Początkujący ogrodnicy i hodowcy chcą wiedzieć, jak dbać o azalię. Azalia inaczej różanecznik, rododendron, znana jest również jako „arystokracja ogrodu”, ,,zimowa piękność”, jest długowiecznym krzewem, uwielbianym ze względu na intensywne kolorowe kwiaty, pełne uroku i delikatności, wykonane jakby z bibułki. W Ogrodzie azalia może osiągnąć nawet około dwóch metrów, potrzebuje więc odrobinę przestrzeni. Odpowiednio uprawiane azalie rozwijając pełnię swej urody, mogą dodać malowniczości i subtelnej elegancji przestrzeniom Twojego ogrodu.
Azalie są roślinami wymagającymi niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych. Kiedy poznasz ich wymagania, zajmowanie się krzewami azalii nie będzie nastręczało Ci żadnych kłopotów. Dzięki odpowiednim wskazówkom i możesz zacząć uprawiać azalie i cieszyć się ożywczym oddechem, które tchną w znany Ci krajobraz.
Spis treści
5 ważnych wskazówek dotyczących pielęgnacji azalii
Azalie są roślina mi preferującymi ciepły, łagodny klimat, a więc pierwszą rzeczą, nad którą należy się zastanowić to kwestia dopasowania odpowiedniej odmiany do temperatury i klimatu w Twoim miejscu zamieszkania. Rododendrony są takim typem roślin, które dobrze się rozwijają w cieplejszych rejonach, w których temperatura nie spada poniżej zera. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym pogoda jest przez większą część roku chłodna, możesz z powodzeniem użyć do uprawy azalii szklarni lub tunelu.
Azalie można uprawiać w ogrodzie lub w domu, jako roślinę doniczkową, którą w sezonie możemy wynieść na dwór. Niezależnie od tego, czy wybierzesz tę pierwszą, czy drugą opcję, przedstawiamy ogólne porady dotyczące pielęgnacji azalii:
Wskazówka nr 1. Stanowisko
W klimacie umiarkowanym najlepiej wybrać dla azalii miejsce po stronie wschodniej lub teren pośrodku. Zapewnijmy roślinie miejsce o rozproszonym świetle, ponieważ, chociaż azalia potrzebuje światła słonecznego, aby przetrwać, lepiej rozwija się i zawiązuje pąki kwiatów w półcieniu. Ostre, bezpośrednie światło słoneczne padające na roślinę sprawia, że słabo kwitnie i może zacząć zrzucać liście. Dobrą decyzją, będzie posadzenie jej pod drzewem, zapewnimy jej wtedy umiarkowane warunki świetlne oraz ochronę przed wiatrem, której potrzebuje. Jeżeli w pobliżu znajdą się rośliny iglaste, wrzośce i oczka wodne, Twoja azalia rozkwitnie pełnią swego blasku.
Wskazówka nr 2. Utrzymuj właściwe pH gleby
Krzewy azalii są kwasolubne, najlepiej rosną w glebie o kwaśnym odczynie pH od 4,5 do 6,0. Jeśli Twoja gleba jest bardziej zasadowa, możesz ją zakwasić, stosując nawozy do borówek. Możesz także użyć siarczanu żelaza lub organicznej ściółki, aby obniżyć pH gleby.
Ponadto podczas sadzenia azalii ważne jest, aby zwrócić uwagę czy ziemia jest dobrze zdrenowana. Podłoże zawsze powinno być wilgotne, jeżeli zanadto przeschnie, roślina w szybkim tempie zgubi liści. Oczywiście nie należy przesadzać w drugą stronę, zbyt duża ilość wody doprowadzić może do zgnilizny korzeni.
Porada nr 3. przycinanie różaneczników
Przycinanie to jedna z ważniejszych praktyk ogrodniczych, która pobudza krzew do wzrostu i obfitego kwitnienia, Starsze egzemplarze można przycinać nawet przy samej ziemi w celu odmłodzenia. Kiedy zbliża się czas ponownego zakwitnięcia rośliny lub gdy jest w stanie uśpienia, najlepszym sposobem na zachęcenie do bujnego kwitnienia jest przycięcie. Zabieg przycinania pomoże również w odpowiednim formowaniu krzewu i osiągnięciu pożądanej formy i symetrii.
