Jak podtrzymać kwitnienie begonii. Poradnik dla początkujących

Jak podtrzymać kwitnienie begonii. Poradnik dla początkujących

 

Czy jest coś równie pięknego, jak roślina obsypana morzem kwiatów w cudownych kolorach? Zwłaszcza zimą widok ten dodaje energii i działa jak naturalny antydepresant. Poznajmy więc lepiej begonię, jej wymagania i zabiegi pielęgnacyjne, które sprawią, że te piękne rośliny jak najdłużej zdobić będą naszą przestrzeń, a także zaznajomimy się ze sposobami, jak sprawić by ich kwitnienie było obfite i długotrwałe. Dla osób, które zaczynają dopiero przygodę z tymi pięknymi kwiatami jak doświadczonych miłośników begonii, lektura artykułu będzie wspaniałą wskazówką, jak utrzymać begonię w pełnym rozkwicie.

Kilka słów o begonii

Begonia to intrygująca roślina tropikalna uprawiana od ponad 200 lat. Przez ten czas powstało około tysiąca odmian, wśród nich wyodrębniono trzy grupy: o ozdobnych liściach tzw. kłączowe, o ozdobnych kwiatach, czyli bulwiastą zwaną również ogrodową, oraz krzaczaste. Begonie bulwiaste i kłączowe charakteryzują się podobnymi wymaganiami, mają również tę samą cechę charakterystyczną, mianowicie asymetryczną budowę liści, stąd polska nazwa-ukośnica. Begonie to egzotyczne rośliny, magazynujące w swym wnętrzu wodę na wypadek suszy, należy więc poznać najlepsze metody podlewania i pielęgnacji, aby nie zaszkodzić roślinie nadmiernym nawadnianiem. Kwitnące pod koniec zimy begonie o ozdobnych kwiatach, na przykład niezwykle popularna i piękna begonia zimowa, z drobnymi przerwami na odpoczynek kwitnie niemal przez cały rok. Jej kwiaty zachwycają całą paletą barw, stanowiąc, wspaniałą ozdobę domowych parapetów, balkonów, tarasów i oczywiście ogrodów.

Begonie, zwykle kupowane są jako rośliny doniczkowe, ich niewielkie rozmiary i ozdobne, asymetryczne liście dodają uroku i koloru wnętrzom, a także ożywiają lekko  zacienione obszary ogrodu. Kwitnąca zimą, begonia zimowa, jest wspaniałą ozdobą ogrodu zimowego, a mnogość jej przypominających różyczki kwiatów, przyprawia o zawrót głowy.

Begonie są znane jako rośliny atrakcyjne i łatwe w pielęgnacji. Rozmnażanie begonii, również nie jest trudne, w przypadku odmian kłaczastych rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych i liściowych, natomiast bulwiastą tylko z wierzchołkowych. Jeśli chodzi o miejsce, begonie mogą być uprawiane wewnątrz domu, jako rośliny doniczkowe, a także zdobić latem balkony i rabaty kwiatowe.

Begonie w domu

Spośród wielu typów i odmian begonii, wybierz taką, której cechy będą odpowiadały warunkom, które jesteś w stanie jej zapewnić. W zależności od gustu możesz wybierać wśród roślin o pięknych, wybarwionych liściach, jak i oszałamiające ślicznymi, drobnymi kwiatami.

Podłoże dla begonii

Najlepszym podłożem dla begonii jest lekka mieszanka torfowa, dobrze przepuszczalna oraz długo zatrzymująca wilgoć. Preferowany odczyn gleby powinien być obojętny lub lekko kwaśny. Lekkie podłoże jest dobrym środowiskiem dla rozrastających się, kruchych korzeni rośliny, pamiętaj również o warstwie drenażu na dnie doniczki.

Rozmiar doniczki dla begonii

Unikaj używania zbyt dużych doniczek, ponieważ  zbyt duża ilość gleby magazynuje wilgoć, której nadmierna ilość powoduje gnicie korzeni, częstą przyczynę obumierania begonii. Ważne są otwory odpływowe w doniczce, zabezpieczenie rośliny przed zalegającą wodą.

Nawożenie begonii

Begonia nie ma dużych wymagań w tym zakresie. Wystarczy raz na dwa, trzy tygodnie zasilić ją w połowie rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym. W przypadku begonii bulwiastej, do roślin kwitnących, zaś dla kłaczastej dla roślin o ozdobnych liściach. Dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie nawozów organicznych, które korzystnie wpływają na wybarwienie liści oraz pobudzają kwitnienie.

