Jak zimować rośliny jednoroczne? Dwa sprawdzone sposoby

Jak utrzymać przy życiu rośliny jednoroczne przez zimę

Mianem roślin jednorocznych, inaczej zwanych terofitami, określamy gatunki, które odbywają cykl życiowy w trakcie jednego sezonu, najczęściej od wiosny do jesieni. W tym czasie rośliny kiełkują, wytwarzają pąki kwiatowe, a następnie nasiona, które często wysiewając się bezpośrednio do gruntu, dają nowe egzemplarze w kolejnym sezonie. Pozostawienie roślin jednorocznych w warunkach zewnętrznych, powoduje ich zamieranie, ponieważ nie są mrozoodporne i jedynie ich nasiona przetrwają chłody. Do roślin jednorocznych należą także gatunki ciepłolubne pochodzące z ciepłych, egzotycznych krajów. Długi sezon jesienno-zimowy i wynikające z niego niedobory światła, z którymi w naszym klimacie muszą borykać się ogrodnicy, sprawiają, że ich przezimowanie nie jest łatwe. Dobrym przykładem rośliny, która zazwyczaj z końcem sezonu, kończy swój żywot wyrzucona do kompostownika, jest pelargonia. Wiele osób, nieświadome faktu, jak łatwa jest w przechowaniu, co roku kupuje nowe sadzonki. Jest to wielki błąd, ponieważ umiejętnie ja zimując, wspaniale się rozrasta, przyjmując efektowną formę kwitnącego krzewu.

Z definicji rośliny jednoroczne żyją i kwitną tylko przez jeden sezon i można się spodziewać, że koniec sezonu wegetacyjnego, oznacza ich obumarcie. Rozwiązaniem tego problemu jest umieszczenie roślin w tunelu foliowym lub szklarni, w których stworzysz dla nich bezpieczne, dostosowane do ich potrzeb warunki. Z nadejściem sezonu jesiennego nie musisz więc stawać przed perspektywą utraty swoich ulubionych roślin, ponieważ mamy dla Ciebie kilka niezbędnych rad, które pozwolą Ci utrzymać je przy życiu, tak, aby w następnym roku mogły nadal zachwycać.

Najlepszy przewodnik po tym, jak sprawić, aby rośliny jednoroczne przetrwały zimę

Przezimowanie roślin jednorocznych

Najlepszym sposobem na uchronienie roślin jednorocznych, przed obumarciem wraz z nadejściem pierwszych przymrozków, jest ich przezimowanie w zamkniętych pomieszczeniach. Jak wspominaliśmy, najlepszym miejscem, gwarantującym bezpieczeństwo i ochronę przed niskimi temperaturami, jest wnętrze tunelu foliowego i szklarni. Dodatkowo pod osłonami możesz sterować klimatem uprawy i reglamentować braki światła, będące częstą przyczyną zamierania roślin w sezonie jesienno-zimowym.

Rośliny jednoroczne umieszczone w tunelu lub szklarni, mogą nadal rosnąć, nie odczuwając negatywnych skutków ochłodzenia, a także stosować lampy doświetlające, które pomogą im w mniejszym stopniu odczuć braki słońca, wnętrze konstrukcji, jest także idealnym miejscem do przechowania cebulek. Pod osłonami można sterować klimatem, regulując temperaturę, kontrolując poziom wilgotności powietrza i zapewniając odpowiednią wentylację. Zwróć uwagę, że wiele gatunków roślin jednorocznych wraz z nadejściem sezonu jesienno-zimowego, zmienia swoje wymagania i potrzebuje innych warunków środowiskowych. Konieczne wtedy, staje się sterowanie klimatem we wnętrzu, tak, aby dopasować go do preferencji roślin.

Jeżeli jednak nie dysponujesz tunelem lub szklarnią, nie załamuj się, ponieważ możesz schronić rośliny w domu lub garażu. Oczywiście w amatorskich warunkach, dużo trudniej będzie Ci stworzyć odpowiednie warunki i przestrzeń, a zapewnienie kilku niezwykle istotnych czynników, będzie wręcz niemożliwe, jednak dla ambitnego ogrodnika, może to być wyzwanie, które trzeba po prostu podjąć.

