Komercyjne tunele foliowe – recepta dla profesjonalistów

Komercyjne tunele foliowe – recepta dla profesjonalistów

Komercyjne tunele foliowe, dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, to z jednej strony rozwiązane efektywne, jeśli wziąć pod uwagę poniesione koszty, a z drugiej – dające odpowiednie rezultaty.

Profesjonalne tunele foliowe

Przykryta folią konstrukcja zapewnia roślinom nie tylko ochronę przed śniegiem, deszczem, gradem czy zbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym. Za pomocą dodatkowo zainstalowanych pod osłoną systemów wspomagających, takich jak urządzenia irygacyjne, oświetleniowe czy ogrzewające można osiągnąć bardziej wydajne plony w krótkim czasie. Poza tym kontrolowanie klimatu wewnątrz tunelu pozwoli uniknąć wielu chorób trapiących rośliny. Jakie korzyści otrzymujemy zatem w zamian za inwestycję w profesjonalny tunel foliowy?

Mocna i stabilna konstrukcja oparta na stalowej ramie

Jako producent polecamy tunele z rur ocynkowanych ogniowo. Rury te są jeszcze bardziej odporne na korodowanie niż rury pokryte zwykłym ocynkiem. Na solidną konstrukcję tunelu składają się także stężenia wzdłużne i wiatrowe oraz odpowiedni kształt dachu: gotycki lub półokrągły. Bywa, że tunele zostają wyposażone również w aluminiową listwę do mocowania folii, podpory upraw oraz ściany szczytowe wykonane z poliwęglanu.

Doskonała wentylacja

Tworząc w tunelu odpowiedni mikroklimat, należy wziąć pod uwagę potrzeby uprawianych roślin. Istnieje wiele możliwości, aby zapewnić wymagającym roślinom nieco wyższe temperatury w zimie, a niższe latem: zamontowanie mechanicznego systemu obustronnego wietrzenia bocznego, wietrzenia dachowe lub klapy wentylacyjne na ścianach szczytowych. Jeśli same wietrzenia to zbyt mało, skutecznym sposobem na uniknięcie zbyt wysokich temperatur są również wentylatory.

Drzwi tunelowe

Drzwi są istotną częścią tunelu foliowego, ponieważ szeroko otworzone drzwi na obu końcach tunelu zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. W przypadku tuneli komercyjnych bardzo popularne są drzwi przesuwne, które pozwalają zaoszczędzić przestrzeń. Innym rozwiązaniem są drzwi skrzydłowe, często montowane na jednej ścianie tunelu, głównie w przypadku mniejszych tuneli.

Dach cieplarni

powyżej była już mowa o wentylacji dachowej. Nie bez znaczenia pozostaje również konstrukcja tunelu, która może być półkolista lub gotycka. Projektując tunele, bierzemy pod uwagę fakt zalegania śniegu, dlatego też nowoczesne tunele ułatwiają zsuwanie się nagromadzonego białego puchu, by nie obciążał nadmiernie konstrukcji.

Spora powierzchnia robocza

Przestrzeń do pracy z łatwością można zaplanować tak, by czynności pielęgnacyjne były wykonywane w komfortowych warunkach oraz tak, by alejki w tunelu były na tyle szerokie, aby bez przeszkód zwozić plony. Można też dla większej wygody zainstalować stoły do upraw, by dodatkowo odciążyć kręgosłup.

Mobilny blok foliowy

Nikogo nie trzeba zapewniać o mobilności niewiele ważących tuneli foliowych dla hobbystów. Czy tunele wielkopowierzchniowe również mogą być mobilne? Owszem! Osiągnięcie tego jest zdecydowanie trudniejsze ze względu na bardziej skomplikowaną konstrukcję i o wiele większą wagę, ale istnieją tunele przesuwne oparte na szynach, które można przestawiać z jednego miejsca na drugie bez ryzyka uszkodzenia tunelu.

Tunele zblokowane

Zwane także tunelami nawowymi, to połączone konstrukcje pozwalające na zdobycie przestrzeni uprawnej, zaoszczędzając jednocześnie cenne miejsce.

Ogrzewanie

Ile ciepła musisz zapewnić roślinom? Jeśli uprawiane rośliny lubią wyższą temperaturę, warto wyposażyć tunel np. w nagrzewnice. Nie zapomnij jednak o prawidłowej wentylacji!

Systemy nawadniające i zraszające

Woda to element, którego nie można się obejść. Na rynku istnieje wiele firm oferujących dogodne sposoby nawadniania upraw.

Komercyjne tunele foliowe

Mimo że tunele komercyjne są droższe niż standardowe foliaki dla hobbystów, spełniają bardziej zaawansowaną rolę dzięki swojej wielofunkcyjności. Nic dziwnego więc, że wzbudzają coraz większe zainteresowanie ogrodników i sadowników. Kto wie, czy nie warto wygospodarować nieco więcej miejsca na kolejny duży tunel, który stanie na działce w przyszłości.

Komercyjne tunele foliowe – recepta dla profesjonalistów

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Tunele foliowe od A do Z

Najlepsze metody zapylania roślin w tunelach

Uprawa roślin w tunelach foliowych i szklarniach niesie za sobą wiele korzyści i staje się coraz bardziej popularna. Zmiany klimatyczne,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak pielęgnować azalię: 5 najlepszych metod | Porady od KrosAgro

Początkujący ogrodnicy i hodowcy chcą wiedzieć, jak dbać o azalię. Azalia inaczej różanecznik, rododendron, znana jest również jako „arystokracja ogrodu”,…

Więcej
Tunele foliowe

Czym jest mini tunel foliowy?

Dlaczego warto używać inspekty i mini tunele foliowe Czasami ze względu na brak wolnej przestrzeni trudno uprawiającemu postawić pełnowymiarowy tunel…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak wyhodować dereń z nasion? Uprawa i pielęgnacja derenia

Dereń to rodzaj niezwykłych roślin, skupiających  około 40 gatunków krzewów, krzewinek i małych drzewek. Kwitną one na przełomie lutego i…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak rozmnażać bukszpan z sadzonek. 9 prostych kroków

Niezliczeni entuzjaści ogrodnictwa próbują dowiedzieć się, jak rozmnażać bukszpan z sadzonek i nie bez powodu! Jeśli jesteś jednym z nich,…

Więcej
Tunele foliowe od A do Z

Jakie kupić akcesoria do tunelu foliowego?

Posiadanie tunelu foliowego umożliwia wydłużenie wegetacji roślin i prowadzenie ekologicznych upraw pod osłonami. Po wyborze stelażu oraz osłony nadchodzi moment…

Więcej