Komercyjne tunele foliowe – recepta dla profesjonalistów

Komercyjne tunele foliowe – recepta dla profesjonalistów

Komercyjne tunele foliowe, dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, to z jednej strony rozwiązane efektywne, jeśli wziąć pod uwagę poniesione koszty, a z drugiej – dające odpowiednie rezultaty.

Profesjonalne tunele foliowe

Przykryta folią konstrukcja zapewnia roślinom nie tylko ochronę przed śniegiem, deszczem, gradem czy zbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym. Za pomocą dodatkowo zainstalowanych pod osłoną systemów wspomagających, takich jak urządzenia irygacyjne, oświetleniowe czy ogrzewające można osiągnąć bardziej wydajne plony w krótkim czasie. Poza tym kontrolowanie klimatu wewnątrz tunelu pozwoli uniknąć wielu chorób trapiących rośliny. Jakie korzyści otrzymujemy zatem w zamian za inwestycję w profesjonalny tunel foliowy?

Mocna i stabilna konstrukcja oparta na stalowej ramie

Jako producent polecamy tunele z rur ocynkowanych ogniowo. Rury te są jeszcze bardziej odporne na korodowanie niż rury pokryte zwykłym ocynkiem. Na solidną konstrukcję tunelu składają się także stężenia wzdłużne i wiatrowe oraz odpowiedni kształt dachu: gotycki lub półokrągły. Bywa, że tunele zostają wyposażone również w aluminiową listwę do mocowania folii, podpory upraw oraz ściany szczytowe wykonane z poliwęglanu.

Doskonała wentylacja

Tworząc w tunelu odpowiedni mikroklimat, należy wziąć pod uwagę potrzeby uprawianych roślin. Istnieje wiele możliwości, aby zapewnić wymagającym roślinom nieco wyższe temperatury w zimie, a niższe latem: zamontowanie mechanicznego systemu obustronnego wietrzenia bocznego, wietrzenia dachowe lub klapy wentylacyjne na ścianach szczytowych. Jeśli same wietrzenia to zbyt mało, skutecznym sposobem na uniknięcie zbyt wysokich temperatur są również wentylatory.

Drzwi tunelowe

Drzwi są istotną częścią tunelu foliowego, ponieważ szeroko otworzone drzwi na obu końcach tunelu zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. W przypadku tuneli komercyjnych bardzo popularne są drzwi przesuwne, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Innym rozwiązaniem są drzwi skrzydłowe, często montowane na jednej ścianie tunelu, głównie w przypadku mniejszych tuneli.

Dach cieplarni

powyżej była już mowa o wentylacji dachowej. Nie bez znaczenia pozostaje również konstrukcja tunelu, która może być półkolista lub gotycka. Projektując tunele, bierzemy pod uwagę fakt zalegania śniegu, dlatego też nowoczesne tunele ułatwiają zsuwanie się nagromadzonego białego puchu, by nie obciążał nadmiernie konstrukcji.

Spora powierzchnia robocza

Przestrzeń do pracy z łatwością można zaplanować tak, by czynności pielęgnacyjne były wykonywane w komfortowych warunkach oraz tak, by alejki w tunelu były na tyle szerokie, aby bez przeszkód zwozić plony. Można też dla większej wygody zainstalować stoły do upraw, by dodatkowo odciążyć kręgosłup.

Mobilny blok foliowy

Nikogo nie trzeba zapewniać o mobilności niewiele ważących tuneli foliowych dla hobbystów. Czy tunele wielkopowierzchniowe również mogą być mobilne? Owszem! Osiągnięcie tego jest zdecydowanie trudniejsze ze względu na bardziej skomplikowaną konstrukcję i o wiele większą wagę, ale istnieją tunele przesuwne oparte na szynach, które można przestawiać z jednego miejsca na drugie bez ryzyka uszkodzenia tunelu.

Tunele zblokowane

Zwane także tunelami nawowymi, to połączone konstrukcje pozwalające na zdobycie przestrzeni uprawnej, zaoszczędzając jednocześnie cenne miejsce.

Ogrzewanie

Ile ciepła musisz zapewnić roślinom? Jeśli uprawiane rośliny lubią wyższą temperaturę, warto wyposażyć tunel np. w nagrzewnice. Nie zapomnij jednak o prawidłowej wentylacji!

Systemy nawadniające i zraszające

Woda to element, którego nie można się obejść. Na rynku istnieje wiele firm oferujących dogodne sposoby nawadniania upraw.

Komercyjne tunele foliowe

Mimo że tunele komercyjne są droższe niż standardowe foliaki dla hobbystów, spełniają bardziej zaawansowaną rolę dzięki swojej wielofunkcyjności. Nic dziwnego więc, że wzbudzają coraz większe zainteresowanie ogrodników i sadowników. Kto wie, czy nie warto wygospodarować nieco więcej miejsca na kolejny duży tunel, który stanie na działce w przyszłości.

Komercyjne tunele foliowe – recepta dla profesjonalistów

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Uprawa pod osłonami

Jak rozmnożyć oleander? | Uprawa i pielęgnacja oleandrów

Oleandry to wspaniałe rośliny pochodzące z południa Europy, ich ozdobą są średniej wielkości pachnące kwiaty oraz wąskie, skórzaste liście charakterystyczne…

Więcej
Tunele foliowe

Top 12 tuneli foliowych

Tunel foliowy to rozwiązanie dla wszystkich osób, które pragną żyć w bardziej zrównoważony sposób. Posiadając na własność cieplarnię możemy być…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Dlaczego agrotkanina w tunelu foliowym?

Istotne dla farmerów jest zoptymalizowanie i dopasowanie technologii oraz metod do upraw pod osłonami. Przemyślane rozwiązania sprawią, że obiekt będzie…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak i kiedy dzielić trawy ozdobne? 2 proste kroki

Postaramy się o udzielenie jak najprostszej odpowiedzi na pytanie, o to, jak dzielić trawy ozdobne. W tym celu opiszemy dwa…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak długo można przechowywać cebulki tulipanów?

Może któremuś z Was zdarzyło się zapomnieć w porę zasadzić cebulki tulipanów i teraz zastanawia się, czy jeszcze może je…

Więcej
Tunele foliowe

Jak uprawiać pomidory? 5 przydatnych wskazówek

Chociaż uczenie się, jak hodować pomidory wymaga czasu, to każdy ogrodnik z ogródkiem przydomowym lub szklarnią powie Ci, że jest…

Więcej