Najlepsze stanowisko dla begonii

Begonie do dobrego rozwoju potrzebują dostępu do światła rozproszonego. Zbyt mocne, bezpośrednie promienie, przyczynią się do blaknięcia i zasychania liści, z kolei niedobór światła sprawi, że roślina straci kształty, a jej liście staną się drobne i blade. Idealną lokalizacją dla begonii będzie okno północne, z dala od kaloryferów i przeciągów, na które rośliny reagują fatalnie.

Temperatura dla begonii

Odmiany kłączaste o zdobnych liściach wspaniale rosną w temperaturze pokojowe 18-20 stopni C, a nawet nieco wyższej. Begonie bulwiaste również preferują około 20 stopni C, jednak kiedy kwitną, dobrze jest obniżyć temperaturę o 2-3 stopni C. Bardzo ważną informacją jest, że begonia jest bardzo wrażliwa na chłodne, mroźne powietrze. Należy się upewnić, że okna, przy których rośnie, są szczelne, ważne jest również to, aby wynosić roślinę z wietrzonych pomieszczeń.

Podlewanie begonii

Podlewaj begonie regularnie, najlepiej letnią, miękką wodą. Nie wolno dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej, należy jednak uważać, bo łatwo jest przelać roślinę, co prowadzi do gnicia korzeni oraz prowadzić do chorób grzybiczych np. mączniaka lub szarej pleśni. Roślina może być także bardziej podatna na szkodniki takie jak mszyce, przędziorki i mączliki. Przynoszącą dobre rezultaty metodą podlewania, jest odczekanie, by podłoże nieco przeschło między sesjami podlewania. Odmiany o ozdobnych liściach powinny być zraszane, zwłaszcza zimą, gdy powietrze jest suche przez centralne ogrzewanie. Należy jednak zawsze  zadbać o to, aby liście przeschły przed nocą.

Pielęgnacja

Usuwaj martwe kwiatostany, begonia będzie wtedy dłużej i bujniej kwitła. Dzieje się tak, ponieważ, roślina oszczędza energię, którą zużyłaby na produkcję nasion. Również przycinanie bądź uszczykiwanie martwych łodyg i suchych liści wzmacnia roślinę i jest w tym wypadku ważną praktyką ogrodniczą.

Begonie rosnące na świeżym powietrzu

Do najpopularniejszych odmian uprawianych pod gołym niebem należą begonie bulwiaste i stale kwitnące Zarówno jedne, jak i drugie doskonale radzą sobie zarówno w gruncie, doniczkach jak i pojemnikach. Begonie stale kwitnące wykorzystywane są do tworzenia wielobarwnych kompozycji i obwódek. Warto zdecydować się na odmianę odporną na choroby grzybicze, odporne na różne warunki pogody i długo kwitnące. Takie odmiany jak ,,Braveheart”, bez problemu zaadoptują się praktycznie w każdych warunkach. Powstałe w ciągu wielu lat krzyżówki, są tak kształtowane, by nie nastręczać ogrodnikom wielu problemów. Wielką zaletą begonii jest również odporność na większość szkodników, zarówno owadów, jak i prawdziwej zmory polskich ogrodników, czyli niesławnych ślimaków.

Begonie są łatwe w uprawie, należy jednak sprostać kilku podstawowym wymaganiom rośliny, a odwdzięczy się za taki wysiłek z solidną nawiązką.

Lokalizacja

Wszystkie typy tej rośliny najlepiej rosną w  półcieniu, nienarażone na ostre palące światło. Zwłaszcza odmiany bulwiaste żle znoszą bezpośrednie promienie UV, które powodują poparzenia  liści.

Podłoże

Wszystkie odmiany begonii uwielbiają żyzne, dobrze przepuszczalne, próchnicze podłoże, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. W przypadku odmian ogrodowych dobrym pomysłem jest zmieszanie materii organicznej z fusami z kawy, mchem torfowym i  kompostem.

Podlewanie

Nigdy nie podlewaj rośliny z góry, jak ognia unikaj namaczania jej liści i kwiatów. Podlewaj zawsze podłoże przy podstawie rośliny, aż otaczająca gleba będzie równomiernie wilgotna. Pamiętaj, że nadmierna wilgoć sprzyja gniciu korzeni i sprzyja chorobom, takim jak mączniak prawdziwy.

Nawożenie

Wybierz zbilansowany nawóz zawierający 10% każdego z makroskładników: azotu, fosforu i potasu. Połącz go z nawozem zawierającym niewielką ilość mikroelementów, takich jak magnez, wapń, molibden i miedź.

