Poplon w tunelu foliowym to szansa na uzyskanie dużej ilości warzyw, na niewielkiej przestrzeni. Nie każdy posiada wielki ogród z obszerną konstrukcją do upraw pod osłonami. Jednakże nie jest to powód aby rezygnować z cieplarni i hobbystycznego ogrodnictwa. Korzystając z odpowiednich odmian, odpowiednio aranżują przestrzeń w i poza foliakiem pojawia się szansa na obfite zbiory. Tym razem na blogu Krosagro doradzimy w jaki sposób oraz w jakiej kolejności uprawiać rośliny.
Spis treści
Poplon w tunelu foliowym pod osłonami
Często stosowaną praktyką w uprawach plenerowych oraz pod osłonami, jest zaplanowanie przedplonów, międzyplonów i poplonów. Trudno w zaledwie jednym artykule zebrać informację o zasadach, technikach i specyfice każdej z metod. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do pozostałych artykułów. Tym razem skupimy się na sprawie dość ogólnie, aby wprowadzić osoby nieobeznane do tychże praktyk. Z zasady rośliny na otwartej przestrzeni sadzi się dopiero po “zimnej Zośce”, szczególnie gatunki ciepłolubne dla których przymrozki mogą być śmiercionośne. Chcąc jednak uniknąć porażeń od zimna a zarazem zabezpieczając je przed nimi, rozsadę oraz sadzonki warto umieścić w cieplarni. W ramach dodatkowej ochrony korzysta się z mini tuneli foliowych które umieszcza się w pełnowymiarowych konstrukcjach. Pełnią role inspektów oraz rozsadników.
Jak w pełni wykorzystać przestrzeń tunelu foliowego
Jest cała masa metod oraz porad, w książkach i w sieci. Nim jednak przejdziemy do ich stosowania warto sprawdzić czy są skuteczne, weryfikując je w książkach, formach internetowych a także zasięgając porad u znających się na rzeczy. Z tych które są nam znane, na podstawie rozmów z klientami to:
- zgony cebuli, bobu, marchewki i pietruszki można obsiać rzodkiewką, sałatą oraz koprem niema to negatywnego wpływu na ich proces wegetacyjny, a co ważne stosując zasady uprawy współrzędnej bliskość jednych rośliny ma pozytywny wpływ na te drugie. Warto również zaznaczyć fakt, że takie połączenie wygląda bardzo estetycznie. Jak tylko zbierzemy obrzeżowy plon, można w jego miejsce wprowadzić następny.
- koperek oraz rzodkiewką mogą zastąpić linki i paliczki, którymi oddziela się jedną grządkę od drugiej
- łącząc małe nasiona z roślinami późno dojrzewającymi zmniejsza się ilość prac związanych z pieleniem
Co wybrać na poplon letni?
Sadzi się je w lipcu lub sierpniu od razu po zbiorach, a przekopuje na jesień. Zdarza się jednak że zostawia się je wiosny, przekopując późniejszym terminie. Taki zabieg nazywa się mulczowaniem gleby. Jest to korzystne przy hodowli warzyw psiankowatych. Aby te w pełni się rozwinęły oraz przeszły sprawnie przez każdy etap wegetacji konieczne jest gleba o odpowiednim odczynie i pH. Dlatego dopasowujemy je do posiadanego podłoża. W letnim poplonie najczęściej korzysta się z: łubinu żółtego, facelii, gryki lub bobiku. Na ozimy wybiera się wykę, rzepak lub żyto.
Nawóz zielony jako poplon
Wymienione rośliny po tym jak wzejdą a następnie porosną przez kilka tygodni, należy przekopać wraz z łodygami oraz liśćmi. Trzeba to zrobić zanim zawiążą nasiona i pędy stwardnieją. Pomocne w tym procesie będzie glebogryzarka, zaś przy mniejszych powierzchniach sprawdzi się szpadel oraz widły. Rozczłonkowane elementy roślin, będą ulegać rozkładowi. Co prowadzi do wzbogacenia gleby o korzystną dla rozwoju plonu próchnicę a także zaopatrzy w składniki mineralne.
Jesień poplon pod osłonami
Należy pamiętać aby nie wysiewać po sobie roślin spokrewnionych. Takie działanie zwiększa to szanse na rozwój patogenów i pojawienie się agrofagów. Choroby oraz szkodniki mogą wyrządzić wiele szkód, pozostać w ziemi, przenosić się na inne rośliny a także w dłuższej perspektywie doprowadzić do zmęczenia gleby. Plon pochodzący z tej samej rodziny, pobiera podobne makro i mikroelementy. W związku z czym może dojść do ich niedoboru, co w dalszej perspektywie prowadzi do zakłóceń dojrzewania.