Jak rozmnażać Lantanę? Najlepsze sposoby

Jak rozmnażać Lantanę: najlepsze sposoby | KrosAgro

Nauczenie się, jak rozmnażać lantanę i skutecznie ją uprawiać w ogrodzie lub szklarni hobbystycznej, nie jest tak trudne, jak się spodziewałeś. Lantany kwitną od czerwca do pierwszych przymrozków, ciesząc oko swoimi drobnymi, pięknymi kwiatami zebranymi w duże kwiatostany. Ich kwiaty mają wspaniałe barwy: czerwienie, żółcie, fiolety, pomarańcze, róże i biele. We wczesnych stadiach kwiaty lantany pojawiają się tylko w jednym kolorze, ciekawostką jest, że z upływem czasu u lantany zaczynają zmieniać się barwy jej kwiatów, nadając kwiatostanom jeszcze bogatsze i żywsze odcienie.

Lantany to półkrzewy, pochodzące z Ameryki południowej, są często wykorzystywane jako rośliny domowe lub ogrodowe, ponieważ są niezwykle łatwe w utrzymaniu. Nie będziesz mieć problemów z rozmnożeniem tej rośliny z nasion lub sadzonek. Jeśli jednak chcesz, aby nowa roślina wyglądała tak samo, jak roślina macierzysta, powinieneś rozmnażać ją z sadzonek.

Najlepszy sposób na rozmnażanie Lantany: sadzonki

Lantany mogą być rozmnażane z nasion albo wegetatywnie, z sadzonek pędowych. Musisz jednak wiedzieć, że nasz klimat nie służy uprawie lantany z nasion, a rośliny wyhodowane z nich, mogą nie przypominać wyglądem rośliny macierzystej. Dlatego, jeśli masz lantanę, która dobrze rośnie w ogrodzie i chcesz uzyskać jej kopię, lepiej będzie, gdy rozmnożysz ją z sadzonek. W ten sposób, przy odpowiedniej pielęgnacji, możesz oczekiwać, że otrzymasz egzemplarz, który wygląda dokładnie tak, jak roślina mateczna.

Przed pobraniem sadzonki należy upewnić się, że cięcie odbywa się we właściwym czasie, najlepiej robić to latem lub jesienią. Rozmnażanie z sadzonek pędowych to jedna z najlepszych technik zapewniających popularyzowanie lantany. Ogrodnicy zwykle uważają wiosnę, za najlepszy czas na zebranie sadzonek są one wtedy zielne, jesienią pobieramy natomiast zdrewniałe pędy.

Oto kilka kroków, które powinieneś wykonać, aby skutecznie rozmnażać lantanę z sadzonek:

Krok 1. Przygotuj pojemnik na sadzonki

Możesz użyć dowolnego pojemnika do umieszczenia ściętej sadzonki. Ważne jest, byś upewnił się, że pojemniki mają odpowiednie otwory drenażowe, ale także wystarczającą wielkość, aby pomieścić około 20-centymetrowe sadzonki.

Krok 2. Znajdź odpowiednią glebę / piasek do rozmnażania

Największym wyzwaniem dla ogrodników w rozmnażaniu lantany, jest znalezienie odpowiedniego podłoża. Najlepiej umieścić sadzonkę w wilgotnym piasku, zapewniają temperaturę około20 stopni C. Chociaż lantany mogą być łatwe w utrzymaniu, należy je rozmnażać w odpowiednich warunkach-pełnym słońcu, odpowiedniej wilgotności i żyznej glebie. Lantany potrzebują wilgotnej i dobrze przepuszczalnej, piaszczystej gleby, aby dobrze się rozwijać i w pełni pokazać swój urok.

Krok 3. Przytnij sadzonki pędowe

Pobierz sadzonkę, przez przycięcie pędu rośliny rodzicielskiej (około 10 do  16  cm poniżej pąków), najlepiej zrobić to wiosną lub latem, używając ostrego noża. Pamiętaj, aby ciąć po przekątnej i zadbać o czystość i dezynfekcję ostrza, unikniemy w ten sposób zakażenia bakteryjnego. Następnie usuwamy liście i kwiaty nad przycięciem, pozostawiając dwa lub trzy liście przy wierzchołku.

Krok 4. Umieść sadzonki w wodzie lub w piaszczystym podłożu

Sadzonki lantany można rozmnażać na dwa sposoby: umieszczając je w wodzie lub w piaszczystym podłożu. Jeśli ukorzeniasz roślinę wodzie, pamiętaj, aby uzupełniać wodę w razie potrzeby. Korzenie powinny zacząć rosnąć za około trzy do czterech tygodni.

