Jak uprawiać truskawki w rurach PCV?

Jak uprawiać truskawki pionowo w probówkach

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak uprawiać truskawki rurach, opiszemy to, upraszczając ten proces do kilku kroków. Wcześniejsze zaplanowanie uprawy, wsparcie merytoryczne i znajomość podstaw pielęgnacji pozwolą Ci, bez niepotrzebnego stresu rozpocząć uprawę. Ogrodnictwo wertykalne oferuje wiele korzyści, przede wszystkim lepsze wykorzystanie przestrzeni niż w tradycyjnym modelu. Każdy bowiem wie, jak dużą powierzchnię ziemi, potrafią zająć uprawy, w ogrodnictwie pionowym chodzi o zwiększenie plonu na metr kwadratowy terenu. Dodatkową korzyścią tego typu uprawy jest łatwa pielęgnacja roślin, lepsza jakość produktów i efektywność, jeśli chodzi o czas i nakład pracy. Argumentem nie do przecenienia jest także mniejsza eksploatacja gruntu pod uprawą, co oszczędza zasoby gleby i spowalnia procesy jej wyjaławiania się.

Truskawka w ogrodnictwie wertykalnym

Charakterystyczna budowa truskawki, której cechą jest wypuszczanie rozłogów nad ziemią tzw. wąsów, predysponuje ją do pionowego typy prowadzenia uprawy. Musisz jednak wiedzieć, że nie każda odmiana się do tego nadaje, wybierz wczesne odmiany, które mocno się korzenią, unikaj z kolei odmian hybrydowych.

Truskawka to najlepszy wybór do wykorzystania w ogrodnictwie wertykalnym, w ten sposób znacznie zwiększamy plony, uzyskując nawet 1500 owoców w 25 rurach. Mając to na uwadze, możesz mieć kwitnący ogród truskawkowy na małej powierzchni. Ogrodnictwo wertykalne zmniejszy również problemy z brudnymi i pleśniejącymi owocami i zapewni wygodniejsze zbiory, podlewanie i opryskiwanie. Często spotykany wśród truskawek problem szarej pleśni, w modelu pionowym jest zupełnie wyeliminowany.

Jeśli masz  szklarnię bądź tunel foliowy z warzywami, możesz rozważyć połączenie ogrodnictwa pionowego z tradycyjnym. Należy tylko pamiętać, że musimy zapewnić odpowiednie warunki środowiskowe dla każdej z roślin, tak by zapewnić im optymalne warunki rozwoju, w tym przypadku nie powinno stanowić to żadnego problemu.

Jak uprawiać truskawki pionowo w rurach

Rury tkaninowe, a rury PCV

Zanim poznasz trzy kroki, musisz dowiedzieć się więcej na temat rodzajów rurek, których możesz użyć do uprawy truskawek. Jeśli masz ograniczony budżet, rozsądnym wyborem byłyby tuby z tkaniny. Są nie tylko tańsze niż rurki z PCV, ale można również z dobrym efektem podlewać ich boki.

Wadą rur tkaninowych jest to, że mają małą pojemność i deformują się z czasem, dlatego będziesz zmuszony dodać do nich więcej ziemi i nawozu. W tym przypadku rury PCV mają tę przewagę, że nie ulegają odkształceniom.

Rury z PCV będą również w stanie pomieścić więcej sadzonek truskawek, co wynagrodzi ich wyższy koszt. Jednym słowem cena idzie w parze z lepszą jakością produktu, a rury PCV są dobrą inwestycją, ponieważ są trwalsze, pojemniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu.

Planowanie pionowej uprawy truskawek

Rozstaw otworów w rurach PCV

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego ogrodnictwa, planowanie jest kluczowe także w wypadku pionowej uprawy truskawek w rurach. Przed zamontowaniem stelażu dla rur, należy wykonać w nich otwory. Rury stosowane do uprawy truskawek mają 15 lub 10 cm średnicy, wycinamy w nich otwory wielkości 15 cm, służące do umieszczenia krzaczków. Otwory wykonujmy w 20-centymetrowych odległościach w naprzemienny sposób. Następnym krokiem jest zainstalowanie w rurze systemu nawadniania kropelkowego. Następnie napełniamy rurę glebą i sadzimy truskawki!.

