Jak zainstalować tunel foliowy? krok po kroku

Jak zainstalować tunel foliowy? krok po kroku

W tym filmie dowiecie się Państwo jak krok po kroku zainstalować tunel foliowy aby móc cieszyć się hobbystycznym tunelem wielowegetacyjnym.

Etap I – konstrukcja tunelu

  • Przed przystąpieniem do pracy, warto wcześniej przygotować teren oraz posegregować wszystkie elementy aby sprawnie i bez żadnych problemów wykonać czynności montażowe.
  • Na początku odnajdujemy łączniki środkowe numer 14 i od razu można je orientacyjnie położyć  w miejscach docelowych.
  • Następnie wybieramy łącznik środkowy numer 3. Je również można ułożyć w ich przyszłym docelowym miejscu.
  • Za pomocą śrubek i nakrętek skręcane są ze sobą elementy. Na tym etapie nie trzeba używać żadnych narzędzi. Wystarczy użyć siły własnych rąk. Dopiero gdy powstanie cała konstrukcja, za pomocą odpowiednich narzędzi będzie można skręcić ze sobą wszystkie elementy w celu usunięcia jakichkolwiek luzów.
  • Teraz trzeba przygotować łączniki poziome frontowe 2 oraz 2A. Jest między nimi delikatna różnica. Jeden z nich posiada ZŁĄCZKĘ PROSTĄ, czyli tzw. MUFĘ. W skład kompletu wchodzi po jednej sztuce łącznika poziomego każdego z dwóch rodzajów. Montowane one są na frontowych częściach namiotu.
  • Następnie należy przygotować łuki: szczytowy oraz lewy jednostronny, i prawy jednostronny. Należy zwrócić uwagę aby łuki lewy i prawy skierowane były do góry stroną zakończoną tzw. MUFĄ, czyli złączką prostą.
  • Między łukami montowane są łączniki łuków numer 4.

Etap II – stelaż

  • Gdy już przęsło frontowe zostanie wstępnie zmontowane, można je postawić do pionu i rozpocząć prace związane z kolejnym segmentem.
  • Analogicznie jak w przypadku przęsła frontowego, przygotowujemy elementy niezbędne do zbudowania segmentu środkowego, z tą jednak różnicą że zamiast łuków JEDNOSTRONNYCH użyjemy DWUSTRONNYCH. Gdy przęsło  środkowe będzie złożone, można je postawić.
  • Kolejne, ostatnie już w tej wersji namiotu przęsło jest montowane w identyczny sposób jak pierwsze. W zasadzie niczym one się nie różnią. W dalszym ciągu należy pamiętać aby na skrajnych słupkach od razu zamontować obejmy. Przygotowanie elementów, ich wstępne skręcenie i na końcu postawienie gotowego segmentu owocuje widokiem prawie gotowej konstrukcji namiotu.
  • Przęsła scalamy ze sobą korzystając z dwóch rodzajów łączników: numer 3 oraz numer 33. Tego pierwszego używamy do łączenia łuków górnych, natomiast łączniki z listwą numer 33 służą w celu złączenia ze sobą łuków bocznych, czyli lewych i prawych.
  • Tak powstałą konstrukcję powinno się usztywnić. Do tego celu służą wzmocnienia oznakowane numerem 7. Należy je przykręcić do już wcześniej zamontowanych obejm. Wzmocnienia te należy skręcić tak, aby kąt pomiędzy nimi a podłożem wynosił około 45 stopni.
  • Ostatnim etapem budowania szkieletu namiotu jest złożenie dolnej futryny okna wietrzenia bocznego. Łącznik poziomy pod roletę numer 17, przykręcamy do konstrukcji za pomocą łączników 21, zakańczając po obu stronach łącznikiem o numerze 22.
  • Teraz możemy zająć się drzwiami. Tak jak poprzednio, w celu ułatwienia sobie pracy  należy wcześniej przygotować wszystkie niezbędne części. Elementy o numerach 9 i 10 łączymy za pomocą obejmy podwójnej 13. Do ściany frontowej mocujemy łącznik pionowy 5 za pomocą obejm podwójnych do łącznika frontowego 2 oraz do wzmocnienia górnego 8 po obydwóch stronach drzwi. Zakładamy drzwi w celu ich wyregulowania. Teraz, nie pozostaje nic innego jak przejść do kolejnego etapu jakim będzie zakładanie folii.

Etap III – montaż folii tunelowej

  • Za pomocą klipsów z tworzywa sztucznego mocujemy folię do namiotu.
  • Jest ona ucięta z pewnym zapasem, dlatego po montażu powinno się odciąć naddatek w celach estetyki. Przed przystąpieniem do montażu folii należy jednak wykopać dookoła tunelu, pomijając próg drzwi, rowek na głębokość ok. 25cm w którym zostanie przykopana folia. Pozwoli on naprężyć w odpowiedni sposób folię oraz uchroni ją jak i całą konstrukcję przed szkodliwym działaniem silnego wiatru. Na potrzeby tego filmu folia została zawinięta pod spód.
  • W zestawie znajduje się również kawałek folii specjalnie przyciętej pod wymiar drzwi. Tak jak wcześniej, folię należy zamocować używając w tym celu klipsów z tworzywa sztucznego w odstępach co 50cm. Należy pamiętać aby folia była odpowiednio mocno napięta.
  • Aby zapewnić naszej uprawie wentylację i uchronić ją przed niechcianymi gośćmi w formie owadów, zabezpieczamy ją specjalną siatką przeciw insektom. To właśnie ją montujemy wzdłuż tunelu foliowego za pomocą tych samych klipsów co wcześniej. W ten sam sposób należy zamocować siatkę także z drugiej strony. Podobnie jak folia, moskitiera nie może być zbyt luźna.
  • Przed założeniem płachty frontowej, należy wcześniej zdemontować drzwi. Folię mocujemy za pomocą klipsów. Zaczynając od samej góry, należy naciągać folię i sukcesywnie ją przypinać. Klipsy umieszczane są średnio co 50cm. Należy pamiętać aby naddatki folii były równo rozmieszczone z każdej strony.