Krok # 1. Dwa sposoby na ocalenie roślin jednorocznych

Istnieją dwie możliwości ocalenia roślin jednorocznych przed obumarciem i przezimowania ich, aby mogły cieszyć swym pięknem, gdy nadejdzie kolejny sezon. Możesz zdecydować się, na wykopanie całej rośliny z ziemi, lub pobrać z niej sadzonki i wyhodować nowe egzemplarze, które powtórzą dokładnie cechy rośliny matecznej. Jeśli zdecydujesz się na pierwsze rozwiązanie, to pamiętaj o tym, aby wykopać roślinę, zanim nastaną pierwsze przymrozki.

Aby ułatwić proces wykopania rośliny oraz ułatwić jej szybką i skuteczną regenerację, przytnij ją o jedną trzecią wysokości lub jeszcze krócej. Staraj się kopać w ten sposób, aby nie naruszyć systemu korzeniowego i postaraj się zachować go w całości. Po wyciągnięciu rośliny wstrząśnij nią, aby usunąć z korzeni resztki ziemi. Następnie przesadź ją do wcześniej przygotowanej doniczki, napełnionej żyzną, dobrze przepuszczalną ziemią do roślin doniczkowych. Zwróć uwagę, na odpowiednie dopasowanie rozmiarów doniczki do wielkości systemu korzeniowego rośliny, a także umieść na dnie pojemnika warstwę drenażu.

Możesz również ocalić swoje rośliny, rozmnażając je. Latem pobierz sadzonki z pędów wierzchołkowych, ucinając je ostrym, sterylnym nożem, tak, aby miały od 6 do 9 cm długości. Na sadzonki, wybieraj zawsze zdrowe, młode pędy, pozbawione kwiatów i pąków, jeżeli jednak nie ma takiej opcji, usuń je z rośliny. Pozbądź się także wszystkich liści rosnących na dolnej części pędu, aby uniemożliwić rozwijanie się procesów chorobotwórczych związanych z ich gniciem.

Przed umieszczeniem sadzonki w doniczce wypełnionej wilgotną ziemią doniczkową, z dodatkiem perlitu lub piasku, zanurz jej dolną część w ukorzeniaczu. Następnie umieść sadzonki w tunelu foliowym lub szklarni, wybierając stanowisko, na którym roślina nie będzie narażona na działanie ostrych, bezpośrednich promieni słonecznych i pamiętaj o utrzymywaniu stałego poziomu wilgoci. Sadzonki powinny ukorzenić się po okresie około sześciu tygodni, wtedy też możesz przesadzić je do większych pojemników.

Krok # 2. Uprawa i pielęgnacja sadzonek

Przykryj doniczki, przeźroczystymi, foliowymi woreczkami, zwracając przy tym uwagę, aby nie dotykały one sadzonek. Możesz wykonać coś na kształt miniszklarni, tworząc konstrukcję ze wbitych w ziemię patyczków, będących stelażem dla folii. Gdy sadzonki zaczną się ukorzeniać i wypuszczać nowe liście, możesz usunąć osłonę i  pobudzić je do rozgałęziania się, uszczykując ich wierzchołki. Dzięki takiemu zabiegowi młode rośliny zyskają zgrabny, krzaczasty pokrój. Jeśli masz możliwość, możesz dodatkowo stymulować rozwój sadzonek, doświetlając je od 12 do 16 godzin, specjalnymi lampami umieszczonymi około 30 cm nad roślinami. Wybór odpowiedniego typu światła ma wpływ na wzrost, kwitnienie lub rozbudowę systemu korzeniowego.

Zapewnij młodym roślinom odpowiedni poziom wilgoci, równocześnie uważając, aby nie przelać doniczek. Pamiętaj o obserwowaniu roślin i kontrolowaniu ich stanu, żeby zauważyć w porę oznaki procesów chorobowych lub powstrzymać inwazję szkodników. Nawożenie sadzonek, możesz rozpocząć końcem zimy lub wczesną wiosną. Kiedy sadzonki, będą już wystarczająco dojrzałe i minie niebezpieczeństwo przymrozków, możesz zacząć myśleć o przesadzeniu ich na zewnątrz.

