Jak pielęgnować azalię: 5 najlepszych metod | Porady od KrosAgro

Jak dbać o azalię: 5 najlepszych metod | Porady od KrosAgro 1

Początkujący ogrodnicy i hodowcy chcą wiedzieć, jak dbać o azalię. Azalia inaczej różanecznik, rododendron, znana jest również jako „arystokracja ogrodu”, ,,zimowa piękność”, jest długowiecznym krzewem, uwielbianym ze względu na intensywne kolorowe kwiaty, pełne uroku i delikatności, wykonane jakby z bibułki. W Ogrodzie azalia może osiągnąć nawet około dwóch metrów, potrzebuje więc odrobinę przestrzeni. Odpowiednio uprawiane azalie rozwijając pełnię swej urody, mogą dodać malowniczości i subtelnej elegancji przestrzeniom  Twojego ogrodu.

Azalie są roślinami wymagającymi niewielkich zabiegów pielęgnacyjnych. Kiedy poznasz ich wymagania, zajmowanie się krzewami azalii nie będzie nastręczało Ci żadnych kłopotów. Dzięki odpowiednim wskazówkom i możesz zacząć uprawiać azalie i cieszyć się ożywczym oddechem, które tchną w znany Ci krajobraz.

5 ważnych wskazówek dotyczących pielęgnacji azalii

Azalie są roślina mi preferującymi ciepły, łagodny klimat, a więc pierwszą rzeczą, nad którą należy się zastanowić to kwestia dopasowania odpowiedniej odmiany do temperatury i klimatu w Twoim miejscu zamieszkania. Rododendrony są takim typem roślin, które ​​dobrze się rozwijają w cieplejszych rejonach, w których temperatura nie spada poniżej zera. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym pogoda jest przez większą część roku chłodna, możesz z powodzeniem użyć do uprawy azalii szklarni lub tunelu.

Azalie można uprawiać w ogrodzie lub w domu, jako roślinę doniczkową, którą w sezonie możemy wynieść na dwór. Niezależnie od tego, czy wybierzesz tę pierwszą, czy drugą opcję, przedstawiamy ogólne porady dotyczące pielęgnacji azalii:

Wskazówka nr 1. Stanowisko

W klimacie umiarkowanym najlepiej wybrać dla azalii miejsce po stronie wschodniej lub teren pośrodku. Zapewnijmy roślinie miejsce o rozproszonym świetle, ponieważ, chociaż azalia  potrzebuje światła słonecznego, aby przetrwać, lepiej rozwija się i zawiązuje pąki kwiatów w półcieniu. Ostre, bezpośrednie światło słoneczne padające na roślinę sprawia, że słabo kwitnie i może zacząć zrzucać liście. Dobrą decyzją, będzie posadzenie jej pod drzewem, zapewnimy jej wtedy umiarkowane warunki świetlne oraz ochronę przed wiatrem, której potrzebuje. Jeżeli w pobliżu znajdą się rośliny iglaste, wrzośce i oczka wodne, Twoja azalia rozkwitnie pełnią swego blasku.

Wskazówka nr 2. Utrzymuj właściwe pH gleby

Krzewy azalii są kwasolubne, najlepiej rosną w glebie o kwaśnym odczynie pH od 4,5 do 6,0. Jeśli Twoja gleba jest bardziej zasadowa, możesz ją zakwasić, stosując nawozy do borówek. Możesz także użyć siarczanu żelaza lub organicznej ściółki, aby obniżyć pH gleby.

Ponadto podczas sadzenia azalii ważne jest, aby zwrócić uwagę czy ziemia jest dobrze zdrenowana. Podłoże zawsze powinno być wilgotne, jeżeli zanadto przeschnie, roślina w szybkim tempie zgubi liści. Oczywiście nie należy przesadzać w drugą stronę, zbyt duża ilość wody doprowadzić może do zgnilizny korzeni.

Porada nr 3. przycinanie różaneczników

Przycinanie to jedna z ważniejszych praktyk ogrodniczych, która pobudza krzew do wzrostu i obfitego kwitnienia, Starsze egzemplarze można przycinać nawet przy samej ziemi w celu odmłodzenia. Kiedy zbliża się czas ponownego zakwitnięcia rośliny lub gdy jest w stanie uśpienia, najlepszym sposobem na zachęcenie do bujnego kwitnienia jest przycięcie. Zabieg przycinania pomoże również w odpowiednim formowaniu krzewu i osiągnięciu pożądanej formy i symetrii.

Wskazówka nr 4. Podlewanie podczas upałów

Azalie są bezproblemowe w pielęgnacji. Gdy już dobrze się zakorzenią, bez problemu radzą sobie w polowych warunkach. Jednak, gdy nadejdzie upalne lato, należy od czasu do czasu sprawdzać wilgotność gleby, aby upewnić się, że nie jest przeschnięta i częściej ją podlewać. Regularne nawadnianie jest konieczne, gdy temperatury są wysokie, dobrym rozwiązaniem jest użycie systemu zraszaczy i ustawienie ich tak by podlewał azalie wczesnym rankiem, tak aby miały zapewnioną wilgoć przez cały dzień.

