3 powody, dla których pomidory lepiej rosną w szklarni

3 powody, dla których pomidory rosną lepiej w szklarni

Przedłużenie sezonu wegetacyjnego, ochrona przed zmianami temperatury i gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi oraz bezpieczne środowisko uprawy to odpowiedzi na pytanie, dlaczego pomidory rosną lepiej w szklarni. Te trzy zalety sprawiają, że szklarnia jest idealnym środowiskiem do uprawy pomidorów w porównaniu z tradycyjnym stylem uprawy polowej. Należy jednak zrozumieć, na czym polega każda z tych korzyści, aby móc powiązać je z czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy uprawie pomidorów w szklarni.

3 zalety uprawy pomidorów w szklarni

Uprawa pomidorów w szklarni ma trzy zalety, w porównaniu z uprawą polową: wydłużenie sezonu wegetacyjnego, ochronę przed zmianami temperatury i kaprysami pogody oraz bezpieczne środowisko uprawy. Od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku szklarniowe uprawy pomidorów stają się coraz popularniejsze. Wynika to z rosnących preferencji klientów co do lepszej jakości pomidorów uprawianych pod osłonami.

Ochrona przed temperaturą, zmianami pogodowymi i bezpieczne środowisko uprawy zapewniają niezmiennie wysoką jakość pomidorów. Eliminuje się w ten sposób zmienne warunki, które mogą powodować, że pomidory są niskiej jakości. W rezultacie popyt na pomidory szklarniowe zawsze będzie stały.

Wydłużenie sezonu wegetacyjnego

Pomidory są wybrednymi roślinami, więc typowym zjawiskiem dla producentów polowych jest krótszy sezon wegetacyjny, w zależności od rejonu kraju. Zastosowanie szklarni eliminuje tę wadę, ponieważ nie trzeba przerywać uprawy pomidorów po zakończeniu letnich miesięcy. Uprawa pomidorów w szklarni pozwala na wydłużenie sezonu zbiorów aż do późnej jesieni.

Jeśli używasz szklarni do uprawy pomidorów, nie jesteś ograniczony sezonem uprawy i zbiorów, nawet jeśli w miejscu uprawy wysokie temperatury utrzymują się naprawdę przez krótki czas. Pozwala to również na uzyskanie drugiego zbioru, a nawet rozpoczęcie siewu pomidorów znacznie wcześniej. W ten sposób niezależnie od pory roku, masz mniej możliwości wystąpienia problemów ze wzrostem i owocowaniem roślin.

Ochrona przed zmianami temperatury i pogody

Stała i kontrolowana temperatura oraz warunki pogodowe panujące w szklarni sprzyjają wzrostowi i uzyskaniu wysokiej jakości pomidorów. Wyobraźmy sobie ulewne opady deszczu, trwające niemal całą dobę. Co stanie się z Twoimi uprawami?

Pomidory rosnące na otwartej przestrzeni, będą mieć całkowicie przemoczone liście, co może źle odbić się na kondycji roślin. W niektórych przypadkach, gdy robi się chłodniej, połączenie mokrych liści i spadku temperatury, okaże się zgubne dla zdrowia pomidorów. Pytanie, jak bardzo może się to odbić na jej stanie?

Na początek, pomidorom trudniej będzie przyswajać składniki odżywcze, a to czyni je bardziej podatnymi na choroby i inne dolegliwości. Dlatego też uprawa pomidorów w pomieszczeniach jest bezpieczniejsza, i ma tę przewagę nad uprawą polową, że chroni rośliny przed zawirowaniami zjawisk atmosferycznych i nagłych spadków temperatur.

Teraz możesz myśleć: “ale co, jeśli szklarnia nie ogranicza dostępu pomidorów do światła słonecznego?”. Szklarnia może być korzystna bez względu na to, czy Twoje odmiany pomidorów rozwijają się w ciepłych, czy chłodnych warunkach. Osłona konstrukcji zatrzymuje tylko ciepło padających na nią promieni UV, natomiast przepuszcza światło w takim stopniu, w jakim jest to konieczne dla określonego gatunku i odmiany roślin, jakie uprawiasz. Stopień przepuszczalności foli na tunel lub odpowiednie cieniowanie pokrywy szklarni, dostosowują je idealnie pod preferencje zarówno roślin światłolubnych jak np. pomidory, jak i roślin, które wolą bardziej ocienione stanowiska.

