Jak zbierać nasiona Lantany. 2 kroki dla początkujących

Jeśli chcesz opanować zbieranie nasion lantany, będziesz zadowolony, że potrzeba tylko dwóch kroków. Poza wiedzą, jak sadzić nasiona lantany, przydatne będzie również zrozumienie, jak je zbierać. W ten sposób możesz wykorzystać swoje dojrzałe kwiaty lantany do całorocznej produktywności.

W tym artykule omówimy również, jak skutecznie uprawiać tę roślinę. Pamiętaj, że chociaż lantana jest odporna na niektóre trudne warunki, warto wiedzieć, jak uniknąć negatywnych skutków dla ich zdrowia i wzrostu. Możesz również rozważyć rozpoczęcie w szklarni, aby zagwarantować kiełkowanie nasion lantany.

Jak zbierać nasiona Lantany

Krok # 1. Kolekcja

Pierwszym krokiem w zbieraniu nasion lantany jest zbieranie samych strąków. Podobnie jak w przypadku innych roślin, możesz oczekiwać, że rośliny lantany będą produkować nasiona przez cały sezon wegetacyjny. Ponieważ lantany kwitną od lata do jesieni, zawsze możesz sprawdzić rośliny pod kątem blaknięcia kwiatów, aby później zebrać strąki.

Te strąki zaczynają zielone na mniej niż cal długości. Chcesz je zebrać, gdy dojrzeją i zmienią kolor z fioletowego na czarny z pomarszczoną skórą. Pozwól strąkom nasion dojrzeć w roślinie, a następnie zbierz je ostrożnie, zakładając rękawiczki ze względów bezpieczeństwa, ponieważ jagody lantany mogą być trujące.

Krok # 2. Suszenie

Kolejnym krokiem po zebraniu nasion jest przechowywanie ich do sadzenia. Możesz umieścić strąki nasion w papierowej torbie i w chłodnym i suchym miejscu, aby wyschły. W ten sposób możesz szybko zebrać nasiona ze strąków do siewu.

Po pewnym czasie możesz wstrząsnąć papierową torbą i nie musisz miażdżyć strąków, aby wydobyć nasiona. W przeciwnym razie nie potrzebujesz specjalnych narzędzi do otwierania jagód, ponieważ możesz je rozłupać palcami. Powinieneś być gotowy do sadzenia następnej wiosny, używając zebranych nasion.

Jak wyhodować Lantanę z nasion

Krok # 1. Kiełkowanie

Najlepszym sposobem wyhodowania lantany z nasion jest sadzenie roślin w pomieszczeniu. W ten sposób możesz wyhodować energiczne sadzonki, które są szybko gotowe do przesadzenia. Nasiona lantany można rozpocząć w szklarni na trzy miesiące przed ostatnimi przymrozkami na wiosnę, aby uzyskać optymalną wydajność w okresie wegetacji.

Pamiętaj jednak, aby moczyć nasiona lantany w ciepłej wodzie przez co najmniej jeden dzień, aby zapewnić kiełkowanie. W ten sposób ich łuski zmiękną, a kiełki będą dużo łatwiejsze. Możesz również wykorzystać ten czas na przygotowanie garnków w szklarni.

Kompost z wilgotnych nasion w dobrze przepuszczalnych doniczkach byłby idealny do kiełkowania nasion lantany. Wilgotne środowisko, ale dobry drenaż zapewni wystarczającą ilość wody, aby pobudzić rozwój, ale nadal nie jest mokra, aby uszkodzić nasiona. A ponieważ jest mało prawdopodobne, że wykiełkujesz wszystkie nasiona, wysiej po trzy nasiona w doniczce, aby później mieć wystarczającą liczbę sadzonek.

Krok # 2. Konserwacja

Możesz sadzić nasiona na głębokości prawie cala przed nałożeniem na nie wilgotnego kompostu. Wybierz miejsce w szklarni, które jest jasne, ale nie ma bezpośredniego światła słonecznego, aby pobudzić wzrost. Ponadto utrzymuj wilgotność gleby i utrzymuj temperaturę w zakresie od 70 do 75 ° F, a możesz oczekiwać, że nasiona lantany wykiełkują w ciągu jednego do dwóch miesięcy.

