Czerwiec w tunelu foliowym

Czerwiec w tunelu foliowym

Czerwiec w tunelu foliowym to czas, kiedy zbieramy kilkumiesięczne efekty swojej pracy. Choć pod osłoną jest jeszcze wiele do zrobienia, każdy dzień przybliża nas do smakowania warzyw i owoców z cieplarni. Warto przy całej ekscytacji pamiętać, aby prawidłowo pielęgnować rośliny, dbać o cieplanię, posadzić nowe odmiany i wietrzyć szklarnie.

Tym razem w poradniku Krosagro opowiemy, jakie prace czekają ogrodników pod osłonami w czerwcu.

Co sadzić w czerwcu?

W czerwcu możemy posadzić rośliny, które będą zbierane jesienią, dlatego decydując się na dany gatunek, należy uwzględnić czas, który pozostał do końca sezonu. Uważnie należy czytać opakowania nasion, a jeśli na nich znajduje się potwierdzenie co do czerwca, warto po usunięciu jednorocznych roślin zasiać nowe. Z całą pewnością jest to zbyt późny termin na warzywa i owoce, które mają długi czas wegetacji, nie zdążą bowiem się rozwinąć, a także będą miały kłopot z przezimowaniem. Jeśli zwolniły się stanowiska, które następnie zostały przekopane i dokarmione, możemy umieścić w nich: sałatę łodygową, rzeżuchę, ogórek, okrę, koper włoski, koper ogrodowy, kabaczek, fasolę szparagową, endywię i burak ćwikłowy.

Pielęgnacja roślin i tunelu foliowego w czerwcu

Jako że sporo roślin w tym miesiącu rośnie bujnie, warto co jakiś czas sprawdzać, czy któraś z nich nie rozrosła się zbyt mocno. Należy unikać sytuacji, podczas których plon rozwija się w zwarciu i jest zatłoczony. W takim przypadku jedne rośliny mogą zagłuszać inne. Temperatura w czerwcu bywa wysoka, należy pamiętać o wietrzeniu szklarni foliowej, aby nie doszło do jej przegrzania. Na noc należy opuszczać kurtyny z obu stron namiotu, aby zachować nagromadzone ciepło jak najdłużej, co znacznie usprawni wegetację roślin. Do sprawdzania, czy nie jest zbyt gorąco, z całą pewnością nada się termometr, najlepiej jeden do monitorowania stanu powietrza, drugi gleby. Może się zdarzyć, że będzie konieczne podlewanie roślin kilka razy dziennie. Aby zmniejszyć parowanie gleby i ograniczyć koszty wykorzystania wody, warto rozłożyć agrotkaninę.

Większość kwiatów powinna być już zapylona, jednak jeśli niektóre z nich nie okazują przejścia w owocowanie, konieczne będzie użycie specjalnych środków lub zapylaczy. Do zapylania roślin w tunelu foliowym często wybiera się trzmiele, które pod wieloma względami radzą sobie o wiele lepiej pod osłonami niż pszczoły.

Szklarnia czy też foliowiec, będąc ciepłym i wilgotnym miejscem, jest idealna dla rozwoju agrofagów. Dlatego należy systematycznie monitorować plon, czy nie ma na nim jakichkolwiek zmian oraz nieproszonych gości. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek szkodników, należy niezwłocznie zareagować. Wpierw je rozpoznać, a następnie eksterminować specjalnym do tego środkiem lub metodą.

Zioła w tunelu foliowym

Sporo roślin z tej grupy ma krótki termin wegetacji, więc fragment wolnej przestrzeni można przeznaczyć na zioła. Każdy wie, że różnica między suszonymi przyprawami a świeżymi jest diametralna. Ponadto całkiem sporo z nich oprócz walorów smakowych ma też inne działanie. Jedne pozytywnie wpływają na stan zdrowia człowieka, inne odstraszają szkodniki, spora grupa wspiera rozwój plonu głównego, można je również wykorzystać w kosmetyce, przetworach i jako naturalny aromat unoszący się w mieszkaniu.

Przygotowanie do zimowych upraw

Choć wydaje się, że czasu do zimy jest całkiem sporo, to już teraz pora zaplanować miejsce na rośliny zimowe. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się świeżym plonem podczas chłodnych i pełnych śniegu miesięcy. Z całą pewnością przydadzą się wtedy rośliny, które dostarczą organizmowi potrzebnych witamin i mikroelementów. Jeśli nie przygotowaliśmy rozsady w tunelu foliowym, warto porozglądać się za takową w centrach i sklepach ogrodniczych. Sadząc taką roślinę będziemy mieli pewność, że w pełni się rozwinie i nie uszkodzą jej mroźne miesiące. Idealnym wyborem będę odmiany sałaty, które słyną z odpornosci na niskie temperatury. Rekordzistami są jarmuż i szpinak, w których dochodzi do procesów wegetacyjnych nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje zima.

Rozwój upraw pod osłonami

Czerwiec to też miesiąc, w którym dostrzegamy, że brakuje nam miejsca w tunelu foliowym. Jeśli czujemy się na siłach, aby zwiększyć plon, możemy powiększyć tunel foliowy. Gotowe moduły Krosagro to konstrukcje modułowe. Stelaż z rur i profili stalowych da się rozbudowywać w dowolnym momencie, wystarczy zamówić elementy u producenta, a następnie powiększyć foliowiec o kolejne metry kwadratowe.

Zamów w sklepie!

Czerwiec w tunelu foliowym

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać borówki w tunelu foliowym?

Uprawa borówki w tunelu foliowych jest dla wielu plantatorów dochodowym interesem. Cena oraz optymistyczne prognozy rynkowe korzystnie wpływają na powstawanie…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Hale rolnicze – dlaczego konstrukcja stalowa?

Wśród całej gamy konstrukcji stalowych projektowanych i wytwarzanych przez markę Krosagro znajdują się między innymi hale rolnicze. Konstrukcja hal rolniczych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przechowywać bananowce w doniczkach zimą | KrosAgro

Czy zastanawiasz się, jak przechowywać bananowce w doniczkach przez zimę? Bananowce to świetna, charakterystyczna roślina, która wprowadzi nutę egzotyki do…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa fenkułu (koper włoski) w tunelu foliowym

Fenkuł to kolejna roślina, która zyskała popularność dzięki ogrodniczym cieplarniom. Do niedawna warzywo było traktowane jako ciekawostka kulinarna, teraz coraz…

Więcej
Bez kategorii

Wilgotność w uprawie pod osłonami

Wilgotność w uprawie pod osłonami to jeden z istotnych parametrów uprawy. Utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz bariery sprawia, że plon dojrzewa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Topinambur – uprawa w tunelu foliowym

Topinambur jest również określany mianem słonecznika bulwiastego. W ogrodach sadzi się go zarówno jako roślinę dekoracyjną oraz jadalną. Jaskrawożółte kwiaty…

Więcej