Czerwiec w tunelu foliowym

Czerwiec w tunelu foliowym

Czerwiec w tunelu foliowym to czas, kiedy zbieramy kilkumiesięczne efekty swojej pracy. Choć pod osłoną jest jeszcze wiele do zrobienia, każdy dzień przybliża nas do smakowania warzyw i owoców z cieplarni. Warto przy całej ekscytacji pamiętać, aby prawidłowo pielęgnować rośliny, dbać o cieplanię, posadzić nowe odmiany i wietrzyć szklarnie.

Tym razem w poradniku Krosagro opowiemy, jakie prace czekają ogrodników pod osłonami w czerwcu.

Co sadzić w czerwcu?

W czerwcu możemy posadzić rośliny, które będą zbierane jesienią, dlatego decydując się na dany gatunek, należy uwzględnić czas, który pozostał do końca sezonu. Uważnie należy czytać opakowania nasion, a jeśli na nich znajduje się potwierdzenie co do czerwca, warto po usunięciu jednorocznych roślin zasiać nowe. Z całą pewnością jest to zbyt późny termin na warzywa i owoce, które mają długi czas wegetacji, nie zdążą bowiem się rozwinąć, a także będą miały kłopot z przezimowaniem. Jeśli zwolniły się stanowiska, które następnie zostały przekopane i dokarmione, możemy umieścić w nich: sałatę łodygową, rzeżuchę, ogórek, okrę, koper włoski, koper ogrodowy, kabaczek, fasolę szparagową, endywię i burak ćwikłowy.

Pielęgnacja roślin i tunelu foliowego w czerwcu

Jako że sporo roślin w tym miesiącu rośnie bujnie, warto co jakiś czas sprawdzać, czy któraś z nich nie rozrosła się zbyt mocno. Należy unikać sytuacji, podczas których plon rozwija się w zwarciu i jest zatłoczony. W takim przypadku jedne rośliny mogą zagłuszać inne. Temperatura w czerwcu bywa wysoka, należy pamiętać o wietrzeniu szklarni foliowej, aby nie doszło do jej przegrzania. Na noc należy opuszczać kurtyny z obu stron namiotu, aby zachować nagromadzone ciepło jak najdłużej, co znacznie usprawni wegetację roślin. Do sprawdzania, czy nie jest zbyt gorąco, z całą pewnością nada się termometr, najlepiej jeden do monitorowania stanu powietrza, drugi gleby. Może się zdarzyć, że będzie konieczne podlewanie roślin kilka razy dziennie. Aby zmniejszyć parowanie gleby i ograniczyć koszty wykorzystania wody, warto rozłożyć agrotkaninę.

Większość kwiatów powinna być już zapylona, jednak jeśli niektóre z nich nie okazują przejścia w owocowanie, konieczne będzie użycie specjalnych środków lub zapylaczy. Do zapylania roślin w tunelu foliowym często wybiera się trzmiele, które pod wieloma względami radzą sobie o wiele lepiej pod osłonami niż pszczoły.

Szklarnia czy też foliowiec, będąc ciepłym i wilgotnym miejscem, jest idealna dla rozwoju agrofagów. Dlatego należy systematycznie monitorować plon, czy nie ma na nim jakichkolwiek zmian oraz nieproszonych gości. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek szkodników, należy niezwłocznie zareagować. Wpierw je rozpoznać, a następnie eksterminować specjalnym do tego środkiem lub metodą.

Zioła w tunelu foliowym

Sporo roślin z tej grupy ma krótki termin wegetacji, więc fragment wolnej przestrzeni można przeznaczyć na zioła. Każdy wie, że różnica między suszonymi przyprawami a świeżymi jest diametralna. Ponadto całkiem sporo z nich oprócz walorów smakowych ma też inne działanie. Jedne pozytywnie wpływają na stan zdrowia człowieka, inne odstraszają szkodniki, spora grupa wspiera rozwój plonu głównego, można je również wykorzystać w kosmetyce, przetworach i jako naturalny aromat unoszący się w mieszkaniu.

Przygotowanie do zimowych upraw

Choć wydaje się, że czasu do zimy jest całkiem sporo, to już teraz pora zaplanować miejsce na rośliny zimowe. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się świeżym plonem podczas chłodnych i pełnych śniegu miesięcy. Z całą pewnością przydadzą się wtedy rośliny, które dostarczą organizmowi potrzebnych witamin i mikroelementów. Jeśli nie przygotowaliśmy rozsady w tunelu foliowym, warto porozglądać się za takową w centrach i sklepach ogrodniczych. Sadząc taką roślinę będziemy mieli pewność, że w pełni się rozwinie i nie uszkodzą jej mroźne miesiące. Idealnym wyborem będę odmiany sałaty, które słyną z odpornosci na niskie temperatury. Rekordzistami są jarmuż i szpinak, w których dochodzi do procesów wegetacyjnych nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje zima.

Rozwój upraw pod osłonami

Czerwiec to też miesiąc, w którym dostrzegamy, że brakuje nam miejsca w tunelu foliowym. Jeśli czujemy się na siłach, aby zwiększyć plon, możemy powiększyć tunel foliowy. Gotowe moduły Krosagro to konstrukcje modułowe. Stelaż z rur i profili stalowych da się rozbudowywać w dowolnym momencie, wystarczy zamówić elementy u producenta, a następnie powiększyć foliowiec o kolejne metry kwadratowe.

Zamów w sklepie!

Czerwiec w tunelu foliowym

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Zimowe uprawy w tunelu foliowym

Zimowe zbiory warzyw przeprowadza się wtedy, gdy spiżarnia jest już pełna po brzegi. Kiedy brakuje miejsca na półkach, jedynym sposobem…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Lantanę? Najlepsze sposoby

Nauczenie się, jak rozmnażać lantanę i skutecznie ją uprawiać w ogrodzie lub szklarni hobbystycznej, nie jest tak trudne, jak się…

Więcej
Bez kategorii

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem to jedno z działań, które należy przemyśleć przed rozstawieniem struktury. Warto na samym wstępie zaznaczyć,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin?

Czy zastanawiasz się, jak różne rodzaje wody wpływają na wzrost roślin? Rodzaje wody stosowane dla różnych rodzajów roślin mają znaczący…

Więcej

Namiot garażowy na rowery

Namiot garażowy na rowery to opcja dla każdego wielbiciela dwóch kółek. Coraz więcej osób przesiada się na tego rodzaju środki…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Pielęgnacja gleby w tunelu foliowym cz.1 – rodzaje gleby

Pielęgnacja gleby to dla rolnika priorytet. Należycie dbając o podłoże, otrzymamy wiele profitów. Roślina sporą cześć zapotrzebowania na składniki odżywcze…

Więcej