Jak uprawiać roszponkę: wszystko, co musisz wiedzieć

Chcesz wiedzieć, jak uprawiać Mache? Nie ma znaczenia, czy nazwiesz ją roszponką, czy też wolisz nazywać ją sałatką kukurydzianą – Mache rozwija się całkiem dobrze na obszarach, gdzie pogoda jest głównie łagodna i chłodna.

Chociaż można to sadzić w dowolnym momencie, należy pamiętać, że jeśli temperatura gleby nie wynosi od 41 stopni Fahrenheita do 67 stopni Fahrenheita, nie można oczekiwać, że będzie rosła tak, jak powinna. Kiedy temperatura gleby przekroczy maksymalne 70 stopni Fahrenheita, nasiona przejdą w stan uśpienia.

4 rzeczy, których rośliny Mache potrzebują przed sadzeniem

Istnieją cztery czynniki, które znacząco wpływają na wzrost Twoich roślin:

Chłodne powietrze

Nie można oczekiwać, że Mache będzie rosnąć na obszarach, w których warunki pogodowe nie są chłodne lub łagodne. Dopóki temperatura nie waha się między 55˚F a 68˚F, nasiona nie będą w stanie rosnąć i wypuszczać pędów. Z tego powodu nasiona Mache najlepiej sadzić wiosną lub jesienią.

Jasny odcień

Ogrodnicy mogą sadzić w częściowo zacienionym miejscu, w którym nie występuje popołudniowe słońce. Długa i bezpośrednia ekspozycja na światło słoneczne może spowodować uśpienie nasion Mache.

Wilgotna gleba

Utrzymuj glebę w wilgoci, aż nasiona Mache wykiełkują w ciągu 14 do 28 dni. Następnie regularnie podlewaj rośliny. Upewnij się, że są przez cały czas wilgotne, ale nie przemoczone. I dodaj warstwę ściółki dookoła roślin Mache.

Ochrona ślimaków

Czy wiesz, że ślimaki, podobnie jak ślimaki, nie odmówią uczty z liści Mache? Jednym z najlepszych sposobów na powstrzymanie tych stworzeń jest użycie przynęty. Dodatkowo rozważ użycie miedzianych rąk do otaczania podniesionych łóżek, na których możesz wyhodować swoją maczetę.

Jeśli mieszkasz w regionie, w którym temperatura jest przeważnie wysoka, możesz użyć ściółki żwirowej. Wszystko, co musisz zrobić, to rozłożyć go na łóżku, zanim zasiejesz na nim nasiona Mache. Niektóre z nich mogą wpaść prosto w pęknięcia, dlatego nie powinieneś być zaskoczony, jeśli zobaczysz rośliny wyskakujące z kamieni z czasem.

Jak uprawiać rośliny Mache

Oto cztery kroki, jak z powodzeniem uprawiać rośliny Mache na swoim podwórku lub w szklarni:

Siew

Mache należy uprawiać w chłodnych miejscach, ponieważ nasiona najlepiej kiełkują w temperaturach od 41 stopni Fahrenheita do 68 stopni Fahrenheita. Wyższe temperatury mogą utrudniać kiełkowanie. Ostrożnie wysiej nasiona na głębokości około ¼ – ½ cala. Kiełkowanie powinno nastąpić w ciągu około jednego do dwóch tygodni po siewie.

Odstępy

Przestrzeń nasiona są w odległości jednej stopy od siebie, jeśli wysiewają się bezpośrednio, i około trzech do sześciu stóp między rosnącymi roślinami. Mache będzie dobrze rosnąć w prawie każdym rodzaju gleby, ale najlepsze wyniki uzyskuje się, gdy podłoże powinno być bogate w kompost i inne materiały organiczne.

Utrzymanie

Rośliny zakończą swój wzrost w ciągu 40 do 70 dni, w zależności od warunków wzrostu. Kiedy rośliny sałatki kukurydzianej dojrzeją, uformują się w rozetę ciemnozielonych liści. Przycinaj rośliny w miarę wzrostu, aby skupiały swoją energię na wytwarzaniu większej liczby liści.

Woda i nawozy

Podlewaj rośliny Mache umiarkowanie i w razie potrzeby nawoz uniwersalną mieszanką. Możesz uprawiać rośliny Mache w pełnym słońcu lub w miejscach częściowo zacienionych. Należy jednak pamiętać, że sałatki kukurydziane najlepiej rozwijają się w chłodne dni, więc są wrażliwe na wyższe temperatury.

