Jak często należy podlewać paprykę w doniczkach? Jeśli to pytanie wciąż pojawia się w twojej głowie, to powinieneś wiedzieć, że dostarczanie roślinom wilgoci nie wystarczy, aby dobrze się rozwijały. Każdy miłośnik zieleni powinien wiedzieć, jak prawidłowo nawadniać swoje cenne rośliny.
Znajomość zapotrzebowania rośliny na odpowiednią ilość wody i częstotliwość jej podlewania jest kluczowa dla jej wzrostu, bez względu na to, jakiego jest rodzaju. Należy jednak pamiętać, że rośliny papryki mają szczególnie charakterystyczne zapotrzebowanie w zakresie nawodnienia. Zbyt duża lub zbyt mała ilość wody może znacząco wpłynąć na jej rozwój i jakość.
Spis treści
Najważniejsze pytania dotyczące podlewania papryki.
Jeśli chodzi o rośliny doniczkowe, które są trzymane w pomieszczeniach, to od Ciebie zależy odpowiednie nawodnienie rośliny, są one uzależnione od tego, co im dostarczysz. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby umieścić je w miejscu z pobliskim źródłem wody, aby ułatwić życie sobie i papryce.
Pytanie nr 1: Ile wody potrzebuje papryka w doniczkach?
Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu ilości wody, jakiej potrzebują rośliny papryki. Ponieważ pewne czynniki mogą wpływać na potrzeby roślin, ilość wody jest zazwyczaj nieokreślona. Czynniki te obejmują wielkość pojemnika, zastosowaną glebę i miejsce, gdzie postawisz doniczki.
Mniejsze doniczki nie potrzebują tyle wody, co większe, ponieważ nie mogą pomieścić zbyt wiele wody. Jeśli wlejesz zbyt dużo, pozostawienie papryki w wilgotnej ziemi może być dla niej niekorzystne.
Niezależnie jednak od wymiarów pojemnika, zachęca się do stosowania dobrze zdrenowanej gleby. Aby uzyskać lepsze rezultaty, można również zastosować ściółkę. Jakość gleby ma zasadnicze znaczenie w regulowaniu wilgotności otrzymywanej i zatrzymywanej przez rośliny papryki.
Ponadto, nie należy podlewać papryki doniczkowej uprawianej na zewnątrz w słońcu w takim samym stopniu jak tą rosnącą w mieszkaniu lub ocienionej werandzie. W doniczce zasięg ich korzeni jest ograniczony, więc jeśli nie mają one naturalnych źródeł wody, takich jak deszcz, należy dostarczać ją częściej.
Pytanie 2: Jak często należy podlewać paprykę w doniczce?
Zazwyczaj paprykę w doniczce trzeba podlewać co drugi dzień lub dwa. Przynajmniej tak jest w przypadku stabilnej pogody, np. wiosną lub jesienią. Jednak latem może to nie wystarczyć.
Gdy temperatura wynosi około 18 stopni C, paprykę należy podlewać raz dziennie. A kiedy wynosi około 26 stopni C lub nawet więcej, robi się to dwa razy i nie jest to uważane za nadmierne podlewanie, ponieważ jest to tyle, ile wynosi ich zapotrzebowanie.
Niezależnie od pory roku, można powiedzieć, że rośliny doniczkowe wymagają podlewania, jeśli gleba jest już sucha. Nawet w lecie, jeśli nadal jest wilgotna i mokra, należy uważać, by więcej jej już nie podlewać, by nie doprowadzić do gliwienia korzeni rośliny.
Jedną z oznak przelania doniczki z papryką jest żółknięcie jej liści. To dlatego, że składniki odżywcze, które, miały być zaabsorbowane przez roślinę, zostały rozcieńczone wodą, której zbyt duża ilość nie może być wchłonięta przez paprykę.
Najważniejsze powody, dla których powinieneś uprawiać rośliny w szklarni lub tunelu.
Ponieważ coraz więcej entuzjastów ogrodnictwa uprawia swoje rośliny w szklarni hobbystycznej lub tunelach foliowych prawdopodobnie zastanawiasz się, czy powinieneś przyłączyć się do tego grona. Zanim sen z powiek spędzą Ci koszty początkowe związane z założeniem własnej szklarni, wiedz, że to tylko kwestia czasu, zanim zwrócą Ci się one z nawiązką, aby pokazać Ci jak korzystne jest zajęcie się ogrodnictwem szklarniowym, sprawdź najlepsze powody, dla których powinieneś to zrobić:
Nie będziesz musiał się martwić o architekturę krajobrazu, przejście do ogrodnictwa szklarniowego oznacza, że nie musisz sadzić niczego bezpośrednio do ziemi. To ułatwi ci dowolny wybór roślin, ponieważ nie będziesz musiał myśleć o kształtowaniu krajobrazu. Posiadając własną szklarnię, masz maksymalną swobodę w doborze uprawy.
Możesz przedłużyć sezon wegetacyjny
Jednym z najczęstszych powodów, dla których miłośnicy ogrodnictwa decydują się na uprawę w szklarni, jest fakt, że umożliwia ona dłuższą uprawę roślin. Szklarnia sprawia, że łatwo utrzymać idealne środowisko wzrostu dla szerokiej gamy warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Dodatkowo pozwala na uprawę roślin tropikalnych i egzotycznych, takich jak kaktusy i bonsai.
Rośliny są chronione przed szkodnikami i niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
Szklarnia zapewnia doskonałą ochronę przed skutkami zmiennych warunków pogodowych, a także ciągłym zagrożeniem ze strony niszczycielskich insektów i szkodników. Służy jako bezpieczna przystań dla wszystkich cennych roślinnych maleństw. I odwrotnie, pozwala także na wprowadzenie pożytecznych owadów mogących przysłużyć się Twoim roślinom.
Podsumowanie
Wiedza o tym, jak często należy podlewać rośliny papryki w doniczkach, nie jest jedynym wymogiem w uprawie zdrowych produktów. Najważniejsze jest, aby pamiętać o tym, że papryka jest wybitnie ciepłolubna, należy ją chronić przed spadkiem temperatury poniżej 14 stopni C, tak więc najlepszym rozwiązaniem będzie jej uprawa w szklarni lub w tunelu.