Jak podlewać orchidee rosnące w mchu torfowca?

Jak podlewać orchidee rosnące w mchu | Porady od KrosAgro

Od dłuższego czasu moda, na uprawianie storczyków nie mija. W kwiaciarniach i marketach pojawiają się coraz to inne olśniewająco piękne okazy, wabiąc nas swoim egzotycznym urokiem i oryginalną formą. Chociaż ta niezwykła roślina, uważana jest za dość tajemniczą i miewa swoje kaprysy, miliony miłośników storczyków są niezrażeni jej wymaganiami i stosują różne metody poprawienia jakości ich uprawy. Najczęstszymi tematami poruszanymi przez właścicieli storczyków jest odpowiednie podlewanie  oraz podłoże, które optymalnie posłużyłoby zdrowiu i kwitnieniu rośliny.

Storczyki są epifitami, oznacza to, że nie rosną tradycyjnie w glebie, tylko oplatają się wokół drzew i ich konarów, wytwarzając korzenie powietrzne, którymi pobierają wszystkie potrzebne im do życia substancje. Warunki, w których występują naturalnie, deprecjonują warunki, w których powinny wzrastać, dotyczy to zwłaszcza podłoża. Storczyki, które kupujemy w sklepach, umieszczane są zawsze w specjalnym lekkim i dobrze przepuszczalnym podłożu. Musi ono zapewniać stały dopływ powietrza do korzeni i składa się z mieszanki torfu, kory i włókna kokosowego.

Naturalni sprzymierzeńcy storczyków

Storczykom rosnącym w dżungli naturalnie towarzyszą mchy i porosty, stąd też wiele osób zastanawia się nad uprawą tych roślin w podłożu z dodatkiem mchu torfowego. Oczywiście jest to dobry pomysł, pod warunkiem, że mchu nie jest za dużo. Zdominowanie przez mech doniczki z podłożem, byłoby niebezpieczne dla rośliny z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze większa ilość mchu, mogłaby pobierać zbyt dużo składników odżywczych, zubażając przez to storczyki, a po drugie mech absorbuje wilgoć, która zalegając w podłożu, doprowadziłaby do gnicia rośliny. Wniosek jest jeden, dodany do doniczki mech, może być sprzymierzeńcem zdrowia rośliny, ponieważ działa jak naturalny antybiotyk. Zabezpiecza roślinę przed infekcjami grzybiczymi i patogenami, należy jednak zachować umiar, dodając go do podłoża oraz nie pozwolić na jego niekontrolowany rozrost.

Być może nasuwa Ci się teraz pytanie, skąd zdobyć ów naturalny lek. Otóż, nie możesz tak po prostu iść do lasu i wykopać trochę mchu torfowego, ponieważ jest on rośliną pod ścisłą ochroną. Możesz za to bez problemu zakupić go w sklepie lub też samemu go wyhodować.

Kolejnym dylematem, który związany jest z dodatkiem mchu do podłoża, jest problem podlewania. Powinieneś wiedzieć jak podlewać storczyki w mchu, aby nie dopuścić do nadmiernej wilgoci, która doprowadziłaby do gnicia korzeni. Oczywiście rośliny uprawiane w podłożu z dodatkiem mchu, pielęgnuje się tak samo, jak inne storczyki rosnące w doniczkach, należy jednak baczniej obserwować stan podłoża, aby wychwycić idealny czas na jego nawodnienie. Jak powszechnie wiadomo zarówno za dużo lub za mało wody, spowoduje, że Twoje storczyki nie będą się dobrze rozwijać.

Zamiast trzymać się kurczowo harmonogramu podlewania, uzależnij je od stanu używanego podłoża. Kontrolując stopień przesuszenia podłoża, dowiesz się dokładnie, w którym momencie rośliny potrzebują podlewania.

Storczyki w podłożu z mchem torfowca

Jeżeli chcemy by nasza uprawa storczyków w podłożu z dodatkiem mchu, zwieńczona była sukcesem, musisz koniecznie poznać dwa najlepsze sposoby na ich podlewanie.

Pierwsza metoda polega na podlewaniu storczyków od góry, tak jak podlewasz inne rośliny uprawiane w glebie. Należy jednak wykazać się wtedy, dużym wyczuciem, aby nie przelać rośliny. Wnikliwa obserwacja i ostrożność, są więc warunkiem powodzenia takiej metody nawadniania rośliny.

Druga metoda jest wygodniejsza, bezpieczniejsza i po prostu bardziej skuteczna. Polega na umieszczeniu doniczki z rośliną, w kąpieli wodnej, tak by przez kilkanaście minut sama regulowała sobie ilość pobieranej wody.

Mchy absorbują wodę lepiej niż kora, dlatego należy pamiętać, że górna część podłoża w doniczce może wydawać się sucha, ale mech może nadal utrzymywać sporo wilgoci. Warto przyłożyć do niego palec, aby sprawdzić, czy całkowicie wysechł.

