Serwis hal namiotowych warto co jakiś czas powtarzać. Jak każda budowla, konstrukcja modułowa wymaga cyklicznej konserwacji aby zachować jej dobry stan. Systematyczne prace serwisowe pozwolą uniknąć usterek a także wydłużą żywotność struktury. Co ważne jest to nie tylko działanie zapobiegawcze ale i obowiązek nałożony na posiadacza takiego obiektu.
Spis treści
Serwis hal namiotowych – konserwacja konstrukcji
Prawno budowlane jasno stanowi, że hale namiotowe powinny zapewniać bezpieczeństwo osobom przebywającym wewnątrz konstrukcji. A także pozwolić na bezpieczną eksploatację obiektu. W zależności od branży w której pełnią rolę magazynów lub przestrzeni produkcyjnych, musza spełnić odpowiednie warunki BHP. Wszystko zależy od profilu przedsiębiorstwa, inne wymagania pojawią się dla firmy logistycznej, transportowej, przy przechowywaniu materiałów sypkich bądź o płodów rolnych. Prawo zaznacza że konstrukcja powinna być we właściwym stanie technicznym i estetycznym. A także aby struktura nie traciła swoich funkcji i wytrzymałości. Raz do roku posiadacz hali namiotowej jest zobowiązany do przeglądu obiektu, a co pięć przydatności do użytkowania.
Konserwacja hali namiotowej
Materiałem przymocowanym do stelażu jest zwykle plandeka. Przeznacza się ją całorocznego zastosowania. Na etapie produkcji pokrywa się je impregnatami, które mają stworzyć ognioodporną powłokę, ułatwić czyszczenie i spowolnić blaknięcie. Chcą zachować solidność powłoki należy ją utrzymać w czystości, Zabrudzenia mają to do siebie iż czasem mogą stać się przyczyną uszkodzeń bariery. Czyszczenie można zlecić firmie zewnętrznej lub wykonać przy własnych zasobach. Na rynku jest ogromna liczba płynów przeznaczonych do czyszczenia plandek. Pomocna będzie też myjka ciśnieniowa, która znacznie przyśpieszy cały proces.
Modułowa konstrukcja stalowa
Stelaż namiotów wykonany jest z stalowych rur i profili. Które połączone ze sobą obejmami, jarzemkami i przytwierdzone kotwami do podłoża tworzą zwartą konstrukcję. Stal jeszcze na etapie produkcji pokrywa się warstwą antykorozyjną. Spowalnia to korodowanie, zmniejszając wpływ czynników atmosferycznych na strukturę. Powłoka z cynku nanoszona metodą ogniową, dokładnie przylega do ścian elementów. Dodatkowym wzmocnieniem są kratownice które dociążają konstrukcje, sprawiając że nawet przy silnych podmuchach wiatru nic nie grozi hali namiotowej.in
Stelaż hali namiotowej
Modułową konstrukcję w dowolnym momencie można modyfikować. Z czasem kiedy przedsiębiorstwo się rozwinie, pojawia się potrzeba dodatkowej przestrzeni magazynowej lub produkcyjnej. Wtedy wystarczy domówić segmenty, domontować je do już istniejących, złożyć obiekt i go eksploatować. Standardowe rozwiązanie są dostępne w magazynie, zaś te na zamówienie wykonywane są z dnia na dzień. Podczas przeglądu warto dokręcić elementy, te mogą rozluźniać po kilku sezonach przez systematyczne podmuchy wiatru, które wywołuje ruchy struktury.