Jak rozmnożyć petunię z sadzonek? Cztery proste kroki

Jak wyhodować petunie z sadzonek. Cztery łatwe kroki

Petunie to obok pelargonii najpopularniejsze rośliny kwitnące, zdobiące od wiosny do jesieni balkony, tarasy i ogrodowe kwietniki. Powodzenie tej pochodzącej z gorących terenów Ameryki Południowej rośliny jest jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ petunie są oszałamiająco piękne, zarówno odmiany o zwisających, jak i wznoszących oraz pokładających się pędach, budzą zachwyt morzem kielichowatych kwiatów o intensywnych, egzotycznych odcieniach fuksji, fioletu, purpury lub bieli.

Jak rozmnożyć petunię z sadzonek?

Najczęściej kupujemy gotowe sadzonki petunii, które już od kwietnia pojawiają się w kwiaciarniach i na ryneczkach. Jeśli jednak jesteś pełnym zaangażowania i pasji ogrodnikiem, to być może zainteresuje Cię rozmnożenie petunii poprzez ukorzenienie sadzonek pędowych. Warto dodać, że jest to jedyna metoda propagacji odmian kaskadowych, posiadających długie, wiszące pędy. Doświadczeni ogrodnicy polecają rozmnażanie petunii z sadzonek, bo chociaż nie jest to łatwa metoda, zwłaszcza w amatorskich warunkach, to wysiewanie nasion przysparza znacznie więcej problemów. Nasiona petunii są naprawdę niewielkie, a pozyskanie w ten sposób kwitnących roślin, zwłaszcza odmian hybrydowych zajmuje dużo czasu. Na korzyść rozmnażania z sadzonek przemawia również to, że wyhodowana w ten sposób roślina, powtórzy dokładnie cechy rośliny matecznej, możesz mieć więc 100% pewności co do wyglądu nowych egzemplarzy.

Rozmnażanie petunii z sadzonek

Rozważając rozmnażanie petunii z sadzonek, weźmy pod uwagę, że najlepiej jest zająć się ich uprawą, w tunelu foliowym lub szklarni. Dzieje się tak, ponieważ, jeżeli nie zapewnisz  petuniom odpowiednich warunków, ryzykujesz, że rośliny zostaną porażone przez bakterie lub wirusy. We wnętrzu konstrukcji możesz dowolnie sterować klimatem, dostosowując go do wymagań roślin, tak, aby rosły zdrowe, silne i odporne. Pamiętaj, że na rodzinę mateczną, musisz wybrać jak najmocniejszą roślinę, a  taką najłatwiej jest uprawiać właśnie pod osłonami.

Jak z sukcesem wyhodować petunie z sadzonek

Większość odmian kaskadowych oraz o pędach wznoszących i płożących nadaje się do rozmnażania, właśnie przez sadzonki. Chociaż proces ten nie jest prosty i wiąże się z pewnymi zagrożeniami, pamiętając o najważniejszych czynnikach ryzyka, możesz im zapobiec. Zwróć uwagę, aby nie dopuścić do nadmiernego poziomu wilgoci, oraz miej na uwadze, że petunie mają wysokie zapotrzebowania na składniki odżywcze, potrzebują więc dobrej jakości, luźnego i żyznego podłoża. Nie obawiaj się jednak trudności, ponieważ jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie, to zasadzone na wiosnę sadzonki, powinny dać Ci nagrodę w postaci kwitnących przez całe lato zachwycających swą urodą, kielichowatych kwiatów.

Przygotuj odpowiednie podłoże

Pierwszym krokiem i być może jednym z najważniejszych elementów sukcesu w rozmnażaniu petunii, jest przygotowania dobrej jakości podłoża. Petunie są pod tym względem bardzo wymagające, potrzebują bowiem do wzrostu i kwitnienia dużej ilości substancji odżywczych i wody, tak więc podłoże musi być żyzne, dobrze przepuszczalne i o lekko kwaśnym poziomie pH (5,5-6,5). Doskonałym przykładem podłoża do uprawy sadzonek jest mieszanka ziemi doniczkowej włókna torfowego z dodatkiem perlitu, gruboziarnistego piasku lub wermikulitu, które zapewnią korzeniom swobodny wzrost oraz odpowiedni transport wody i składników odżywczych.

Kiedy masz już gotowe podłoże, możesz wypełnić nim tacę wielokomorową lub pojedyncze doniczki. Zwróć uwagę, aby zwilżyć glebę przed posadzeniem sadzonek. Możesz rozpylać wodę spryskiwaczem lub też namaczać podłoże, pamiętając, aby osuszyć je z nadmiaru wilgoci.

Zbierz sadzonki

Jak wspominaliśmy wcześniej warunkiem wyhodowania nowych roślin, jest zdrowa i silna roślina rodzicielska. Najlepiej jeśli ma ona zwarty pokrój i dużą ilość dużych mocno wybarwionych kwiatów.

Najlepszym czasem na pobranie sadzonek, jest jesień, przed nastaniem przymrozków. Przytnij pędy wierzchołkowe rośliny, tak, aby miały 8-12 cm długości, wybieraj zdrowe dobrze ulistnione pędy, pozbawione pąków i kwiatów. Niezwykle ważne jest, aby cięcie było czyste i higieniczne, używaj więc ostrych dobrze wysterylizowanych narzędzi. Zapobiegniesz w ten sposób przenoszeniu patogenów i rozwojowi chorób, na które petunie mają dużą podatność.