Bezpieczne środowisko uprawy

Oprócz stałej, kontrolowanej temperatury i zabezpieczenia przed zjawiskami atmosferycznymi, szklarnia uniemożliwi dostęp do roślin drapieżnikom, takim jak ptaki, gryzonie i duże ssaki, zabezpieczy przed inwazją owadów. Kontrolowanie kondycji roślin i ewentualne korygowanie błędów zaistniałych w czasie uprawy, będzie dużo łatwiejsze w ograniczonej, zamkniętej przestrzeni.

Uprawa pomidorów w zamkniętej strukturze, takiej jak szklarnia lub tunel, może przynieść Ci także inne korzyści. Możesz postarać się o sprowadzenie do szklarni owadów zapylających, a także takich, które tępią szkodniki.

Jak uprawiać pomidory w szklarni przez cały rok?

Pomidory w szklarni można uprawiać przez cały rok, jeśli wcześniej weźmie się pod uwagę ich odmianę, porę roku, lokalizację, temperaturę, odżywianie i podlewanie pomidorów. Nie wystarczy, że znasz podstawowe informacje na temat uprawy pomidorów pod osłonami. Zanim weźmiesz się do działania, zastanów się dobrze nad planem działania, rozpisz sobie harmonogram działań i kalendarz uprawy. Użycie szklarni lub tunelu wydłuża okres wegetacji pomidorów, jednak brak opracowania szczegółowego planu, biorącego pod uwagę różne czynniki sprawi, że trudno będzie realizować całoroczną produkcję. Zadaj sobie trochę trudu i przestudiuj wiadomości o różnych odmianach pomidorów i wybierz te dostosowane do warunków, które jesteś w stanie im zapewnić. Weź także pod uwagę odporność poszczególnych odmian na choroby, z którymi niestety, podczas uprawy tak delikatnej rośliny często trzeba się borykać.

Przyjrzyjmy się teraz, jaką rolę odgrywa każdy z poszczególnych czynników, w całorocznej uprawie pomidorów szklarniowych.

Odmiany pomidorów

Podobnie jak w przypadku uprawy pomidorów na zewnątrz, musisz wiedzieć, jakie odmiany będą odpowiednie do uprawy pod osłonami. Nie jest to tak skomplikowane, jak myślisz, ponieważ torebki z nasionami mają oznaczenia, że dana odmiana jest przeznaczona do uprawy szklarniowej. Takie odmiany pomidorów powstały z takich krzyżówek, aby mieć wysoką tolerancję na warunki panujące w pomieszczeniach zamkniętych. Zwykłe odmiany ogrodowe, nie sprawdzą się tak dobrze, jak ich dostosowani, do wzrastania pod osłonami bracia.

Jakie są szklarniowe odmiany pomidorów?

Do uprawy w szklarniach potrzebne są pomidory lubiące piąć się pionowo do góry. W szczególności najbardziej popularną i szeroko stosowaną odmianą pomidora w Stanach Zjednoczonych jest Trust. Jest to mięsisty pomidor typu befsztyk  i stanowi doskonałą odmianę szklarniową.

Istnieją również holenderskie hybrydy o nazwach Match, Switch i Blitz, które są godne rozważenia przy uprawie indoor. Z drugiej strony, Marnero i Marhold są podobne do Cherokee Purple i Striped Germans, jeśli chcesz mieć odmiany podobne do heirloom. Wszystkie te cieplarniane odmiany pomidorów są nieokreślone, co oznacza, że mogą rosnąć na kilka metrów i owocować przez długi sezon zbiorów.

Po wybraniu odmiany do uprawy pod osłonami należy również rozważyć odmiany odporne na choroby. Na przestrzeni lat stworzono setki odmian mniej podatnych na choroby i inne zaburzenia. Szybką wskazówką do zidentyfikowania tych odmian jest oznaczenie opakowań literami V, F, N, T i A, znajdującymi się po nazwie odmiany.

Sezon

Najważniejszą zaletą uprawy pomidorów szklarniowych jest to, że można je uprawiać przez cały rok. W porównaniu z ograniczonym okresem wegetacji pomidorów polowych można mieć nawet dwie uprawy pomidorów w ciągu roku, o ile utrzyma się odpowiednie warunki wewnątrz szklarni. Pod osłonami niestraszne nam przymrozki ani inne zawirowania pogodowe, nie musimy być zależni od warunków środowiskowych, na które nie mamy wpływu. Jesteśmy w ten sposób prawdziwymi panami sytuacji ponieważ jakość i ilość zbiorów zależy tylko od nas samych.

Jeżeli chcesz uprawiać pomidory w szklarni przez cały rok, możesz zaplanować, w jaki sposób da się zaplanować sadzenie na terenie dwóch upraw. Uprawa pomidorów na polu oznacza sadzenie nasion przed ostatnimi przymrozkami w roku. W przypadku pomidorów szklarniowych można wysiewać nasiona na uprawę jesienną i wiosenną, odpowiednio na początku czerwca i grudnia.

