Jakie korzyści przynosi dobrze dobrana mikoryza?

Jakie korzyści przynosi dobrze dobrana mikoryza | KrosAgro

Określone gatunki niepatogenicznych grzybów, mogą poprzez symbiozę z roślinami pomagać w ich wzroście, wzmacniać ich kwitnienie i owocowanie, a także uodparniać na mrozy, susze, zasolenie lub choroby. Dzieje się to tak, ponieważ strzępki grzybni wnikają do korzeni albo osadzają się na ich powierzchni, co sprawia, że rośliny mają większą zdolność pobierania wody i soli mineralnych. W zamian za to grzyby wykorzystują cukry wytworzone przez rośliny w procesie fotosyntezy. Oczywiście w warunkach naturalnych, mikoryza jest zjawiskiem powszechnym, z którym przyroda sama sobie daje radę i człowiek nie musi tego procesu stymulować, inaczej rzecz się ma we wnętrzu szklarni lub tunelu, gdzie należy wprowadzić do gleby szczepionki mikoryzowe zawierające zarodniki grzybów i strzępki grzybni. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak wprowadzić i dobrać odpowiednią mikoryzę we właściwej ilości. Poznajcie szczegóły tego niezwykle korzystnego dla waszych upraw procesu.

Jak zrobić własną mikoryzę?

Ze względu na różne u poszczególnych rodzajów roślin wymagania i zapotrzebowania na poszczególne składniki mineralne, musimy zastosować różne mikoryzy. Nie musisz wydawać pieniędzy na gotowe preparaty, możesz sam zrobić ja w domowych warunkach.

Inokulum-próbka mikroorganizmów

Aby założyć kulturę komórkową, potrzebne jest nam inokulum, czyli po prostu próbka mikroorganizmów. Samodzielne tworzenie mikoryz polega na zebraniu początkowego inokulum, a jest nim odpowiedni do wykonania określonej mikoryzy, gatunek grzyba. Jak wiadomo uprawa grzybów, zaczyna się od zarodników, możesz po prostu wyjść na spacer do lasu i zebrać stare,  pylące grzyby, należy jednak zwrócić uwagę by miały sprawne rurki zarodnikowe i blaszki.  Kolejnym krokiem jest rozdrobnienie grzyba i pozostawienie go na kilka godzin lub całą noc w wodzie.

Tworzenie odpowiedniego środowiska dla mikoryzy

Aby stworzyć odpowiednie warunki dla tworzenia mikoryzy, będziesz potrzebował: nasion trawy Bahia ze sklepów takich jak Amazon, a także doniczek i piasku filtracyjnego do basenu.

Wymieszaj inokulum z piaskiem w ilości 1: 1. Następnie włóż mieszankę do 15-centymetrowego naczynia. Kolejnym krokiem jest wysianie nasion do doniczki i umieszczenie pojemników w szklarni lub na zewnątrz. Nie zapomnij o regularnym podlewaniu, a nawożenie ogranicz do minimum.

Po jakim czasie od wprowadzenia mikoryzy widzimy efekty jej działania?

Na efekty działania mikoryzy musimy zaczekać od 8 do 12 tygodni od jej wprowadzenia. Mikoryza działa oczywiście od razu po wprowadzeniu na teren uprawy, ale żeby  zobaczyć wyraźnie jej działanie na rośliny musi minąć około 12 tygodni. Korzyści, jakie gwarantuje mikoryza, będą lepiej widoczne w szklarniach i tunelach foliowych.

Dobrany odpowiednio gatunek grzyba, współpracował będzie z twoją rośliną przez cały okres jej życia. Jeśli na przykład twój krzew jest początkowo uprawiany w szkółce lub szklarni, to przeszczepienie go do krajobrazu spowoduje przeszczepienie grzybów mikoryzy wraz z twoją rośliną i może zagwarantować korzyści takiej symbiozy.

Czy mogę użyć zbyt dużej ilości mikoryzy?

