Dlaczego uprawiać jagody kamczackiej w tunelu foliowym?

Dlaczego uprawiać jagody kamczackiej w tunelu foliowym?

Jagoda kamczacka z roku na rok staje się coraz większym rywalem borówki amerykańskiej. Smak leśnych jagód, działanie prozdrowotne, a zwłaszcza to, że jest mniej wymagającą w uprawie rośliną sprawia, że coraz więcej ogrodników i plantatorów sadzi ją pod osłonami. Charakterystyczny spłaszczony kształt owoców i ich wyjątkowy kolor oraz ciekawy wygląd liści sprawiają, że często jest elementem designu ogrodu, a dla smakoszy częścią zdrowej diety. Uprawiać jagody kamczackiej w tunelu jest popularny zawdzięcza również temu, że jest zaliczana do superfoods, ze względu na liczbę witamin, prowitamin oraz przez swoje pozytywne działanie na organizm człowieka.

Tym razem w poradniku Krosagro  uprawach pod osłonami opowiemy, jak krok po kroku sadzić, przycinać, pielęgnować i kiedy zbierać jagodę kamczacką w tunelu foliowym.

Co to jest jagoda kamczacka?

Jagoda kamczacka to inaczej suchodrzew jadalny, określana również mianem suchodrzewa sinego. Należy do rodziny przewiertniowatych, do której zalicza się też spora grupa popularnych w ogrodach roślin, atrakcyjnie wyglądających pnączy i krzewów. Sama roślina osiąga do 2 m metrów wysokości, rozkładając gałęzie na szerokość 1,5 m. Aby ją uprawiać pod osłonami, należy pamiętać o tym, że potrzebuje sporo przestrzeni.Sezonowy lub profesjonalny tunel foliowy powinien być zaprojektowany i zagospodarowany tak, aby roślina mogła swobodnie dojrzewać, bez ocierania się jedna o drugą.

Roślina jest krzewem długowieczny i łatwym w prowadzeniu. Można ją uprawiać przez 40 lat, jednakże od czasu do czasu należy dokarmić glebę w cieplarni. Aby roślina stale tworzyła smaczne i dorodne owoce. Początkiem marca pojawiają się pierwsze pąki kwiatowe, które w niedługim czasie przekształcają się w jagody.

Wymagania uprawowe jagody kamczackiej

  • Stanowisko

Jagoda kamczacka jest krzewem odpornym na skrajnie niskie temperatury i mrozy, jednakże jej kwiaty wymagają ochrony. Cechują się jednak dużą wytrzymałością, gdyż przymrozki uszkadzają je dopiero przy -6°C. Roślina dojrzewa bardzo wcześnie, dlatego aby osiągnąć spory plon, należy ją osłonić do czasu zawiązania owoców. Preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru, choć również dobrze da sobie radę w miejscach lekko zacienionych. Jako roślina światłolubna, najlepsza owoce daje, gdy jest oświetlona przez większość część dnia.

  • Gleba

Rośnie na każdym typie gleby, zaś optymalne efekty otrzymamy, prowadząc ją na podłożu żyznym, zasobnym w składniki pokarmowe, o odczynie kwaśnym i pH między 5,5 a 6,0.

W uprawie jagody kamczackiej w sezonowym tunelu foliowym bardzo ważne jest prowadzenie plonu na umiarkowanej glebie, nie będącą zarówno zbyt lekką jak i zbyt ciężką. Podobny umiarkowany stan powinien też być zachowany w wilgotności ziemi. Ważne, aby była przepuszczalna i niezbyt zwartej strukturze.

  • Nawożenie

Jeszcze przed samym sadzeniem jagody kamczackiej, glebę w miejscu powstającej plantacji należy wzbogacić obornikiem lub kompostem. Do całego procesu można zastosować również nawozy mineralne, jako element uzupełniający braki składników w glebie. Jak tylko wejdzie w etap owocowania, krzew nawozi się dwa razy w roku, wczesną wiosną, jeszcze przed przebudzeniem po zimie oraz jesienią po zbiorach.

Sadzenie i rozstaw jagody kamczackiej

Krzewy dobrze sadzić jesienią, najlepiej w październiku lub na wiosnę. Nim jednak trafią na miejsce stałe, należy przygotować ziemię, nawożąc ją i przekopując. Jest to istotne, gdyż jako roślina wieloletnia jagoda będzie rozwijał się na tym stanowisku do czasu usunięcia plantacji. Dlatego dostarczenie do krzewu odpowiednich składników pokarmowych wpłynie korzystnie na jego wegetację.

