Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda upraw intensywnych wykorzystuje każdy centymetr przestrzeni tak, aby rośliny były jak najbliżej siebie, a zarazem nie przeszkadzały sobie nawzajem w wegetacji. Bardziej zwarta plantacja pozwala na posadzenie wielu dodatkowych roślin, a przy odpowiedniej pielęgnacji gwarantuje większy plon. Marzenie o obfitych zbiorach to cel każdego plantatora, dlatego w niniejszym poradniku wyjaśniamy, jak zacząć uprawy pod osłonami. Artykuł skierowany jest zwłaszcza do osób, które chciałby zacząć rozwijać ogrodnicze hobby i uprawy w 2018 roku.

Choć wydaje się, że do nowego sezonu pozostało jeszcze wiele czasu, to tylko pozory. W tym czasie należy odpowiednio przygotować się do nadejścia wiosny. Wybór miejsca, przygotowanie podłoża, rozmieszczenie roślin, wybór konkretnych odmian, a zwłaszcza zakup foliowej cieplarni – te wszystkie czynności zajmą sporo czasu. O tym, jaką konstrukcję wybrać, pisaliśmy w artykule Jaki tunel foliowy kupić ?”.

Czym jest rolnictwo intensywne?

Jest to dział agrokultury, który stawia na stosowanie środków, roślin, technologii oraz struktur, który mają doprowadzić do optymalnych warunków wegetacji. To zaś przynosi efekt w postaci dorodnego i obfitego plonu. Często taką metodę kojarzy się wyłącznie z dużymi producentami żywności. Niepotrzebnie! Otóż na mniejszą skalę można przenieść tę metodę do upraw przydomowych i działkowych.

Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich odmian i gatunków roślin. Wybieramy kompaktowe, wydajne rośliny, które zajmują mało miejsca, a jednocześnie zapewniają spore zbiory. Jako że na rynku producenci nasion stworzyli szeroką ofertę, jest w czym wybierać. Rozpoczynając przygodę z uprawami pod osłoną, a jeszcze przed zakupem sadzonek (lub nasion), musimy wiedzieć, jakie odstępy powinny zostać wydzielone między nimi, jaką wysokość osiągają, jak bardzo są rozłożyste, czy można je prowadzić szpalerowo, które z roślin można prowadzić współrzędnie?

Tunel hobbystyczny – co uprawiać?

Choć warto stawiać sobie wyzwania, bardziej istotne jest im sprostać. Hobbystyczne ogrodnictwo to regularne uczenie się na błędach. Oczywiście można się ich wystrzegać, jednak prędzej czy później nastąpią. Wtedy bardzo istotne jest szybkie zareagowanie na szkodliwe zjawisko, które dotknęło rośliny. Trud włożony w uprawy zwraca się w postaci zdrowych i obfitych zbiorów. Kiedy w trakcie sezonu wegetacyjnego spiżarnia się zapełnia, a smakowite rośliny trafiają do kuchni, można poczuć się dumnym z osiągniętego sukcesu.

Kilka początkowych sezonów warto rozpocząć z łatwiejszymi odmianami i gatunkami. Kiedy poczujemy się pewnie, a trening okaże się skuteczny, możemy zacząć uprawy o wyższych wymaganiach. Poniżej zaproponujemy kilka roślin, które umożliwią prostą uprawę już na starcie:

