Jak przechowywać cebulki frezji? 3 proste kroki

Jak przechowywać cebulki frezji. 3 proste kroki | KrosAgro

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zajmować się bulwami frezji, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, jest to bowiem bardzo proste. Poznaj wszystkie czynności, które musisz wykonać, aby bulwy, tych pięknych kwiatów były bezpieczne i mogły w kolejnym sezonie wytworzyć pąki o oszałamiającym zapachu. Frezje to zachwycające rośliny bulwiaste z rodziny kosaćcowatych, traktowane często jako kwiaty bukietowe, ścinane do kompozycji florystycznych, którym dodają uroku nie tylko wyglądem, ale i wabiąc intensywnym zapachem.

Jak przechowywać cebulki frezji? 3 proste kroki

Walory frezji niewątpliwie skuszą niejedną osobę do zasadzenia ich w ogródku lub tunelu, należy jednak dobrze poznać specyfikę uprawy tej wspaniałej byliny, aby sprostać jej dość wysokim wymaganiom. Bardzo ważna jest świadomość, że frezja jest rośliną ciepłolubną, a krajem jej pochodzenia jest Afryka południowa, stąd też konieczność chronienia jej bulw przed chłodem. W naszym klimacie bulwy frezji nie mają szansy przetrwać zimy, musimy więc wykopać je na początku października i przechować w bezpiecznych warunkach, do kolejnej wiosny. Zdobycie wiedzy, o tym, jak zajmować się bulwami frezji, jest kluczowa dla sukcesu uprawy, poznajcie więc lepiej szczegóły tego, jak należy postępować z ich bulwami.

Jak zajmować się bulwami frezji: przewodnik krok po kroku

Krok # 1. Wykopywanie bulw

Jedną z najważniejszych praktyk ogrodniczych, które musisz wykonywać, uprawiając frezje, jest wykopanie i przechowywanie ich podziemnych części, czyli bulw w czasie sezonu jesienno-zimowego. Do odkopania bulw, najlepiej zabrać się na początku października, kiedy temperatura zaczyna spadać, a ryzyko przymrozków zaczyna być realnym zagrożeniem. Zabieg ten ma szczególne znaczenie w rejonach, które doświadczają mroźnej zimy, ale nawet w przypadku frezji rosnących w szklarni lub tunelu, jest to metoda korzystna, wpływająca pozytywnie na zdrowie i kwitnienie rośliny. Szklarnia lub tunel foliowy, mogą również służyć jako doskonałe miejsce do przechowywania bulw, zapewniające im stabilne warunki termiczne oraz odpowiednią wentylację.

Wykopując bulwy frezji, pamiętaj, żeby zachować około 15 centymetrów odległości od podstawy rośliny, aby nie uszkodzić jej podziemnej części.

Krok # 2. Przygotowanie bulw do przechowania

Przed odłożeniem bulw do przechowania, należy wykonać kilka niezbędnych czynności, związanych z ich odpowiednim przygotowaniem. Upewnij się, że dokładnie wyczyściłeś bulwę i usuwając z niej grudki ziemi i liści lub innych fragmentów materii organicznej. Wykonaj tę czynność ze starannością i uwagą, ponieważ źle oczyszczone bulwy mogą zgnić.

Bulwę macierzystą frezji otaczają cebulki przybyszowe, które należy delikatnie rozdzielić. Możesz wykorzystać młode cebulki do rozmnożenia rośliny lub po prostu wyrzucić. Gdy bulwa macierzysta jest już odseparowana od cebulek przybyszowych, można rozważyć opylenie jej mieszanką insektycydu i fungicydu w celu ochrony przed chorobami.

Krok # 3. Suszenie i przechowywanie bulw

Teraz musisz porządnie wysuszyć bulwy frezji, rozkładając bulwy na kartce papieru lub gazecie. Dobrym miejscem suszenia bulw może być chłodny, ciemny i suchy strych, piwnica lub garaż. Najlepszym rozwiązaniem byłaby oczywiście szklarnia lub tunel, które są idealnym miejscem do uprawy frezji, a możliwość kontrolowania klimatu  ułatwia suszenie i przechowywanie bulw oraz poprawia jakość kwitnienia kwiatów. Suszenie bulw powinno trwać około trzech tygodni, po tym czasie bulwy powinny stać się twardsze, a usunięcie z nich resztek brudu nie powinno być łatwiejsze.

Gdy bulwy przeschną, konieczne jest dokładne przejrzenie ich i wyeliminowanie uszkodzonych lub chorych egzemplarzy. Tak przygotowane bulwy można wkładać do papierowej torebki wypełnionej suchym mchem torfowym. Należy położyć nacisk na datowanie opakowań, aby wiedzieć dokładnie, kiedy można zacząć sadzić.

Przechowywanie bulw frezji jest o tyle problematyczne, że potrzebują one naprawdę wysokiej temperatury. Musisz magazynować je, w pomieszczeniu, w którym mają zapewnione 25-30 stopni C oraz wilgotność powietrza na poziomie 80%, stąd też szklarnia lub tunel są najbardziej komfortową opcją. Przechowywanie bulw w warunkach domowych może być nie lada problemem i wiąże się z ryzykiem niepowodzenia. Zimowanie bulw frezji nie jest proste, część z nich może zgnić, dlatego podczas wiosennego sadzenia najlepiej nie używać egzemplarzy pokrytych plamami.

