Początkujący ogrodnicy szklarniowi muszą wiedzieć, jak wybrać podłogę szklarniową, biorąc pod uwagę, czy potrzebujesz określonej podłogi, odpowiedniego materiału i czy chcesz, aby była trwała, czy nie. Zakładanie roślin w szklarni nie kończy się tylko na wyborze roślin. Sama budowa szklarni również będzie decydować o sukcesie Twojej uprawy.
Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz czuć się przytłoczony czymś tak prostym, jak podłoga w szklarni. Poznając każdy z tych trzech czynników, na końcu tego artykułu możesz znaleźć najlepszą podłogę. Wiedz, że rośliny i lokalizacja ogrodnika są różne, więc najlepsza podłoga szklarniowa jako taka będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb.
Spis treści
Jak wybrać podłogę do szklarni: 3 czynniki do rozważenia
Czy Twoja szklarnia potrzebuje podłogi?
Być może zastanawiasz się nad tym pytaniem, biorąc pod uwagę, że rzeczywiście szukasz podłogi do swojej szklarni. Jednak ci, którzy mają małe szklarnie, mogą mieć go bezpośrednio na ziemi, ponieważ i tak uprawiasz rośliny w ziemi. Zaletą tej konstrukcji jest to, że możesz oczekiwać jakości drenażu na podstawie gleby w Twojej lokalizacji.
Dobry drenaż
Twoja szklarnia może nie potrzebować podłogi, jeśli mieszkasz w obszarze o dobrej glebie z naturalnym drenażem, takim jak glina. Jednak podłoga jest prawie zawsze konieczna, ponieważ ogrodnicy nie mogą zagwarantować, że ziemia nie będzie błotnista i nie zamieni się w brud. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy możesz pominąć podłogę, jest przetestowanie gleby i sprawdzenie, czy rośliny będą się w niej rozwijać.
Podniesione łóżka
A co, jeśli rosnę na podwyższonym łóżku w szklarni? W takim przypadku możesz również pominąć podłogę, aby korzenie roślin rosły głębiej. Aby ułatwić nawigację w pomieszczeniach, możesz zamiast tego utworzyć ścieżkę ze żwiru.
University of Georgia zaleca również tłuczeń kamienny lub żużel. Jeśli chcesz czegoś bardziej wymagającego, cegła lub beton również stanowi doskonałą ścieżkę, ale pamiętaj, że luźne materiały sprzyjają lepszej wilgotności, napowietrzeniu i chłonności powierzchni.
Materiał podłogowy
Organiczne a nierozkładające się
Wybór materiału podłogowego do szklarni może przytłoczyć ze względu na wiele dostępnych opcji. Jeśli chcesz być ekologiczny, możesz użyć wiórów drzewnych i trocin, kosztem ich niskiej trwałości. Możesz także użyć cementu, cegły, żwiru lub drewna, jeśli chcesz mieć trwalszą podłogę.
Jeśli zdecydujesz się na beton lub drewno, warto podkreślić, że musisz zapewnić system odwodnienia. W przeciwnym razie istnieje ryzyko rozwoju pleśni w szklarni. Z drugiej strony materiały takie jak cegła lub płyta chodnikowa pomogą ci utrzymać ciepło w nocy, jeśli mieszkasz w zimnym regionie.
Inną kwestią jest to, że jeśli pracujesz przez dłuższy czas w szklarni, potrzebujesz teksturowanej podłogi, która zapewni przyczepność i zapewni bezpieczeństwo.
Maty chwastowe
Możesz również ulepszyć podłogę, używając mat przeciw chwastom, zwłaszcza jeśli masz komercyjną szklarnię. Pozwoli to powstrzymać chwasty i szkodniki, aby zminimalizować potencjalną pracę w szklarni na dużą skalę. Jeśli chcesz uzyskać bardziej estetyczną podłogę, lawa i skały krajobrazowe sprzyjają, ale uważaj na koszty i konserwację.
Beton
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli potrzebujesz konkretnego materiału, który jest popularny w szklarniach, odpowiedzią jest beton. Upewnij się, że jest wylewany i izolowany, aby jak najlepiej go wykorzystać i zapobiec wadom drenażu i ciepła. Mimo to wybór podłogi zależy od Ciebie i która Twoim zdaniem jest najbardziej praktyczna dla Twojej szklarni.
Półtrwałe czy trwałe podłogi szklarniowe?
W artykule omówiono wcześniej możliwość wykorzystania materiałów organicznych lub nierozkładających się. Jest to również w pewnym stopniu związane z kolejnym zagadnieniem, którym jest potrzeba stałej lub półtrwałej podłogi szklarniowej. Materiały organiczne z czasem ulegają rozkładowi, co oznacza, że w końcu będziesz musiał je wymienić.
Jeśli chcesz mieć trwałą podłogę do szklarni, wybierz beton, drewno lub cegły. Początkowe koszty w porównaniu do materiałów półtrwałych, takich jak igły sosnowe lub piasek, będą wyższe, ale są one wystarczająco trwałe, aby można je było przez dłuższy czas używać. Pomógłby również wziąć pod uwagę, że będziesz potrzebować barier przeciw chwastom dla materiałów półtrwałych, aby zapobiec rozwojowi traw i innych organizmów w szklarni.
Wniosek
Uprawa roślin w szklarni jest satysfakcjonująca, ponieważ pomaga zapewnić zdrowe rośliny i dobre plony. Ale potrzebujesz również wiedzy na temat samej struktury szklarni, w tym prawidłowego wyboru podłogi szklarniowej. Mając na uwadze trzy czynniki, powinieneś zakończyć materiałem, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.
Trzy kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze podłogi do szklarni, obejmują to, czy jest ona potrzebna, konkretny materiał na podłogę i czy szukasz trwałej lub półtrwałej podłogi. Należy również pamiętać, jeśli chcesz czegoś wymagającego konserwacji lub jeśli chcesz mieć pewność, że chwasty i szkodniki będą zawsze na dystans. Możesz nawet nie potrzebować samej podłogi, jeśli Twoja gleba jest idealna.
Ogólnie rzecz biorąc, beton jest najpopularniejszym i najbezpieczniejszym wyborem, ponieważ zapewnia dobry drenaż i zatrzymywanie ciepła. Jednak najlepsza podłoga szklarniowa każdego ogrodnika różni się ze względu na różne czynniki, które wchodzą w grę. Obejmują one koszty, dostępność i czas trwania zamierzonego użytkowania.