Jak rozmnażać rozchodnik. 3 najlepsze metody | KrosAgro

Zainteresowani nauką rozmnażania rozchodnika mają do wyboru trzy metody. Wiedza o tym, jak uprawiać rozchodniki, zapewni ci przewagę wśród innych ogrodników, ponieważ nie jesteś ograniczony w sposobie ich rozmnażania. Co więcej, nie czuj się przytłoczony początkiem rozchodnika, ponieważ ta roślina jest ogólnie łatwa w uprawie i utrzymaniu.

Podczas gdy rośliny takie jak rozchodnik niełatwo walczą, pamiętaj, że rozmnażające się rośliny muszą być w stabilnych warunkach. Możesz zacząć rozchodniki w szklarni, dopóki nie będą wystarczająco duże do przesadzania. W ten sposób możesz zapewnić, że będą się dynamicznie rozwijać do przesadzania.

Jak uprawiać rozchodnik

Metoda nr 1. Nasiona

Czy wiesz, że rozchodniki można rozpocząć od nasion? Może nie jest to najczęstszy sposób na rozpoczęcie rozchodnika, ale jest to również doskonała umiejętność, aby wiedzieć, jak wyhodować nasiona rozchodnika. Chociaż ta technika trwa dłużej i wymaga więcej pracy, zawsze możesz użyć nasion z własnych roślin, dzięki czemu Twój ogród będzie bardziej produktywny.

Krok # 1. Siew

Najlepszą porą na rozpoczęcie nasion rozchodnika są cztery tygodnie przed ostatnimi przymrozkami wiosny. Podobnie jak w przypadku innych nasion roślin, warto wyhodować nasiona w szklarni, aby zachęcić do kiełkowania. Warunki są stabilne w porównaniu do ogrodu na zewnątrz, więc możesz zagwarantować rozwój nasion.

Użyj garnka z otworami drenażowymi i wypełnij wilgotną mieszanką początkową jako medium. Siać nasiona rozchodnika cienko na powierzchni z odstępem cala między nimi, a następnie ponownie pokryć je pożywką. Następnie spryskaj powierzchnię pojemnika i przykryj ją przezroczystym plastikiem, aby utrzymać wilgotne środowisko odpowiednie do kiełkowania.

Krok # 2. Konserwacja

Wybierz jasne i ciepłe miejsce w szklarni dla nasion około 65 do 72 ° F jako konserwację do momentu kiełkowania. Zawsze sprawdź też swoje podłoże, ponieważ nie powinno być suche ani mokre. Po tym, jak nasiona wykiełkują w ciągu dwóch do czterech tygodni, zdejmij osłonę i wyhoduj sadzonki pod lampami.

Metoda nr 2. Sadzonki

Najprostszą metodą rozmnażania rozchodników są sadzonki. Cięcie jest bardziej gwarantowanym sposobem uzyskania kopii rozchodników niż sadzenie tych roślin z nasion. Jest to doskonałe, jeśli chcesz przewidzieć wynikowe cechy nowych roślin.

Sadzonki łodyg

Masz możliwość użycia cięcia z czubka rośliny. Wybierz zdrowe, dojrzałe rozchodniki i odetnij 6-calowy odcinek na końcu, aby ukorzenić. Po prostu posadź sadzonki łodygi na tacy z wilgotnym piaskiem, ale pamiętaj, aby usunąć dolne liście, ponieważ mogą zgnić.

Możesz spodziewać się, że sadzonki wierzchołkowe rozchodnika rozwiną korzenie po dwóch tygodniach. Delikatnie pociągnij roślinę, aby zasygnalizować zakorzenienie, a następnie zastanów się, czy chcesz ją trzymać w szklarni, czy na zewnątrz, aby uzyskać co najmniej sześć godzin światła słonecznego. Niezależnie od tego, utrzymuj wilgotność gleby i chroń swoje rośliny przed ekstremalnymi temperaturami, aby pomóc im się osiedlić.

Sadzonki liści

Oprócz sadzonek łodyg rozchodniki mogą również zaczynać od sadzonek liściowych. Wybierz i odetnij zdrowe liście ostrym i sterylnym nożem. Upewnij się, że nadal mają trochę łodygi, aby ułatwić ich ukorzenienie.

