Jak wybrać dobrą posadzkę do szklarni? | Porady od KrosAgro

Jak wybrać dobrą posadzkę do szklarni? | Porady od KrosAgro

Początkujący ogrodnicy szklarniowi muszą wiedzieć, jak wybrać podłogę szklarniową, biorąc pod uwagę, czy potrzebujesz określonej podłogi, odpowiedniego materiału i czy chcesz, aby była trwała, czy nie. Zakładanie roślin w szklarni nie kończy się tylko na wyborze roślin. Sama budowa szklarni również będzie decydować o sukcesie Twojej uprawy.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie musisz czuć się przytłoczony czymś tak prostym, jak podłoga w szklarni. Poznając każdy z tych trzech czynników, na końcu tego artykułu możesz znaleźć najlepszą podłogę. Wiedz, że rośliny i lokalizacja ogrodnika są różne, więc najlepsza podłoga szklarniowa jako taka będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb.

Jak wybrać podłogę do szklarni: 3 czynniki do rozważenia

Czy Twoja szklarnia potrzebuje podłogi?

Być może zastanawiasz się nad tym pytaniem, biorąc pod uwagę, że rzeczywiście szukasz podłogi do swojej szklarni. Jednak ci, którzy mają małe szklarnie, mogą mieć go bezpośrednio na ziemi, ponieważ i tak uprawiasz rośliny w ziemi. Zaletą tej konstrukcji jest to, że możesz oczekiwać jakości drenażu na podstawie gleby w Twojej lokalizacji.

Dobry drenaż

Twoja szklarnia może nie potrzebować podłogi, jeśli mieszkasz w obszarze o dobrej glebie z naturalnym drenażem, takim jak glina. Jednak podłoga jest prawie zawsze konieczna, ponieważ ogrodnicy nie mogą zagwarantować, że ziemia nie będzie błotnista i nie zamieni się w brud. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy możesz pominąć podłogę, jest przetestowanie gleby i sprawdzenie, czy rośliny będą się w niej rozwijać.

Podniesione łóżka

A co, jeśli rosnę na podwyższonym łóżku w szklarni? W takim przypadku możesz również pominąć podłogę, aby korzenie roślin rosły głębiej. Aby ułatwić nawigację w pomieszczeniach, możesz zamiast tego utworzyć ścieżkę ze żwiru.

University of Georgia zaleca również tłuczeń kamienny lub żużel. Jeśli chcesz czegoś bardziej wymagającego, cegła lub beton również stanowi doskonałą ścieżkę, ale pamiętaj, że luźne materiały sprzyjają lepszej wilgotności, napowietrzeniu i chłonności powierzchni.

Materiał podłogowy

Organiczne a nierozkładające się

Wybór materiału podłogowego do szklarni może przytłoczyć ze względu na wiele dostępnych opcji. Jeśli chcesz być ekologiczny, możesz użyć wiórów drzewnych i trocin, kosztem ich niskiej trwałości. Możesz także użyć cementu, cegły, żwiru lub drewna, jeśli chcesz mieć trwalszą podłogę.

Jeśli zdecydujesz się na beton lub drewno, warto podkreślić, że musisz zapewnić system odwodnienia. W przeciwnym razie istnieje ryzyko rozwoju pleśni w szklarni. Z drugiej strony materiały takie jak cegła lub płyta chodnikowa pomogą ci utrzymać ciepło w nocy, jeśli mieszkasz w zimnym regionie.

Inną kwestią jest to, że jeśli pracujesz przez dłuższy czas w szklarni, potrzebujesz teksturowanej podłogi, która zapewni przyczepność i zapewni bezpieczeństwo.

Maty chwastowe

Możesz również ulepszyć podłogę, używając mat przeciw chwastom, zwłaszcza jeśli masz komercyjną szklarnię. Pozwoli to powstrzymać chwasty i szkodniki, aby zminimalizować potencjalną pracę w szklarni na dużą skalę. Jeśli chcesz uzyskać bardziej estetyczną podłogę, lawa i skały krajobrazowe sprzyjają, ale uważaj na koszty i konserwację.

