Dlaczego mini tunel foliowy do ochrony roślin?

Dlaczego mini tunel foliowy do ochrony roślin?

Zaprojektowany przez markę Krosagro mini tunel foliowe to konstrukcja, która pozwala na wytworzenie komfortowych i bezpiecznych warunków rozwoju roślin na każdym etapie wegetacji. Osłona chroni warzywa i owoce przed czynnikami pogodowymi, co zaś zmniejsza szanse na pojawienie się chorób i szkodników, które zaszkodziłyby roślinie. Dzięki namiotom foliowym uprawiający może zacząć hodowlę już w marcu, zamiast niecierpliwie czekać do końca maja.  

Ochrona roślin podczas mrozów

Przymrozki, niska temperatura i chłodny wiatr to najczęstszy powód niższego plonu. Narażone na działanie takich zjawisk uprawy mogą nie tylko zmarnieć, ale i obumrzeć. Wydaje się to najczarniejszym scenariuszem, lecz zdarza się to nadzwyczaj często. Uprawa plenerowa odznacza się tym, że plantator nie ma wpływu na to, co czeka rośliny. Natomiast w hodowli pod osłonami to uprawiający decyduje, jakie warunki będą panować wewnątrz bloku ogrodniczego. Szczelnie przytwierdzona do konstrukcji folia magazynuje ciepło oraz niweluje działanie efektów pogodowych. To właśnie dodatnia temperatura podłoża i powietrza sprawia, że rośliny pod osłoną wcześniej zaczynają wegetację.

Konstrukcja małego tunelu foliowego

Lekka i solidna stalowa konstrukcja małego tunelu foliowego na etapie produkcji została ocynkowana ogniowo, więc wykazuje dużą odporność na korodowanie. Zastosowanie cynkowej powłoki sprawia, że kontakt z wodą lub parą wodną nie wywołuje korozji stelażu. Dlatego też w zimie można pozostawić elementy na zewnątrz. Wraz z nadejściem następnego sezonu struktura będzie w pełni sprawna, wystarczy jedynie nałożyć na nią foliową powłokę.

Konstrukcje mini tuneli foliowych ze stali wykonane są z rur o średnicy 18 x 1 mm, 18 x 0,8 mm oraz 14 x 0,8 mm, w zależności od wybranego modelu. Standardowe namioty foliowe zaprojektowane przez markę Krosagro mają od 0,5 do 0,8 m wysokości, 0,8 m szerokości oraz długość od 2,5 do 10 m. Oferujemy zarówno konstrukcje mini oparte na stelażu, jak i wbijane bezpośrednio do ziemi.

Modułowa konstrukcja stalowa to opracowane przez Krosagro rozwiązanie technologiczne, które pozwala na dowolną modyfikację obiektu. To ogrodnik decyduje, jak wysoka oraz jak długa będzie konstrukcja. Dwa takie same tunele foliowe są ze sobą w pełni kompatybilne. Łącząc je w jednej linii możemy otrzymać wielometrową strukturę, która przykryje długą grządkę np.: truskawek lub poziomek. Podobnie będzie w przypadku krzewów owocowych (jagoda, malina, agrest), małych drzewek lub winorośli. W tym wypadku istotna będzie wysokość. Dodatkowe elementy, które można nabyć u producenta tuneli foliowych Krosagro. Pozwalają na podwyższanie obiektu i dopasowanie go do wysokości danej rośliny.

Do czego służy mały tunel ogrodowy?

Niewielkie konstrukcje mogą posłużyć jako dodatkowa ochrona przed mrozem i agrofagami. Niektórzy ogrodnicy oraz plantatorzy ustawiają je w większych tunelach foliowych, aby jeszcze szybciej, bo wraz z nadejściem wiosennych roztopów, rozpocząć uprawy. Gleba po zimie rozgrzewa się powoli, natomiast w nocy ponownie się ochładza. Małe tunele foliowe w ciągu dnia nagrzewają się od słońca, natomiast wraz z jego zachodem ciepło znacznie wolniej uchodzi spod kopuły niż w przypadku upraw polowych. Większy tunel foliowy również przechwytuje ciepło, a więc sprzyjający uprawom mikroklimat panuje znacznie dłużej. W ten sposób podłoże zachowuje dodatnią temperaturę, a jakiekolwiek wahania nie są tak nagłe jak w przypadku plantacji na świeżym powietrzu.

Tunel foliowy idealnie sprawdza się w uprawie truskawek, poziomek, borówek oraz sadzonki wszelkich dopiero rozwijających się roślin.

Mobilne mini namioty ogrodowe

Jedną z wielu zalet konstrukcji Krosagro jest to, że w łatwy sposób można je przenieść. Wystarczy ostrożnie odkopać folię, podnieść tunel i postawić go w innym miejscu. Nie trzeba go demontować, jeśli jednak byłoby to konieczne, w szybki sposób składa się całą konstrukcję. Dogodne przenoszenie konstrukcji odbywa się dzięki niewielkiej wadze namiotów: w przypadku najkrótszych waga wynosi ok. 2-5 kg, natomiast w przypadku największego namiotu dochodzi do 21 kg. Mini tunele foliowe są alternatywą dla znacznie droższych i bardziej podatnych na uszkodzenia struktur ze szkła.

Folia na mini osłony pod uprawy

Podstawą oferty są namioty wyposażone w folię UV 2 – wytrzymałą i atestowaną powłokę wyprodukowaną w technologii COEX-3, przepuszczającą blisko 95% promieni słonecznych. Wraz z rozwojem roślin, temperatury i wilgotności można zmieniać również osłonę. Od marca do końca czerwca używa się folii. W miesiącach, kiedy słońce już mocno przygrzewa, zdejmuje się sztuczne pokrycie i nakłada się siatkę przeciw owadom i ptakom. Dzięki temu mamy pewność, że szkodniki, które mogłyby żerować na uprawach, mają do pokonania barierę, która znacznie ogranicza dostęp do wnętrza wszelkim agrofagom.

Dlaczego mini tunel foliowy do ochrony roślin?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy podczas pandemii

Tunel foliowy podczas pandemii pozwala na stworzenie bezpiecznej przestrzeni do produkcji żywności, ruchu na świeżym powietrzu a także zapewnienia sobie…

Więcej
Tunele foliowe

Jak dużo CO2 dostarczać do upraw w tunelu foliowy?

Jak dużo CO2 dostarczać do upraw w tunelu foliowy? Jeśli zadaliśmy sobie to pytanie kilka razy, to znaczy że planujemy…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jakie są korzyści z uprawy roślin w tunelu?

Może zastanawiasz się jakie korzyści płyną z uprawy roślin w szklarni lub tunelu i czy jest ich dużo? W ostatnim…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać i rozmnażać kłosowiec (Agastache)?

Kłosowce to byliny należące do rodziny jasnotowatych. W obrębie grupy, wyróżnionych jest 20 gatunków, które różnią się między sobą wielkością…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zimować rośliny jednoroczne? Dwa sprawdzone sposoby

Mianem roślin jednorocznych, inaczej zwanych terofitami, określamy gatunki, które odbywają cykl życiowy w trakcie jednego sezonu, najczęściej od wiosny do…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym?

Pytanie “jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym” często stawiane jest przez osoby, które zaczynają uprawy pod osłonami. Oprócz…

Więcej