Uważaj, aby nie  podlewać nadmiernie swoich storczyków, ponieważ korzenie orchidei potrzebują bezustannego dopływu powietrza. Brak otworów w doniczce, które odprowadzałyby nadmiar wody, zbyt ciężkie, słabo przepuszczalne podłoże oraz zbyt obfite podlewanie to gotowy przepis na katastrofę w uprawie storczyków.

Często zadawane pytania dotyczące podlewania orchidei

Kluczem do zrozumienia jej zapotrzebowania w zakresie nawadniania, jest zrozumienie tego, że jest to roślina egzotyczna. Przyzwyczajona jest do warunków panujących w dżungli, czyli wilgotnego powietrza, długich okresów suszy i nagłego ulewnego deszczu. Jeśli dobrze zastanowimy się nad tym i będziemy bacznie obserwować roślinę i podłoże, w którym rośnie, z pewnością nauczymy się pielęgnacji storczyków. Podlewanie storczyków nie jest proste. Zwłaszcza osobom, które rozpoczynają z nimi swoją przygodę, może się to wydać bardzo skomplikowane i najeżone trudnościami. Postaramy się w prosty sposób przybliżyć specyfikę podlewania tej pięknej rośliny.

Kiedy najlepiej podlewać storczyki?

Idealną porą na podlewanie storczyków to poranek, nadmiar wody ma wtedy czas odparować przed nocą. Zalegająca na liściach i w doniczce woda, sprzyja problemom bakteryjnym i grzybiczym. Dodatkowo korzyścią z rannego podlewania jest nawilżenie roślin w ciągu dnia, kiedy czerpią z tego największe korzyści. Woda, którą podlewasz storczyki, również ma swoje znaczenie. Woda wodociągowa ma w swoim składzie zbyt dużo wapna, więc może zahamować kwitnienie, używaj najlepiej deszczówki, lub miękkiej odstanej wody o temperaturze pokojowej.

Ile wody potrzebują storczyki i jak je podlewać?

Storczyki potrzebują dużo wody, ale w dłuższych odstępach czasu. Wynika to z naturalnych uwarunkowań, wynikających z tropikalnych warunków, z których roślina pochodzi. Możesz podlewać storczyki na dwa sposoby. Pierwszy to standardowe nalewanie wody, od góry doniczki, należy uważać jednak aby nie zamoczyć liści, które mogą zostać wtedy poparzone słońcem, lub też być przyczyną infekcji grzybiczej, częstego problemu wśród storczyków. Szczególnie należy uważać na to, aby woda nie zalegała w korzeniach rośliny, bo stąd już tylko jeden krok do obumarcia storczyka.

Druga metoda polegająca na umieszczenie doniczki z rośliną w misce z wodą na jakieś 15-30 minut, jest dużo lepsza od poprzedniej. Podłoże przez dłuższy czas utrzymuje w ten sposób wilgoć, zapewniając roślinie długotrwałe nawilżenie, a ryzyko przelania i gnicia korzeni jest dużo mniejsze.

Jak często należy podlewać orchidee?

W przypadku storczyków należy się kierować zasadą im mniej, tym lepiej. Najlepiej jest poczekać z podlewaniem, aż podłoże zdąży naprawdę dobrze przeschnąć. Częstotliwość podlewania storczyków zależy również od kilku czynników: odmiany uprawianych orchidei, pory roku i wielkości doniczek. Pamiętaj więc, że nie musisz podlewać storczyków w większych doniczkach tak często, jak w przypadku mniejszych pojemników, a w sezonie zimowym należy dużo rzadziej podlewać roślinę. Dodając mech torfowy do podłoża, należy również wziąć pod uwagę rzadsze podlewanie storczyka, ze względu na wysoki stopień magazynowania wody przez porosty.

Popularne odmiany storczyków i ich nawadnianie

Istnieją różne rodzaje roślin orchidei, ale najczęstsze to:

Falenopsis

To najpopularniejsza odmiana storczyków, podlewanie jest bardzo istotne w jego uprawie. Należy dbać o to, by podłoże pod rośliną było cały czas lekko wilgotne, w przeciwnym razie liście zaschną i zaczną odpadać. W przypadku falenopsisa posadzonych w mchu należy podlewać rośliny co dwa tygodnie.

Katleja

Te piękne rośliny z rodziny storczykowatych wolą jeżeli podłoże, w którym rosną dobrze przeschnie, przed ponownym podlaniem. Katleja nie toleruje częstego podlewania ani nawożenia, wystarczy jej raz na około 10 dni solidna dawka wody. Roślina może przeżyć bez podlewania nawet trzy tygodnie, jej liście doskonale magazynują wodę na wypadek suszy..

