Jak zapobiegać zgniliźnie korzeni? | przyczyny i zapobieganie

Jak zapobiegać gniciu korzeni - przyczyny i zapobieganie

Zgnilizna korzeni to jedna z najczęstszych chorób, która może dotknąć prawie każdą roślinę. Za przyczynę procesów gnicia odpowiedzialne są patogeny atakujące system korzeniowy i prowadzące do chorób grzybiczych, których konsekwencją jest utrata wyglądu, zahamowanie wzrostu i kwitnienia oraz zamieranie rośliny. Gnijące korzenie zmieniają swoją strukturę i kolor, jeżeli procesy są już mocno zaawansowane, mogą mieć konsystencję papki, nie będąc zdolnymi do transportu składników odżywczych w obrębie tkanek rośliny. Jeśli w porę nie zauważysz problemu i nie podejmiesz środków zaradczych, zgnilizna może doprowadzić do obumarcia rośliny.

Co wywołuje gnicie korzeni?

Zgnilizna korzeni może być wywoływana przez różne rodzaje grzybów, lęgniowców, wirusów i bakterii. Istnieją dwa główne powody, dla których choroba atakuje, są to: rozmokła, zwarta i długo magazynująca wilgoć gleba oraz nadmierne podlewanie. Bakterie najlepiej rozwijają się w wilgotnych warunkach. Nadmiernie wilgotne podłoże utrudnia przedostawaniu się tlenu do korzeni, a te pozbawione tak ważnego pierwiastka zamierają. Niestety patogeny szybko infekują nienaruszone części rośliny i nawet jeżeli choroba dotknęła nie wszystkie korzenie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozprzestrzeni się ona na całą bryłę korzeniową.

Słabe korzenie są bardziej podatne na chorobotwórcze grzyby, będące częstą przyczyną gnicia korzeni. Grzyby mają to do siebie, że mogą długo pozostawać w glebie w stanie uśpienia, ale gdy zapewnimy im odpowiednie warunki, takie jak nadmiernie wilgotne środowisko, będzie to zapalnik, dzięki któremu uaktywnią się, powodując ogrom zniszczeń.

Jak zapobiegać gniciu korzeni?

Zgnilizna korzeni to bardzo niebezpieczna choroba, której zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Na szczęście łatwo jest uniknąć tego problemu. Musisz tylko upewnić się, że odpowiednio podlewasz i osuszasz swoje rośliny. Oto kilka wskazówek, o których musisz pamiętać:

Wskazówka nr 1. Regularnie podlewaj

Jednym ze sposobów zapobiegania gniciu korzeni jest regularne podlewanie. Jeśli jesteś chaotyczny i zapominasz o zachowaniu odpowiednich przerw między kolejnymi sesjami nawadniania, podłoże nie będzie miało wystarczająco dużo czasu na przeschnięcie, a to prosta droga do zgnilizny korzeni.

Wskazówka nr 2. Sadź rośliny w doniczkach z otworami odpływowymi

Uprawiając rośliny w doniczkach i pojemnikach, upewnij się, że mają one odpowiednią ilość i rozmiar otworów odprowadzających nadmiar wody. W ten sposób nie dopuścisz do zalegania wody w korzeniach rośliny. Pamiętaj również, aby po podlaniu, jak najszybciej wylać nadmiar wody z tacek, na których stoją pojemniki.

Porada nr 3. Poznaj preferencje rośliny w zakresie nawadniania

Określone gatunki roślin, mają różne zapotrzebowanie w zakresie podlewania. Niektóre preferują, żeby przed kolejnym podlaniem podłoże delikatnie przeschło, inne natomiast muszą mieć stale wilgotną glebę. Zwróć więc uwagę, aby zawsze kontrolować stan podłoża, i nawadniać w zależności od upodobań rośliny.

Wskazówka nr 4. Zadbaj o odpowiednią strukturę gleby

Upewnij się, że podłoże, którego używasz, jest pulchne i dobrze przepuszczalne, ponieważ od jego struktury zależy zaopatrywanie w potrzebny do rozwoju korzeni tlen. Zapewnia również wystarczająco dużo miejsca na przepływ wody i tlenu. Dobrze zdrenowane i przepuszczalne podłoże skutecznie zapobiega gromadzeniu się wilgoci w korzeniach, należy więc zadbać o jego dobrą jakość.

Jak uratować roślinę dotkniętą gniciem korzeni?

Jeśli twoje rośliny zostały zainfekowane, a Ty w porę zauważyłeś problem, szybka reakcja pomoże uratować roślinę. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby zahamować procesy gnicia:

Krok # 1. Zidentyfikuj problem

Jednym z objawów zgnilizny korzeni jest żółknięcie liści i brązowiejące, rozmiękłe korzenie, w skrajnych przypadkach mające konsystencję papki. Jeśli masz podejrzenia co do stanu rośliny, wyjmij ją z pojemnika i sprawdź stan bryły korzeniowej. Jeśli korzenie są miękkie, galaretowate i ciemniejsze niż dotychczas, należy się nimi jak najszybciej zająć.