Rusztowanie dla rur

Możesz pomyśleć, że wybór rur z tak sztywnego materiału, jak PCV sprawi, że ​​nie będziesz musiał zapewniać im odpowiedniego rusztowania wspierającego, tak jednak nie jest. Zarówno rury tekstylne, jak i PCV powinny mieć konstrukcję wsporczą. Wykonuje się ją w ten sposób, że w rury słupków będących bazą dla rusztowania, wkłada się stelaż z drutu zapewniający im równowagę.

Zaletą pionowego ogrodnictwa wewnątrz szklarni jest to, że będziesz mieć większą pewność co do stabilności rur. Dla porównania uprawa na wolnym powietrzu jest również możliwa, ale bądź przygotowany na różne scenariusze i planuj różne rozwiązania na wypadek potencjalnych problemów wynikających z uwarunkowań klimatycznych. Silny wiatr może wpływać na stabilność rur, więc musisz zapewnić solidne i trwałe wsparcie dla rur.

Pielęgnacja

Podlewanie

Gleba, której można użyć do uprawy truskawek w rurach może być standardową to mieszanką ogrodniczą z dodatkiem torfu lub lekkie darniowe podłoże. Ze względu na to, że rośliny umieszczone są w zamkniętym ekosystemie, jakim jest rura,  podłoże schnie w nim szybciej niż w tradycyjnym ogrodnictwie naziemnym. Możesz szybko zaradzić potencjalnej suszy i problemom związanym z podlewaniem, używając mikro-zraszacza nad każdą rurką.

Niektórzy ogrodnicy używają automatycznego, aby mieć pewność, że truskawki będą mieć zaspokojone zapotrzebowanie na wodę bez ręcznej interwencji. Wygoda posiadania mikro-zraszacza nad rurkami polega na tym, że woda będzie przez nie przepływać szybko i sprawnie.

Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie w rurach przewodów z kroplownikami. W większych gospodarstwach są one sterowane komputerowo, z cyklami nawadniania uzależnionymi od temperatury, w takim wypadku konieczny jest agregat prądotwórczy na wypadek braku prądu.

Nawożenie

Gleba, w której zasadzone są krzaczki truskawek, jest zbyt mało zasobna i konieczne jest jej nawożenie i korzystanie ze stymulatorów wzrostu. W zależności od wymagań można stosować różne rodzaje nawozów. Różnica w ich stosowaniu polega głównie na częstotliwości ich stosowania, ponieważ nawozy dolistne, jak i o spowolnionym czasie uwalniania oraz płynne używany zgodnie z dołączonymi przez producenta w instrukcjami. Uprawa w rurach  PCV jest o tyle lepsza i wygodniejsza, od uprawy w rurach z tkaniny, że mieści większą ilość gleby, łatwiej więc odmierzać dawki nawozów i dokarmiać w nich truskawki.

Zalety uprawy truskawek w rurach

Szklarnia ułatwia podtrzymanie truskawek zimą. Podlewaj je i sprawdzaj na bieżąco warunki w pomieszczeniu, jeśli prowadzisz pionową uprawę na zewnątrz, możesz okryć tuby pokrowcem, lub agrowłókniną, aby chronić truskawki przed mrozem i zatrzymać wewnątrz konstrukcji ciepło i wilgoć.

Jeśli twoje truskawki obumierają, niezależnie od tego, jaki jest tego powód,  użyj wypuszczonych przez nie pędów do rozmnożenia ich. Możesz przeprowadzić ten proces w lutym i mieć wiosną gotowe do uprawy sadzonki.