Zanim jednak to zrobisz, musisz koniecznie zahartować sadzonki, stopniowo aklimatyzując je do warunków zewnętrznych. W ten sposób młode rośliny nie przeżyją szoku termicznego i dobrze przystosują się do nowych warunków.

Jakie spośród roślin jednorocznych warto zimować

Inną ważną kwestią, jest to, jakie rośliny wybrać do przezimowania, ponieważ nie wszystkie przetrwają stres wywołany zmianą środowiska z zewnętrznego na wewnętrzne. Z pewnością zimowanie najlepiej zniosą silne, zdrowe rośliny, a chore lub uszkodzone, nie mają dużych szans na przetrwanie. Jednak musisz zdawać sobie sprawę, że nawet najbardziej dorodne egzemplarze musisz przez jakiś czas przyzwyczajać do warunków panujących w zamkniętych pomieszczeniach.

Istnieją także gatunki roślin jednorocznych, które dobrze znoszą zimowanie. Oto kilka przykładów spośród grupy roślin jednorocznych, które możesz przezimować w łatwy i bezproblemowy sposób: begonie, browalie, koleusy, fuksje, pelargonie, niecierpki, lantany i werbeny. Pamiętaj jednak, że sukces w zimowaniu, zawsze zależy od utrzymania idealnych warunków w pomieszczeniach oraz właściwej pielęgnacji.

Wniosek

Rośliny jednoroczne wspaniale ożywiają ogród, czyniąc go prawdziwą arkadią, pięknym miejscem wolnym od trosk i kłopotów, w który zawsze znajdziesz spokój i ukojenie. Niestety, wraz z nadejściem jesienno-zimowego sezonu, musimy się z nimi pożegnać. Wiele osób nie wie, że koniec lata nie musi oznaczać końca życia roślin jednorocznych, ponieważ odpowiednio zabezpieczone mogą z powodzeniem przetrwać do kolejnej wiosny. Owszem musisz wiedzieć, że niektóre gatunki są trudne w zimowaniu, nie warto również przechowywać słabych, uszkodzonych oraz chorych roślin. Jednak, jeżeli wybierzesz silne i dobrze znoszące zimowanie w pomieszczeniach egzemplarze, masz duże szanse na ich przetrwanie. Zwróć uwagę, żeby aklimatyzować rośliny do warunków wewnętrznych, tak, aby nie były zestresowane. Nieocenioną pomocą i ułatwieniem, będzie umieszczenie roślin jednorocznych w tunelu lub szklarni. Dostosowanie warunków środowiskowych do potrzeb roślin, stabilna temperatura oraz systemy doświetlające, sprawią, że przetrwają trudne zimowe miesiące, aby wiosną i latem ponownie cieszyć swym niepowtarzalnym urokiem!

Jak utrzymać przy życiu rośliny jednoroczne przez zimę

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać grzyby w tunelu foliowym – pieczarki

Uprawiać grzyby w tunelu foliowym to rozwiązanie dla smakoszy oraz pomysł na intratną hodowlę komercyjną. Zbiory z lasu nie zawsze…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zapobiegać gniciu korzeni w hydroponice? 3 użyteczne wskazówki

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, który szuka sposobów na doskonalenie swoich umiejętności, chciałbyś dowiedzieć się, jak zapobiegać gniciu korzeni w uprawach…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa winorośli pod osłonami

Uprawa winorośli w tunelu foliowym pozwala na otrzymania owoców słodszych oraz bardziej dorodnych, a osłona chroni uprawy przed przymrozkami i szkodliwymi czynnikami…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego uprawiać mini kiwi w tunelu foliowym?

Tunel foliowy to konstrukcja pozwalająca na uprawę roślin, które normalnie byłyby niedostępne. Choć zawsze istnieje możliwość prowadzenia egzotycznej plantacji plenerowo,…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Najlepsze metody zapylania roślin w tunelach

Uprawa roślin w tunelach foliowych i szklarniach niesie za sobą wiele korzyści i staje się coraz bardziej popularna. Zmiany klimatyczne,…

Więcej
Tunele foliowe

Top 12 tuneli foliowych

Tunel foliowy to rozwiązanie dla wszystkich osób, które pragną żyć w bardziej zrównoważony sposób. Posiadając na własność cieplarnię możemy być…

Więcej