Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami to naturalny nawóz wzbogacający plon o makro i mikroelementy. Może być używany jako środek zapobiegający chorobom a także zwalczający szkodniki. To nic innego jak przefermentowane w wodzie fragmenty roślin. Które rozkładając się wyzwalają składniki oraz substancje w nich zawarte. Od dawna tego rodzaju rozwiązanie jest wykorzystywane w ekologicznych hodowlach, przydomowych uprawach oraz praktykach permakultury. Sporo osób nie stosuje gnojówki, kojarząc ją z czymś odpychającym. Warto jednak przekonać się do tego specyfiku, który pozwala zastąpić syntetyczne środki ochrony roślin. Tym razem w artykule opowiemy o zastosowaniu, przygotowaniu a także właściwościach gnojówki. 

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami w tunelu foliowym

Można ją przygotowywać z wielu gatunków oraz odmian roślin, z jednego rodzaju lub kilku. Choć ich zapach nie należy do najprzyjemniejszych, to nie da się zanegować pozytywnego działania jakie wynika z ich zastosowania. Co ważne gnojówka jest prosta w przygotowaniu, wręcz bez kosztowa, organiczna i naturalna. Dla zwolenników bio upraw to jedno z podstawowych narzędzi do nawożenia i zwalczania patogenów w tunelu foliowym.  W zależności od rodzaju substancji, a także jej składu ta może pomóc przy konfrontacji z grzybami i pleśniami. Nada się przy likwidowaniu ognisk mszyc, tarczników, przędziorków, itp.

Jak przygotować gnojówkę?

Główną zasadą przygotowania gnojówki będzie zalanie roślin wodą, a następnie pozostawienie ich w spokoju na czas fermentacji. Niektóre preparaty wymagają aby co jakiś czas je zamieszać, uwalniając w ten sposób substancje z rozkładających się masy zielonej. W chwili gdy liście rozpadną się w wodzie, substancja jest gotowa. Należy pamiętać że jest to silny, mocno skoncentrowany preparat który w nierozcieńczonej postaci mógłby uszkodzić plon. Dlatego w zależności od zastosowania należy go wcześniej w odpowiednich proporcjach rozcieńczyć. Najczęściej używane gnojówki są:

z pokrzywy

1 kg świeżych bezkwiatowych roślin zlewa się 10 l wody, do 14 dni ekstrakt jest gotowy. Po tym czasie staje się uniwersalną gnojówką którą można wykorzystać do dokarmiania większości warzyw, drzew i kwiatów. Zalecana jest również do trawników oraz roślin doniczkowych. Dobrze sprawdza się przy zwalczaniu agrofagów, wtedy należy rozcieńczyć preparat w proporcja 1:20. Mając zaś do czynienia z chorobami grzybowymi 1:10

ze skrzypu 

proporcje będą podobne jak w przypadku pokrzywy. Rozcieńczona (1:10) dostarcza do gleby krzem, który odpowiada za odporność na patogeny oraz zwiększa wytrzymałość plonu na uszkodzenia mechaniczne.

z czosnku

75 g zmiażdżonych ząbków czosnku łączymy wraz 0,5 kg świeżych liści. Płyn stosuje się ją do wzmacniania plonu oraz zwalczania chorób grzybowych. Jest często używany w uprawach truskawek przy likwidacji szarej pleśni oraz przy zwalczaniu połyśnicy marchwianki. Przy roślinach uprawnych oraz drzewkach owocowych rozcieńcza się preparat w proporcjach 1:10

z mniszka lekarskiego

w tym przypadku mamy dwie opcje przygotowania gnojówki, z kwiatami lub bez nich. Przygotowując z kwiatami otrzymujemy preparat z dużą ilością fosforu i potasu, idealny dla roślin kwasolubnych, które wydają owoce a także kwiaty. Baza bez kwiatów jest nasycona azotem, co sprawia że idealnie nadaje się do zniszczonej gleby. Pobudza się w ten sposób podłoże do procesów glebotwórczych, mineralizacji, uwalniania składników pokarmowych i kształtowanie się struktury ziemi

ze skrzypu polnego

1 kg roślin zalewa się 10 l wody, odstawiając na 5 dni podczas których należy systematycznie mieszać powstający preparat. Zawiera sporo krzemu, który wzmacnia komórki roślin przez co stają się bardziej odporne na ataki grzybów. Do podlewania roślin warto zachować proporcje 1:5, zaś przy zwalczaniu szkodników takich jak miseczniki, przędziorki lub tarczniki 1:50. Co ważne gnojówka ze skrzypu niema aż tak przykrego zapachu jak inne substancje.

z czarnego bzu

1 kg pędów, kwiatów i liście zalewamy 10 l wody, po 5 dniach środek powinien być gotowy. Jeśli na działce mamy problem z kretami lub nornicami, w kopce oraz dziury wlewa się gnojówkę z czarnego bzu. Aromat działa odstraszająco na zwierzęta, zniechęcając do zamieszkiwania w pobliżu miejsc w których preparat się pojawił.

z wrotyczu

1 kg pokrojonych na drobno liści zalewamy 10 l wody, następnie przez 20 dni mieszamy fermentujący specyfik. Po tym czasie ten powinien być gotowy. Nierozcieńczony używa się podlewając siedliska mrówek aby je odstraszyć. Jeśli zauważyliśmy pędraki zamieszkujące w glebie, gnojówka w wrotyczu pozwala je zlikwidować. W tym przypadku należy dostarczyć substancję doglebowo.

Ekologiczne uprawy w tunelu foliowym

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami to idealny zamiennik dla sztucznych pestycydów. Które choć bardzo skuteczne są również toksyczne. Dlatego warto przed ich wykorzystaniem sięgnąć po naturalne substancje. Gnojówka mimo przykrego zapachu, jest równie skuteczne co insektycydy, fungicydy i herbicydy.

Gnojówka roślinna do upraw pod osłonami

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak zrobić szklarnię? Przewodnik dla początkujących.

Mini szklarnia jest ważnym dodatkiem dla ogrodników, którzy preferują uprawę roślin w ograniczonej przestrzeni. Uprawa w szklarni pomaga przedłużyć sezon…

Więcej
Tunele foliowe

Poplon w tunelu foliowym

Poplon w tunelu foliowym to szansa na uzyskanie dużej ilości warzyw, na niewielkiej przestrzeni. Nie każdy posiada wielki ogród z…

Więcej
Bez kategorii

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami?

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami? Nagłe zmiany pogody, przymrozki, opady śniegu a także chłodny wiatr sprawiają że uprawianie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami gwarantują świeże chrupiące liście późną jesienią, a przy dobrej barierze nawet w zimie. Roślina…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami to ciekawe wyzwanie dla doświadczonych ogrodników. Określany jest również jako kolczasty lub rogaty ogórek, pod tą…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Hodowla róż pod osłonami

Hodowla róż pod osłonami to częsty powód zakupu tuneli foliowych przez plantatorów. Te pożądane przez rynek kwiaty, cieszą się niesłabnącym…

Więcej