Jęzatka i Miltonia

Podobnie jak katleja, te storczyki mają również zdolność magazynowania wody. W sezonie wegetacyjnym należy dbać o ich regularne podlewanie, należy jednak pamiętać, aby zapewnić roślinie warstwę drenażu. Między sesjami podlewania, należy zwrócić uwagę, czy podłoże wokół korzeni przeschło, ponieważ rośliny te, wprawdzie uwielbiają wilgoć zarówno w powietrzu, jak i w podłożu, jednak mają delikatne korzenie wrażliwe, zarówno na mocne przesuszenie, jak i nadmiar wody.

Dlaczego warto używać mini szklarni lub tunelu hobbystycznego?

Istnieje kilka powodów, dla których decyzja o zakupie tunelu hobbystycznego lub mini szklarni, to doskonały pomysł. Taka niewielka konstrukcja to doskonała inwestycja dla osób, które chcą sadzić kwiaty lub inne rośliny. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć uprawę roślin pod osłonami:

Idealne rozwiązanie dla osób z ograniczoną przestrzenią

Jeśli uprawiasz zioła, warzywa i kwiaty, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca, aby w pełni rozwinąć skrzydła mini szklarnia lub tunel hobbystyczny, to świetna alternatywa. Możesz umieścić je w dowolnym miejscu, są łatwe w montażu i mobilne, co umożliwia ich łatwe przenoszenie. Niewielki rozmiar konstrukcji jest świetnym polem dla zdobywania pierwszych doświadczeń przez początkujących ogrodników.

Ochrona roślin przed owadami

Twoje rośliny, w tym storczyki, są podatne na atak szkodników, mających do nich łatwy dostęp na otwartej przestrzeni. Umieszczenie roślin w szklarni lub tunelu chroni je przed owadami i zwierzętami, mogącymi zdewastować Twoją uprawę w ekspresowym tempie. Uprawiając rośliny pod osłonami, możesz więc ograniczyć stosowanie chemicznych oprysków i pestycydów.

Dłuższy sezon wegetacyjny

Kontrolowane środowisko i możliwość sterowania klimatem przez systemy ogrzewania, specjalne oświetlenie i wentylację, umożliwiają znacznie wcześniejsze rozpoczęcie uprawy i wydłużenia sezonu wegetacyjnego nawet o 6 tygodni! Także uprawa roślin ciepłolubnych, w tym egzotycznych, nie stanowi pod osłonami żadnego problemu, dając dużo satysfakcji i wnosząc dużo polotu i radości w nasze życie.

Zabezpieczenie roślin przed niekorzystną pogodą

Mała szklarnia lub tunel hobbystyczny to bezpieczna przestrzeń dla Twoich roślin. W wyizolowanej przestrzeni Twoje rośliny są chronione przed zmienną pogodą i nagłymi, trudnymi do przewidzenia zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak: burze, silne wiatry, ulewne deszcze, opady gradu. Zawsze możesz potraktować tunel, jako bezpieczną przystań, przechowując w nim rośliny, dopóki pogoda się nie unormuje i będziesz mógł z powrotem przesadzić je do ogrodu.

Ostatnie przemyślenia na temat podlewania storczyków w mchu torfowym

Ważne jest, aby wiedzieć, jak podlewać storczyki rosnące w podłożu z dodatkiem mchu torfowego, aby w pełni wykorzystać walory porostu, jako naturalnego antybiotyku zabezpieczającego roślinę przed wieloma chorobami. Także możliwość długiego utrzymywania wody przez mech, możesz obrócić na korzyść dla kwiatów. Ze wszystkimi zdobytymi informacjami oraz chęcią do bacznej obserwacji, uprawa storczyków w mchu torfowym powinna zakończyć się pełnym sukcesem!

Jak podlewać orchidee rosnące w mchu | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Jaki profesjonalny tunel foliowy kupić?

Już prawie koniec sierpnia, zbliża się więc moment, w którym należy zdecydować, co dalej z tunelem foliowym. Farmerzy uprawiający rośliny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przycinać goździki: przewodnik w 4 krokach

Czy zastanawiałeś się, jak prawidłowo przycinać goździki ? Ten artykuł nie tylko pokaże Ci krok po kroku jak przycinać goździki,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać chryzantemy w tunelu foliowym?

Chryzantemy to popularne kwiaty cenione za to, że kwitną od jesieni do pierwszych mrozów. Oprócz długiego okresu kwitnienia charakteryzują się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przechowywać bananowce w doniczkach zimą | KrosAgro

Czy zastanawiasz się, jak przechowywać bananowce w doniczkach przez zimę? Bananowce to świetna, charakterystyczna roślina, która wprowadzi nutę egzotyki do…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Rodzaje namiotów magazynowych

Mobilny namiot magazynowy z całą pewnością przyda się każdemu posiadaczowi auta, kampera, motocykla i quada. Funkcję garażu będzie pełnił również…

Więcej
Tunele foliowe

Jak dużo światła potrzeba pomidorom w tunelu lub szklarni

Ogrodnicy muszą wiedzieć, ile światła zużywa się przy uprawie pomidorów w komercyjnej szklarni. Według szacunkowych obliczeń wynosi to około 60…

Więcej