Wielką zaletą pionowej uprawy truskawek jest możliwość szybkiego i wygodnego prowadzenia zbiorów; nawet seniorzy mogą to robić, ponieważ ich plecy nie ucierpią z powodu schylania się. Zazwyczaj zbiory odbywają się sześć tygodni po kwitnieniu, choć zdarzają się różnice w plonowaniu ze względu na odmianę, na którą się zdecydujemy. Pamiętajmy codziennie rano zbierać truskawki, obrywając je wraz z szypułką, bo wspiera to obfite owocowanie.

A co z innymi wymaganiami dotyczącymi pielęgnacji truskawek? Inne praktyki ogrodnicze, takie jak dbanie o czystość podłoża i usuwanie chwastów, nie stanowią już problemu, dzięki modelowi uprawy izolującymi truskawki od typowych w uprawie naziemnej problemów. Pionowy sposób uprawy truskawek w rurach eliminuje chwasty oraz zapobiega rozwojowi infekcji grzybiczych, w tym bardzo częstego wśród tych roślin mączniaka.

Wniosek

Ogrodnictwo pionowe ma wiele zalet, zwłaszcza dla tych, którzy chcą ekonomicznie gospodarować przestrzenią i ograniczyć praktyki pielęgnacyjne. Możesz bez problemu nauczyć się, uprawy truskawek w pionowych rurach i przekonać się, jak odpowiednio planując, można uprościć sobie zabiegi pielęgnacyjne i zbiory. Rośliny wypuszczające długie pędy, takie jak truskawki, będą bardzo wydajne w pionowym modelu uprawy.

Możesz użyć rurek z PCV lub tkaniny i szybko wyhodować z krzaczków, od 75 do 100 truskawek. Rozplanuj odstępy między otworami, zapewnij odpowiednie podparcie dla  rurek i zamontuj system nawadniania, by bez problemu móc dostarczać roślinom wodę i nawozy.

Jak uprawiać truskawki pionowo w probówkach

Jak bardzo przydatny był ten post?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak na razie brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Odwiedź nasz sklep internetowy

W Krostrade dostarczamy innowacyjne produkty i rozwiązania dla domu i ogrodu zarówno na rynek polski, jak i europejski. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów wykonanych z najwyższej jakości komponentów.

Przeczytaj również

Namioty garażowe i magazynowe

Tunele foliowe oraz namioty garażowe – pytania i odpowiedzi

Tunele foliowe oraz namioty garażowe – pytania i odpowiedzi to zbiór wątpliwości jakie pojawiają się najczęściej u klientów Krosagro. W…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Co zrobić, aby cięte słoneczniki jak najdłużej zachowały świeżość?

Słoneczniki, to bardzo popularna roślina z rodziny astrowatych. Wspaniały, pełen optymizmu wygląd słoneczników, sprawia, że są bardzo chętnie uprawiane w…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak sprawdzić, czy żarówka HPS się przepaliła?

Każdy doświadczony ogrodnik wie, jak niezwykle ważnym czynnikiem w uprawie warzyw owoców, ziół i kwiatów, jest światło. Odpowiednie doświetlenie roślin,…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Jak uprawiać goji pod osłonami?

Tunel foliowy sprawdza się w uprawie każdego typu roślin, nawet tych orientalnych. Stworzenie odpowiednich warunków do ich rozwoju możliwe jest…

Więcej
Uprawa pod osłonami

Tunel foliowy podczas pandemii

Tunel foliowy podczas pandemii pozwala na stworzenie bezpiecznej przestrzeni do produkcji żywności, ruchu na świeżym powietrzu a także zapewnienia sobie…

Więcej
Namioty garażowe i magazynowe

Dlaczego warto wybrać producenta namiotów garażowych i magazynowych?

Namioty magazynowe Magazyn budowany konwencjonalnie pochłania mnóstwo środków i czasu. Przedłużająca się budowa oraz koszty, które generują się w jej…

Więcej