Etap IV – docinanie osłony

  • Gdy płachta zostanie zamocowana, konieczne będzie wycięcie otworu na drzwi. Za pomocą nożyczek należy wyciąć prostokątny otwór wzdłuż futryny, zostawiając jednak około 15cm zapasu materiału. Proszę zwrócić uwagę na charakterystyczne wcięcia w narożnikach. Pozwolą one w estetyczny sposób zawinąć pozostawioną folię wokół elementów namiotu.
  • Teraz, gdy już cała płachta została zamocowana można obciąć zbędny materiał. Przed osadzeniem drzwi, koniecznym jest delikatne nacięcie folii przy zawiasach. Pozwoli to na bezproblemowy ich montaż.
  • Jeden z frontów jest już gotowy. Oczywiście część folii przy gruncie powinna być wkopana do wcześniej przygotowanego dołka który pozwoli na unieruchomienie i odpowiednie naciągnięcie płachty.
  • Montaż folii na drugi z frontów wygląda niemal identycznie. Jest jednak dużo prostszy ze względu na brak drzwi i co za tym idzie konieczności wycinania jakichkolwiek otworów. Przycinanie płachty należy wykonywać bardzo ostrożnie i uważać aby nie uszkodzić siatki chroniącej przed insektami.
  • Nie pozostaje już nic innego jak montaż płachty górnej. Największą część folii należy przerzucić przez powstałą do tej pory konstrukcję i zamocować ją za pomocą klipsów zaczynając od samej góry, a kończąc wraz z końcem długości łuków.
  • Do listwy numer 33 za pomocą sprężyny należy spiąć ze sobą siatkę oraz płachtę główną w widoczny sposób. Czynność tę należy powtórzyć również z drugiej strony. Należy pamiętać aby po obu stronach zwisał pas folii poza listwę.
  • Kolejnym etapem jest skręcenie rolety z elementów o numerach 16, założenie do niej korby i zawinięcie wolno zwisającego końca płachty głównej wokół rolety przy pomocy taśmy dwustronnej zamontowanej na łącznikach. Gdy roleta jest już gotowa, można ją zwinąć i zablokować za pomocą korby.
  • Teraz przez haki oczkowe przeplatamy dołączony sznurek na krzyż, tak aby roleta znajdowała się pomiędzy sznurkami a siatką. To pozwoli nam na swobodną regulację długości kurtyny oraz zapobiegnie to uszkodzeniu namiotu w czasie silnych wiatrów.
  • Przy uprawie wielu roślin wymagana jest dobra wentylacja, tak więc roletę należy przygotować również z drugiej strony.

Tak prezentuje się gotowy namiot Krosagro. Teraz już niewiele dzieli Państwa od cieszenia się swoją własną uprawą. Wystarczy tylko przygotować grunt, zasiać rośliny, a nasz namiot wielowegetacyjny zapewni im idealne warunki do rozwoju.

Jak zainstalować tunel foliowy? krok po kroku

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Inspekt w mini tunelu foliowym

Inspekt w mini tunelu foliowym przyspiesza zbiór warzyw i ziół o kilka tygodni. Można w nim rozwijać sadzonki, a także…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie korzyści przynosi dobrze dobrana mikoryza?

Określone gatunki niepatogenicznych grzybów, mogą poprzez symbiozę z roślinami pomagać w ich wzroście, wzmacniać ich kwitnienie i owocowanie, a także…

Więcej
Tunele foliowe

Jak korzystać z tunelu foliowego? – poradnik dla początkujących

Szklarnia jest konstrukcją  wykonaną głównie z transparentnego materiału, takiego jak szkło. Wewnątrz uprawia się rośliny wymagające regulowanych warunków klimatycznych. Konstrukcje…

Więcej
Uprawa pod osłonami

W jaki sposób rozmnażać oleander? Dwie najlepsze metody.

Jeśli chcesz rozmnażać oleandry, musisz wybrać jedną z dwóch skutecznych metod. Nie należy czuć się onieśmielonym w rozpoczęciu samodzielnej uprawy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sprawdzić, czy żarówka HPS się przepaliła?

Każdy doświadczony ogrodnik wie, jak niezwykle ważnym czynnikiem w uprawie warzyw owoców, ziół i kwiatów, jest światło. Odpowiednie doświetlenie roślin,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pozbyć się rdzy na trawie: krótki przewodnik

Zarażenia trawnika chorobą grzybiczą wywołaną przez rdzowce jest nierzadkim problemem w wielu ogrodach. Dlatego musisz wiedzieć, jak pozbyć się rdzy…

Więcej