Możesz również włożyć sadzonkę bezpośrednio do piaszczystej gleby, wcześniej zanurzając ją w ukorzeniaczu, aby przyspieszyć i wzmocnić proces wzrostu korzeni. Po umieszczeniu sadzonki w glebie pamiętajmy by ją podlać, tak by była wilgotna. W ten sposób Twoja sadzonka powinna zapuścić korzenie za około cztery tygodnie.

Nie zapomnij o ustawieniu pojemnika z sadzonką, w jasnym, pełnym słońca i ciepłym pomieszczeniu. Utrzymuj temperaturę około 20 stopni C. i monitoruj stan rośliny oraz sprawdzaj wilgotność gleby.

Uprawa Lantany w szklarni lub tunelu hobbystycznym

Lantany są łatwe w pielęgnacji i zazwyczaj bez problemu rosną na wielu typach gleby. Proces ich uprawy w szklarni hobbystycznej jest niezwykle łatwy. Przy odpowiedniej pielęgnacji i Ty możesz cieszyć się kwitnącymi, kolorowymi kwiatami.

Rozważ korzyści płynące z uprawy lantany w szklarni:

Korzyść nr 1. Możesz zapewnić roślinom idealną temperaturę

W szklarni masz pełną kontrolę nad warunkami środowiskowymi. Lantany najlepiej rosną w wysokich temperaturach i pełnym słońcu, a gdy na zewnątrz robi się zbyt zimno, mogą więdnąć i zamierać. Uprawiając lantany w szklarni lub tunelu hobbystycznym, możesz mieć pewność, że zapewniasz im właściwą ochronę i najlepsze dla ich rozwoju parametry temperatury, światła i wilgoci.

Korzyść nr 2. Możesz uchronić uprawę przed szkodnikami

Chociaż nie padają one ofiarą szkodników tak często, jak inne gatunki roślin, nie oznacza to, że lantany nie są atakowane przez niszczycielskie owadów i zwierzęta. Lantany mogą paść ofiarą mszyc, mączlików i przędziorków. Ponieważ szklarnia hobbystyczna może powstrzymać i kontrolować działalność tych szkodników, możesz być spokojniejszy o los swoich pięknych, egzotycznych roślin.

Korzyść nr 3. Ochrona przed trudnymi warunkami atmosferycznymi

Narażenie na trudne warunki pogodowe może spowodować znaczne uszkodzenia roślin. Jednak dzięki szklarni lub tunelowi hobbystycznemu, Twoje rośliny mogą cieszyć się doskonałą ochroną przed silnymi wiatrami, ulewnymi deszczami, śniegiem, zamieciami lub gradem.

Dowiedz się, jak skutecznie propagować Lantanę

Lantany mogą być wspaniałą ozdobą Twojego ogrodu, głównie dzięki swoim pięknym, zmieniającym barwę kwiatom. Jeżeli masz zdrową, dobrze rozwiniętą lantanę, koniecznie rozważ wykorzystanie jej jako rośliny matecznej, powielając ją, by móc podziwiać ogród, taras lub balkon pełen tych egzotycznych, niezwykłej urody roślin.

Jeśli tylko zastosujesz się do powyższych wskazówek, już latem bez problemu będziesz cieszył się widokiem nowych ukwieconych krzewów.

 

Jak rozmnażać Lantanę: najlepsze sposoby | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Przycinanie roślin w tunelu foliowym

Przycinanie roślin nastręcza początkującym ogrodnikom wiele problemów. Niektórzy zbyt uważnie traktują ten zabieg, obawiając się uszkodzenia plonu i przez to…

Więcej
Tunele foliowe

Co to jest tunel foliowy?

Choć zabrzmi to bardzo śmiało, tunel foliowy to jedno z lepszych narzędzi ogrodniczych, które może mieć ogrodnik. Główną zaletą cieplarni…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory? 5 przydatnych wskazówek

Chociaż uczenie się, jak hodować pomidory wymaga czasu, to każdy ogrodnik z ogródkiem przydomowym lub szklarnią powie Ci, że jest…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jaki wybrać stelaż na tunel foliowy?

Konstrukcja tunelu foliowego w głównej mierze składa się ze stelażu, od którego zależy wytrzymałość namiotu oraz jego izolacja. Poszczególne elementy…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa jarmużu w tunelu foliowym

Jarmuż to roślina kapustna, która wraca do łask, coraz częściej lądując na domowych talerzach. Uprawiana była już w starożytności, a z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa warzyw pod folią

Uprawa warzyw pod folią w obliczu kryzysu jakim jest pandemia, jest jak najbardziej zasadnym rozwiązaniem. Dostęp do własnej żywności, kiedy…

Więcej