Czy można uprawiać pomidory w szklarni zimą?

Tak, można uprawiać pomidory w szklarni zimą, ponieważ szklarnie są w stanie zatrzymać ciepło z promieniowania słonecznego i utrzymać je wewnątrz. Należy jednak pamiętać, że ciepło wewnątrz jest tylko względne w stosunku do tego, jak zimno jest na zewnątrz. Dlatego ciepło zatrzymywane przez szklarnię nie zawsze może być wystarczające do uprawy pomidorów zimą.

Aby upewnić się, że pomidory otrzymują wystarczającą ilość ciepła w zimie, należy zapewnić dodatkowe ogrzewanie w szklarni. Należy również wziąć pod uwagę koszty dodatkowego oświetlenia każdej zimy, aby zrekompensować niewystarczającą ilość światła naturalnego w tym sezonie. W związku z tym można nadal doświadczyć wzrostu plonów pomidorów szklarniowych w zimie, tak długo, jak zapewniasz im wystarczającą ilość ciepła i światła.

Lokalizacja

Stanowisko, które wybierzesz, również ma wpływ na całoroczny sukces uprawy pomidorów w szklarni. Istnieją dwie możliwości uprawy pomidorów szklarniowych: na obrzeżach szklarni lub w doniczkach. Obie opcje mają wady i zalety, więc ostateczna decyzja zależy od Ciebie.

Przy ścianach szklarni

Uprawa pomidorów na obrzeżach szklarni pozwala na uniknięcie problemów związanych z niedoborem wody i magnezu. Dzieje się tak dlatego, że obwódka dobrze magazynuje wodę, a duża objętość gleby w niej zapobiega przedawkowaniu nawozów. Jednak przygotowanie i pielęgnacja gleby na obwódce może być dla niektórych uciążliwa.

Doniczki

Uprawa pomidorów w doniczkach gwarantuje, że co roku będą one miały zawsze świeżą dawkę kompostu. Kompost użyty w donicach można także później wykorzystać na działce. Wadą uprawy pomidorów w doniczkach jest jednak to, że ich mały rozmiar zmniejsza ich zdolność do zatrzymywania składników odżywczych i wody.

Jak długo roślina pomidora przetrwa w szklarni?

Roślina pomidora będzie żyła w szklarni przez lata, o ile warunki będą idealne. Powodem tej nieokreślonej żywotności jest fakt, że szklarniowe odmiany pomidorów są nieokreślone, a więc w miarę wzrostu stale wytwarzają kwiaty i owoce. Twoje pomidory szklarniowe mogą osiągnąć nawet około 12 metrów długości w ciągu 10 miesięcy.

Temperatura

Idealna temperatura do uprawy pomidorów wynosi między 20°C a 26°C w ciągu dnia. Jaka zatem temperatura powinna być utrzymana w szklarni nocą? Nocą temperatura pomiędzy 17°C a 21°C jest najkorzystniejsza dla dalszego wzrostu i owocowania roślin.

Utrzymywanie takich temperatur w dzień i w nocy pomoże Ci otrzymać obfite plony i dobrej jakości owoce. Należy jednak pamiętać, że zarówno zbyt niskie temperatury jak za wysokie, również mogą powodować problemy. Jeśli w szklarni jest zbyt gorąco (za temperaturę, której nie należy przekraczać, uważa się 27 stopni), zawiązki owoców mogą opadać i zasychać, ponadto w takich warunkach łatwo o rozwój chorób grzybiczych.

Temperaturę w szklarni można utrzymywać za pomocą cieniówek, chłodziarek ewaporacyjnych, pieców grzewczych i wentylatorów wyciągowych. Podczas utrzymywania temperatury należy również pamiętać o regularnym wietrzeniu. Utrzymuj wilgotność w szklarni poniżej 90%, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

Kiedy pomidory mogą trafić do nieogrzewanej szklarni?

Pomidory można sadzić w nieogrzewanej szklarni po upływie daty ostatnich przymrozków. Korzystanie z nieogrzewanej szklarni jest doskonałym sposobem na wydłużenie okresu wegetacji pomidorów. Należy jednak pamiętać, że siew w nieogrzewanej szklarni, gdy na zewnątrz temperatura jest niepewna, naraża rośliny na niebezpieczeństwo.

Kiedy pomidory trafiają do nieogrzewanej szklarni, twoim zadaniem jest upewnienie się, że temperatura wewnątrz nadal mieści się w optymalnym dla nich przedziale. Oprócz umieszczenia roślin w szklarni, po terminie ostatnich przymrozków, należy zapewnić im dodatkową ochronę w nocy. W ten sposób będziesz miał pewność, że w szklarni nie będzie niskich temperatur, które zahamowałyby rozwój pomidorów.

