Wilgotność w uprawie pod osłonami to jeden z istotnych parametrów uprawy. Utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz bariery sprawia, że plon dojrzewa w optymalnych warunkach, co przekłada się później na obfity zbiór. W środku tunelu foliowego zachodzą dynamiczne procesy. Nabyte podczas uprawy doświadczenie warto przekształcić w wyniki osiągane podczas hodowli roślin. W tym artykule opowiemy o tym, jak wytworzyć sprzyjające wegetacji warunki, a także w jaki sposób unormować wysokie stężenie wilgoci.
Wilgotność w uprawie pod osłonami wewnątrz tunelu foliowego
Przy dużych wahaniach temperatur podczas zmian pór roku na przestrzeni dnia i nocy utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności może być wyzwaniem. Jednakże producent tuneli foliowych Krosagro, doposaża cieplarnie w dodatkowe akcesoria która pozwalają na sterowanie klimatem.
Sezon letni w cieplarni
Przy wysokich temperaturach podlewanie roślin staje się codzienną praktyką. Niestety wielu ogrodników nie robi tego zbyt dobrze, a czasami nawet przez brak wiedzy czyni krzywdę roślinom. Wysoka temperatura w tunelu foliowym sprawia, że rośliny, aby się ochłodzić, będą tracić wodę zmagazynowaną w łodygach i liściach. Zacznie ona parować, podnosząc poziom wilgotności w powietrzu. Choć sama wilgoć nie jest w gruncie rzeczy zła, bo może zapobiec przegrzaniu się plonu, to jednak utrzymywanie takiego stanu zbyt długo prowadzi do rozwoju pleśni oraz grzybów, które w dalszej perspektywie prowadzą do chorób. Nie należy również przesadzać w drugą stronę i szczędzić wody, bo to prosta droga do ususzenia plonu. Pomocą w odpowiednim dawkowaniu będzie jakiś rodzaj miernika, która poda dokładną wartość i pozwoli precyzyjnie odmierzyć ilości wody. Dużą pomocą może być system nawadnia, która ułatwia kształtowanie mikroklimatu.
Podnoszenie i obniżanie poziomu wilgoci w szklarni foliowej
Jednym ze sposobów na sterowanie poziomem wilgoci pod osłonami są systemy wietrzeń bocznych. W hobbystycznych tunelach foliowych, a także profesjonalnych cieplarniach, służą do cyrkulacji powietrza. Podniesione kurtyny z folii pozwalają na przepływ powietrza przez całą długość konstrukcji, wymieniając gorące powietrze na chłodniejsze. Osusza to rośliny, usuwając zbierającą się pod osłonami wilgoć. Wietrzenia boczne to standardowe wyposażenie tuneli wielowegetacyjnych. W przypadku upalnego lata, kiedy wietrzenia mogą nie być wydajne, dużą pomocą mogą być kurtyny cieniujące, które wchłaniają część ciepła i ograniczają dostęp światła do plonu całkowicie lub częściowo.