Kiedy sadzić bulwy frezji?

Frezja jest rośliną ciepłolubną, która nie przetrwa w surowych warunkach. Najlepszą porą na sadzenie rośliny, jest koniec kwietnia i maj, kiedy ryzyko przymrozków minęło bezpowrotnie.

Jak sadzić bulwy frezji?

Przygotuj bulwy, mocząc je w wodzie na pół godziny przed zasadzeniem. Upewnij się, że nie ma już ryzyka przymrozków, pamiętaj, że warunkiem uprawy frezji jest odpowiednia temperatura. Do wykiełkowania pędów z bulwy optymalne jest 15-17 stopni C, z tego tez powodu szklarnia lub tunel są najbardziej rekomendowanym miejscem na uprawę tych delikatnych kwiatów. Zawsze też możesz wykorzystać tunel do uprawy młodych roślin, które dzięki optymalnym warunkom środowiskowym będą silne i zdrowe, więc dobrze zniosą przeszczep na zewnątrz, kiedy pogoda się unormuje.

Idealnym miejscem do posadzenia frezji powinno być w pełni nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Najlepszym podłożem do zasadzenia bulw będzie z kolei piaszczysto- gliniasta gleba o odczynie obojętnym lub lekko kwasowym. Frezje najlepiej rośną w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie, bogatej w próchnicę. Jeżeli ziemia, w której sadzisz bulwy, jest zbyt gliniasta i zwięzła, powinieneś odpowiednio ją przygotować, spulchniając ją i dodając kompostu. Bulwy sadzimy w dołkach o głębokości ich potrójnej długości, czyli 5-7 cm. Optymalnym rozwiązaniem jest jednak wcześniejsze wykopanie 20-centymetrowych dołków i wypełnienie ich warstwą nawozu organicznego i piasku. Odległość pomiędzy bulwami powinny wynosić 10-15 centymetrów, natomiast uprawiając frezje w szklarni, sadzimy bulwy po 7 sztuk, na 12 cm średnicy pojemnika.

Pamiętaj, że podczas sadzenia cebulki powinny być skierowane spiczastą końcówką do góry. Podobnie jak w przypadku innych roślin bulwiastych, ważne jest, aby utrzymywać wilgotność gleby podczas sadzenia i regularnie podlewać roślinę przez cały sezon wegetacyjny. Ograniczyć podlewanie musimy jedynie wtedy, kiedy rośliny są w stanie spoczynku. Nawozimy roślinę standardowym nawozem do roślin kwitnących, od momentu zasadzenia bulw do chwili, kiedy frezje zaczną kwitnąć. Możesz również usuwać martwe kwiatostany, aby wspomóc przyrost liści, do momentu, kiedy roślina zacznie wykazywać oznaki uśpienia.

Wniosek

Sezon zimowy jest zawsze ciężkim okresem dla roślin i trudnym sprawdzianem umiejętności ogrodniczych dla ich właścicieli. Zapewnienie odpowiednich warunków dla roślin, podczas tego niekorzystnego czasu jest warunkiem dla ich przeżycia i ponownego wzrostu, gdy nastanie kolejny sezon wegetacyjny. Również frezje potrzebują podjęcia odpowiednich kroków, aby zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami, które doprowadziłyby do ich obumarcia. Troskliwa opieka nad bulwami i zapewnienie im optymalnych warunków przechowania, pozwolą przez długie lata cieszyć się pięknymi i oszałamiająco pachnącymi kwiatami!

Jak przechowywać cebulki frezji. 3 proste kroki | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem

Ochrona tunelu foliowego przed wiatrem to jedno z działań, które należy przemyśleć przed rozstawieniem struktury. Warto na samym wstępie zaznaczyć,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać dynia w tunelu foliowym?

Dynia jest bardzo rozpoznawalnym warzywem, drylowanym i używanym jako dekoracja w czasie Halloween. Uprawiać dynia w tunelu foliowym w Polsce…

Więcej
Uprawa pod osłonami

W jakim sposób uprawiać kiełki pod osłonami?

Kiełki to wschodzące rośliny, które wydostały się z nasion i przebudziły do życia. Powszechnie cenione są dlatego, że zawierają pełen…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Budowa tunelu foliowego

Jak zbudować tunel foliowy? W pełni rozumiemy potrzeby oraz wymagania uprawiających rośliny pod osłonami, bez względu na to, czy to…

Więcej
Tunele foliowe

Jaki profesjonalny tunel foliowy kupić?

Już prawie koniec sierpnia, zbliża się więc moment, w którym należy zdecydować, co dalej z tunelem foliowym. Farmerzy uprawiający rośliny…

Więcej
Bez kategorii

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami?

Jak przyspieszyć zbiory z upraw pod osłonami? Nagłe zmiany pogody, przymrozki, opady śniegu a także chłodny wiatr sprawiają że uprawianie…

Więcej