Wskazówka nr 5. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów i zwiędłych liści

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów Azalii jest istotnym zabiegiem pobudzającym roślinę do obfitego kwitnienia. Zapobiega również inwazji szkodników i stanowi profilaktykę chorób. Dzieje się tak, ponieważ, zwiędłe liście i kwiaty mogą stać się pożywką dla szkodników i drobnoustrojów. Kiedy usuwasz zwiędłe pąki i liście, pamiętaj, żeby wrzucić je do kompostu. W przyszłości mogą posłużyć jako doskonała organiczną ściółką.

Uprawa azalii w szklarniach

Szukając odpowiedniego typu azalii do uprawy w pomieszczeniach lub w szklarni, ważne jest, aby wybrać odmianę, która jest uważana za odporną. Azalie nie są odporne na chłód, dlatego ogrodnicy zwykle wolą uprawiać je w pomieszczeniach, zwłaszcza jeśli planują je wysyłać do klientów lub sprzedawać na rynku. Oto kilka z wielu zalet uprawy azalii w szklarniach:

Zwalczanie szkodników

Chociaż azalie przy właściwej pielęgnacji nie powinny nastręczać żadnych problemów, nadal mogą być narażone na inwazje szkodników, takich jak opuchlaki, mszyca azaliowa, przędziorki, a także choroby, takie jak plamistość liści, mączniak lub fytoftoroza. Uprawa różaneczników w kontrolowanym środowisku, jakim jest szklarnia, zmniejsza prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Dzięki ochronie, jaką zapewniają folie ochronne i szkło, możesz łatwo zwalczać szkodniki i choroby.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Kolejną ważną zaletą szklarni jest to, że chroni rośliny przed skokami temperatur i nagłymi zjawiskami atmosferycznymi. Ponieważ rośliny znajdują się pod osłoną, zabezpieczone są przed gradem, ulewnym deszczem lub porywistym wiatrem.

Uprawiaj rośliny w dowolnej porze roku

Azalie uwielbiają ciepły, łagodny klimat, ale jeśli mieszkasz na obszarze, w którym przez cały rok przeważają chłody, szklarnie stanowią nieocenioną pomoc w planowaniu uprawy azalii. Używając wentylatorów i grzejników, możesz stworzyć środowisko, które zachęci rośliny do optymalnego wzrostu i kwitnienia, a Ty będziesz mógł cieszyć się ich pięknem przez cały sezon.

Jak dbać o azalię: wnioski

Wiedza o tym, jak dbać o azalię jest niezbędna, jeśli chcesz odnieść sukces w jej uprawie i cieszyć się jej pięknymi kwiatami. Chociaż możesz zdać się na żywioł i pozostawić je po zakorzenieniu bez większej opieki, stosując się do tych kilku wskazówek dotyczących pielęgnacji, zwiększysz ich szanse na długowieczność. Przedstawione powyżej rady są gwarantem sukcesu w uprawie różaneczników, kiedy zastosujesz je pielęgnując swoje  rośliny, bez wątpliwości przez długie lata cieszyć się będziesz tymi oszałamiającymi roślinami!

Jak dbać o azalię: 5 najlepszych metod | Porady od KrosAgro 1

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Wiedza o tym, jaki jest najlepszy czas, żeby sadzić trawy ozdobne, ma kluczowe znaczenie w uprawie tych efektownych i wytrzymałych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak prawidłowo zimować koleus? Uprawa i pielęgnacja pokrzywy ozdobnej

Koleus to tropikalna roślina, uprawiana ze względu na swoje bajecznie piękne, wielobarwne liście. Ich kolory zadziwiają egzotyką  i niesamowitymi zestawieniami…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jakie są korzyści z uprawy roślin w tunelu?

Może zastanawiasz się jakie korzyści płyną z uprawy roślin w szklarni lub tunelu i czy jest ich dużo? W ostatnim…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć oleander? | Uprawa i pielęgnacja oleandrów

Oleandry to wspaniałe rośliny pochodzące z południa Europy, ich ozdobą są średniej wielkości pachnące kwiaty oraz wąskie, skórzaste liście charakterystyczne…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Uprawa fasoli szparagowej pod osłonami

Czy jest ktoś, kto potrafi wyobrazić sobie polski ogródek, bez fasolki szparagowej? Na to pytanie nie można odpowiedzieć twierdząco, wszak…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać jeżyny w tunelu foliowym?

Jeżyny jeszcze do niedawna kojarzyły się wielu osobom wyłącznie z lasem, ponieważ właśnie tam można było zebrać te smaczne owoce….

Więcej