Co zrobić, aby kaktusy zakwitły? Uprawa i pielęgnacja kaktusów

Jak sprawić bykaktus zakwitł. 2 sposoby przynoszące sukces 1

Kaktusy to mało wymagające rośliny doniczkowe pochodzące z terenów Ameryki południowej, Afryki, Australii i Azji. Dla wszystkich zabieganych i zapominalskich osób są, jak najlepszym wyborem, ponieważ dobrze znoszą okresy suszy i nie obrażą się, jeżeli od czasu do czasu wyleci Ci z głowy ich podlanie. Kaktusy, są wszak sukulentami, czyli roślinami, które mogą magazynować w swoich tkankach zapasy wody, na wypadek suszy. Pośród około 1200 gatunków kaktusów każdy znajdzie taką, która z pewnością będzie pasowała do jego wnętrz. Różnorodność form tych egzotycznych roślin jest naprawdę bogata, znajdują się wśród nich gatunki o kształcie kuli, walca lub kolumny, a ich pędy mogą się rozgałęziać, płożąc się, wznosząc lub zwisając. Niektóre spośród nich kwitną, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki. Cechą charakterystyczną kaktusów są kolce, będące przekształconymi liśćmi. One również różnią się wyglądem w zależności od danego gatunku, mogą mieć odmienne formy, grubość i barwę. Uprawa kaktusów i ich pielęgnacja jest łatwa, jednak istnieją pewne zasady, których przestrzeganie przyniesie wspaniałe efekty ich uprawy. Odpowiednie praktyki pielęgnacyjne i przestrzeganie okresu spoczynku rośliny, sprawi, że będzie zdrowo rósł i kiedy przyjdzie odpowiednia pora, to zakwitnie. Oczywiście musisz brać pod uwagę wymagania określonych gatunków i dostosować praktyki ogrodnicze do ich indywidualnych preferencji. Jednak ogólne zasady pielęgnacji kaktusów, łączą poszczególne odmiany tych niezwykłych sukulentów należących do popularnej rodziny gruboszowatych.

Chociaż kaktus nie należy do kapryśnych i jest dość bezproblemowy, możesz łatwiej skłonić go do kwitnienia, zapewniając mu stabilne, dostosowane do jego wymagań środowisko. Pielęgnacja kaktusów w tunelu foliowym lub szklarni będzie dużo łatwiejsza, a korzystny klimat, który bez problemu wygenerujesz w zamkniętej przestrzeni konstrukcji, pozwoli ci cieszyć się niesamowitym widokiem kwitnących roślin.

Jak skłonić kaktusy do kwitnienia: przewodnik dla początkujących

Czynnik nr 1. Odpowiednia pielęgnacja i warunki środowiskowe

Podłoże

Pierwszym czynnikiem, o który musisz zadbać, jest to, aby kaktusy umieszczone były w luźnym i dobrze przepuszczalnym podłożu, a na dnie doniczki powinna się znajdować solidna warstwa drenażu. Jako podłoża możesz użyć gotowej mieszanki do kaktusów i sukulentów. Dobrym pomysłem jest także samodzielne stworzenie podłoża, złożonego z ziemi ogrodniczej, żwiru, keramzytu, piasku i perlitu, połączonych w równych proporcjach. Pamiętaj, że nieodpowiednio dobrana gleba, sprzyjać będzie zaleganiu wody i gniciu korzeni, które doprowadzą do chorób i braku kwitnienia kaktusa.

Temperatura

Drugim niezwykle ważnym warunkiem wzrostu i zdrowia kaktusów jest temperatura. Żeby wpłynąć na kwitnienie i pobudzić roślinę do zawiązywania pąków należy zadbać o dobową różnicę temperatur między dniem i nocą. Dzieje się tak, ponieważ w naturalnych warunkach, w ciągu nocy, kaktusy poddane są działaniu niskich temperatur , więc jeśli chcesz zapewnić im klimat idealny do wzrostu i kwitnienia, musisz postarać się o taką właśnie amplitudę.

W ciągu dnia zapewnijmy więc roślinom temperaturę 20-25 stopni C, natomiast nocą, dla kaktusów rosnących pod osłonami, najlepsza będzie temperatura od 15 do 18 stopni C. Jeżeli nie dysponujesz tunelem lub szklarnią, to latem, jeżeli pogoda w Twoim regionie na to pozwala, możesz wystawić kaktusy na zewnątrz. Upewnij się jednak, że nocą temperatura utrzymuje się w przedziale od 10 do 14 stopni C.