Po wykopaniu dołu wypełnia się go obornikiem, kompostem lub superfosfatem z solą mineralną. Jak jagoda kamczacka zostanie posadzona, roślinę należy podlać, a glebę wyściółkować. W tym celu można użyć drobnej kory, trocin, a wszystko przykryć agrotkaniną.

30 cm sadzonki wprowadza się na głębokość 50 cm, przy rozstawie w rzędach od 2,5 do 3,5 m w odległości między roślinami od 1,0 do 1,5 m. Choć zostało to już wyżej wspomniane, należy pamiętać, że jagoda kamczacka to roślina obcopylna. W jej bliskim towarzystwie należy sadzić odmiany, które kwitną w tym samy czasie.

  • Rozmnażanie

Roślina szybko zaczyna wegetację, intensywnie się rozwija i łatwo ją rozmnożyć. Wystarczy pobrać zdrewniały pęd o długości 15 cm, z kilkoma pąkami. Następnie przechować go przez zimę w piasku oraz chłodnym miejscu, a na wiosnę wsadzić do pojemników z torfowym podłożem. Ważne, aby podczas przygotowania sadzonki systematycznie podlewać, aby ziemia nie była zbyt sucha.

Pielęgnacja jagody

Roślina jest bardzo wytrzymała, więc nie wymaga aż takiej pielęgnacji jak borówka amerykańska. Podlewa się ją w okresach suchych. Krzewy przycina się w odmianach, które słabo się zagęszczają.

Jednak co 4 albo 5 lat zaleca się cięcia odmładzające, tak aby doprowadzić do prześwietlenia korony. W tym celu usuwa się część głównych pędów. Choć w danym roku będą słabiej owocować, to już w następnym sezonie potencjał plonotwórczy wraca do formy.

Co dwa albo trzy lata, w zależności od wyczerpania gleby, krzewy należy nawieźć obornikiem lub kompostem. W tym celu zbiera się wierzchnią część podłoża spod krzewu, po czym na głębokość 40 cm dostarcza się nawóz naturalny. Następnie ponownie  przykrywa się warstwą ziemi i ją ubija.

  • Zbiór i zastosowanie

Gdy tylko owoce zaczną się barwić i nabiorą granatowego koloru, należy systematycznie je doglądać. Trzeba je zerwać, nim osiągną pełnię dojrzałości, gdyż  odpadają od krzewów i szybciej się psują.

Jagoda kamczacka to przede wszystkim smaczne owoce, zasobne w dobroczynne substancje. Można je jeść świeże, zerwane prosto z krzewu lub suszyć, a z zebranego plonu robić z całą masę przetworów.

Dlaczego uprawiać jagody kamczackiej w tunelu foliowym?

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać petunie?

Czy chcesz dowiedzieć się jak rozmnażać petunię? Otóż można robić to z nasion lub sadzonek. Jeśli chcesz zapewnić im bezpieczny…

Więcej
Bez kategorii

Temperatura gleby do upraw pod osłonami

Temperatura gleby do upraw pod osłonami staje się korzystna do siewu znacznie szybciej niż w uprawach plenerowych. Aby zacząć odpowiednio…

Więcej
Tunele foliowe

Dlaczego mini tunel foliowy do ochrony roślin?

Zaprojektowany przez markę Krosagro mini tunel foliowe to konstrukcja, która pozwala na wytworzenie komfortowych i bezpiecznych warunków rozwoju roślin na…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jak tanio ogrzewać tunele foliowe lub szklarnie?

Jeśli korzystasz ze szklarni lub tunelu hobbystycznego i mieszkasz w chłodnym rejonie, z pewnością będziesz zainteresowany różnymi sposobami zwiększenia  ciepła …

Więcej
Bez kategorii

Zagospodarowanie upraw pod osłonami

Zagospodarowanie upraw pod osłonami powinno być zaplanowane tak, aby każdy fragment dostępnej przestrzeni przynosił plon. Tunele foliowe, pomimo tego iż…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Oferta hal namiotowych

Zwykle w połowie roku, kiedy produkcja w wielu firmach nabiera tempa, a liczba zleceń rośnie, pojawia się kłopot z magazynowaniem….

Więcej