Wskazówka nr 4. Podlewanie podczas upałów
Azalie są bezproblemowe w pielęgnacji. Gdy już dobrze się zakorzenią, bez problemu radzą sobie w polowych warunkach. Jednak, gdy nadejdzie upalne lato, należy od czasu do czasu sprawdzać wilgotność gleby, aby upewnić się, że nie jest przeschnięta i częściej ją podlewać. Regularne nawadnianie jest konieczne, gdy temperatury są wysokie, dobrym rozwiązaniem jest użycie systemu zraszaczy i ustawienie ich tak by podlewał azalie wczesnym rankiem, tak aby miały zapewnioną wilgoć przez cały dzień.
Wskazówka nr 5. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów i zwiędłych liści
Usuwanie przekwitłych kwiatostanów Azalii jest istotnym zabiegiem pobudzającym roślinę do obfitego kwitnienia. Zapobiega również inwazji szkodników i stanowi profilaktykę chorób. Dzieje się tak, ponieważ, zwiędłe liście i kwiaty mogą stać się pożywką dla szkodników i drobnoustrojów. Kiedy usuwasz zwiędłe pąki i liście, pamiętaj, żeby wrzucić je do kompostu. W przyszłości mogą posłużyć jako doskonała organiczną ściółką.
Uprawa azalii w szklarniach
Szukając odpowiedniego typu azalii do uprawy w pomieszczeniach lub w szklarni, ważne jest, aby wybrać odmianę, która jest uważana za odporną. Azalie nie są odporne na chłód, dlatego ogrodnicy zwykle wolą uprawiać je w pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli planują je wysyłać do klientów lub sprzedawać na rynku. Oto kilka z wielu zalet uprawy azalii w szklarniach:
Zwalczanie szkodników
Chociaż azalie przy właściwej pielęgnacji nie powinny nastręczać żadnych problemów, nadal mogą być narażone na inwazje szkodników, takich jak opuchlaki, mszyca azaliowa, przędziorki, a także choroby, takie jak plamistość liści, mączniak lub fytoftoroza. Uprawa różaneczników w kontrolowanym środowisku, jakim jest szklarnia, zmniejsza prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Dzięki ochronie, jaką zapewniają folie ochronne i szkło, możesz łatwo zwalczać szkodniki i choroby.
Ochrona przed warunkami atmosferycznymi
Kolejną ważną zaletą szklarni jest to, że chroni rośliny przed skokami temperatur i nagłymi zjawiskami atmosferycznymi. Ponieważ rośliny znajdują się pod osłoną, zabezpieczone są przed gradem, ulewnym deszczem lub porywistym wiatrem.
Uprawiaj rośliny w dowolnej porze roku
Azalie uwielbiają ciepły, łagodny klimat, ale jeśli mieszkasz na obszarze, w którym przez cały rok przeważają chłody, szklarnie stanowią nieocenioną pomoc w planowaniu uprawy azalii. Używając wentylatorów i grzejników, możesz stworzyć środowisko, które zachęci rośliny do optymalnego wzrostu i kwitnienia, a Ty będziesz mógł cieszyć się ich pięknem przez cały sezon.
Jak dbać o azalię: wnioski
Wiedza o tym, jak dbać o azalię jest niezbędna, jeśli chcesz odnieść sukces w jej uprawie i cieszyć się jej pięknymi kwiatami. Chociaż możesz zdać się na żywioł i pozostawić je po zakorzenieniu bez większej opieki, stosując się do tych kilku wskazówek dotyczących pielęgnacji, zwiększysz ich szanse na długowieczność. Przedstawione powyżej rady są gwarantem sukcesu w uprawie różaneczników, kiedy zastosujesz je pielęgnując swoje rośliny, bez wątpliwości przez długie lata cieszyć się będziesz tymi oszałamiającymi roślinami!