Częstym przyczyną tego, że kaktus nie zawiązuje pąków kwiatowych, jest to, że nie wprowadziłeś ich w stan zimowego spoczynku. Przezimowanie kaktusów, jest absolutnie niezbędne, aby roślina miała prawidłowy wzrost, zgrabny pokrój oraz zawiązywała pąki. Jesienią i zimą kaktusy borykają się ze zbyt małą ilością światła i jeżeli nie zahamujemy ich wzrostu poprzez obniżenie temperatury oraz zaprzestanie podlewania i nawożenia, mogą ulec odkształceniom i nie zakwitnąć. Wprowadzać kaktusy w stan uśpienia, możemy już od września, zbudzą się dopiero w marcu. Wynieśmy je do suchego, zacienionego i chłodnego miejsca, w którym panuje temperatura od około 5 do 15 stopni C. Warto jednak wiedzieć, do jakiej grupy zalicza się roślina, którą posiadamy, aby dokładniej określić najkorzystniejszą dla nich temperaturę. Ze względu na preferencje termiczne podczas zimowych miesięcy, kaktusy dzielimy na ciepłolubne i chłodolubne. Te pierwsze najlepiej czują się w temperaturze od 12 do 20 stopni (optymalnie 15 stopni C), natomiast chłodolubne od 12 do 20 stopni C (optymalnie 4 stopnie C).

Światło

Ostatnim czynnikiem środowiskowym, który pomaga w kwitnieniu kaktusów, jest odpowiednia dawka światła słonecznego. Jest to szczególnie ważne wiosną i latem, kiedy rośliny aktywnie rosną. Kaktusy uwielbiają bardzo jasne stanowiska, zadbaj jednak, by padające na nie promienie, nie były zbyt bezpośrednie i ostre. Jeżeli uprawiasz kaktusy w tunelu lub szklarni, możesz również doświetlać kaktusy specjalistycznymi lampami, które emitują światło pobudzające do intensywnego i długiego kwitnienia.

Aby kaktusy dobrze się rozwijały i kwitły, muszą mieć co najmniej 6 godzin kąpieli słonecznej. W zależności od posiadanego gatunku poddawaj je bardziej intensywnemu lub bardziej rozproszonemu, przefiltrowanemu światłu. Zwróć uwagę na kondycję Swojej rośliny i bacznie ja obserwuj, ponieważ łatwo zauważyć pewne oznaki wskazujące na nieodpowiednią ilość światła słonecznego. Symptomem zbyt intensywnych promieni UV są poparzenia słoneczne, natomiast oznaką niedoborów światła, jest płowienie rośliny oraz brak zawiązków kwiatowych.

Podlewanie

W przypadku sukulentów niezwykle ważne jest odpowiednie podlewanie. Najczęstszą przyczyną niepowodzenia w uprawie tych roślin jest nadmierne lub niedostateczne podlewanie. Jak wiadomo, kaktusy magazynują w swoich podskórnych tkankach wodę, którą zużywają w okrasach suszy, jeżeli więc środowisko, w którym rosną będzie zbyt wilgotne, ich korzenie zaczną szybko gnić, a roślina padnie ofiarą chorób grzybiczych, niezwykle popularnych wśród kaktusów. Nie daj się jednak zwieść odporności kaktusa w zakresie gospodarki wodnej i w okresie wegetacyjnym dbaj o jego regularne podlewanie, ponieważ zużywanie zapasów wody przez roślinę działa hamująco na kwitnienie.

Najlepiej sprawdź stan podłoża między kolejnymi sesjami podlewania i nawadniaj wtedy, kiedy górna warstwa gleby (około 5 cm), zacznie porządnie wyschnąć. Zadbaj o to, aby na dnie doniczki znajdowała się warstwa drenażu oraz otwory odprowadzające nadmiar wody i nie zapominaj o wylewaniu z podstawki jej nadmiaru. Dostosuj częstotliwość podlewania do pory roku oraz warunków termalnych, zachowując odpowiednią równowagę, tak, aby ziemia nigdy nie była zbyt mokra, ani zbyt przesuszona.

