wiedzę.

Jak nawozić bazylię przy uprawie sadzonek.

Jak wspomniano wcześniej, istnieją trzy możliwości nawożenia bazylii, a pierwszym z nich jest to, że można dokarmiać rosnące sadzonki. Zbilansowany płynny nawóz powinien wspierać wzrost sadzonek, a ty możesz dostarczać go roślinom raz w tygodniu. Należy jednak pamiętać by nie przesadzić i obserwować liście roślin, ponieważ jeśli staną się brązowe, prawdopodobnie przesadzamy z nawożeniem i możemy spalić rośliny.

Jak uniknąć ryzyka użycia zbyt dużej ilości nawozu? Najlepiej jest wykonać test gleby, ponieważ można się dowiedzieć, jaka jest jakość i zawartość składników odżywczych w podłożu. Dlatego może się okazać, że nie trzeba w ogóle nawozić sadzonek bazylii lub wystarczy dodać do gleby kompost podczas sadzenia.

Jak nawozić bazylię przy przesadzaniu.

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać podczas nauki właściwego nawożenia bazylii, jest zasilenie gleby przed przesadzeniem do niej rośliny. Niektórzy ogrodnicy często pielęgnują sadzonki bazylii w pomieszczeniach, jeśli warunki na zewnątrz są trudne do ukorzenienia roślin. Aby dodatkowo pomóc w zakorzenieniu, można wprowadzić nawóz do gleby podczas przesadzania.

Można także skorzystać z zasilania suchym nawozem co najmniej raz w sezonie wegetacyjnym, aby otrzymać zdrowe rośliny. Jeśli dopiero co zasadziłeś sadzonki w ogrodzie, uniwersalny nawóz będzie pomagał bazylii, stosuj go raz na dwa tygodnie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku nawozów suchych należy zachować ostrożność, ponieważ mogą one spalić liście w kontakcie z nimi.
Niektórzy zalecają nawet nawożenie raz na dwa miesiące po posadzeniu bazylii. Jeśli zauważysz, że rośliny są bladozielone i rosną powoli, zaleca się wtedy rozszerzenie nawożenia o stosowanie saletry azotanu wapnia.

Uprawa w pomieszczeniach

Można również uprawiać bazylię z innymi roślinami w szklarni lub tunelu, ale trzeba pamiętać, że nawożenie bazylii w pomieszczeniach wiąże się z innymi wymaganiami w pielęgnacji niż uprawa na zewnątrz. Należy zastosować zbilansowany nawóz płynny w ilości o połowę mniejszej niż w ogrodzie i podawać go dwa razy w tygodniu.

A co z tymi, którzy uprawiają bazylię w pojemnikach? Ogrodnicy, którzy uprawiają rośliny w pomieszczeniach, mogą podawać nawóz raz na cztery tygodnie, ale może to być częstsze, jeśli doniczki znajdują się na zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem dla bazylii uprawianej w pojemniku będzie rozpuszczalny w wodzie nawóz, rozwodniony przed podlaniem.

Jak podlewać bazylię?

Teraz gdy wiesz, jak nawozić bazylię, musisz się dowiedzieć również jak prawidłowo podlewać bazylię. Podobnie jak w przypadku innych roślin o zielonych liściach, można założyć, że wilgotna gleba jest niezbędna do ich uprawy. Należy jednak pamiętać, że nieprawidłowe podlewanie może spowodować zmoczenie liści i ich uszkodzenie.

Dobre metody podlewania. Nieprawidłowe nawadnianie sprzyja rozwojowi pleśni i innych chorób grzybowych, które mogą zaatakować rośliny. Dlatego należy podlewać rośliny u podstawy, a nie jej górną część. Jeśli posiadasz szklarnię lub tunel, unikaj nawadniania podwieszanego, a w przypadku roślin rosnących w ogrodzie powinieneś zrezygnować z wysokociśnieniowych urządzeń nawadniających, które mogą powodować uszkodzenie podłoża.

Technika podlewania odpowiednia dla bazylii polega na dokładnym, powolnym nasączaniu podłoża. Do zwilżania gleby można używać węża zraszającego lub konewki. Ponieważ są to urządzenia wolnoobrotowe i niskociśnieniowe, nie ma ryzyka uszkodzenia podłoża, co może spowodować śmierć roślin bazylii.

Kiedy podlewać?

Nie musisz podlewać w porze deszczowej, ponieważ nadmierne podlewanie jest szkodliwe dla bazylii. Przed podlaniem sprawdź, czy górna partia gleby jest sucha. Co więcej, należy podlewać wcześnie rano, aby być pewnym, że uprawa przeschnie, nim nastaną niskie temperatury w nocy.

Jak przycinać bazylię?

Możesz uprawiać bazylię w szklarni lub pod tunelem foliowym, aby utrzymać idealne środowisko wzrostu i uzyskać zdrowe rośliny. Jednakże można również wykonać inną praktykę pielęgnacyjną, aby pobudzić bazylię do lepszego wzrostu. Bazylia skorzysta z przycinania, aby utworzyć więcej liści. Możesz to zrobić, gdy zobaczyłeś już pierwsze sześć liści na łodydze.
Niektórzy ogrodnicy szczypią również wierzchołki, aby zapobiec kwitnieniu. W przeciwnym razie można odciąć kwiaty sterylnymi nożyczkami.

Podsumowanie.

Jeśli chodzi o popularne zioła, być może do ścisłej czołówki zawsze będzie należała bazylia. Aby jednak uzyskać doskonałe plony zielonych ziół, należy wiedzieć, jak nawozić bazylię i pamiętać o trzech zasadach. Na przykład raz w tygodniu można zasilać sadzonki, aby wspomóc ich wzrost, stosując zbilansowany nawóz.

Z drugiej strony, podczas sadzenia lub przesadzania bazylii należy wykonać test gleby, aby ocenić, czy konieczne jest nawożenie. Czasami można wzbogacić glebę kompostem lub zastosować dodatkowe nawożenie z użyciem saletry wapniowej. W przypadku uprawy bazylii w pojemnikach optymalne jest stosowanie nawozów rozpuszczalnych w wodzie raz na cztery tygodnie.

Jak nawozić bazylię? Trzy najlepsze rozwiązania.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Brak sugestii...