Kurkuma to egzotyczna roślina pochodząca z Indochin należy do rodziny imbirowatych, a jej kłącza są niezwykle podobne do imbiru. Znana jest przede wszystkim jako przyprawa o charakterystycznym lekko gorzkawym smaku, nie możemy wyobrazić sobie bez niej kuchni indyjskiej oraz wielu potraw orientalnych. W Polsce kurkuma cieszy się niezwykłą popularnością, nadając potrawom piękny złoty kolor oraz egzotyczny charakter. Niezwykłe właściwości kurkumy sprawiają, że wiele osób decyduje się włączyć ją do codziennej diety, działa ona bowiem przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, antyoksydacyjnie oraz antynowotworowo. Pobudza wydzielanie żółci, poprawia stan wątroby i trzustki, wspiera dobre trawienie oraz poprawia pracę układu krążenia. Naukowcy mówią o niezwykle ważnej roli kurkumy w profilaktyce aż 600-set chorób i dolegliwości, także przy zapobieganiu covid-19.
Spis treści
Jak uprawiać kurkumę w domu i pod osłonami?
Nieważne, w jakiej formie spożywamy kurkumę, ponieważ spożywana zarówno jako aromatyczny dodatek do potraw, jak i wypijana w postaci naparu lub soku, działa na nasz organizm w magiczny wręcz sposób. Wiele osób zastanawia się pewnie, gdzie kupić najwyższej jakości produkt o najlepszych właściwościach prozdrowotnych. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna, należy kupić w sklepie wysokiej jakości kłącze, najlepiej z certyfikowanych upraw biologicznych i rozpocząć uprawę kurkumy na własną rękę.
Poradnik dla początkujących o kurkumie
Uprawiając własną kurkumę, mamy pewność, że nie zawiera ona chemicznych substancji i pestycydów, dodatkowa korzyścią jest to, że kurkuma to wyjątkowo efektowna roślina służąca jako ozdoba parapetów, a nawet nowoczesnych kompozycji kwiatowych. Zwłaszcza odmiana wąskolistna kurkumy wykorzystywana jest jako atrakcyjna roślina domowa, łatwa w uprawie nawet przez niedoświadczonych ogrodników. Z kolei kurkuma długolistna, służy do produkcji niezwykłego surowca, jakim jest kłącze rośliny. W krajach o ciepłym klimacie uprawa kurkumy jest bardzo popularna i nie nastręcza trudności, w Polsce możliwa jest tylko pod osłonami. Warto jednak spróbować, ponieważ jeżeli uprawa nam się powiedzie, uzyskamy dowolny dostęp do ekologicznego produktu, ciesząc oczy wspaniałym widokiem kwitnącej kurkumy!
Kiedy sadzić kurkumę?
Kurkumę w pomieszczeniach najlepiej posadzić pod koniec zimy lub w marcu, jest wystarczająco reprezentacyjna, aby stać się rośliną doniczkową.
Sadzenie
Przed posadzeniem kurkumy, dobrym pomysłem będzie namaczanie jej przez kilka dni w ciepłej wodzie o temperaturze około 40 stopni. Należy jeden lub dwa razy dziennie wymieniać wodę w naczyniu, w którym umieszczone jest kłącze. Po kilku dniach kurkuma powinna zacząć kiełkować, wypuszczając jasnozielone odrosty.
Krok 1
Podziel swoje kłącza na mniejsze części. Upewnij się, że każdy z nich ma dwa do trzech pąków lub wierzchołków wzrostu.
Krok 2
Napełnij doniczki dobrą mieszanką ziemi doniczkowej, możesz również posadzić kłącze we włóknie kokosowym, które jest zdecydowanie najlepszym podłożem do uprawy kurkumy. Dzieje się tak, ponieważ jest dobrze przepuszczalne, wspaniale utrzymuje wilgoć, a przede wszystkim nie roznosi patogenów odpowiedzialnych za rozwój grzybów i pleśni. Jeżeli planujesz więc uprawę kurkumy w celach spożywczych, zdecyduj się koniecznie na ten typ podłoża, napełniając nim mniej więcej połowę pojemnika.
Krok 3
Umieść w doniczce podzielone kłącze kurkumy, najlepszą głębokością do jego posadzenia jest około 10 cm.
Krok 4
Podlewaj kłącze w doniczce, aż gleba będzie odpowiednio wilgotna. Umieść rośliny w mini szklarni lub przykryj doniczkę przeźroczystą folią.
Krok 5
Umieść swoją mini szklarnię w najcieplejszym miejscu w domu z idealną temperaturą około 29- 32 stopni C, zwróć uwagę, aby wybrane stanowisko było widne, ale nie mocno nasłonecznione. Jeśli umieścisz kłącza w miejscach o niskich temperaturach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą one zgnić.
Jeśli nie możesz znaleźć ciepłego miejsca, możesz dostosować swoją szklarnię do uprawy kurkumy, montując lampę grzewczą, owijając ściany folią bąbelkową (aby ogrzać wnętrze szklarni) lub zainstalować system ogrzewania.