Beton

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli potrzebujesz konkretnego materiału, który jest popularny w szklarniach, odpowiedzią jest beton. Upewnij się, że jest wylewany i izolowany, aby jak najlepiej go wykorzystać i zapobiec wadom drenażu i ciepła. Mimo to wybór podłogi zależy od Ciebie i która Twoim zdaniem jest najbardziej praktyczna dla Twojej szklarni.

Półtrwałe czy trwałe podłogi szklarniowe?

W artykule omówiono wcześniej możliwość wykorzystania materiałów organicznych lub nierozkładających się. Jest to również w pewnym stopniu związane z kolejnym zagadnieniem, którym jest potrzeba stałej lub półtrwałej podłogi szklarniowej. Materiały organiczne z czasem ulegają rozkładowi, co oznacza, że ​​w końcu będziesz musiał je wymienić.

Jeśli chcesz mieć trwałą podłogę do szklarni, wybierz beton, drewno lub cegły. Początkowe koszty w porównaniu do materiałów półtrwałych, takich jak igły sosnowe lub piasek, będą wyższe, ale są one wystarczająco trwałe, aby można je było przez dłuższy czas używać. Pomógłby również wziąć pod uwagę, że będziesz potrzebować barier przeciw chwastom dla materiałów półtrwałych, aby zapobiec rozwojowi traw i innych organizmów w szklarni.

Wniosek

Uprawa roślin w szklarni jest satysfakcjonująca, ponieważ pomaga zapewnić zdrowe rośliny i dobre plony. Ale potrzebujesz również wiedzy na temat samej struktury szklarni, w tym prawidłowego wyboru podłogi szklarniowej. Mając na uwadze trzy czynniki, powinieneś zakończyć materiałem, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Trzy kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze podłogi do szklarni, obejmują to, czy jest ona potrzebna, konkretny materiał na podłogę i czy szukasz trwałej lub półtrwałej podłogi. Należy również pamiętać, jeśli chcesz czegoś wymagającego konserwacji lub jeśli chcesz mieć pewność, że chwasty i szkodniki będą zawsze na dystans. Możesz nawet nie potrzebować samej podłogi, jeśli Twoja gleba jest idealna.

Ogólnie rzecz biorąc, beton jest najpopularniejszym i najbezpieczniejszym wyborem, ponieważ zapewnia dobry drenaż i zatrzymywanie ciepła. Jednak najlepsza podłoga szklarniowa każdego ogrodnika różni się ze względu na różne czynniki, które wchodzą w grę. Obejmują one koszty, dostępność i czas trwania zamierzonego użytkowania.

Jak wybrać dobrą posadzkę do szklarni? | Porady od KrosAgro

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak przycinać petunie? Trzy wskazówki do zapamiętania!

Wiedza o tym, jak przycinać petunie, nie ogranicza się do przycinania, ale obejmuje również usuwanie martwych kwiatostanów i silne przycinanie….

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać selera w tunelu foliowym?

Seler to wartościowe i smaczne warzywo o wielu właściwościach prozdrowotnych. Jadalną częścią rośliny są korzeń i liście. Białokremowy miąższ oraz…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czy warto uprawiać okry (ketmii piżmowej) w tunelu foliowym?

Tunel foliowy pozwala na uprawianie roślin, które normalnie nie wyrosłyby w ogródku. To dzięki osłonom niespotykane i mało znane orientalne…

Więcej
Tunele foliowe

Gotycki tunel foliowy

Gotycki tunel foliowy jest charakterystycznym produktem, ze względu na kształt jaki przyjmuje. Półokrągłe spady po obu stornach namiotu, zawężający się…

Więcej
Tunele foliowe

Jak ochronić rośliny przed ptakami?

Choć miło zobaczyć dzikie ptaki i zwierzęta w ogrodzie, to jednak często bywają utrapieniem dla ogrodników. Zaciekawione, a zarazem głodne,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Czerwiec w tunelu foliowym

Czerwiec w tunelu foliowym to czas, kiedy zbieramy kilkumiesięczne efekty swojej pracy. Choć pod osłoną jest jeszcze wiele do zrobienia,…

Więcej