Gdy masz już sadzonki, możesz wybrać silniejsze i hodować je pod światłem. Poczekaj, aż młode rośliny lantany wyrosną dojrzałe liście, a następnie przeszczep w ogrodzie po ustąpieniu niebezpieczeństwa mrozu. Pamiętaj jednak, aby je delikatnie zaaklimatyzować przed przesadzeniem na stałe w miejsce wilgotnej i dobrze przepuszczalnej gleby w pełnym słońcu.

Wspaniałą cechą roślin lantany jest to, że mogą się rozwijać w trudnych warunkach, takich jak raz ustanowiona susza. Jednak nadal będą czerpać korzyści ze stałej wilgoci, więc rozważ zmianę gleby ściółką. Co więcej, możesz je lekko nawozić, aby przyspieszyć kwitnienie, a następnie przyciąć łodygi, aby zachować ich rozmiar i kształt.

Czy możesz wyhodować Lantanę z sadzonek?

Czy są inne sposoby na uprawę lantany? Możesz także użyć sadzonek z dojrzałych roślin i ukorzenić je w szklarni. Wybierz czterocalowe odcinki ze zdrowych roślin rodzicielskich wiosną i usuń wszystkie dolne liście przed sadzeniem.

Zanurz koniec w hormonie ukorzeniającym, a następnie umieść cięcie w garnku z wilgotną mieszanką torfu i perlitu. Ustabilizuj cięcie na miejscu i przykryj doniczkę plastikową torbą, aby środowisko było wilgotne. Cięcie powinno zapuścić korzenie po czterech tygodniach, wtedy też można usunąć tę osłonę.

Umieść sadzonki w jasnym miejscu i zapewnij odpowiednie okresy podlewania, aż będą gotowe do przesadzania na zewnątrz.

Wniosek

Czy wiesz, że rozmnażanie lantany z nasion jest stosunkowo łatwe? Jeśli wiesz, jak zbierać nasiona lantany, możesz nawet utrzymywać produktywny ogród po wyblaknięciu kwiatów. Po prostu sprawdź, czy zielone strąki zmieniają kolor na fioletowo-czarny, a następnie umieść je w papierowej torbie do przechowywania.

Pozostaw strąki nasion do wyschnięcia w chłodnym, suchym miejscu i powinieneś być w stanie zebrać nasiona, po prostu potrząsając torbą. Następnie namocz nasiona w ciepłej wodzie na 24 godziny przed wysianiem w szklarni. Pamiętaj, że najlepiej jest rozpocząć sadzenie nasion lantany w szklarni przed przesadzeniem młodych roślin na zewnątrz po ustąpieniu niebezpieczeństwa mrozu.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak sadzić celozję: krótki przewodnik

Samodzielne wyhodowanie sadzonek i uprawa celozji, jest doskonałym pomysłem dla tych, którzy ciekawi są nowych wyzwań ogrodniczych oraz wprowadzenia na…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Warzywa psiankowate pod osłonami w tunelu foliowym

Warzywa psiankowate pod osłonami w tunelu foliowym to jedne z najczęściej pojawiających się w cieplarni gatunków. To rośliny ciepłolubne, które…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co i jak uprawiać w tunelu foliowym?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa kalafiora w tunelu foliowym

Delikatny smak kalafiora sprawia, że wiele osób decyduje się na jego uprawę. Warzywo podczas wegetacji powinno mieć stały poziom ciepła,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Problemy w uprawie pod osłonami

Wraz z końcem sierpnia kiedy wielu ogrodników  kończy sezon wegetacyjny, zaczyna rozmyślać nad następnym tunelem foliowym. Zbliża się również moment…

Więcej
Bez kategorii

Wilgotność w uprawie pod osłonami

Wilgotność w uprawie pod osłonami to jeden z istotnych parametrów uprawy. Utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz bariery sprawia, że plon dojrzewa…

Więcej