  • Bazylia – Małe aromatyczne liście wzbogacają smak potraw, a ich wyrazisty zapach pobudza zmysły. Bazylia jest idealnym dodatkiem do wielu dań, a że istnieje ponad 80 jej odmian (w tym miniaturowe), skutecznie wpasuje się w resztę upraw. Jeśli konstrukcja cieplarni jest stalowa, nasiona można zasadzić w podwieszonych na strukturze doniczkach.
  • Burak liściowy – ta roślina dwuletnia powinna znaleźć miejsce w tunelu. Łatwa w prowadzeniu oraz mająca niskie wymagania, wyrasta na smaczne i pożywne warzywo. Dodatkowo zbieranie liści zachęca boćwinę do wypuszczania nowych. Pochodzącą z rodziny buraków roślinę można sadzić z nasion i z całą pewnością wyrośnie.
  • Pomidor – o uprawie pomidora pod osłonami opracowano wiele książek i poradników. Istnieje taka liczba odmian, że spróbowanie ich wszystkich wydaje się niemożliwe. Ważne, aby podczas decyzji zakupu wybrać pomidory najbardziej płodne oraz szybko dojrzewające. W uprawie pomidorów istotny będzie sposób prowadzenia rośliny, najlepiej do góry i rozkładając je na boki, w taki sposób, aby każda część była oświetlona jak najdłużej.
  • Sałata – jest tak wielka różnorodność odmian, kształtów, rozmiarów i kolorów sałaty, że w prosty sposób będzie można ją dodać do stanowiska. Dobrym pomysłem jest mieszanie kilku z nich, aby otrzymać mix smakowy z wielu liści. Z reguły owa roślina dojrzewa w 45 dni, można ją zbierać liść po liściu, na bieżąco prosto z grządki. W ten sposób zachowa się świeżość znacznie dłużej.

Jadalne kwiaty

Dla wielu osób to w dalszym ciągu zaskakujący dodatek do diety. W końcu brokuł, kalafior i karczochy to nic innego jak kwiaty. Oprócz nich istnieje całkiem spora grupa, która nadaje się do jedzenia, więc oprócz walorów estetycznych, zyskujemy składnik do marmolad, dżemów, sałatek oraz mięsiwa. Nasturcje, nagietki, róże, czarny bez to zaledwie kilka z kwiatów zdatnych do spożycia, dlatego warto poeksperymentować i znaleźć swój ulubiony kwiat oraz smak.

Uprawa współrzędna

W małej przestrzeni uprawowej, oprócz ograniczenia odstępów między roślinami, istotne będzie odpowiednie połączenie gatunków i odmian. Niektóre z roślin, rosnąc obok siebie, będą nawzajem sobie szkodzić, odbierać składniki pokarmowe, a nawet zwalczać. Dlatego pewne grupy roślin sadzi się ze sobą, inne natomiast w osobnych stanowiskach. Takie działania nazywa się uprawą współrzędną. Aby się nie powtarzać i jednocześnie zachęcić do dalszej lektury, kierujemy do tematu „Uprawa współrzędna w tunelu foliowym”.

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Suszenie ziół z tunelu foliowego

Jak wygląda suszenie ziół z tunelu foliowego? Bardzo często w tunelu foliowym niewielka jego część jest zagospodarowana na uprawę ziół…

Więcej
Tunele foliowe

Dlaczego mini tunel foliowy do ochrony roślin?

Zaprojektowany przez markę Krosagro mini tunel foliowe to konstrukcja, która pozwala na wytworzenie komfortowych i bezpiecznych warunków rozwoju roślin na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym?

Pytanie “jakie są różnice między szklarnią a tunelem foliowym” często stawiane jest przez osoby, które zaczynają uprawy pod osłonami. Oprócz…

Więcej
Tunele foliowe

Komercyjne uprawy w profesjonalnym tunelu foliowym

Profesjonalny tunel foliowy, jak każde narzędzie, można używać jeszcze wydajniej. Oprócz inwestycji w systemy wspomagające, istnieje jeszcze wiele konwencjonalnych metod…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa tulipanów w doniczkach

Tulipany, to najpopularniejsze rośliny cebulowe i prawdziwy symbol wiosny. Większość z nas widok tych pięknych kwiatów nastraja radością i optymizmem….

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Przenośny namiot magazynowy do ogrodu

Konstrukcje z rur i profili Krosagro to nie tylko komercyjne wielkogabarytowe struktury. To również małe, przenośne i wielofunkcyjne namioty magazynowe,…

Więcej