Możesz również zanurzyć te sadzonki w hormonie ukorzeniającym przed sadzeniem w pojemniku z wilgotną ziemią doniczkową. Przykryj doniczki plastikiem, aby zachować wilgoć, podobnie jak rozchodniki rosnące z nasion. Doświadczeni ogrodnicy zalecają nawet używanie poduszki grzewczej, aby przyspieszyć wzrost.

Metoda nr 3. Podział

Ostatnią metodą propagacji jest podział. Możesz również wykorzystać podział jako okazję do przeszczepienia i utrzymania rozchodników oraz utrzymania porządku w okolicy. Najlepszym okresem na to jest wiosna, ale klimat nie powinien być zbyt gorący, aby uniknąć podkreślania podziałów.

Krok # 1. Kopanie

Kopnij wokół dojrzałej rośliny, aby łatwiej było podnieść rozchodnik z ziemi. W ten sposób nie ryzykujesz uszkodzenia jego systemu korzeniowego. Przydatną techniką jest przecinanie ziemi łopatą, aby utrzymać kulę korzeniową w stanie nienaruszonym.

Krok # 2. Ponowne sadzenie

Podziel bryłę korzeniową na kilka części, upewniając się, że każdy kawałek ma wystarczającą liczbę pąków do rozwoju. Oddziały powinny mieć również wiele korzeni, aby ułatwić zakładanie. Gdy już masz podziały, przesadzaj je na tym samym wilgotnym podłożu, na którym znajdowały się na tej samej głębokości.

Czy trzeba przycinać rozchodnik?

Chociaż nie jest to obowiązkowe, możesz zachować kształt i odstępy między roślinami, odcinając je. Można jednak zrezygnować z martwych rozchodników po okresie kwitnienia, aby uzyskać dodatkową estetykę w zimie. Otworzy to również możliwość rozwinięcia główek nasion do późniejszego rozmnażania.

Wniosek

Rozchodniki są jednymi z najlepiej rosnących soczystych bylin. Masz nawet trzy metody do wyboru, jeśli chcesz wiedzieć, jak rozmnażać rozchodnik. A jeśli masz szklarnię, możesz szybko zachęcić do rozwoju korzeni i sadzenia w celu szybszego przesadzania.

Rozchodnik można rozpocząć od nasion, ale ci, którzy chcą zachować określone cechy roślin, mogą ukorzenić się z sadzonek łodyg lub liści. Z drugiej strony, rozchodniki mogą również zacząć od podziałów, jeśli chcesz przeszczepić niektóre przepełnione dojrzałe rośliny. Niezależnie od metody, zapewnij wilgotność gleby i stabilną temperaturę, aby pomóc swoim rozchodnikom dobrze się rozwijać.

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe

Ekologiczne uprawy roślin pod osłonami

Ekologiczne uprawy roślin pod osłonami to z jednej strony stworzenie optymalnych warunków do rozwoju roślin, z drugiej natomiast to także…

Więcej
Bez kategorii

Wilgotność w uprawie pod osłonami

Wilgotność w uprawie pod osłonami to jeden z istotnych parametrów uprawy. Utrzymanie odpowiednich warunków wewnątrz bariery sprawia, że plon dojrzewa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać agrest w tunelu foliowym?

Wielu osobom drobne kwaśne owoce agrestu kojarzą się z dzieciństwem. W sumie nic w tym dziwnego, ponieważ jeszcze kilka lat…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Oferta hal namiotowych

Zwykle w połowie roku, kiedy produkcja w wielu firmach nabiera tempa, a liczba zleceń rośnie, pojawia się kłopot z magazynowaniem….

Więcej
Tunele foliowe

Uprawy organiczne w tunelu foliowym

Organiczne jedzenie stało się symbolem zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób szuka warzyw i owoców, które nie zawierają żadnych sztucznych…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Kiedy zaczynają rosnąć trawy ozdobne? Trawy ciepłego i zimnego sezonu

Trawy ozdobne to niezwykle dekoracyjne i łatwe e uprawie rośliny ozdobne, których popularność stale rośnie. Choć ich historia jest długa…

Więcej