Jak dbać o szklarnię? | Sezon szklarniowy

Sezon szklarniowy

Teraz gdy piszę ten artykuł, sezon szklarniowy zbliża się wielkimi krokami. W okresie, kiedy, temperatury w ciągu dnia są dodatnie, a słońce nagrzewa okrycie szklarni lub tunelu, lekki mróz nie jest już przeszkodą, dla upraw pod osłonami.  Jeżeli mamy dobrej jakości plandekę naciągniętą na konstrukcję budowli, nawet nocne spadki temperatur nie stanowią już żadnego problemu w przypadku plandeki naciągniętej na konstrukcję. Dla tych, którzy mają już szklarnię, jest to najwyższa pora, aby poświęcić trochę czasu na konserwację obiektu i upewnienie się, że po zimie nadal będzie w dobrym stanie i posłuży kolejny sezony. W poniższym artykule omówimy konieczne do zachowania środki ostrożności.

Kontrola stanu technicznego przed zimą

Niezależnie od tego, czy ogrodnik decyduje się na całoroczną uprawę, czy też robi przerwę w chłodniejszych miesiącach, bardzo ważne jest, by kontrolował i dbał o stan techniczny tunelu lub szklarni. Zapewnia to nieprzerwany wzrost upraw w ciągu sezonu. Zaniedbanie konserwacji pomieszczenia może skutkować szkodami takimi jak na przykład podarta plandeka, co skutkuje słabą izolacją termiczną i rozwojem patogenów. Oto lista zadań do wykonania przed każdym sezonem wegetacyjnym:

Dbanie o czystość szklarni

Zaleca się kontrolować każdy cm2 szklarni, dbać o porządek i czystość także pomiędzy uprawami. Pamiętaj, by usunąć wszelkie obumarłe rośliny i pozostałości po nich, wyplenić chwasty oraz zbadać stan geowłókniny. Jeżeli rośliny uprawiane w szklarni dotknięte były jakimś patogenem konieczne jest usunięcie ściółki lub innego podłoża, w którym wzrastały.

Plandeka / membrana szklarniowa

Jeśli folia z tworzywa sztucznego przez całą zimę nie była ściągnięta z konstrukcji, należy ją rozciągnąć, a następnie dokładnie sprawdzić. Sprawdź, czy nie ma dziur, rozdarć lub innych zniekształceń. Jeśli je zauważysz, możesz zastosować jedną z dwóch opcji. Jedną z nich jest zastosowanie taśmy szklarniowej, nakleja się ją na uszkodzone miejsce, zapobiegając dalszemu rozdzieraniu się materiału  pod wpływem wiatru. Może się niestety zdarzyć, że szkody są zbyt duże, w takim przypadku będziesz zmuszony wymienić całą osłonę na nową. Na rynku jest szeroki wybór materiałów okrywowych, stanowią one bowiem bardzo istotny element szklarni. Zachęcamy do wyboru takiego, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Czyszczenie i sterylizacja konstrukcji

Po naprawie plandeki czas na sterylizację. Jest to konieczne, jeśli chcemy uniknąć rozwoju patogenów, które mogą przyczynić się do rozwoju chorób. Proces czyszczenia odbywa się z pomocą myjki wysokociśnieniowej,  woda rozpylana jest bezpośrednio z węża ogrodowego. Sklepy oferują sprzęt specjalnie zaprojektowany do wykonania tego zadania.

Konserwacja konstrukcji szklarni

Właściwa konserwacja ramy szklarniowej gwarantuje, że konstrukcja będzie służyła przez lata. Zwracaj uwagę na oznaki korozji na elementach konstrukcyjnych, jeżeli je zauważysz, zaleca się wymianę uszkodzonego elementu na część zamienną. Taka możliwość przyczynia się do długowieczności konstrukcji, wykonanych ze stalowych rur i profili, ograniczając ryzyko zniszczenia. Należy również zabezpieczyć narożniki rur, aby uniknąć przebicia membrany przez ich ostre krawędzie. Akcesoria najbardziej wrażliwe na korozję to te umieszczone blisko gruntu, gdzie narażone są na  wilgoć. Skorodowane rury należy wymienić, ponieważ proces ten może się dalej rozprzestrzeniać. Uszkodzone rury i segmenty można zamówić u producenta na specjalne zamówienie. Dokręcanie śrub, nakrętek i wypoziomowanie ramy to równie ważne zadanie do wykonania, o którym nie możesz zapomnieć podczas sprawdzania stanu konstrukcji.

Dezynfekcja narzędzi ogrodniczych

Przed uprawą warto zdezynfekować każde narzędzie ogrodnicze, nawet jeśli zabieg ten został wykonany pod koniec poprzedniego sezonu. Nie jest to uciążliwe zajęcie, a ma ono istotne znaczenie w  zapobieganiu zagrażających zdrowiu roślin patogenów. Sadzarki, stoły, doniczki itp. Również muszą zostać poddane takiej samej obróbce

Ziemia w tunelu ogrodowym

Nawet przy najlepszym płodozmianie i najlepszym nawożeniu konieczna jest przerwa w uprawie wybranego obszaru ziemi. Tak, by mogła się ona zregenerować. W przypadku małych tuneli pod ogródki warzywne wystarczy je zdemontować i przenieść w nowe miejsce. Gdzie ziemia nie jest wyjałowiona. W przypadku uprawy w szklarni, nie mamy możliwości takiej mobilności, jaką oferuje nam łatwy w przeniesieniu tunel, musimy więc robić przerwę w uprawie co 4 lub 5 lat. Dużo zależy od poziomu kultury bakterii w glebie. W przypadku produkcji przemysłowej na dużą skalę, gdzie uprawia się rośliny w wielkopowierzchniowych konstrukcjach, jest to bardziej skomplikowane. Zwykle konieczna jest wymiana podłoża na nowe. Podobna operacja jest niezbędna w przypadku sadzarek: usuń stary kompost i odnów go.

Sezon szklarniowy

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Najlepszy sposób na uprawę fasoli w doniczkach w tunelu

Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najlepszy sposób uprawy fasoli w doniczkach w małej szklarni, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać goździki w doniczkach? | Sadzenie goździków pod osłonami

Goździki to niezwykle popularne i pełne uroku rośliny. Do ich licznej rodziny należy około 300 odmian, różniących się między sobą…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sprawić, by anturium dobrze się rozwijało i obficie kwitło?

Anturium to egzotyczna roślina, pochodząca z terenów Ameryki Południowej i Środkowej, spotkać ją można w Kolumbii, Kostaryce, Meksyku, Brazylii, Argentynie,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Warzywa psiankowate pod osłonami w tunelu foliowym

Warzywa psiankowate pod osłonami w tunelu foliowym to jedne z najczęściej pojawiających się w cieplarni gatunków. To rośliny ciepłolubne, które…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć kamelię z sadzonek? | Uprawa i pielęgnacja kamelii

Kamelia to piękna i bardzo luksusowa roślina, sprowadzona do Europy w 1740 roku, od razu stała się ozdobą królewskich dziedzińców…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak zapobiegać gniciu korzeni w hydroponice? 3 użyteczne wskazówki

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, który szuka sposobów na doskonalenie swoich umiejętności, chciałbyś dowiedzieć się, jak zapobiegać gniciu korzeni w uprawach…

Więcej