Nawożenie

Znasz już idealne warunki, które powinny panować w szklarni, nasuwa się więc kolejne pytanie o to, jak często należy w niej odżywiać pomidory?

Wiele zależy od podłoża, w którym rosną pomidory, jeżeli prowadzisz dużą uprawę, możesz zdecydować się na laboratoryjną analizę składu chemicznego ziemi. Pomidory mają bardzo duże zapotrzebowanie zarówno na makro, jak i mikro składniki. Możemy zdecydować się na nawożenie organiczne jak np. obornik lub kompost, warto jednak wesprzeć się dodatkowo o nawozy mineralne bogate w azot, fosfor i potas. Nawożenie zabezpieczy również pomidory przed chorobami, w zależności od kondycji roślin powinniśmy podawać im takie składniki, które uzupełnią widoczne niedobory i zniwelują ewentualne wady. Pamiętaj również, że kiedy owoce dojrzeją, należy zaprzestać nawożenia.

Podlewanie

Pojedynczy krzak pomidora szklarniowego wymaga do 3 litrów wody dziennie. Upewnij się, że podlewasz rośliny w regularnych odstępach czasu, a jeżeli zapanują wysokie, upalne temperatury  nawadniaj częściej. Należy pamiętać, że liście pomidorów są wrażliwe, więc należy unikać ich moczenia, kierując strumień wody ku podstawie rośliny.

Będziesz wiedzieć, że twoje rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości wody, jeśli zobaczysz, że ich liście są więdnące i ciemnozielone. W przeciwnym wypadku, gdy pomidory podlewane są zbyt obficie, liście żółkną. Upewnij się, że gleba, w której rosną pomidory nie jest przesuszona, ani nadmiernie zalana, dla dobra Twoich roślin powinna być ona stale wilgotna.

Podsumowanie

Czy pomidory w szklarniach lepiej rosną? Tak, a to ze względu na wydłużenie sezonu wegetacyjnego, ochronę przed zmianami temperatury i pogody oraz bezpieczne środowisko uprawy, jakie oferuje szklarnia. Wszystkie te zalety pomogą pomidorom rozwijać się z większą wydajnością w przeciwieństwie do zmiennych warunków uprawy polowej.

Najlepszym powodem, dla którego lepiej jest uprawiać pomidory w szklarni, jest fakt, że nie jesteś ograniczony do jednego sezonu wegetacyjnego. Jak więc uprawiać pomidory w szklarni przez cały rok? Weź pod uwagę odmianę pomidorów, sezon, lokalizację, temperaturę, właściwe nawożenie i podlewanie, a następnie wszystko odpowiednio zaplanuj.

Musisz zrozumieć każdy z aspekt związany z uprawą roślin pod osłonami, aby skutecznie uprawiać pomidory w szklarni. Podobnie jak w przypadku polowej uprawy pomidorów, wcześniejsze przygotowanie się na różne scenariusze, przy odrobinie włożonego wysiłku i cierpliwości, zagwarantuje Ci sukces!

 

3 powody, dla których pomidory rosną lepiej w szklarni

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w tunelu foliowym wynosi od 21°C do 27°C w ciągu dnia. Możemy zadać pytanie o…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym?

Jeśli masz wątpliwości, kiedy rozpocząć uprawę pomidorów w tunelu foliowym, podpowiemy Ci, że możesz to zrobić jesienią lub wczesną wiosną….

Więcej
Tunele foliowe

Najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową

Odpowiedz na pytanie, jaki jest najlepszy tunel foliowy do uprawy pomidorów na skalę przemysłową, nie będzie wcale taka prosta. Dyskusje…

Więcej
Tunele foliowe

Jak dużo światła potrzeba pomidorom w tunelu lub szklarni

Ogrodnicy muszą wiedzieć, ile światła zużywa się przy uprawie pomidorów w komercyjnej szklarni. Według szacunkowych obliczeń wynosi to około 60…

Więcej
Tunele foliowe

Kiedy pomidory się psują? 4 oznaki, na które należy zwracać uwagę

Kiedy pomidory się psują? Może być kilka powodów, z powodu których twoje pomidory się psują. Może użyłeś niewłaściwego rozmiaru doniczki,…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym?

Początkujący ogrodnicy stale szukają odpowiedzi na pytanie, jak uprawiać pomidory w mini tunelu foliowym? Wiedza tak jak i doświadczenie przychodzi…

Więcej