Jak zimować kolokazję- uszy słonia. Przewodnik krok po kroku

Jak zimować Kolokazję- uszy słonia. Przewodnik krok po kroku

Potrzebujesz dowiedzieć się tylko o trzech krokach, aby z powodzeniem przezimować uszy słonia. Jedną ze wskazówek, będących sekretem udanego zimowania kolokazji jest pomoc, którą oferuje szklarnia lub tunel foliowy. Zima nie musi już być dla ogrodników stresującym okresem, możesz chronić uszy słonia, dobrze je zabezpieczając i przechowując w szklarni.

Rośliny kolokazji zwane głównie przez swoje ogromne rozmiary uszami słonia lub taro pochodzą z Azji i jako rośliny egzotyczne dobrze rozwijają się w pełnym słońcu i wysokiej temperaturze. Naturalny klimat, w którym rośnie kolokazja, determinuje zapotrzebowanie rośliny na wysokie temperatury, a są to przedziały między 20-25 stopni C. Kolokazja jest wrażliwa na mróz, bulwa co prawda przetrwa ujemne temperatury, liście niestety przy spadku temperatury poniżej zera zamierają. Spadki poniżej 10 stopni C odbijają się w niekorzystny sposób na roślinie i należy ją przed nimi chronić. Zanim zniechęcisz się do uprawy tej interesującej rośliny z powodu trudności, jakie sprawia sezon zimowy, przeczytaj kilka bezcennych porad, jak skutecznie zimować uszy słonia i cieszyć się nimi nie tylko jako rośliną jednoroczną.

Jak zimować uszy słonia w najłatwiejszy sposób

Krok # 1. Kopanie

Według specjalistów najlepszym czasem na wykopanie uszu słonia jest okres po pierwszych jesiennych przymrozkach. Warto również zauważyć, że w źródłach można znaleźć zamiennie terminy cebulki uszu słonia i bulwy uszu słonia, ale to ta druga nazwa jest poprawna. Mając to na uwadze, pierwszym krokiem do przezimowania kolokazji jest wykopanie „cebulek” z gleby.

Bezpiecznym sposobem na wykopanie bulwy jest kopanie z zachowaniem odległości stopy od podstawy rośliny. Ważne jest, aby ostrożnie wykopać bulwy, nie uszkadzając ich szpadlem, ponieważ problemem może być gnicie bulwy. Uszkodzenie bulwy podczas kopania i podnoszenia rośliny ma nieodwracalne skutki, dlatego należy zachować ostrożność i staranność.

Krok # 2. Czyszczenie

Kiedy już masz bulwy, możesz wyczyścić je i usunąć z nich brud. Pamiętaj jednak, że nie musisz ich  mocno szorować i starać się o idealnie czystą bulwę, wystarczy delikatnie ja opłukać i wysuszyć w ciepłym miejscu przez jeden do dwóch tygodni.

Krok # 3. Suszenie i przechowywanie

Jak już wspomniano, po wyczyszczeniu bulw susz je przez jeden do dwóch tygodni. Ciepłe i ciemne miejsce powinno wystarczyć, ale upewnij się, że nie jest w nim zbyt gorąco i panuje w nim dobra cyrkulacja powietrza. Po tygodniu lub dwóch umieść bulwy w mchu torfowym i przechowuj  w szklarni.

Przechowywanie bulw w szklarni

Można też zakopać bulwy w wiórach drzewnych. Zaletą używania szklarni do przechowywania lub zimowania uszu słonia jest to, że konstrukcja zapewnia możliwość kontrolowania temperatury, chroni je przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zmienne zjawiska atmosferyczne, utrata wilgoci, szkodniki czy zwierzęta. Co więcej, idealne miejsce do przechowywania zimą kolokazji powinno zapewnić od 19 do 24 ° C, a taka temperatura łatwa jest do utrzymania w szklarni.

Miejsce, które jest chłodne i suche, powinno zapewnić kolokazji dobre warunki przez zimę. Dobrze jednak będzie, jeżeli będziesz monitorował stan rośliny, sprawdzając, czy nie zachodzą procesy gnicia, lub rośliny nie są atakowane przez szkodniki. W ten sposób możesz natychmiast usunąć gnijącą bulwę lub użyć środka owadobójczego, ratując przed zniszczeniem pozostałe bulwy.

Uszy słonia na domowym parapecie

Jeśli nie masz szklarni, możesz jak niektórzy ogrodnicy zimować uszy słonia w domu. Jest to możliwe, o ile wewnątrz domu jest jasno i wilgotnie (warto kupić nawilżacz powietrza), a Ty traktujesz je jak roślinę doniczkową, co oznacza, że ​​dbasz o nią tak jak o inne rośliny w pojemnikach. Gdy wiosną minie niebezpieczeństwo mrozu, i poranna temperatura będzie powyżej 7 stopni, możesz przesadzić uszy słonia na zewnątrz.