Nawożenie

Zasilanie kaktusów nie jest konieczne, ale pamiętaj, że odpowiednie składniki odżywcze są niezbędne, aby pobudzić kwitnienie. Możesz wzmocnić swoje rośliny, karmiąc je w sezonie wiosenno-letnim płynnym nawozem dla sukulentów. Dobry dla kaktusów nawóz powinien być bogaty w azot i fosfor, które wpływają na wzrost zarówno nadziemnej, jak i podziemnej części rośliny, a także potas, odpowiedzialny za prawidłowe kwitnienie. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta, w zakresie dawkowania produktu, ponieważ przekarmienie wpływa na zahamowanie kwitnienia.

Nawozić możesz przez cały okres kwitnienia, stopniowo ograniczając je pod koniec lata, tak, aby stopniowo wprowadzać roślinę w stan spoczynku i w okresie jesienno-zimowym w ogóle nie zasilać.

Czynnik nr 2. Wprowadzenie w stan uśpienia

Jeśli zrobiłeś wszystko w zakresie zapewnienia roślinie odpowiednich warunków środowiskowych i pielęgnacji, a roślina nadal nie jest skłonna do zawiązywania pąków, spróbuj wprowadzić ją w stan uśpienia. W zrozumieniu cyklów życiowych kaktusów ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że w naturalnych warunkach często rosną na pustyni, kwitnąc w odpowiedzi na okres uśpienia, kiedy ich funkcje życiowe znacznie spowalniają. Aby stworzyć namiastkę tego występującego w dzikiej naturze procesu, ogranicz kaktusom ilość wody oraz zapewnij zaciemnione i chłodne otoczenie.

Na początku możesz ograniczyć podlewanie do jednego razu w miesiącu, a następnie umieścić je w tunelu lub szklarni, aby zapewnić im chłód i ograniczoną ilość światła. Uśpienie może być również zainicjowane ograniczeniem ilości światła, ponieważ przed kwitnieniem rośliny potrzebują około dwóch miesięcy w zacienionych, a nawet zupełnie ciemnych pomieszczeniach.

Wprowadzając kaktusy w stan spoczynku, zwróć uwagę, żeby 12-14 godzin przebywały w ciemności, a przez pozostała część dnia korzystały z umiarkowanego, pośredniego światła. W tym czasie umieść kaktusy w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze od 10 do 15 stopni C. Zapewnij roślinom stabilne warunki termiczne, mając na uwadze to, że wahania temperatur będą niekorzystnie wpływały na ich regenerację.

Wniosek

Kaktus jest rośliną wymagającą niewielkiego wysiłku w zakresie pielęgnacji i doskonale nadaje się jako efektowna, egzotyczna ozdoba mieszkania, zabieganej i zapracowanej osoby, niemającej często głowy do skomplikowanych praktyk ogrodniczych. Wiele z gatunków kaktusa, nie tylko cieszy oko swoją oryginalną formą, ale również kwitnie. Żeby jednak do tego doszło, należy dostosować wszystkie czynniki, mające na to wpływ, zapewniając odpowiednią temperaturę, światło i regularne podlewanie. Niezwykle istotne jest także zrozumienie i naśladowanie naturalnych procesów, którym poddane są rośliny. Jednym z najistotniejszych z nich jest wprowadzenie kaktusów w stan uśpienia, który pomaga tej wspaniałej, egzotycznej roślinie zregenerować swe siły przed kolejnym kwitnieniem.

Jak sprawić bykaktus zakwitł. 2 sposoby przynoszące sukces 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym wynosi od 21°C do 27°C w ciągu dnia. Możemy zadać pytanie o…

Więcej
Hodowla zwierząt

Czy warto hodować ślimaków w tunelu foliowym?

Hodować ślimaków w tunelu foliowym zyskuje w Polsce popularność, a zapotrzebowanie na skorupiaki z sezonu na sezon rośnie. W tym…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Przemysłowy namiot magazynowy

Przemysłowy namiot to funkcjonalny i ekonomiczny sposób na ochronę posiadanych maszyn, narzędzi i akcesoriów. Bez względu na to, czy jest…

Więcej
Tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe

Lekkie tunele foliowe Stosowane do upraw polowych, przyśpieszają wegetację roślin, wydłużając przy tym produkcję warzyw i owoców. Zaprojektowane przez markę…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić stokrotki typu shasta daisy? 3 szybkie kroki!

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak podzielić stokrotki odmiany Shasta daisy? Kwiaty takie jak stokrotki są cudownymi roślinami, które nadają uroku…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa i pielęgnacja gerbery w doniczce: 6 przydatnych wskazówek

Gerbera to pełna wdzięku i uroku roślina z rodziny astrowatych. Pochodzi z terenów Azji i Afryki Południowej, a do Europy…

Więcej