Powody sadzenia begonii i innych roślin w szklarni

Czy kiedykolwiek rozważałeś uprawę begonii w szklarni? Istnieje kilka powodów, dla których powinieneś spróbować podjąć wyzwanie i zdecydować się na wspaniałą przygodę i ciekawe doświadczenie, jakim jest uprawa roślin w mini szklarni. Oto niektóre powody:

Więcej gatunków roślin do uprawy

Dzięki mini szklarni możesz z powodzeniem uprawiać rośliny, które nie pochodzą z Twojego regionu, nawet gatunki egzotyczne. Możliwość kontrolowania i manipulacji warunkami wewnątrz szklarni daję nieograniczone możliwości i oferuje prawdziwą wolność co do czasu i  dowolnego wyboru gatunków roślin.

Dłuższy okres wegetacyjny

Podstawową zaletą ogrodnictwa szklarniowego jest to, że zapewnia roślinom dłuższy okres wegetacji. Stworzenie optymalnego środowiska wzrostu uniezależnia od warunków zewnętrznych. System oświetlenia, ogrzewanie, wentylacja i kontrola poziomu wilgoci pozwala wygenerować takie środowisko, aby cieszyć się nawet kilkoma sezonami wegetacyjnymi w ciągu roku.

Ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi

Ulewny deszcz, silny wiatr, grad i burze mogą z łatwością zniszczyć nawet najlepiej utrzymane plantacje. Uprawa roślin w szklarni zabezpiecza je przed zmienną pogodą i zawirowaniami klimatu.

Bariera przed szkodnikami

Szklarnia stanowi barierę przed różnymi szkodnikami, mogącymi w każdej chwili zrujnować uprawę. Stonka ziemniaczana, bielinki kapustniki, mszyce, turkucie podjadki, ptaki i krety, to tylko niektóre ze szkodników chętnych na spróbowanie smaku Twoich roślin. Uprawiając rośliny w szklarni i montując dodatkowe pułapki, będziesz w stanie trzymać te stworzenia na dystans.

Ostatnie przemyślenia na temat tego, jak podtrzymać kwitnienie begonii

Begonie to piękne i łatwe w uprawie kwiaty, które stały się ulubionym gatunkiem wielu ogrodników. Niezależnie od tego, jaki  to typ: bulwiasty, kłączasty czy też krzaczasty, są wprost idealne do dekorowania ogrodów, balkonów, tarasów, obwódek, a także kompozycji będących ozdobą miejskich skwerów.

Te egzotyczne piękności zostały docenione za swój oszałamiający wygląd, prezentują się wszak wspaniale sadzone pojedynczo lub w większej ilości, tworząc niekiedy ciekawe kompozycje z innymi roślinami. Warto dowiedzieć się, jak pielęgnować te pełne wdzięku kwiaty, aby jak najdłużej ożywiały przestrzeń wokół nas!

Jak podtrzymać kwitnienie begonii. Poradnik dla początkujących

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Bez kategorii

Co uprawiać a co nie w tunelu foliowym?

Co uprawiać, a czego nie uprawiać w tunelu foliowym? Wydawałoby się że ze względu na optymalne warunki, jakie tworzy cieplarnia,…

Więcej
Tunele foliowe

Jak przyciągnąć pszczoły do tunelu foliowego?

Jak przyciągnąć pszczoły do tunelu foliowego? Przyciągnięcie tych zapylaczy ma kluczowe znaczenie dla udanej plantacji. Dlatego warto postarać się, aby…

Więcej

Mobilne namioty w branży eventowej

Mobilne namioty w branży eventowej to najlepszy sposób na osłonięcie uczestników wydarzenia przed pogodą. Bez względu na rodzaj imprezy konstrukcja…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sprawić, by anturium dobrze się rozwijało i obficie kwitło?

Anturium to egzotyczna roślina, pochodząca z terenów Ameryki Południowej i Środkowej, spotkać ją można w Kolumbii, Kostaryce, Meksyku, Brazylii, Argentynie,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jaka jest żywotność lilii? Pielęgnacja i uprawa lilii ogrodowej

Jeśli jesteś ciekawy, ile lat mogą rosnąć lilie, odpowiedź jest niejednoznaczna. wszystko uzależnione jest bowiem od właściwej pielęgnacji i metod…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak podzielić paprocie w 3 prostych krokach

Aby nauczyć się dzielić paprocie, wystarczy poznać trzy łatwe kroki. Ponieważ są to rośliny długowieczne, musisz znać tę podstawową praktykę…

Więcej