Bardzo istotne jest, aby cięcie wykonane było w odległości około 1 cm poniżej dojrzałego zestawu liści. Koniecznie usuń liście z dolnej części pędu, a jeżeli ma on pąki i kwiaty, musisz się ich pozbyć, ponieważ pomoże to cięciu skoncentrować energię na wytwarzaniu nowych korzeni, a nie na kwitnieniu i zawiązywaniu nasion. Następnie umieść cięcia w ukorzeniaczu, który pobudzi roślinę do szybkiego wytworzenia zdrowych i silnych korzeni.

Sadzenie

Ukorzeniaczem możesz potraktować całą dolną część pędów. do aplikacji możesz wacik kosmetyczny. Zachowanie zasad higieny jest istotną częścią tego procesu, więc, aby zapobiec infekcji, należy używać oddzielnego pojemnika do zanurzania cięć. Żeby mieć pewność, że ukorzeniacz dotarł do końca pędu i węzłów, użyj dodatkowo wacika kosmetycznego, którym zaaplikujesz go z większą dokładnością.

Sprawdź czy podłoże, w którym umieszczasz sadzonki, jest odpowiednio wilgotne, ponieważ ma to znaczący wpływ na przyjęcie się cięcia. Dobrym sposobem utrzymania stałego poziomu wilgoci jest regularne zamgławianie podłoża spryskiwaczem z wodą lub osłonięcie plastikowym przeźroczystym woreczkiem, w ten sposób, aby materiał nie dotykał cięcia (możesz użyć patyczków do wykonania szkieletu takiej mini szklarni). Umieść sadzonki w ciepłym i umiarkowanie jasnym miejscu, w którym nie będą narażone na ostre, bezpośrednie promienie UV.

Pielęgnacja

Umieszczenie sadzonek petunii w miejscu o temperaturze 21-22 stopni C, pomoże w szybkim ukorzenieniu. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wytworzenie korzeni, jest utrzymanie właściwego poziomu wilgoci. Uważaj jednak, aby nie przelać podłoża, najlepiej spryskuj wodą ziemię przy podstawie cięcia.

Kiedy sadzonki zaczną się ukorzeniać, możesz pomyśleć o zasileniu rośliny. Możesz użyć dobrze mocno rozcieńczonego nawozu, aby nie ryzykować spalenia młodych korzeni. Powinieneś również przez okres jednego tygodnia od nawożenia.

Gdy rośliny będą wystarczająco dojrzałe, a warunki na zewnątrz będą odpowiednie, możesz pomyśleć o wyniesieniu roślin na zewnątrz. Zanim jednak to zrobisz, musisz koniecznie zaaklimatyzować sadzonki, hartując je na zewnątrz. Jeżeli sadzonki w normalnych warunkach atmosferycznych wytrzymują bez więdnięcia przez około 8 godzin, oznacza to, że świetnie przystosowały się do zewnętrznych warunków.

Wniosek

Petunie to zachwycające całym mnóstwem uroczych barwnych kwiatów, których kielichowaty kształt kojarzy się nieodparcie z gramofonem. Widok kolorowych kwiatów spływających kaskadami z balkonów i tarasów napawa szczęściem i beztroską wakacyjnych miesięcy. Te pochodzące z tak dalekiego kraju i pełne uroku rośliny, na trwałe zagościły na polskich balkonach i ogrodach, stając się żelazną pozycją wśród roślin kwitnących, które po prostu musisz mieć. Lato bez petunii, jest jak niebo bez gwiazd. Wspaniałą wiadomością jest to, że posiadając szklarnię lub tunel foliowy, możesz spróbować rozmnożyć je z sadzonek i w kolejnym sezonie cieszyć się dokładnie tym samym cudownym widokiem, wspaniale ukwieconych balkonów i tarasów!

Jak wyhodować petunie z sadzonek. Cztery łatwe kroki

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Czym są niewielkie grzyby rosnące w tunelu foliowym?

Tunele foliowe tworzą odpowiednie warunki środowiskowe do wzrostu roślin. Czym są w takim razie niewielkie grzyby rosnące w tunelu foliowym?…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zbierać i przechowywać nasiona niecierpka

Czy zastanawiasz się, jak przechować nasiona niecierpków? Przyciągające wzrok, jaskrawo kolorowe kwiaty na tle pięknych, ciemnozielonych, błyszczących  liści sprawiają, że…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać ekologicznie w tunelu foliowym?

Uprawiać ekologicznie w tunelu foliowym to z roku na rok rozwijający się trend żywieniowy. Coraz więcej osób chce być świadoma,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Calibrachoa z nasion?

Czy nie zachwyca Cię widok całej kaskady drobnych dzwonków wylewających się kolorową falą z doniczek umieszczonych na balkonach, tarasach i…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jakie kupić akcesoria do tunelu foliowego?

Posiadanie tunelu foliowego umożliwia wydłużenie wegetacji roślin i prowadzenie ekologicznych upraw pod osłonami. Po wyborze stelażu oraz osłony nadchodzi moment…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa jadalnych kwiatów w tunelu ogrodowym

Jadalne kwiaty to dla wielu osób zupełna nowość, pomimo tego że od wieków spożywa się je na różny sposób. Istnieje…

Więcej