Jak uprawiać portulaka z sadzonek. Przewodnik 2-etapowy

Jak uprawiać portulaka z sadzonek. Przewodnik 2-etapowy

Wystarczy wykonać dwa kroki, aby nauczyć się jak wyhodować portulaka z sadzonek. Portulaka to roślina jednoroczna, dlatego co roku wiosną trzeba się postarać o nowe sadzonki (można je kupić w markecie ogrodniczym), dobrze też sprawdzi się hodowla z nasion można je wysiewać do inspektu lub bezpośrednio do ogrodu późną wiosną. Ci, którzy mają szklarnię lub tunel foliowy, mogą wykorzystać ją na swoją korzyść dając roślinie stabilne warunki, aby zachęcić do szybszego zakorzenienia.

Podczas gdy portulaka jest łatwa w uprawie to warto hodować ją w szklarni, aby zapewnić odpowiedni rozwój jej korzeni. Pamiętaj, że nawet najłatwiejsza w uprawie roślina może mieć trudności z przyjęciem się. Powinieneś zapewnić dogodne warunki dla portulaki w optymalnym środowisku, takim jak szklarnia.

Jak uprawiać portulaka z sadzonek. Przewodnik 2-etapowy

Krok 1. Zbieranie i zakorzenienie

Pierwszym krokiem w uprawie portulaka z sadzonek jest zebranie sekcji. Podobnie jak w przypadku sadzenia innych roślin tą metodą rozmnażania,
użyj zdrowej rośliny macierzystej, aby upewnić się, że nie zostanie zestresowana po ścięciu. Poza tym skorzystaj z ostrego i sterylnego noża, aby zapewnić czyste cięcie i zapobiec chorobom.

Sześciocalowa sekcja powinna wystarczyć do ukorzenienia, ale pamiętaj, aby usunąć wszystkie liście z dolnej połowy. W ten sposób nie ryzykujesz gnicia, gdy zetkną się z glebą. Po przygotowaniu powinieneś być gotowy do posadzenia łodygi.

Możesz rozpocząć umieszczając sadzonki portulaka w ziemi lub w pojemniku w szklarni. Być może bardziej korzystne jest zrobienie tego drugiego w celu utrzymania stabilnego środowiska. Umieść sadzonki na wilgotnym podłożu i w miejscu jasnym, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Krok 2. Utrzymanie i przesadzanie

Praktyką pielęgnacyjną, która sprzyja rozwojowi korzeni na sadzonkach, jest utrzymywanie wilgoci w glebie. Ukorzenienie może zająć tydzień i możesz sprawdzić jego postęp delikatnie szarpiąc i poruszając roślinę aby zobaczyć czy się ustabilizowała. Podlewaj glebę tylko wtedy gdy jest sucha, bowiem zbyt duża wilgoć może sprzyjać gniciu korzeni.

Jeśli sadziłeś rośliny w pomieszczeniu, nie zapomnij o ich ostrożnej aklimatyzacji, zanim przesadzisz je na stałe do ogrodu. W ten sposób nie ryzykujesz wstrząsu związanego z przesadzeniem.

Doskonałą wiadomością dotyczącą portulaki jest to, że rośliny te nie są wrażliwe na zmienne warunki środowiska. Pamiętaj, że to zioło jest chwastem (rośnie w miejscach suchych, często na piaskach), dzięki czemu łatwo rośnie nawet w trudnych suchych miejscach. Pamiętaj jednak, aby pielęgnować rośliny, regularnie je zbierając, aby kontrolować ich rozrost, są bowiem bardzo inwazyjne.

Jak wyhodować portulaka z nasion?

Jeśli nie masz roślin rodzicielskich, z których możesz pobierać sadzonki, możesz szybko rozpocząć rozmnażanie portulaka z nasion. Będą się rozmnażać w ogrodzie i po dwóch miesiącach powinny być gotowe do zbioru. Wybierz miejsce o żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie oraz zapewnij jej odpowiednią wilgoć.

Portulaka warzywna należy do roślin ciepłolubnych, więc w szklarni można również siać nasiona portulaka. Napełnij pojemniki żyzną glebą i umieść je w ciepłym miejscu, aby roślina zakiełkowała. Portulaka nie jest rośliną wymagającą, ale do kiełkowania potrzebuje 8-10 stopni, więc zaplanuj hodowlę portulaka mając na względzie, że roślina nie przetrwa pierwszych przymrozków.

