Komercyjne tunele foliowe, dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, to z jednej strony rozwiązane efektywne, jeśli wziąć pod uwagę poniesione koszty, a z drugiej – dające odpowiednie rezultaty.
Spis treści
Profesjonalne tunele foliowe
Przykryta folią konstrukcja zapewnia roślinom nie tylko ochronę przed śniegiem, deszczem, gradem czy zbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym. Za pomocą dodatkowo zainstalowanych pod osłoną systemów wspomagających, takich jak urządzenia irygacyjne, oświetleniowe czy ogrzewające można osiągnąć bardziej wydajne plony w krótkim czasie. Poza tym kontrolowanie klimatu wewnątrz tunelu pozwoli uniknąć wielu chorób trapiących rośliny. Jakie korzyści otrzymujemy zatem w zamian za inwestycję w profesjonalny tunel foliowy?
Mocna i stabilna konstrukcja oparta na stalowej ramie
Jako producent polecamy tunele z rur ocynkowanych ogniowo. Rury te są jeszcze bardziej odporne na korodowanie niż rury pokryte zwykłym ocynkiem. Na solidną konstrukcję tunelu składają się także stężenia wzdłużne i wiatrowe oraz odpowiedni kształt dachu: gotycki lub półokrągły. Bywa, że tunele zostają wyposażone również w aluminiową listwę do mocowania folii, podpory upraw oraz ściany szczytowe wykonane z poliwęglanu.
Doskonała wentylacja
Tworząc w tunelu odpowiedni mikroklimat, należy wziąć pod uwagę potrzeby uprawianych roślin. Istnieje wiele możliwości, aby zapewnić wymagającym roślinom nieco wyższe temperatury w zimie, a niższe latem: zamontowanie mechanicznego systemu obustronnego wietrzenia bocznego, wietrzenia dachowe lub klapy wentylacyjne na ścianach szczytowych. Jeśli same wietrzenia to zbyt mało, skutecznym sposobem na uniknięcie zbyt wysokich temperatur są również wentylatory.
Drzwi tunelowe
Drzwi są istotną częścią tunelu foliowego, ponieważ szeroko otworzone drzwi na obu końcach tunelu zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. W przypadku tuneli komercyjnych bardzo popularne są drzwi przesuwne, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Innym rozwiązaniem są drzwi skrzydłowe, często montowane na jednej ścianie tunelu, głównie w przypadku mniejszych tuneli.
Dach cieplarni
powyżej była już mowa o wentylacji dachowej. Nie bez znaczenia pozostaje również konstrukcja tunelu, która może być półkolista lub gotycka. Projektując tunele, bierzemy pod uwagę fakt zalegania śniegu, dlatego też nowoczesne tunele ułatwiają zsuwanie się nagromadzonego białego puchu, by nie obciążał nadmiernie konstrukcji.
Spora powierzchnia robocza
Przestrzeń do pracy z łatwością można zaplanować tak, by czynności pielęgnacyjne były wykonywane w komfortowych warunkach oraz tak, by alejki w tunelu były na tyle szerokie, aby bez przeszkód zwozić plony. Można też dla większej wygody zainstalować stoły do upraw, by dodatkowo odciążyć kręgosłup.
Mobilny blok foliowy
Nikogo nie trzeba zapewniać o mobilności niewiele ważących tuneli foliowych dla hobbystów. Czy tunele wielkopowierzchniowe również mogą być mobilne? Owszem! Osiągnięcie tego jest zdecydowanie trudniejsze ze względu na bardziej skomplikowaną konstrukcję i o wiele większą wagę, ale istnieją tunele przesuwne oparte na szynach, które można przestawiać z jednego miejsca na drugie bez ryzyka uszkodzenia tunelu.
Tunele zblokowane
Zwane także tunelami nawowymi, to połączone konstrukcje pozwalające na zdobycie przestrzeni uprawnej, zaoszczędzając jednocześnie cenne miejsce.
Ogrzewanie
Ile ciepła musisz zapewnić roślinom? Jeśli uprawiane rośliny lubią wyższą temperaturę, warto wyposażyć tunel np. w nagrzewnice. Nie zapomnij jednak o prawidłowej wentylacji!
Systemy nawadniające i zraszające
Woda to element, którego nie można się obejść. Na rynku istnieje wiele firm oferujących dogodne sposoby nawadniania upraw.
Komercyjne tunele foliowe
Mimo że tunele komercyjne są droższe niż standardowe foliaki dla hobbystów, spełniają bardziej zaawansowaną rolę dzięki swojej wielofunkcyjności. Nic dziwnego więc, że wzbudzają coraz większe zainteresowanie ogrodników i sadowników. Kto wie, czy nie warto wygospodarować nieco więcej miejsca na kolejny duży tunel, który stanie na działce w przyszłości.