Przypadki przedawkowania mikoryzy są dość rzadkie, ale tak jak w przypadku nawozów należy uważać. Jeżeli damy zbyt dużo mikoryzy w początkowych stadiach rozwoju rośliny, może to zahamować jej wzrost. Spowodowane jest to przez zbyt dużą ilość węglowodanów pobieranych  przez grzyby, które same nie potrafią cukrów produkować z systemu roślinnego. Jednak możesz rozwiązać ten problem w trakcie całego procesu wprowadzenia mikoryzy do swojej szklarni lub tunelu, musisz wiedzieć, jaką dobrać szczepionkę, do jakiego gatunku roślin i w jaki sposób ją zaaplikować. Oto proste podpowiedzi jak zrobić to, jak należy.

W zależności czy używamy mikoryzy do roślin, które dopiero sadzimy, czy też takich, które już rosną, stosujemy preparat mikoryzowy na dwa różne sposoby. W czasie sadzenia stosujemy szczepionkę w postaci żelu, który nanosimy na korzenie rośliny, natomiast w przypadku rośliny już rosnącej wprowadzamy preparat w otwory wykonane w ziemi. Pamiętajmy by otwory były wykonane, jak najbliżej korzeni, aby mikoryza weszła w kontakt z systemem korzeniowym rośliny. Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku  roślin, które też już rosną w podłożu, jest zastosowanie preparatu w granulkach, wprowadzenie ich do otworów i obfite podlanie wodą.

Podsumowanie

Ogrodnicy powinni unikać nawozów syntetycznych, które mogą szkodzić aktywności mikroorganizmów w ich glebie, przyczyniając się do pogorszenia jakości roślin. Istnieje wiele metod zrównoważonej uprawy opartej na możliwie jak najbliższym odtwarzaniu naturalnych procesów. Korzystnych nie tylko na mikro, ale i globalną skalę. Symbioza roślin i grzybów znana jest ludzkości od wieków. Wykorzystanie jej w uprawie szklarniowej znacznie poprawia jakość i ilość zbiorów. Substancje mineralne głównie fosfor i azot, mikroelementy takie jak cynk i miedź oraz hormony roślinne wytwarzane przez grzyby mikoryzowe oferują roślinom wszelkie możliwe korzyści. A dla niektórych gatunków roślin obecność mikoryzy jest wręcz warunkiem rozwoju.

Grzyby mikeryzowe zapewniają roślinom lepszy rozwój i wzrost. Zmniejszają możliwość chorób i infekcji, działając jak naturalny antybiotyk. Poprawiają odporność roślin na występowanie skrajnych temperatur. Złego pH gleby czy też zanieczyszczeń środowiska. Znając już wszystkie zalety wprowadzenia do gleby mikoryzy. Musisz jedynie zdecydować się na jej odpowiedni rodzaj i formę preparatu. Który użyjesz, aby Twoje rośliny jak najwięcej skorzystały na tej współpracy.

Jakie korzyści przynosi dobrze dobrana mikoryza | KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Folia na tunel foliowy

Większość osób zdecydowanych na zakup tunelu foliowego zastanawia się głównie nad materiałem, z którego wykonana jest jego konstrukcja. Najczęściej jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić asparagusa pierzastego?

Asparagus pierzasty, nazywany najczęściej szparagiem, mylony bywa często z paprotką. Wszystko przez długie, wyginające się łukowato pędy, zwane gałęziakami. Pokryte…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zapobiegać zgniliźnie korzeni? | przyczyny i zapobieganie

Zgnilizna korzeni to jedna z najczęstszych chorób, która może dotknąć prawie każdą roślinę. Za przyczynę procesów gnicia odpowiedzialne są patogeny…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak i kiedy przesadzać kalie? Uprawa i pielęgnacja cantedeskii

Cantedeskia zwana częściej kalia doniczkową, kallą lub kalijką, to niezwykła roślina z rodziny obrazkowatych. Dotychczas znana głównie, jako wyjątkowo trwały…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać portulaka z sadzonek. Przewodnik 2-etapowy

Wystarczy wykonać dwa kroki, aby nauczyć się jak wyhodować portulaka z sadzonek. Portulaka to roślina jednoroczna, dlatego co roku wiosną…

Więcej
Tunele foliowe

Jak zainstalować tunel foliowy? krok po kroku

W tym filmie dowiecie się Państwo jak krok po kroku zainstalować tunel foliowy aby móc cieszyć się hobbystycznym tunelem wielowegetacyjnym….

Więcej