Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz. 2

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz. 2

Zakażenie podłoża dotyczy również roślin rosnących w tunelach ogrodniczych. Jest to zagrożenie powodujące poważne straty w uprawach pod osłonami. Patogeny roślin zasiedlające podłoże są grzybami, organizmami grzybopodobnymi i niektórymi gatunkami bakterii. Ich rozwój w nadmiernej ilości doprowadza do przystopowania wzrostu, osłabienia plonu i obniżenia jakości gleby. Aby ochronić rośliny przed negatywnymi efektami płynącymi z działań patogenów, należy starannie pielęgnować ziemię.

Skąd biorą się patogeny?

Martwe rośliny pozostające w ziemi są pożywką dla patogenów, których wzrost jest zależny od częstotliwości upraw tego samego gatunku w tym samym miejscu. Każdy gatunek roślin jest żywicielem innej grupy patogenów. Zmianowanie upraw niweluje rozwój szkodliwych organizmów. Choć dopasowanie płodozmianu ograniczy rozwój szkodliwych grzybów i bakterii, to na ich wzrost wpływa jeszcze uwilgotnienie, temperatura, struktura podłoża oraz jego kwasowość.

Jak patogeny szkodzą uprawie?

Porażenie systemu korzeniowego jest widoczne dopiero w zaawansowanym stopniu, dlatego tak ważne jest, aby wcześniej uniknąć wzrostu patogenów. Całkiem możliwe, że w pierwszym roku nie dostrzeżemy roślin osłabionych albo więdnących, lecz nawet wtedy warto przeprowadzać systematyczne zabiegi, które mają przyhamować rozwój bakterii i grzybów. Bez odpowiedniej dbałości zagrożenie wzrasta, a w stanie najwyższego stężenia doprowadza do zamierania roślin.

Chwilą, w której warzywa i owoce są najbardziej narażone, jest faza siewek. Najczęstszym uszkodzeniem roślin w fazie rozwoju są choroby grzybowe. Zgorzel przedwschodową rozpoznamy po pustych połaciach pomiędzy zasianymi roślinami, natomiast przy wysokim stężeniu możliwe jest całkowite zablokowanie wzrostu. Druga odmiana tej częstej choroby to zgorzel powschodowa – osłabiony korzeń nie wytrzymuje wzrostu rośliny, przez co ta przewraca się i obumiera.

Rozpoznanie choroby jest istotne, aby można było ją zwalczyć. Mimo że istnieje wiele odmian chorób, zastosowanie odpowiednich środków ochrony roślin pomoże nam w walce patogenami.

Rodzaje środków ochrony roślin

Środki ochrony roślin są to substancje i mieszaniny, których zadaniem jest ochrona roślin uprawnych. Odpowiednie regulowanie rozwoju, wzrostu i procesów biologicznych rośliny, chroni ją przed szkodliwym działaniem chorób i bakterii. Środki ochrony roślin, nazywane również pestycydami, możemy podzielić na 7 głównych grup.

a) Bakteriocydy – służą do zabijania bakterii chorobotwórczych.

b) Herbicydy – posługujemy się nimi przy zwalczaniu chwastów, nie niszcząc przy tym roślin uprawnych.

c) Fungicydy – środki chemiczne do zwalczania grzybów atakujących rośliny.

d) Insektycydy – dzięki nim zwalczamy szkodniki w uprawach pod osłonami. Zabijają owady i hamują ich rozród.

e) Akarycydy – środki do zwalczania pajęczaków, roztoczy itp.

f) Nematocydy – substancje pochodzenia syntetycznego i naturalnego do likwidowania nicieni.

g) Rodentycydy – środki do zwalczania gryzoni.

Jak odkażać glebę w tunelu foliowym?

Dopuszczone środki do zwalczania chorób muszą spełniać wiele kryteriów narzuconych przez UE Pesticide database. Zastosowanie środków nie zawsze jest równoznaczne z sukcesem w walce z chorobą. Jeśli doszło do silnego zainfekowania gleby, jedynym rozwiązaniem będzie wymiana powierzchni uprawowej.

Ogrzewanie podłoża, choć jest kosztowną inwestycją, przynosi sporo pożytku. Sucha para o korzystnej temperaturze niszczy czynniki wspierające rozwój patogenów. Dla plantatorów o sporych uprawach tunelowych jest to technologia optymalizująca hodowle pod osłonami.

Efekty odkażania gleby

Aby nie wypłukać potrzebnych składników odżywczych ani nie skazić gleby, należy stosować minimalne ilości środków ochrony roślin. Gdy spełnimy warunki stosowania preparatów wedle zaleceń producenta, zwiększamy szanse na prawidłowe działanie i późniejsze wyeliminowanie patogenów na kilka lat.

Poprzednie artykuły z seri o “Pielęgnacji ziemi w tunelu foliowym”

  •  Pielęgnacja ziemi w tunelu foliowym – Rodzaje gleby – część 1  
  • Pielęgnacja ziemi w tunelu foliowym – Nawożenie – część 3  
Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz. 2

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać agrest w tunelu foliowym?

Wielu osobom drobne kwaśne owoce agrestu kojarzą się z dzieciństwem. W sumie nic w tym dziwnego, ponieważ jeszcze kilka lat…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo można przechowywać cebulki tulipanów?

Może któremuś z Was zdarzyło się zapomnieć w porę zasadzić cebulki tulipanów i teraz zastanawia się, czy jeszcze może je…

Więcej
Tunele foliowe

Co to jest tunel foliowy?

Choć zabrzmi to bardzo śmiało, tunel foliowy to jedno z lepszych narzędzi ogrodniczych, które może mieć ogrodnik. Główną zaletą cieplarni…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jak uprawiać kurkumę w domu i pod osłonami? | Poradnik dla początkujących

Kurkuma to egzotyczna roślina pochodząca z Indochin należy do rodziny imbirowatych, a jej kłącza są niezwykle podobne do imbiru. Znana…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy sadzić w mini szklarni?

Czy jesteś ciekawy, kiedy sadzić rośliny w mini szklarni? Cóż, jeśli chodzi o szklarnie, istnieje szeroki wybór domowych i profesjonalnych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jaka jest żywotność lilii? Pielęgnacja i uprawa lilii ogrodowej

Jeśli jesteś ciekawy, ile lat mogą rosnąć lilie, odpowiedź jest niejednoznaczna. wszystko uzależnione jest bowiem od właściwej pielęgnacji i metod…

Więcej