Krok # 2. Umyj korzenie

Wyjmij rośliny z doniczki i ostrożnie usuń ziemię wokół bryły korzeniowej. Usuń dotknięte zgnilizną korzenie, posługując się nożyczkami ogrodniczymi. Oczyść zdrowe korzenie, umieszczając je pod bieżącą wodą, która powinna oczyścić je z wszelkich patogenów.

Krok # 3. Przesadź roślinę

Przenieś swoją roślinę do innej doniczki z odpowiednim drenażem i świeżą, pulchną glebą. Jeśli planujesz używać tej samej doniczki, musisz ją koniecznie porządnie zdezynfekować, najlepiej jednak jest nie ryzykować i sięgnąć po nowy pojemnik. Jeśli zgnilizna korzeni była zaawansowana i byłeś zmuszony usunąć większość korzeni, możesz przyciąć roślinę, aby korzenie zużywały mniej energii.

Krok # 4. Umieść roślinę w słonecznym miejscu i dobrze pielęgnuj

Po oczyszczeniu korzeni i przesadzeniu rośliny możesz wrócić do jej regularnego podlewania i nawożenia. Zachowując odpowiednie praktyki pielęgnacyjne, Twoja roślina powinna zregenerować siły i zacząć na nowo, zdrowo rosnąć.

Dlaczego warto uprawiać rośliny w tunelu foliowym

Uprawa roślin w tunelu foliowym to jedna z najlepszych inwestycji, jakie powinien poczynić każdy amator ogrodnictwa. Oto kilka powodów, dla których naprawdę warto go mieć:

Zapobiegaj gniciu korzeni

Dzięki uprawie pod osłonami możesz kontrolować klimat i odpowiednio nim sterować, zmniejszając poziom wilgotności, kiedy zajdzie taka potrzeba. Możesz również stosować systemy grzewcze, uzyskując odpowiednią do preferencji określonego gatunku temperaturę, jednocześnie dbając o odpowiednią wentylację, dzięki której cyrkulacja powietrza będzie na właściwym poziomie. Zapobiegnie to rozwojowi chorobotwórczych patogenów i usprawni gospodarkę roślin w zakresie pobierania wody.

Chroń swoje rośliny przed szkodnikami i chorobami

Mszyce, przędziorki, wciornastki, chrząszcze, ślimaki, gryzonie oraz inne zwierzęta mogą trwale uszkodzić Twoje rośliny. Możesz zapewnić im bezpieczeństwo i zdrowie, umieszczając je w wyizolowanym środowisku, będącym barierą dla szkodników. Uprawa roślin w tunelu zmniejsza ryzyko żyrowania szkodników, a także obniża ryzyko rozprzestrzeniania się chorób z sąsiadujących roślin.

Zabezpiecz uprawę przed niekorzystną pogodą

Nagłe załamanie pogody może w jednej chwili poczynić wielkie straty, niszcząc cały trud włożony w uprawę. Ulewny deszcz, silne wiatry, mróz i ekstremalne upały mogą trwale uszkodzić rośliny. Tunel foliowy chroni je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i kaprysami pogody, zapewniając bezpieczeństwo, możliwe tylko w zamkniętej przestrzeni. Zawsze jest możliwość przeczekania zawirowań klimatu, chroniąc rośliny wewnątrz konstrukcji, a gdy warunki się poprawią ponownego zasadzenia ich w ogrodzie.

Ostatnie przemyślenia na temat zapobiegania gniciu korzeni

Zgnilizna korzeni to niezwykle szkodliwa i powszechnie występująca choroba, która nie oszczędza nawet najbardziej odporne gatunki. Jeśli jednak będziesz pamiętać o wszystkich wskazówkach dotyczących właściwej pielęgnacji i zapewnisz roślinom odpowiednie warunki, nie musisz się obawiać o ich zdrowie i kondycję.

Jak zapobiegać gniciu korzeni - przyczyny i zapobieganie

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać Lantanę? Najlepsze sposoby

Nauczenie się, jak rozmnażać lantanę i skutecznie ją uprawiać w ogrodzie lub szklarni hobbystycznej, nie jest tak trudne, jak się…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak przesadzić paciorecznik | Uprawa i pielęgnacja Kanny

Paciorecznik ogrodowy nazywany inaczej kanna to egzotyczna roślina pochodząca z gorącego i wilgotnego klimatu. Jej ojczyzną są tropikalne tereny Ameryki…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać hibiskusa z nasion? Pielęgnacja i uprawa ketmii syryjskiej

Hibiskus, czyli inaczej ketmia syryjska, to przepiękna roślina o wyjątkowych właściwościach, której grzech nie mieć w swoim ogrodzie. Pochodzi ona…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo kiełkują nasiona ogórka?

Odpowiedź na pytanie, jak długo trwa kiełkowanie nasion ogórka, brzmi: od 3 do 10 dni. Dlatego właśnie rośliny te są…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać jeżyny w tunelu foliowym?

Jeżyny jeszcze do niedawna kojarzyły się wielu osobom wyłącznie z lasem, ponieważ właśnie tam można było zebrać te smaczne owoce….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa fenkułu (koper włoski) w tunelu foliowym

Fenkuł to kolejna roślina, która zyskała popularność dzięki ogrodniczym cieplarniom. Do niedawna warzywo było traktowane jako ciekawostka kulinarna, teraz coraz…

Więcej