Jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych w 6 łatwych krokach

Jak z zyskiem uprawiać chmiel w 6 łatwych krokach | KrosAgro

Wielu nowych entuzjastów ogrodnictwa i rolników chciałoby dowiedzieć się  jak uprawiać chmiel w celach komercyjnych. Chmiel jest jedną z najbardziej dochodowych roślin uprawnych, ponieważ jest używany głównie jako składnik do produkcji piwa ze względu na to, że nadaje mu gorzki smak oraz ma właściwości antybakteryjne, więc wpływa na  utrzymanie się świeżości płynu. Biorąc pod uwagę jego zastosowanie i popularność, marnotrawstwem byłoby niewykorzystanie swoich umiejętności ogrodniczych do wyhodowania dobrego i mocnego chmielu, który można sprzedać za tysiące złotych.

Chmiel jest byliną, rośliną dwupienną co oznacza, że ma kwiaty męskie i żeńskie. Uprawia się szyszki żeńskie i to one znajdują zastosowanie w przemyśle piwowarskim, kosmetycznym i zielarskim. Szyszki chmielowe są używane głównie do warzenia piwa, występują one w różnych odmianach w zależności od niej, można uzyskać bardzo zróżnicowany smak browaru. Podobnie jak rabarbar, chmiel to wieloletnia roślina, która co roku owocuje bez konieczności zimowania lub przesadzenia. Szyszki zbieramy od sierpnia, do połowy września, później część nadziemna pnącza obumiera, magazynując swe siły witalne w korzeniach. Korzeniom chmielu nie szkodzą mrozy.

Ceny chmielu według resortu rolnictwa to 18,50 zł za kilogram szyszek. Można przeliczyć mniej więcej  ile szyszek uzyskamy na metr kwadratowy, przy dobrych zbiorach, biorąc pod uwagę te liczby, trudno nie ulec pokusie przekształcenia uprawy chmielu w biznes.

Przewodnik po sadzeniu wysokiej jakości chmielu

Chmiel jest stosunkowo łatwy w uprawie, ale jeśli chcesz cieszyć się wysokiej jakości szyszkami, musisz zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Zacznij oczywiście od zakupu sadzonek, kupisz je w sklepach ogrodniczych, bądź zamówisz w jednym z wielu sklepów internetowych, które mogą wysłać sadzonki pod twój adres.

W odpowiednich warunkach chmiel może urosnąć nawet do 10 metrów, a plantacje chmielu owocują kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Poznajmy teraz proces uprawy chmielu:

Krok # 1. Oceń obszar, w którym będziesz uprawiać chmiel

Najlepszą porą na rozpoczęcie sadzenia chmielu jest okres kilku tygodni po ustąpieniu przymrozków. Jeśli pogoda jest nadal zbyt chłodna, możesz zająć się przygotowaniem gleby. Chmiel jest byliną, która wprost uwielbia kąpiele słoneczne oraz żyzną, dobrze nawożoną glebę. Dodawaj regularnie kompostu do ziemi, a roślina odwdzięczy ci się szybkim wzrostem.

Sadząc chmiel, wybierz miejsce, w którym będzie mieć dostęp do dużej ilości światła słonecznego. Jeśli to możliwe teren, powinien być na lekkim podwyższeniu, aby gleba nie zalegała w ziemi i jej nadmiar mógł spłynąć w dół. Roślina nie może cierpieć z powodu niedostatku wody, podczas upałów należy podlewać ją nawet codziennie, ale nie znosi zalegania wody w jej korzeniach, unikamy również rozpylania wody, gdy roślina kwitnie, ponieważ zaszkodziłoby to szyszkom.  Pamiętaj o zapotrzebowaniu chmielu w związki mineralne, używaj nawozów bogatych w fosfor, potas i azot, z początkiem lata zasilaj glebę raz w tygodniu.

Krok # 2. Posadź chmiel

Kiedy minie ostatni mróz, a ziemia będzie odpowiednio przygotowana, pora zasadzić pnącza. Chmiel należy sadzić w rzędach, w odległościach 3 metrów, ponieważ korzenie rośliny bardzo dynamicznie rozrastają się.

Umieść pnącza w dołkach wykopanych w ziemi. Otwory powinny mieć 50 cm, przed posadzeniem chmielu wrzuć do nich grubą warstwę obornika. Upewnij się, że sadzonki ustawione są pionowo, z pędami skierowanymi w górę.

Krok # 3. Podlewaj ostrożnie

Gdy chmiel zostanie zasadzony w ziemi, następną rzeczą do zrobienia jest umiarkowane podlewanie. Upewnij się, że nie przesadzasz ze zbyt dużą ilością wody, ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Zaleganie wody w glebie, może spowodować gnicie korzeni. Gdy sadzonki przyjmą się, roślina zacznie szybko rosnąć, zwłaszcza w szczycie sezonu letniego.