Pielęgnacja
Twoje rośliny potrzebują odpowiednich warunków potrzebnych im do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Oto dwie istotne rzeczy, o których powinieneś pamiętać decydując się na uprawę kurkumy:
Utrzymuj wysoką temperaturę
Kurkuma jest bardzo ciepłolubną rośliną, która przez swoje wysokie wymagania temperaturowe, musi być w Polsce uprawiana w ogrzewanych pomieszczeniach. Po zasadzeniu kłącza sprawdzaj, czy roślina nie wykiełkowała, jeżeli tak, przenieś swoją mini szklarnię na południowy parapet lub inne słoneczne miejsce. Należy pamiętać, że idealna temperatura wzrostu kurkumy na tym etapie wynosi od 24 do 30 stopni C.
Podlewanie i zraszanie kurkumy
Pamiętaj o sprawdzaniu stanu wilgotności podłoża i podlewaniu go, kiedy zobaczysz, że zaczyna przesychać, ponieważ brak wystarczającej ilości wody odbije się niekorzystnie na zbiorach. Uważaj jednak, aby nie przelać rośliny ponieważ doprowadzi to do gnicia kłącza. Najlepszym pomysłem jest umieszczenie w doniczce z kłączem warstwy drenażu, oraz pojemnik z otworami odprowadzającymi nadmiar wody. Kurkuma uwielbia wilgotne powietrze, spryskuj więc jej liście oraz obszar wokół niej odstaną wodą w temperaturze pokojowej, raz lub dwa razy dziennie.
Zbiory
Brązowienie i zasychanie liści i łodyg wskazuje na to, że kurkuma jest gotowa do zbioru. Zwykle dzieje się to około 8 do 10 miesięcy po posadzeniu kłączy. Wyjmij kurkumę z ziemi, ścinając jej łodygi około trzech centymetrów nad kłączami.
Dlaczego warto sadzić kurkumę w mini szklarni lub tunelu hobbystycznym?
Kurkuma najlepiej rośnie w pełnym słońcu i upalnej, wysokiej temperaturze. Mini szklarnia lub tunel hobbystyczny stanowią, poza domowym parapetem, jedyną możliwą opcję uprawy tej niezwykłej rośliny. Oto kilka powodów, dla których warto sadzić kurkumę w mini szklarni lub tunelu:
Chroń swoje rośliny przed szkodnikami
Wciornastek zachodni, omacnica prosowianka lub wełnowce to tylko niektóre ze szkodliwych owadów, które mogą uszkodzić kurkumę. Jeśli trzymasz rośliny w małej szklarni lub tunelu, skutecznie izolujesz je, zmniejszając ryzyko przyciągnięcia tych szkodników, a także rozprzestrzeniania się innych chorób przenoszonych przez sąsiadujące uprawy.
Zabezpiecz je przed niskimi temperaturami i niepogodą
Kurkuma nie rośnie dobrze w niskich temperaturach. Jeśli mieszkasz w chłodniejszych obszarach, uprawa pod osłonami daje ci możliwość sterowania klimatem, w taki sposób, aby optymalnie dostosować się do wymagań środowiskowych rośliny. Także niekorzystne zjawiska atmosferyczne takie jak ulewne deszcze, porywiste wiatry, grad potrafią w jednej chwili zniweczyć efekty ciężkiej pracy, w zamkniętej, wyizolowanej przestrzeni, Twoje rośliny będą w 100% bezpieczne.
Świetne rozwiązanie dla tych, którzy mają ograniczoną przestrzeń
Jeśli pragniesz sadzić kurkumę i inne ciekawe rośliny, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca, mini szklarnia lub tunel hobbystyczny jest idealną opcją. Standardowy rozmiar mini szklarni ma około 2 metry wysokości, ale w ofercie są dostępne jeszcze mniejsze rozmiary. Możesz umieścić swoją mini szklarnię na balkonie, tarasie, a nawet na blatach. Mimo że mini szklarnie i tunele hobbystyczne mają niewielkie rozmiary, oferują te same korzyści, co szklarnie i tunele w standardowych rozmiarach.
Wydłuż sezon wegetacyjny
Dzięki mini szklarni lub tunelowi hobbystycznemu możesz wydłużyć sezon wegetacyjny, sadząc rośliny znacznie wcześniej. W kontrolowanym klimacie możliwe jest takie sterowanie warunkami środowiskowymi wewnątrz konstrukcji, że możesz w bardziej dowolny sposób planować harmonogram upraw i zwiększyć długość i ilość zbiorów.
Podsumowanie
Kurkuma to niezwykła roślina, słynąca ze swoich właściwości prozdrowotnych, orientalnego smaku oraz bardzo efektownego wyglądu, Kłącze jest łatwo dostępne i możemy nabyć je w większości marketów i sklepów spożywczych, grzechem byłoby wiec nie kupić go i nie spróbować samemu pokusić się na uprawę własnej ekologicznej kurkumy!