Kiedy zrywać portulaka?

Jeśli chcesz mieć pewność, że, wyhodowana przez ciebie roślina ma maksymalne walory smakowe, monitoruj jej stan. Czy wiesz, że zrywanie liści portulaka wczesnym rankiem zapewni Ci najintensywniejszy smak? Dzieje się tak, ponieważ roślina zachowuje wilgoć podczas gorących i suchych warunków, co prowadzi do wzmocnienia jej kwaśno-słonego smaku.

Zastosowanie portulaka

Oprócz używania go jako zioła, możesz również skorzystać z właściwości leczniczych portulaka. Badania wykazały jego wartości lecznicze w leczeniu różnych schorzeń, takich jak bóle głowy, kaszel, oparzenia i zapalenie stawów. Portulaka działa nawet jako środek zwiotczający mięśnie, środek zmiękczający, przeczyszczający, moczopędny, tonik nasercowy i ziołowy przeciwzapalny.

Portulaka oferuje te korzyści ze względu na składniki odżywcze. Jest bogaty w przeciwutleniacze, w tym kwas askorbinowy, kwas alfa-linolenowy i beta-karoten. Aby w pełni wykorzystać potencjał rośliny należy wyhodować ją w jak najlepszych dla niej warunkach, bo ma to duży wpływ na jej skład odżywczy.

Dlaczego Portulaka jest inwazyjna?

Portulaka to chwast o niezwykłych właściwościach, często wykorzystywana w kuchni do zup sałatek i sosów. Jego wyjątkowa słodycz i kwaskowatość dobrze współgra z innymi ziołami. Jednak ta roślina może się rozmnażać w dużym tempie, ponieważ szybko wytwarza dużo nasion. Dlatego musisz kontrolować rozrost swojej uprawy regularnie ją odchwaszczając, zanim skolonizuje ona twój ogród. Portulaka może rozrosnąć się i zdominować obszar w ciągu zaledwie roku, pozostawiając gęste maty wegetatywne. Może to być problematyczne, gdy hodujesz inne sadzonki, ponieważ portulaka blokuje dopływ światła. Co więcej, posiadanie obszarów źle zarządzanej portulaki jest nieestetyczne i negatywnie wpływa na jakość nisko rosnących upraw.

W polowej uprawie portulaki istotne znaczenie ma ściółkowanie, co ogranicza rozrost chwastów lub przykrywanie gleby przezroczystym arkuszem z tworzywa sztucznego, tzw. solaryzacja gleby. Niektórzy ogrodnicy korzystają również z owadów, które zjadają portulaka i zapobiegają ich rozmnażaniu. Jeśli jednak wszystko inne zawiedzie, możesz rozważyć herbicydy przedwschodowe i powschodowe do zwalczania portulaka.

Podsumowanie

Portulaka zwykle rośnie z nasion, ale można również rozmnażać to zioło z sadzonek. Jak wyhodować portulaka z sadzonek można nauczyć się w dwóch prostych krokach, które nie różnią się niczym od ukorzeniania innych roślin tą metodą. Wybierz zdrową roślinę rodzicielską i weź sześciocalowy odcinek do sadzenia.
Usuń dolne liście i posadź je w szklarni, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Portulaka, będąc chwastem, będzie rosnąć szybko bez wielu wymagań. Jednak regularny zbiór jest ważny by roślina nie zarosła zbyt dużego obszaru.
Ogólnie rzecz biorąc, niewiele roślin może poszczycić się tak wysoką zawartością przeciwutleniaczy minerałów i witamin. Portulaka ma wiele zalet, nie tylko w kuchni. Może również działać jako lek ziołowy. Należy jednak zapewnić jej idealne warunki wzrostu, aby zachowała jak najlepszy profil odżywczy.

Jak uprawiać portulaka z sadzonek. Przewodnik 2-etapowy

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak zbierać nasiona begonii? Poradnik w dwóch krokach

Wystarczy wykonać tylko dwa kroki, aby dowiedzieć się, jak uzyskać nasiona begonii. Będzie to przydatna umiejętność, którą należy posiadać podczas…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami

Odmiany sałat do upraw pod osłonami gwarantują świeże chrupiące liście późną jesienią, a przy dobrej barierze nawet w zimie. Roślina…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami

Uprawa kiwano pod osłonami to ciekawe wyzwanie dla doświadczonych ogrodników. Określany jest również jako kolczasty lub rogaty ogórek, pod tą…

Więcej