Jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym?

Jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym? 1

Pytanie “jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym” często stawiane jest przez osoby, które zaczynają uprawy pod osłonami. Oprócz widocznej na pierwszy rzut oka ceny, wykonania, rodzaju powłoki oraz konstrukcji różnica polega na wydajności. Choć w ostatnim przypadku granica coraz bardziej się zaciera, dzięki zastosowaniu nowoczesnych osłon, które termoizolacją zbliżone są do szkła. Bywa że w przypadku wysokiej klasy barier wypadają nawet lepiej.

Tym razem w poradniku Krosagro opowiemy o technicznych i funkcjonalnych różnicach między szklarnią a cieplarnią, o tym, którą ze struktur warto kupić w pierwszej w kolejności oraz jak wybrać dobrą konstrukcję do upraw pod osłonami.

W czym tunel foliowy jest podobny do szklarni?

Funkcja szklarni i tuneli

W obu przypadkach do czynienia mamy z konstrukcjami, których celem jest wydłużenie wegetacji roślinStruktury do upraw pod osłonami ustawione nad danym areałem oddzielają wyznaczoną strefę od czynników pogodowych poza nią. W praktyce oznacza to, że wiatr i deszcz nie przenikają do środka, gdyż klosz tworzy nienaruszalna barierę. Istotne w tym wszystkim jest to, iż pod osłoną tworzy się swoisty mikroklimat, zupełnie odmienny niż ten poza szkłem lub folią. Przez transparentną lub matową (dyfuzyjną) barierę przenikają promienie słoneczne, które ogrzewają glebę oraz powietrze, a magazynowane ciepło uchodzi o wiele wolniej spod osłony. Dzięki temu na przestrzeni dnia i nocy oraz chłodnych dni wewnątrz panują sprzyjające wegetacji warunki. Rośliny, mając do dyspozycji więcej ciepła w glebie i powietrzu, wykazują znacznie dłuższy czas aktywności, podczas którego się rozwijają.

Ochrona przed mrozem i przymrozkami

Inną bardzo istotną zaletą jest to, iż powłoka na stelażu, oprócz wytwarzania mikroklimatu, ogranicza negatywne skutki zimna. Pozwala to ogrodnikowi na rozpoczęcie upraw w marcu, a prowadzenie ich do pierwszych przymrozków. Nawet jeśli pojawią się spadki temperatur, plonowi nic nie grozi. Oczywiście w przypadku długo utrzymujących się spadków temperatur konieczne będzie ogrzewanie upraw lub nałożenie dodatkowej ochrony. Ogrzewanie tuneli foliowych i szklarni to rozbudowany temat, dlatego odsyłamy zainteresowanych do wspomnianego artykułu. Traktując sprawę mocno powierzchownie, można rzec, że na rynku dostępnych jest wiele urządzeń grzewczych, które umożliwiają prowadzenie upraw bez przerwy przez cały rok. Natomiast jeśli chodzi o dodatkową ochronę, jest całkiem sporo metod na polepszenie termoizolacji. Cieplarnie zimą wspomaga się przy użyciu inspektów, osłoniętych skrzyń ogrodniczych oraz mini tuneli foliowych.

Mikroklimat pod osłonami

Wewnątrz obu struktur (szklarnie i tunele foliowe) tworzy się mikroklimat odmienny od tego na zewnątrz. Osoba prowadząca uprawy nawet w strukturze bez dodatkowego doposażenia jest w stanie dostosować warunki do wymagań roślin. Jest to o tyle proste, że znaczna część optymalnych obiektów posiada wietrzenia boczne lub dachowe, Pierwszy typ pojawia się w hobbystycznych tunelach foliowych oraz szklarniach z poliwęglanu. Zwykle są to uchylne ściany lub podwijane kurtyny. Ich podniesienie powoduje powstawanie efektu cyrkulacji powietrza. Na etapie uprawy wewnątrz struktury przez wzrost roślin i parowanie wody (w glebie) podnosi się stężenie wilgotności, natomiast w upalne dni temperatura wzrasta. Aby uniknąć zawilgocenia szklarni, a także przegrzania cieplarni, wentyluje się obiekt przy użyciu wspomnianych wywietrzników. Mając do dyspozycji takie akcesoria, ogrodnik jest w stanie ustabilizować warunki pożądanych, bez obaw, że straci nad nimi kontrolę. Dla porównania warto zaznaczyć, że plantacje polowe są o wiele bardziej uzależnione od pogody. A ta, jak każdy wie, bywa nieprzewidywalna.

Bezpieczne uprawy szklarniowe

To jeszcze nie wszystko. Szklarnia i tunel foliowy dzięki barierom utrudniają przenikanie agrofagów i patogenów. Podczas uprawy na świeżym powietrzu istnieje spore zagrożenie, że rośliny zostaną zaatakowane przez szkodniki i patogeny. Ślimaki, nornice, ptaki i wiele innych stworzeń bywają sporym utrapieniem dla ogrodnika. Nie tylko zjadają plon, ale i przenoszą choroby.