Jak sadzić uszy słonia

Prawidłowe sadzenie uszu słonia jest również kluczowe, aby cieszyć się tymi roślinami przez cały rok. Jak wspomniano wcześniej, możesz to zrobić wiosną, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Jeśli zależy Ci na wczesnym kwitnieniu, możesz także zasadzić je w szklarni na cztery tygodnie przed upływem terminu ostatnich przymrozków.

Ogólnie rzecz biorąc, dla tych tropikalnych roślin gleba powinna mieć temperaturę około 18°C. Bulwy można sadzić na głębokości 13 cm, zachowując między bulwami odległości od 45 cm do 90 cm od siebie, w zależności od odmiany. Upewnij się, że spiczasty koniec jest skierowany do góry, przykryj ziemią i utrzymuj wilgotność gleby.

Regularne podlewanie i mulczowanie powinny pomóc w utrzymaniu wilgoci w glebie, idealnej do rozwoju uszu słonia. Przez swój rozmiar i spore tempo wzrostu kolokazja potrzebuje intensywnego nawożenia, mogą być to nawozy dla roślin zielonych w formie kryształków rozpuszczalnych w wodzie, jak i nawozy mineralne o wydłużonym uwalnianiu ze zwiększoną ilością potasu. W celu pielęgnacji, możesz usuwać martwe liście przez cały sezon wegetacyjny.

Wniosek

Kolokazja, taro lub uszy słonia to jedna z najbardziej przyciągających wzrok roślin, którą można z powodzeniem zasadzić w ogrodzie. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że ponieważ są one roślinami tropikalnymi, więc musisz nauczyć się zimować je, aby cieszyć się nimi rok po roku. Dobra wiadomość jest taka, że ​​wystarczy wykopać bulwy, oczyścić je i wysuszyć, a następnie przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, aż do ponownego zasadzenia wiosną najlepiej w maju, gdy minie ryzyko przymrozków.

Należy uważać na ostrożne wykopywanie bulw, ponieważ uszkodzone rośliny uszu słonia są podatne na gnicie w zimowych miesiącach. Następnie, bulwy powinieneś wyczyścić i wysuszyć przez tydzień lub dwa przed zakopaniem ich w mchu torfowym, lub wiórach drzewnych. Na koniec możesz zdecydować się na przechowywanie ich w szklarni lub w domu.

Komfort korzystania ze szklarni lub tunelu polega na tym, że wiesz, że bulwy nie będą przeszkadzały i bez problemu utrzymasz dla nich temperaturę i właściwą wilgotność powietrza. Nadal jednak musisz być czujny, ponieważ łatwo można przeoczyć potencjalne problemy, takie jak zgnilizna i szkodniki, a mogą one w porę zauważone, być do opanowania przez podjęcie odpowiednich środków zaradczych.

Jak zimować Kolokazję- uszy słonia. Przewodnik krok po kroku

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć oleander? | Uprawa i pielęgnacja oleandrów

Oleandry to wspaniałe rośliny pochodzące z południa Europy, ich ozdobą są średniej wielkości pachnące kwiaty oraz wąskie, skórzaste liście charakterystyczne…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jaka jest żywotność lilii? Pielęgnacja i uprawa lilii ogrodowej

Jeśli jesteś ciekawy, ile lat mogą rosnąć lilie, odpowiedź jest niejednoznaczna. wszystko uzależnione jest bowiem od właściwej pielęgnacji i metod…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wzbogacić glebę w żelazo? Przewodnik dla początkujących

Istnieją dwie najlepsze sposoby dodawania żelaza do gleby. Podobnie jak umiejętność odmierzania odpowiedniej dawki nawozu, aby zapewnić roślinom potrzebne składniki…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Warzywa psiankowate pod osłonami w tunelu foliowym

Warzywa psiankowate pod osłonami w tunelu foliowym to jedne z najczęściej pojawiających się w cieplarni gatunków. To rośliny ciepłolubne, które…

Więcej
Bez kategorii

Osłony ogrodowe i magazynowe – folia oraz plandeka

Osłony ogrodowe i magazynowe – folia oraz plandeka – to materiały, które występują stale w ogrodzie. Jesienią, zimą, a także…

Więcej
Bez kategorii

Hala namiotowa dla rolnictwa

Hala namiotowa dla rolnictwa to wszechstronna struktura do zastosowania na farmach. Dzięki uniwersalnej konstrukcji oraz modułowemu stelażowi przynosi sporo korzyści…

Więcej