Jak zbierać rośliny Mache

Możesz zebrać sałatkę kukurydzianą po trzech miesiącach od wysiania nasion Mache. Do tego czasu rozety liściowe powinny być dobrze uformowane. Oto, jak możesz zbierać rośliny sałatki kukurydzianej:

Porada 1: NIE wyciągaj korzeni roślin.

Jest to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez nowych ogrodników. Wystarczy odciąć liście od łodygi. Twoje rośliny będą rosły, jeśli zostawisz korzenie.

Wskazówka nr 2: zbiory we właściwym czasie

Zbierz wszystko, zanim sałatka kukurydziana wróci do nasion.

Wskazówka nr 3: uważaj na ciemnozielone liście, które wydają się aksamitne

Dowiesz się, kiedy rośliny Mache będą gotowe do zbioru, ponieważ liście będą aksamitne i będą miały ciemnozielony kolor.

Fakty o roślinach Mache

Maczę można sadzić w chłodne dni lub zimę, jednak w przypadku marznącego deszczu, wietrznych lub silnych wiatrów najlepiej jest użyć szklarni.

Jeśli szukasz bogatego źródła beta-karotenu, nie możesz się pomylić z Mache. Jeśli nie wiesz, beta-karoten jest przeciwutleniaczem, który po spożyciu może zostać przekształcony w witaminę A. Z tego powodu włączenie Mache do zwykłej diety jest świetnym pomysłem, jeśli chcesz, aby układ odpornościowy i zdolność organizmu do metabolizowania żelaza działały na wszystkich cylindrach.

Mache lub Valerianella locusta należy do rodziny Valerianella zwanej Caprifoliaceae. Warzywa sałatkowe kukurydziane pochodzą z zimnych stref temperatur w Europie, ale w ostatnich latach rośliny Mache można obecnie uprawiać na całym świecie do celów domowych i komercyjnych.

Korzyści z uprawy roślin Mache w szklarni

Istnieje kilka powodów, dla których powinieneś spróbować uprawiać rośliny Mache w mini szklarni.

Po pierwsze, mini szklarnie mogą chronić rośliny sałatki kukurydzianej przed szkodnikami i chorobami. Rośliny maczugi są podatne na plamistość liści Alternarii, bakteryjną plamistość liści, zgniliznę, korzenie i mączniaka rzekomego. Są również podatne na niektóre szkodniki, takie jak mszyce, ślimaki nagie, ślimaki, liściaste, pchły chrząszcze i kapusta. Trzymanie roślin w mini szklarni obniża ryzyko zarażenia szkodnikami i infekcjami chorobowymi przez sąsiednie rośliny.

Mini szklarnia chroni również Twoje rośliny przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Zamknięta przestrzeń może chronić rośliny przed mrozem, lodem, ulewnymi deszczami i ogólną złą pogodą.

Ostatnie przemyślenia na temat uprawy roślin Mache

Sałatka kukurydziana zawiera dużo wody i kwasów omega 3, dzięki czemu jest doskonałym dodatkiem do sałatek i posiłków. Nauczenie się uprawy roślin Mache jest łatwe, ponieważ nie wymagają one wiele uwagi przez cały sezon wegetacyjny, z wyjątkiem regularnego podlewania, którego potrzebują prawie wszystkie rośliny.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Uprawa jarmużu w tunelu foliowym

Jarmuż to roślina kapustna, która wraca do łask, coraz częściej lądując na domowych talerzach. Uprawiana była już w starożytności, a z…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać i pielęgnować Kaktusa wielkanocnego?

Ripsalidopsis powszechnie znany jako kaktus wielkanocny, to efektowna roślina, pochodząca z brazylijskich dżungli, która swa nazwę zawdzięcza porze, w jakiej…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak założyć ogród kuchenny?

Ogród kuchenny to trend ogrodniczy, który powoli przekształca się w modę. Na wielu przydomowych działkach, niedaleko tylnego wyjścia, stoi tunel…

Więcej
Tunele foliowe

Październik pod osłonami

Październik pod osłonami nie musi oznaczać koniec ogrodniczego hobby. Dzięki solidnej stalowej konstrukcji i wytrzymałej foli, zyskuje się więcej czasu…

Więcej
Tunele foliowe

Sznurek rolniczy w uprawach pod osłonami

Sznurek rolniczy w uprawach pod osłonami jest niezbędnym wyposażeniem każdego hobbystycznego i profesjonalnego tunelu foliowego. Jego szerokie zastosowania sprawia że…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Profesjonalna szklarnia do komercyjnej uprawy roślin

Profesjonalna szklarnia do przemysłowej uprawy roślin musi być dostosowana do potrzeb inwestora we wszystkich możliwych aspektach. Sposób, w jaki  konstrukcja…

Więcej