Różnice między szklarnią a tunelem foliowym

  • Trwałość – sporo Czytelników stwierdzi zapewne, że szklarnia jest bardziej wytrzymała. Otóż okazuje się, że niekoniecznie. W przypadku produktów do upraw pod osłonami istotna jest jakość wykonania. Tunel foliowy z poliwęglanu będzie miał tę samą cenę co szklarnia, a solidność będzie na zbliżonym poziomie. Z tym wyjątkiem, że w przypadku szklanej struktury wymiana jednego elementu jest kilkakrotnie droższa. Jeśli jednak naszym wyborem kieruje cena, to warto zdecydować się na namiot foliowy. Choć powłokę raz na jakiś czas trzeba wymieniać, to w dalszym ciągu posiadamy funkcjonalną strukturę.
  • Koszt – trzeba mieć świadomość, że większa wytrzymałość wiąże się z wyższą ceną. O wiele lepiej zainwestować w trwalsze i droższe rozwiązanie zamiast taniego i kruchego. Wystarczy popatrzeć na koszty napraw oraz porównać czas eksploatacji obiektów, aby zrozumieć, który z nich opłaca się nabyć.
  • Mobilność – w tym przypadku namioty ogrodowe mają przewagę. Postawiona raz szklarnia będzie przynależna do tej lokalizacji, przeniesienie jej – choć możliwe – nie należy do najłatwiejszych. Odmienną sytuację mamy w przypadku tuneli foliowych. Te struktury są lekkie i przenośne. Do małych cieplarni wystarczą dwie osoby, do większych kilka, lecz w dalszym ciągu jest to możliwe. Nie jest konieczne składanie jej na mniejsze elementy. Należy jednak pamiętać o wykopaniu folii, która wcześniej stabilizowała strukturę.

Konstrukcje do upraw pod osłonami

  • Montaż i demontaż – nie da się ukryć, że montaż tunelu foliowego jest o wiele łatwiejsze niż rozkładanie szklarni. Nawet cieplarnia z poliwęglanu, która ma sztywną powłokę, jest prostsza w montażu. Szkło wymaga sporej uwagi i ostrożności, pomyłki są dotkliwe, bo wystarczy przez przypadek uderzyć szklanym ekranem o coś twardego, a ten może się uszkodzić. Poliwęglan jest bardziej elastyczny, trzeba jednak podchodzić do niego ostrożnie. Wyginając płyty, nie można przesadzić, bo te mogą pęknąć. Folia natomiast jest elastyczna, łatwo przylega do stelażu i szybko można ją montować. Nawet w razie uszkodzenia poszycia nie jest to aż tak dotkliwa strata, jak w przypadku szkła czy poliwęglanu.
  • Modułowa konstrukcja – ta zaleta rzadko występuje w szklarniach, jest atrybutem tuneli. Dany producent tuneli ogrodowych, wytwarzając elementy, projektuje je z myślą o segmentowej zabudowie. Konstrukcję można wtedy dowolnie wydłużać, a w przypadku  bloków foliowych łączyć je na nowo (sezonowy tunel foliowy). Możliwość dokupienia segmentu konstrukcji namiotu ogrodowego pozwala na jego powiększenie w dowolnym momencie.

Co wybrać: tunel foliowy czy szklarnię?

Krosagro lubimy myśleć, że dostarczamy nie tylko narzędzia do uprawy, ale optymalną dla ogrodnika konstrukcję. Każda linia produktów zaprojektowana jest tak, aby można było eksploatować je przez lata. Te same technologiczne rozwiązania występujące w profesjonalnych tunelach stosujemy w hobbystycznych strukturach. Obsługując sklepy, centra ogrodnicze, hurtownie oraz przyjmując zlecenia na konstrukcje stalowe na zamówienie, wiemy, w jaki sposób wytworzyć je zarówno ekonomicznie jak i solidnie.

Jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym? 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Która hala dla rolnictwa – cena, projekt, sprzedaż?

Marka Krosagro od wielu lat tworzy struktury do upraw pod osłonami, dlatego w pełni rozumiemy, jak ważna jest przestrzeń. Nie zawsze chodzi…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić asparagusa pierzastego?

Asparagus pierzasty, nazywany najczęściej szparagiem, mylony bywa często z paprotką. Wszystko przez długie, wyginające się łukowato pędy, zwane gałęziakami. Pokryte…

Więcej
Tunele foliowe

Uprawy organiczne w tunelu foliowym

Organiczne jedzenie stało się symbolem zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób szuka warzyw i owoców, które nie zawierają żadnych sztucznych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak i kiedy dzielić trawy ozdobne? 2 proste kroki

Postaramy się o udzielenie jak najprostszej odpowiedzi na pytanie, o to, jak dzielić trawy ozdobne. W tym celu opiszemy dwa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa truskawek w tunelu foliowym

Fenomen truskawek jest znany każdemu z nas – jest to w końcu najsmaczniejszy i najbardziej popularny sezonowy owoc. Gdy tylko…

Więcej
Bez kategorii

Wilgotność w uprawie pod osłonami

Wilgotność w uprawie pod osłonami to jeden z istotnych parametrów uprawy. Utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz bariery sprawia, że plon dojrzewa…

Więcej