Krok # 5. Wspieraj swój skok

Gdy kłącza chmielu osiągną około 30-60 cm będziesz musiał pomyśleć o ustawieniu podparcia, aby pnącze pięło się w górę, co umożliwiają mu zagięte jak haczyki włoski. Mogą to być różne typy podpór jak np. pale, pnie drzew, krzewy czy też ogrodzenia, jednak komercyjni hodowcy chmielu zwykle używają kratownic, które sięgają 6 metrów lub więcej. Krata jest ważna, ponieważ pozwala pnączom chmielu, rozwinąć wzrost i pobrać jak  najwięcej światła słonecznego, tak aby roślina produkowała dużo kwiatów.

Krok # 6. Zbieraj chmiel

W połowie sierpnia lub na początku września przed pierwszymi przymrozkami chmiel powinien być gotowy do zbioru (ale dokładny czas zbiorów może być kwestią indywidualną ustalaną w trakcie sezonu). To czy chmiel jest już odpowiednio dojrzały, określi zmiana koloru szyszek z jasnozielonego na brązowy, ponadto zwróć uwagę czy szyszki nie zaczęły się otwierać. Jeśli tak jest, oznacza to, że chmiel jest gotowy do zbioru.

Korzyści z mini szklarni ogrodniczych

Mini szklarnie sprawią, że Twoje doświadczenia ogrodnicze będą jeszcze lepsze i ciekawsze. Posiadanie własnej mini szklarni daje Ci swobodę sadzenia prawie każdego rodzaju roślin, nawet egzotycznych. Niezależnie od tego, czy jesteś pasjonatem ogrodnictwa, czy pragniesz zdrowych, ekologicznych warzyw i owoców na swoim stole, lub też chcesz sprzedawać swoje produkty; mini szklarnia może przynieść Ci same korzyści, których tradycyjna uprawa w ogrodzie nie zapewnia.

Inne niesamowite zalety uprawy w mini szklarni to ochrona roślin przed trudnymi warunkami pogodowymi, nagłymi zjawiskami atmosferycznymi, inwazją szkodników i działalnością zwierząt. Masz możliwość sadzenia w ciągu roku większej liczby odmian różnych roślin, wielką pokusą są także wydłużone okresy wegetacyjne.

Planujesz naukę, jak uprawiać chmiel dla zysku?

Założenie plantacji chmielu może być kosztowne i dość trudne, ale korzyści płynące z udanej uprawy wynagrodzą Ci poniesione nakłady i wysiłek. Jeśli dopiero zastanawiasz się nad podjęciem takiego wyzwania, weź do serca powyższe porady, pamiętając, aby wykonać opisane przez KrosAgro kroki. Jesteśmy pewni, że podstawą sukcesu jest zdobycie wielu rzetelnych informacji oraz trafne rozpoznanie rynku, jeżeli wszystko to będziesz miał, to Twoja firma rozkwitnie i zanim się zorientujesz, będziesz produkować i dystrybuować tony chmielu w całym kraju.

Jak z zyskiem uprawiać chmiel w 6 łatwych krokach | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jakie rośliny sadzić obok papryki?

Papryka to wyjątkowo pyszne i zdrowe warzywo. Jest nieocenionym składnikiem zup, sosów i gulaszy, bez niej cudownie wyrazista kuchnia węgierska…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać poziomki w tunelu foliowym?

Poziomki i truskawki to rośliny mocno ze sobą spokrewnione, mają wiele cech wspólnych, choć te drugie cieszą się znacznie większą…

Więcej
Tunele foliowe

Top 12 tuneli foliowych

Tunel foliowy to rozwiązanie dla wszystkich osób, które pragną żyć w bardziej zrównoważony sposób. Posiadając na własność cieplarnię możemy być…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać cyklameny na dwa proste sposoby.

Czy jesteś zainteresowany, tym jak rozmnażać cyklameny? Cyklameny zwane popularnie fiołkami alpejskimi to rośliny, które wytwarzają intensywnie kolorowe kwiaty. Wielu…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Folia na tunel foliowy

Większość osób zdecydowanych na zakup tunelu foliowego zastanawia się głównie nad materiałem, z którego wykonana jest jego konstrukcja. Najczęściej jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać zioła pod tunelu?

Ziołowe ogródki w tunelach ogrodniczych wracają do łask. Od wieków człowiek używała ziół nie tylko jako przypraw, lecz także jako leków na…

Więcej